Difference between revisions of "FIFA.com Club Federation Cup (XIII Edition)"

From Hattrick
m (Round of 16)
m (Knock-out Stage)
Line 373: Line 373:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"|GA1
 
| align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"|GA1
| style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group A
+
| style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|GRE}} BlackStar Team
 
| align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 407: Line 407:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GB1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GB1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group B
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|USA}} Cottonmouths
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
  
Line 416: Line 416:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GG2
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GG2
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Runner-up Group G
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|ITA}} Athletic club de Baba
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 444: Line 444:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GC1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GC1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group C
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|SER}} kreschendo
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 454: Line 454:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GF2
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GF2
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Runner-up Group F
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|GRE}} FC GOKA WARRIORS
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="6" align=center style="border-width:2px 2px 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="6" align=center style="border-width:2px 2px 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 480: Line 480:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GD1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GD1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group D
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Die Brezelbäcker
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
  
Line 517: Line 517:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GE1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GE1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group E
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|SWE}} st jamtia
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 527: Line 527:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GD2
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GD2
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Runner-up Group D
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|POL}} Cosmos Boys Gorzow
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="6" align=center style="border-width:2px 2px 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="6" align=center style="border-width:2px 2px 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 553: Line 553:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GF1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GF1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group F
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|FIN}} [[Pullasorsa Calcio]]
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
  
Line 562: Line 562:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GC2
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GC2
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Runner-up Group C
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|FRA}} CSK ARRAS
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 589: Line 589:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GG1
 
| rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GG1
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Winner Group G
+
| rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|BEL}} FC Chaoui de Bahia
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|  
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| rowspan="2" align=center style="border-width:0 0 2px 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
Line 634: Line 634:
 
| height="7"|
 
| height="7"|
 
| align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GA2
 
| align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"| GA2
| style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|}} Runner-up Group A
+
| style="border:1px solid #aaa;" bgcolor="#f9f9f9"|  {{flagicon|USA}} Sons of the South
 
| align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| align=center style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9|-  
 
| align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 
 
| align=center style="border-width:2px 0 0 0; border-style:solid;border-color:black;"| 

Revision as of 22:39, 31 July 2013

FIFA.com Club Federation Cup XIII
Tournament details
Season(s) Season 52
Teams 32
Final positions
Champions -
Runner-up -
XII XIV

The FIFA.com Club Federation Cup (XIII Edition) will be the thirthieth edition of the FIFA.com Club Federation Cup. It will start on 25 June 2013 and will end on 28 August 2013 with the grand final. As always, it will be organized by the FIFA.com Club Federation.

Thirty-two teams will play the competition. Pullasorsa Calcio from Finland is the defending champions.

Prizes

  • Third-place

Format

Group Stage
The thirty-two teams participating will be split in eight groups of four teams. In each group, teams play against each other home-and-away in a round-robin format (double round-robin format). All group winners and runner-ups will qualify for the Knock-out Stage.
Knockout Stage
The knock-out stage, will consist of a single-elimination tournament (Type of elimination tournament where the loser of each match is inmediately eliminated from winning the championship or first prize in the event) starting from Round of 16, and ending with the Grand Final.

Teams participating

A total of 32 teams will play in the competition, with some replacements available in the case any team should be replaced.

North & South America
Team Appearances Last App.
USA Cottonmouths 12 XII Edition
USA Sons of the South 11 XII Edition
USA Salem Meadows 10 XII Edition
Canada Inter Balkan FC 4 XII Edition
Canada Garneau Knights 3 XII Edition
Costa Rica Soccer Legends 3 IX Edition
Canada Southwest Gerastos 1 XII Edition
Brazil AC Duncan 0 None
Costa Rica Lepry_Boys_Revolution 0 None
Colombia montezco 0 None
Replacements (1)
Mexico AKV Football Club 11 XI Edition

Group stage

   Find similar.png   Main article: FIFA.com Club Federation Cup (XIII Edition) group stage

Group A

Team MP W D L GF GA GD Pts
Greece BlackStar Team 6 5 0 1 19 14 +5 15
USA Sons of the South 5 3 1 1 19 6 +13 10
Norway Joarianerne 6 1 1 4 7 14 –7 4
Greece VELLER 5 1 0 4 6 17 –11 3

Group B

Team MP W D L GF GA GD Pts
USA Cottonmouths 5 5 0 0 32 1 +31 15
England fm nation 6 2 1 3 8 22 –14 7
Romania Bijoucatel Jimbolia 5 2 0 3 5 8 –3 6
Germany FC Sherry 6 1 1 4 5 18 –13 4

Group C

Team MP W D L GF GA GD Pts
Serbia kreschendo 6 4 1 1 18 5 +13 13
France CSK ARRAS 6 4 0 2 11 4 +7 12
Romania D&A Sissy's Princeling 5 1 2 2 6 10 –4 5
Costa Rica Soccer Legends 5 0 1 4 1 17 –16 1

