Sk/Tréning

From Hattrick

Dôležitosť tréningu

Tréning je jeden z najdôležitejších aspektov úspešného tímu v Hattricku. Koncentrovaním sa len na trénovanie jedného skillu na niekoľko sezón si vyžaduje mladých hráčov a ich trénovanie, aby sa neskôr stali superhviezdami. Nie je vhodné každý týždeň meniť tréning, ale zamerať sa na jeden typ. Vytrénovaní hráči môžu byť neskôr predaní, za obdržané peniaze môžete nakúpiť nové posily a tak zlepšiť svoj tím.

Voľba hráčov na tréning

Vybranie vhodného hráča na tréning je veľmi dôležité a mali by ste dbať na štyri faktory pri ich hľadaní.

Doporučuje sa, aby hráči kupovaní na tréning boli v hlavnom skille aspoň schopný. Pre nové tímy sú vhodní 17 roční hráči so schopným hlavným skillom. Trénovanie hráča, ktorý je schopný/solídny v hlavnom skille nie je tak efektívne ako trénovanie hráčov s vyšším skillom, ale títo hráči stoja aspoň menej.

Čím vyšší vek, tak tým nižšia cena (preto je niekedy lepšie kúpiť 18/19 ročných hráčov na tréning)

Čím lepšie sekundárne skilly, tým viac za hráča zaplatíte, ale taktiež pri jeho predaji viac obdržíte.

Typ tréningu

The following contents are based on experience and/or research conducted by Hattrick users — which means that their veracity and accuracy have not been confirmed by any official statement, and consequently they do not necessarily reflect the game reality. Please take this into consideration!

V Hattricku prebieha tréning raz týždenne. Zvyčajne len hráči, ktorí hrali na určitej pozícii naplno trénujú. Závisí to od skillu, ktorý trénujete. Napríklad ak trénujete zakončovanie, tréning dostanú tí hračí, ktorí hrali na pozícii útočník aspoň jeden zápas v určitom týždni. Len posledná pozícia, na ktorej trénovaní hráči hrali je dôležitá pre tréning pred updatom (napr. ak pri trénovaní Zakončovania hral hráč v sobotu na pozícii útočníka a cez týždeň na inom poste ako je útočník, hráč tréning nedostane). V Hattricku sa nachádza 13 typov tréningu. Vo všeobecnosti sú tréningy hlavných skillov (Chytanie, Bránenie, Tvorba hry, Zakončovanie a Krídelná hra) najpopulárnejšie.

Pre trénovanie maximálneho počtu hráčov je dôležité si dohodnúť priateľský zápas, kde môžete trénovať hráčov, ktorí nenastúpili v lige v danom týždni.

Slová v zátvorkách znamenajú malý účinok. Dvojité zátvorky znamenajú ešte menší účinok.

Typ tréningu Zlepšuje ...pre... Rýchlosť tréningu Max. počet trénujúcich Zhoršuje
Chytanie Chytanie Brankári 5 týždňov 2
Bránenie Bránenie Obrancovia ((Ostatní)) 8 týždňov 10
Tvorba hry       Tvorba hry Stredopoliari (Krajní záložníci) ((Ostatní)) 6.5 týždňov 6 (4)
Zakončovanie Zakončovanie Útočníci ((Ostatní)) 6.5 týždňov 6
Centrované lopty /krídlo/ Krídelná hra Krajní záložníci (Krajní obrancovia) ((Ostatní)) 5 týždňov 4 (4)
Obranná súhra Bránenie (Obrancovia a záložníci) ((Ostatní)) 16 týždňov (20)
Krídelné útoky Krídelná hra Útočníci a krajní záložníci ((Ostatní)) 7 týždňov 10
Streľba (Zakončovanie) (Hráči v poli) ((Ostatní)) 14 týždňov (20+)
(Štandardky) ((Všetci)) 16 týždňov (50)
Krátke prihrávky Prihrávky Záložníci a útočníci ((Ostatní)) 5.5 týždňa 16
Dlhé prihrávky Prihrávky Obrancovia a záložníci ((Ostatní)) 6.5 týždňa 20
Štandardky Štandardky Všetci 2-3 týždne 50
Kondícia Kondícia Všetci 1-2 týždne 50 Forma
Všeobecný (Forma) (Všetci čo odhrali počas týždňa zápas) 1 týždeň 22
(Chytanie) ((Brankári))

Prosím Vás, aby ste nezabudli, že 'Rýchlosť tréningu' vychádza zo 17 ročných trénovaných hráčov pri solídnom trénerovi a 9 asistentoch trénera.

