Olympic Games Tournament VII/Group Phase

From Hattrick
previous current next
VI VII VIII
Main Main Main
Group Phase Group Phase Group Phase
Knockout Phase Knockout Phase Knockout Phase



Olympic Games Tournament VII

The group phase was the first stage of the seventh edition of the Olympic Games Tournament, followed by the knockout phase. It began on 05.08.2008 and ended on 19.08.2008.

Group 1

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz Real Martino FC 3 2 1 0 7 5 2
Iran LORD HELL 3 2 0 1 6 10 3
Suomi Finpool1 3 1 1 1 4 2 5
Malaysia badboyzz united 3 0 0 3 0 0 7


Round 1 ~ 05.08.2008 badboyzz united 0 - 3 WO LORD HELL
Finpool1 0 - 0 Real Martino FC
Round 2 ~ 12.08.2008 Finpool1 2 - 0 badboyzz united
LORD HELL 2 - 3 Real Martino FC
Round 3 ~ 19.08.2008 badboyzz united 0 - 2 Real Martino FC
LORD HELL 5 - 0 Finpool1


Group 2

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Kyrgyz Republic FC KARAKOL'Y 2 2 0 0 6 17 1
Nederland Rupsje nooitgenoeg 2 1 0 1 3 5 8
Schweiz Spartak Babaorum 2 0 0 2 0 1 14
Al Maghrib marrakesh soccer team - - - - - - -
  • marrakesh soccer team didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 05.08.2008 FC KARAKOL'Y 7 - 1 Rupsje nooitgenoeg
Spartak Babaorum idle
Round 2 ~ 12.08.2008 Spartak Babaorum 1 - 4 Rupsje nooitgenoeg
FC KARAKOL'Y idle
Round 3 ~ 19.08.2008 FC KARAKOL'Y 10 - 0 Spartak Babaorum
Rupsje nooitgenoeg idle


Group 3

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Lambrusco Leoben 2 2 0 0 6 5 1
Österreich Sturm Graz 2 1 0 1 3 8 4
Al Urdun techno warriors FC 2 0 0 2 0 2 10
Algérie killer boyz - - - - - - -
  • killer boyz didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 05.08.2008 techno warriors FC 2 - 7 Sturm Graz
Lambrusco Leoben idle
Round 2 ~ 12.08.2008 Lambrusco Leoben 2 - 1 Sturm Graz
techno warriors FC idle
Round 3 ~ 19.08.2008 techno warriors FC 0 - 3 Lambrusco Leoben
Sturm Graz idle


Group 4

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska FC Pirovac 3 3 0 0 9 19 1
Bulgaria FC BVB DORTMUND GB. 3 2 0 1 6 6 6
Portugal Cilio´s Team 3 1 0 2 3 3 13
Argentina Granjeros Unidos F.C. 3 0 0 3 0 3 11


Round 1 ~ 05.08.2008 Cilio´s Team 0 - 8 FC Pirovac
Granjeros Unidos F.C. 1 - 2 FC BVB DORTMUND GB.
Round 2 ~ 12.08.2008 Granjeros Unidos F.C. 2 - 3 Cilio´s Team
FC BVB DORTMUND GB. 1 - 5 FC Pirovac
Round 3 ~ 19.08.2008 FC BVB DORTMUND GB. 3 - 0 Cilio´s Team
Granjeros Unidos F.C. 0 - 6 FC Pirovac


Group 5

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Suomi St. Laurentius FC 3 3 0 0 9 7 1
England Collostomy Bag Split 3 1 1 1 4 6 3
Österreich Grazer Laufhaus 3 1 1 1 4 8 9
Deutschland Betreutes Narrahaus 3 0 0 3 0 2 10


Round 1 ~ 05.08.2008 Grazer Laufhaus 2 - 2 Collostomy Bag Split
Betreutes Narrahaus 0 - 1 St. Laurentius FC
Round 2 ~ 12.08.2008 St. Laurentius FC 1 - 0 Collostomy Bag Split
Betreutes Narrahaus 2 - 5 Grazer Laufhaus
Round 3 ~ 19.08.2008 St. Laurentius FC 5 - 1 Grazer Laufhaus
Betreutes Narrahaus 0 - 4 Collostomy Bag Split