Group D

Team MP W D L GF GA GD Pts
Germany Die Brezelbäcker 6 4 1 1 17 9 +8 13
Poland Cosmos Boys Gorzow 6 4 0 2 18 10 +8 12
Oceania Fergie's Monsters 6 3 1 2 11 8 +3 10
Germany Newcommer 2009 6 0 0 6 2 21 –19 0

Group E

Team MP W D L GF GA GD Pts
Sweden st jamtia 6 4 0 2 11 8 +3 12
Colombia montezco 5 2 1 2 11 9 +2 7
Mexico AKV Football Club 5 2 1 2 8 8 +0 7
Greece Athens city 6 2 0 4 7 12 –5 6


Group F

Team MP W D L GF GA GD Pts
Finland Pullasorsa Calcio 6 5 0 1 19 8 +11 15
Belgium FC GOKA WARRIORS 6 3 1 2 17 9 +8 10
Canada Inter Balkan FC 6 3 1 2 14 11 +3 10
USA Salem Meadows 6 0 0 6 8 30 –22 0

Group G

Team MP W D L GF GA GD Pts
Belgium FC Chaoui de Bahia 6 5 0 1 27 8 +19 15
Italy Athletic club de Baba 6 3 2 1 23 11 +12 11
Spain Morales FC 6 2 2 2 15 15 +0 8
Nicaragua Bayern George 6 0 0 6 5 36 –31 0
  • Nicaragua Bayern George replaced Greece GOLD BULLS. Bulls would later be reinstated on Group H.


Group H

Team MP W D L GF GA GD Pts
Canada Southwest Gerastos 4 3 0 1 17 2 +15 9
Costa Rica Lepry_Boys_Revolution 5 3 0 2 8 13 –5 9
Canada Garneau Knights 5 2 0 3 7 11 –4 6
Greece GOLD BULLS 3 1 0 2 8 9 –1 3
  • Greece GOLD BULLS replaced Brazil AC Duncan. They started to play in Matchday 2.

Knock-out Stage

   Find similar.png   Main article: FIFA.com Club Federation Cup (XIII Edition) knock-out stage
  Round of 16 Quarter Finals Semi Finals Final
                                     
GA1  Greece BlackStar Team -  
GH2   Runner-up Group H -  
  WR161   - -  
  WR162   - -  
GB1  USA Cottonmouths -
GG2  Italy Athletic club de Baba -  
  WQF1   - -  
  WQF2   - -  
GC1  Serbia kreschendo -  
GF2  Greece FC GOKA WARRIORS  
  WR163   - -
  WR164   -  
GD1   Die Brezelbäcker -
GE2   Runner-up Group E  
  WSF1   -
  WSF2   -
GE1  Sweden st jamtia  
GD2  Poland Cosmos Boys Gorzow  
  WR165   -
  WR166   -  
GF1  Finland Pullasorsa Calcio -
GC2  France CSK ARRAS -  
  WQF3   -
  WQF4    
GG1  Belgium FC Chaoui de Bahia  
GB2   Runner-up Group B -  
  WR167   -
  WR168    
GH1   Winner Group H
GA2  USA Sons of the South -  
  Third Place
 
  LSF1   Loser Semi Final 1
  LSF2   '

Round of 16

6 August 2013 (18:30)
BlackStar Team Greece v Runner-up Group H Backstube, Baden-Württemberg
()
7 August 2013 (10:00)
Cottonmouths USA v Italy Athletic club de Baba D&A Playground, Arad
()
7 August 2013 (12:35)
kreschendo Serbia v Belgium FC GOKA WARRIORS Heliodoro Rodriguez Lopez, Canarias
()
7 August 2013 (12:45)
Die Brezelbäcker Germany v Runner-up Group E Holy Hole, Pančevo
()
7 August 2013 (13:30)
st jamtia Sweden v Poland Cosmos Boys Gorzow bibette Arena, Brussels
()
7 August 2013 (20:00)
Pullasorsa Calcio Finland v France CSK ARRAS Republic Arena, Jämtland
()
7 August 2013 (23:00)
FC Chaoui de Bahia Belgium v Runner-up Group B Valeo Field, Ontario
()
8 August 2013 (00:50)
Winner Group H v USA Sons of the South Nikita's Memorial, Bogotá
()

Quarter Finals

13 - 15 August 2013
Winner R16 Match 1 v Winner R16 Match 2
()
13 - 15 August 2013
Winner R16 Match 3 v Winner R16 Match 4
()
13 - 15 August 2013
Winner R16 Match 5 v Winner R16 Match 6
()
13 - 15 August 2013
Winner R16 Match 7 v Winner R16 Match 8
()

Semi-Finals

20 - 22 August 2013
Winner Quarter-Final 1 v Winner Quarter-Final 2
()
20 - 22 August 2013
Winner Quarter-Final 3 v Winner Quarter-Final 4
()

Third-Place match

27 - 28 August 2013
Loser Semi-Final 1 v Winner Semi-Final 2
()

Grand Final

27, 28 or 29 August 2013
Winner Semi-Final 1 v Winner Semi-Final 2
()