Existuje teória, ktorá tvrdí, že pre každý rok nad 17, treba pripočítať jeden ďalší týždeň tréningu (18r - 8 týždňov, 19r - 9 týždňov, ...). Ďalšia zase tvrdí, že rýchlosť tréningu sa každým rokom (od 17 rokov) znižuje približne o 8%.

Ďalej si všimnite, že tieto hodnoty rýchlosti tréningu sú priemerné a môžu sa odlišovať z hráča na hráča. To znamená, že napr. hodnota pre daný tréning predstavuje 7 týždňov, tak niektorím hráčom bude stačiť 6 týždňov, aby im stúpol skill a iným zase 8 týždňov, ale ak sa pozriete na veľké množstvo hráčov, priemerne by im mali vlastnosti stúpnuť za 7 týždňov. To môže byť ako výsledok skutočnosti, že hráč dostane časť tréningu do nasledujúceho skillu po skoku. Ak sa to stane, hráč bude potrebovať menej času, aby mu znova stúpol skill. Napríklad, ak hráč poskočí na solídneho a niečo (7,02), potrebuje viac času, aby stúpol na výborného ako keby prvýkrát poskočil o niečo viac (7,12).

Faktory efektivity tréningu

Efektivita trénera

Dosiahnutie optimálneho tréningové času vyžaduje solídneho trénera. Horší tréner predlžuje tréningový čas.

Výborný tréner trénuje nepatrne rýchlejšie ako solídny, približne o 0,5 týždňa, ale vo všeobecnosti sa považuje za príliš drahého, aby bol profitujúci v dlhodobom pláne.

Vek hráčov

Mladí hráči trénujú oveľa rýchlejšie než starí. Mnoho manažérov preferuje trénovanie hráčov medzi 17-20 rokmi. 17-18 je najlepší vek na začatie trénovania. Kluby vo vyšších ligách často trénujú starších hráčov s vyšším skillom, aby stále mohli zotrvať v boji o ligu a aj pohár.

Určité typy tréningov - menovite štandardky, kondícia a všeobecný - neklesajú v rýchlosti tréningu, nezáleží, aký je hráč starý.

Keď hráč dosiahne veku 27, jeho schopnosti môžu začať klesať. Tento proces sa nevyskytuje pravidelne a neexistuje žiadna záruka, že sa to vôbec stane. Spravidla len u veľmi málo hráčov sa to prejaví okolo 30tky, väčšinou sa to deje u hráčov okolo veku 35. Tieto poklesy sa vždy objavujú pri pondelkovom update. Niektoré skilly sa veľmi ťažko udržujú - zakončovanie je najťažšie udržať, kým chytanie najjednoduchšie.

Efekt asistentov

Asistenti trénera tiež pomáhajú v trénovaní hráčov. Tím môže mať maximálne 10 členov z každého druhu personálu (vyšší počet sa prejaví negatívnym účinkom). Avšak, asistenti trénera a tréneri brankárov sú počítaní ako jeden druh, takže tím môže ich mať spolu len 10. Zvyčajne tím netrénujúcich brankárov zamestnáva 9 asistentov trénera a 1 trénera brankárov. Domnieva sa, že tréner brankárov udržuje formu brankára. Ďalší preferujú pomer 8:2.

Niektorí užívatelia tvrdia, že je možné mať 11 asistentov a trénerov dokopy, ale mnohí užívatelia kvôli tomu prišli o tréning.

Intenzita tréningu

Väčšina manažérov považuje 100% intenzitu tréningu za najlepšiu. Plusy sú jasné, hráči sa rýchlejšie zlepšia v trénovanom skille a tiež je veľká pravdepodobnosť lepšej formy.

Nanešťastie, zvyšuje sa aj šanca zranenia.

Kedy predať hráčov

The following contents are based on the opinion of Hattrick users — which means that their veracity and accuracy have not been confirmed by any official statement, and consequently they do not necessarily reflect the game reality. Please take this into consideration!

Vo väčšine prípadov je predávanie hráčov najziskovejšie v 21 rokoch. Keď hráč dosiahne 21 rokov, začína trénovať značne pomalšie v porovnaní s mladšími hráčmi.

Starší hráči najmä s vysokými skillami sú trénovaní pre Národné tímy.

Tiež to nemá cenu hráča neustále trénovať a potom mať problém hráča predať alebo je predaný pod cenu kvôli vysokému platu.

Pokročilý tréning

Tréning tiež môže zvýšiť skilly hráčov, ktorí neodohrali zápas (za tvoj tím).


//pracuje sa