Group 6

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria Slava 3 3 0 0 9 16 1
México Atlante 3 2 0 1 6 14 7
France RCS 79 3 1 0 2 3 11 12
Suomi Fc Squee 3 0 0 3 0 0 21


Round 1 ~ 05.08.2008 Fc Squee 0 - 5 Slava
RCS 79 2 - 6 Atlante
Round 2 ~ 12.08.2008 Slava 5 - 0 Atlante
Fc Squee 0 - 8 RCS 79
Round 3 ~ 19.08.2008 Slava 6 - 1 RCS 79
Fc Squee 0 - 8 Atlante


Group 7

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC Haskovo Utd 3 3 0 0 9 11 2
Deutschland FC Voltaren 3 2 0 1 6 9 5
Deutschland Dynamo Kamehameha 3 1 0 2 3 4 8
Rossiya Organum 3 0 0 3 0 2 11


Round 1 ~ 05.08.2008 FC Haskovo Utd 3 - 1 FC Voltaren
Dynamo Kamehameha 2 - 1 Organum
Round 2 ~ 12.08.2008 Organum 0 - 4 FC Voltaren
Dynamo Kamehameha 0 - 3 FC Haskovo Utd
Round 3 ~ 19.08.2008 Organum 1 - 5 FC Haskovo Utd
Dynamo Kamehameha 2 - 4 FC Voltaren


Group 8

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Willenhall Town F.C 3 2 0 1 6 9 4
Perú SansuyFC 3 2 0 1 6 10 6
Venezuela Dark Funeral FC 3 2 0 1 6 7 5
Nippon Sakuragaoka DyJ 3 0 0 3 0 3 14


Round 1 ~ 05.08.2008 Sakuragaoka DyJ 2 - 6 Willenhall Town F.C
Dark Funeral FC 4 - 3 SansuyFC
Round 2 ~ 12.08.2008 Sakuragaoka DyJ 1 - 5 SansuyFC
Willenhall Town F.C 2 - 0 Dark Funeral FC
Round 3 ~ 19.08.2008 Sakuragaoka DyJ 0 - 3 WO Dark Funeral FC
Willenhall Town F.C 1 - 2 SansuyFC


Group 9

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Buiolo 3 3 0 0 9 11 3
Bulgaria MOBA 3 2 0 1 6 17 4
Severna Makedonija FK Kapistec 3 1 0 2 3 2 13
Sverige Cnaetophs Clan 3 0 0 3 0 1 11


Round 1 ~ 05.08.2008 Cnaetophs Clan 0 - 1 FK Kapistec
Buiolo 3 - 2 MOBA
Round 2 ~ 12.08.2008 MOBA 8 - 0 FK Kapistec
Buiolo 3 - 0 Cnaetophs Clan
Round 3 ~ 19.08.2008 Buiolo 5 - 1 FK Kapistec
MOBA 7 - 1 Cnaetophs Clan


Group 10

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Danmark FC Boldsved 3 3 0 0 9 13 0
Nederland SEH 4 3 2 0 1 6 5 3
Venezuela Union AM 3 1 0 2 3 6 8
Slovenija Besnica Utd. 3 0 0 3 0 0 13


Round 1 ~ 05.08.2008 Besnica Utd. 0 - 5 WO FC Boldsved
SEH 4 3 - 0 Union AM
Round 2 ~ 12.08.2008 Besnica Utd. 0 - 2 SEH 4
FC Boldsved 5 - 0 Union AM
Round 3 ~ 19.08.2008 Besnica Utd. 0 - 6 Union AM
FC Boldsved 3 - 0 WO SEH 4


Group 11

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Polska MKP Wieprz Lubartów 3 2 0 1 6 8 5
Deutschland Fluppmaster Kickers 3 2 0 1 6 7 4
Lietuva FC energija 3 2 0 1 6 8 6
Italia Olympic Busalla 3 0 0 3 0 2 10


Round 1 ~ 05.08.2008 FC energija 3 - 2 Fluppmaster Kickers
MKP Wieprz Lubartów 4 - 1 Olympic Busalla
Round 2 ~ 12.08.2008 Fluppmaster Kickers 2 - 0 MKP Wieprz Lubartów
FC energija 3 - 0 WO Olympic Busalla
Round 3 ~ 19.08.2008 FC energija 2 - 4 MKP Wieprz Lubartów
Fluppmaster Kickers 3 - 1 Olympic Busalla


