Sk/Začíname

From Hattrick

Vitajte v úžasnom svete Hattrick Wiki, slovenský sprievodca svetom Hattricku, na ktorom sa môže každý podieľať. Hattrick Wiki pracuje takmer rovnako ako väčšia Wikipedia. Ak ste ju doteraz nenavštívili, môžete tak urobiť teraz. Klikni tu

Používanie Hattrick Wiki[edit]

Hattrick Wiki je spoločná studňa znalostí zahrňujúca všetky oblasti týkajúce sa Hattriku - jeho komunitu, jeho herné pravidlá a dokonca i jeho ekonomiku. Ale prv než začnete písať články sa tu budete musieť naučiť orientovať.

Hlavná stránka je centrom Hattrick Wiki. Nájdete tam vačšinu odkazov na základné znalosti ohľadne Hattricku. Ak práve začínate s Hattrickom, mali by ste si najprv prečítať tieto stránky, prv než sa dostanete na koniec nášho sprievodcu.

Pri hľadaní špecifickej stránky používajte vyhľadávacie okno umiestnené na ľavej spodnej časti pod usmerňujúcimi odkazmi. Ak si myslíte, že tá stránka sa tu očividne nachádza, skúste to napísať do panelu adresy za .org/. Napríklad, aby ste videli wiki stránku svojej krajiny, napíš jej názov do panelu adresy ako: http://wiki.hattrick.org/Slovensko. Na stránke o svojej krajine môžete nájsť zaujímavé odkazy na témy s ňou spojené. Každý región danej krajiny má svoju vlastnú stránku.

Prosím, pamätajte si, že Wiki sa ešte len rozvíja, a preto môže byť obsah v určitých článkoch nedostačujúci. Možete to však napraviť pridaním článku z oblasti, ktorá Vás zaujíma. Teraz poznáte základy sa orientovania na Wiki, poďme upravovať!

Úprava Hattrick Wiki[edit]

Upravovanie wiki sa môže zdať zložité. Keď raz niečo uložíte, každý, kto navštívi tú stránku, uvidí Vašu prácu. Ale prosím majte na pamäti, neočakávame, že budete vo všetkom dokonalý. Poznámka: Úprava sa objaví, keď článok, ktorý ste napísali, je uložený. Ak jednoducho kliknete na tlačidlo 'edit', môžeš sa pozrieť na formátovanie stránky bez jej upravovania. Je to užitočné, ak si nevieš rady s niečím, čo si uvidel na určitej stránke.

Predtým, než začneš upravovať[edit]

Predtým ako sa vrhnete do úpravy stránok Vám doporučujeme si vytvoriť užívateľské konto. Môžete upravovať bez užívateľského konta, ale v prípade, že chcete mať stránku o sebe, svojom tíme a tiež chcete, aby Vás mohli ostatní ľudia kontaktovať, budete si ho potom musieť vytvoriť. Taktiež maskuje Vašu IP adresu. Užívateľské mená nám pomáhajú zisťovať, kto stránky upravuje, tak Vás prosíme si vytvoriť užívatľské konto, ak máte v pláne prispieť viac než raz. K zaregistrovaniu sa kliknite na malý odkaz v pravom hornom rohu (create an account or log in). Tento odkaz by sa mal objaviť vedľa Vašej IP adresy a odkazu na Vašu talk stránku. Keď sa dostanete na stránku log in, vyplňte požadované informácie (užívateľské meno, heslo a nepovinne Vašu emailovu adresu a skutočné meno). Potom kliknite na create new account. To je všetko, práve ste sa stali členom Hattrick Wiki.

Ako upravovať stránku[edit]

Aby ste upravili stránku, musíte kliknúť na tlačidlo edit umiestnené na hornej strane. Mali by ste vidieť textové okno, ktoré je podobné tomu na Hattrick konferenciách. Po úprave stránok a Vašich požadovaných zmenách, kliknite na show preview (ukážka stránky po zmenách) nachádzajúce sa na dne stránky. Ak si myslíte, že stránka vyzerá dobre, uložte ju. Ak nie ste si istý, urobte zmeny, ktoré sú potrebné. Uistite sa, že ste Vaše zmeny zaznemanáte v okne summary na spodku stránky. Ak ste urobili zásadné zmeny, je to správne miesto, kde začať a uľahčiť prácu ostatným. Ak ste sa pomýlili, urobili gramatickú chybu alebo napravili niekoho chybné formátovanie, zaškrtnite malé okienko na spodku This is a minor edit (toto je drobná úprava), aby ostatní vedeli, že nebola urobená žiadna veľká zmena.

Formátovanie textu[edit]

Wiki má odlišné formátovacie znaky než sú používané na konferenciách. Pre formátovanie textu použite nasledujúce znaky:

''Text'' 

Kurzíva (dva apostrofy pred a za textom)

'''Text''' 

Tučné písmo (tri apostrofy pred a za textom)

[[Link|Alternate Title]] 

Vnútorný odkaz na článok nachádzajúci sa vo wiki (dve zátvorky pred a za textom)

  • Ak chcete, aby sa namiesto odkazu znázorňoval iný názov, namiesto |Alternate Title zadajte Vami požadovaný názov.

[http://www.webadresa.com Názov] 

Externý odkaz na www stránku http://www.webadresa.com s jej názvom (jedna zátvorka)

== Nadpis == 

Vytvorenie nadpisu.

=== Podnadpis === 

Vytvorenie podnadpisu.

[[Image:ImageName.jpg|Thumb|Image Caption]] 

Vloženie obrázku: NázovObrázku.jpg s možnosťou nastavnia rozmerov obrázka.

--~~~~ 

Vytvorenie podpisu s Vaším menom, časom úpravy a dátumom (používa sa na diskusných stránkach).

<nowiki>Text</nowiki> 

Nariaďuje wiki nepoužívať formátovanie špecifické pre wiki.

<br>

Vynechanie jedného voľného riadku (namiesto klávesu Enter na klávesnici)

* 

Vytvorenie odrážky.

Tiež môžete využívať ikony na hornej strane, je to rýchlejšie než písanie ručne.

Upravovanie si môžete vyskúšať tu Sandbox

Etiketa upravovania[edit]

1. Keď píšete úvodný všeobecný odsek, zvýraznite názov článku tučným písmom. Napríklad ak píšete článok o USA, mali by ste začať napísaním:
"USA je krajinou v Hattricku..."
Toto je štandardný formát pre Wikipediu a Hattrick Wiki, tak Vás prosíme, aby ste ho dodržiavali.

2. Používatejte veľa vnútorných odkazov, ale len raz, keď je slovo prvýkrát použité. Napríklad:
New York je štát nachádzajúci sa v USA. V Hattricku je New York od založenia USA.
Všimnite si, že som použil odkaz na USA len po prvýkrát ako sa v článku objavilo. Odkazy sú užitočné, tak ich používajte, keď sa hodia, ale nedávajte početné odkazy k jednému a tomu istému článku.

3. Pred napísaním nového článku sa uistite, že už neexistuje pod iným názvom. Napríklad nemusí existovať článok o USA, ale môže byť v ňom len spomenuté. Ak vytvoríte článok a neskôr zistíte, že taký už existuje, použite presmerovací odkaz Pokročilé upravovanie, kde sú ďalšie informácie.

4. Snažte sa používať čo najmenej externých odkazov v strede textu. Vo väčšine prípadov by sa mali objaviť na konci článku v sekcii Externé odkazy.

5. Nedávajte svoj podpis na stránku, ktorú ste vytvorili. Ospravedlňujeme sa, ale editori Hattrick Wiki by mali byť skromní. Prosíme Vás, aby ste nepodpisovali pri Vašich úpravách; akonáhle pridáte raz svoje úpravy k obsahu wiki, patrí to každému, kto ju používa. Preto ak nechcete, aby boli Vaše úpravy pozmeňované, neprispievajte tu. Upravovanie je súčasťou procesu.

6. Neničte! Tým máme na mysli pozmeňovanie wiki stránok tak, že sa stávajú pre čitateľov neužitočnými. Každý, kto úmyselne bojkotuje články, bude vykázaný, tak to nerobte!

7. Neupravujte stránky užívateľov, pokiaľ to nie je Vaša vlastná stránka alebo máte určité povolenia. Iba v prípade, že sa tam objavuje očividná chyba vo formátovaní alebo sa užívateľ po dlhšiu dobu neprihlásil.

8. Pomenujte Vaše články správne.

9. Pokúste sa nepoužívať formátovacie prvky s farbami mimo Vašej užívateľskej stránky, ktoré ste nikdy nevideli na stránkach wiki. Dobrou voľbou bude sa spýtať niekoho skúsenejšieho.

10. Buďte slušní. Používanie neslušného jazyka bude i tak upravené. Tak sa správajte ako na Globale alebo možno i trošku lepšie :-).

11. Uvážte koľko toho zvládnete. Neočakáva sa, že napíšete desať článkov za deň. Je lepšie napísať jeden dobrý článok ako desať krátkych. Ak máte však čas iba na jeden krátky, nevadí, tiež to pomôže. Ak nie ste si niečím istý alebo to nechcete ďalej robiť, použite tag {{stub}} a ulože článok (nižšie pre viac informácii).

Pokročilé upravovanie[edit]

Po zvládnutí základných pravidiel sa môžete pustiť do napísania svojho prvého článku. A čo pestrofarebné tabuľky, ktoré môžete vidieť na hlavnej stránke alebo tagy pre kategórie?

__FORCETOC__

Prinúti obsahovú tabuľku sa objaviť na mieste vo Vašej stránke. Poprípade moôžete použiť NOTOC, aby wiki nezobrazila TOC. Ak tak neurobíte, wiki pridá túto obsahovú tabuľku.

{{template}} 

Najpoužívanejšia šablóna je {{stub}}, ktorá sa používa na upozornenie užívateľov, že článok nie je kompletný. Znázorňje sa ako:

Football.png This article is a stub. You can help Hattrick Wiki by expanding it.

Dajte túto šablónu na koniec nedokončenej sekcie či článku.

[[Category:Name|Indexed Name]]

Vytvorenie kategórie k článku.

<td>
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2 style="border-collapse:collapse"
|- bgcolor=#eeeeee
! Cat1 !! Cat2 !! Cat3
|-
|Entry 1-1 || Entry 1-2 || Entry 1-3
|-
|Entry 2-1 || Entry 2-2 || Entry 2-3
|-
|}
</td>
</tr>
</table>

Vytvorenie typickej wiki tabuľky, ktorá sa zjaví ako:

Cat1 Cat2 Cat3
Entry 1-1 Entry 1-2 Entry 1-3
Entry 2-1 Entry 2-2 Entry 2-3
  • Tabuľky sa môžu zdať najťažšou časťou wiki kódu, ale ak budete cvičiť, časom prídete ako na to.
  • Keď chcete pridať ďalší stľpec, pridajte ďalší !! po Cat3 potom napíšte nadpis, aký chcete. Potom ak chcete vložiť hodnoty do toho stĺpca pridajte || za posledným údajom v každom riadku nasledované žiadanou hodnotou.
  • Keď chcete pridať ďalší rad, pridajte |- za riadkom, nad ktorým chcete tento rad, potom pridajte | Column (stĺpec) 1 Value (hodnota) || Column (stĺpec) 2 Value (hodnota) ||</nowiki>

Vytvorenie stránky pre automatické presmerovanie na iný článok.

---- 

Vytvorenie oddeľujúcej čiary na stránkach.

[[Media:Example.ogg]] 

Tento tag slúži pre odkaz na video súbor.

<math>Insert formula here</math> 

Slúži na napísanie matematického vzorca.

*SPACE*Text1
*SPACE*Text2

Napíšte text, ktorý sa zobrazí ako:

Text1
Text2

Špeciálne funkcie[edit]

Okrem upravovania a používania wiki sa tu nachádza veľa užitočných extra funkcií, ktoré pri práci budete chcieť využiť.

Vloženie súborov[edit]

Pre vloženie súborov choďte na stránku Upload File umiestnenú pod vyhľadávacím oknom. Môžete vkladať obrázky, dátové súbory, dokonca i zvukové súbory pokiaľ sa to využíva len na wiki a je to súčasťou Hattricku. Obrázky sú takmer vždy neodmysliteľnou súčasťou článkov. Škála rozmerov je veľmi veľká, to by nemal byť problém. Pre viac informácií si pozrite stránku Upload File.

Diskusia[edit]

Každý článok má svoju stránku na diskusiu. Slúži na diskutovanie o Vašich nápadoch k článku alebo sa môžete poradiť predtým ako sa pustíte do úpravy. Uisti sa, že pri diskusii svoju poznámku oddelíš hlavičkou alebo čiarou. Nezabudni sa podpísať pod svojimi poznámkami pridaním podpisového tagu (--~~~~). Nikdy nevymazuj niekoho poznámky. Ak zanecháte správu na užívateľovej osobnej stránke talk, uvidí, že má nové správy. Skvelý spôsob komunikácie s wiki užívateľmi ak máte na niekoho nejaké otázky.

Presunutie stránok[edit]

Použite funkciu Move nachádzajúcu sa na hornej strane článku. Aby ste pre presunuli stránku, cieľový názov nesmie byť existujúca stránka (nie prázdna, ale neexistujúca). Presunutie stránok sa využíva, keď je názov nesprávne formátovaný či vyhláskovaný. Keď presúvaš stránku manuálne, uisti sa, že na pôvodnú stránku umiestniš presmerovací odkaz na novú stránku a vymažeš celý obsah z tej stránky. Keď premiestňuješ článok, presmerovací odkaz je vytváraný automaticky.

Ďakujeme za prečítanie sprievodcu svetom Hattrick Wiki a prajeme Vám šťastné upravovanie a tvorenie zaujímavých článkov!