Group 12

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva FC Nuplysheliai 3 2 1 0 7 10 5
Österreich Partizan Anzbach 3 1 1 1 4 6 8
Portugal "Os Tugas FC" 3 1 0 2 3 6 6
Slovenija zeleni zmaj 3 1 0 2 3 6 9


Round 1 ~ 05.08.2008 Os Tugas FC 3 - 0 WO zeleni zmaj
FC Nuplysheliai 2 - 2 Partizan Anzbach
Round 2 ~ 12.08.2008 Os Tugas FC 1 - 3 FC Nuplysheliai
Partizan Anzbach 1 - 4 zeleni zmaj
Round 3 ~ 19.08.2008 Os Tugas FC 2 - 3 Partizan Anzbach
zeleni zmaj 2 - 5 FC Nuplysheliai


Group 13

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Srbija ofk blok 3 3 0 0 9 15 2
Nederland SC Sanctus 3 2 0 1 6 10 5
Slovenija NK Usnjar Olimpija 3 1 0 2 3 4 10
Cymru The Unit F.C 3 0 0 3 0 0 12


Round 1 ~ 05.08.2008 NK Usnjar Olimpija 0 - 4 ofk blok
The Unit F.C 0 - 2 SC Sanctus
Round 2 ~ 12.08.2008 SC Sanctus 2 - 4 ofk blok
NK Usnjar Olimpija 3 - 0 WO The Unit F.C
Round 3 ~ 19.08.2008 ofk blok 7 - 0 The Unit F.C
SC Sanctus 6 - 1 NK Usnjar Olimpija


Group 14

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC WATER RATS 3 2 1 0 7 6 2
Portugal S.V. Utd 3 2 0 1 6 13 2
España C.D. Erri-Berri 3 1 1 1 4 6 9
Schweiz Sparta Huttwil-Sumiswald 3 0 0 3 0 2 14


Round 1 ~ 05.08.2008 C.D. Erri-Berri 0 - 6 S.V. Utd
FC WATER RATS 3 - 0 Sparta Huttwil-Sumiswald
Round 2 ~ 12.08.2008 Sparta Huttwil-Sumiswald 1 - 7 S.V. Utd
C.D. Erri-Berri 2 - 2 FC WATER RATS
Round 3 ~ 19.08.2008 FC WATER RATS 1 - 0 S.V. Utd
C.D. Erri-Berri 4 - 1 Sparta Huttwil-Sumiswald


Group 15

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Dinamo Munnizza F.C. 3 3 0 0 9 17 0
Österreich SV Höllenhunde 3 2 0 1 6 10 7
Nederland Bahoti FC 3 1 0 2 3 8 12
España Dole C.F. 3 0 0 3 0 2 18


Round 1 ~ 05.08.2008 SV Höllenhunde 7 - 2 Bahoti FC
Dole C.F. 0 - 9 Dinamo Munnizza F.C.
Round 2 ~ 12.08.2008 Dinamo Munnizza F.C. 5 - 0 SV Höllenhunde
Dole C.F. 2 - 6 Bahoti FC
Round 3 ~ 19.08.2008 Dole C.F. 0 - 3 WO SV Höllenhunde
Dinamo Munnizza F.C. 3 - 0 WO Bahoti FC


Group 16

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 3 3 0 0 9 19 0
Portugal *Bad Stars* 3 2 0 1 6 7 5
Deutschland S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 1 0 2 3 8 11
USA Sky is Falling FC 3 0 0 3 0 2 20


Round 1 ~ 05.08.2008 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 0 - 8 Stamford Hill Storm
*Bad Stars* 4 - 2 Sky is Falling FC
Round 2 ~ 12.08.2008 Sky is Falling FC 0 - 8 Stamford Hill Storm
*Bad Stars* 3 - 0 WO S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor
Round 3 ~ 19.08.2008 Sky is Falling FC 0 - 8 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor
*Bad Stars* 0 - 3 Stamford Hill Storm




Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII