Hu/Hattrick 6.6.2
The following contents are based on official Hattrick documents and/or official statements — which usually means they should be trustworthy.
Hattrick üzenet:
2004-06-20 Utolsó update: Hattrick 6.6.2 | |
Ha már valamit változtatunk, akkor tegyük azt tökéletesen: A HT 6.6 megkapja a 2. javítását is, a HT 6.6.2-t. Ez két problémát hivatott orvosolni az utolsó verzióhoz képest: a fizetések megváltozása hosszabbodik meg, valamint megoldódik a meccsértékelések 3 alszintjének kérdése. Ez utóbbi utoljáta fog változni. A változásokról és az egész 6.6-ról bővebben a mellékelt anyagban olvashatsz, ahol HT-Björn legújabb gondolatait is megtalálod. Hattrick 6.6.2 (Legújabb változtatások). |
Hattrick 6.6.2 - "Az utolsó kiegészítések"
A HT 6.6-ot illetően lesz még két változás, mely a HT 6.6.2 sorszámot kapta. Ezzel remélhetőleg be is fejeződik a 6.6 finomítása.
Csapatértékelések
Az első változtatás a mérkőzések értékeléseit érinti. Az elmúlt hetek reakciói alapján ugyanis úgy tűnt, még mindig van tennivalónk ezzel kapcsolatban. Bár tisztában vagyunk azzal, hogy az újabb változtatások még nagyobb zavarodást okoznak, hiszünk azok szükségességében. Ezek következtében az értékelések változatlanok maradhatnak majd hosszú-hosszú szezonokon át. Szóval jobb mielőbb túlesni rajta.
Azért tesszük meg ezt a lépést, mert kiderült, hogy az új és a régi rendszer közötti váltogatással pontosabb információkat kaphatunk, mint kizárólag az egyik használatával. Ha ezt a kiskaput sokan használnák, az kellemetlen következményekkel járna, így ki kellett találnunk valamit. Arra is rájöttünk, hogy pl. a (+) jel használatánál jobb, ha szöveges jelzőkkel illetjük az értékeléseket. A Hattrickhez stílusának mindig is része volt az (akár tetszik, akár nem...), hogy a meccsriportok a szimbólumok és a számok helyett többnyire szöveges értékeléseket tartalmaztak. És továbbra is ragaszkodni szeretnénk ehhez a hagyományhoz. Akár tetszik, akár nem... ;)
Nem teszünk mást, mint a HT 6.6.1 három alszintjét ( (+), (-) és "egyik sem") kicseréljük négyre, mely a megfelelő szintnél az alábbiakat jelenti:
Megfelelő (Éppen) Megfelelő (Átlag alatt) Megfelelő (Átlagos) Megfelelő (Átlag felett)
A négy alszinttel a korábbi szintek közötti távolságokat osztjuk tulajdonképpen négy egyenlő részre.
Természetesen továbbra is lehetőség nyílik a régi rendszer használatára, de mi - annak részletessége miatt - az újat ajánljuk.
Néhány felhasználó érdeklődött affelől, hogy ezek az új alszintek a játékosok képességeinél is bevezetésre kerülnek-e majd, tehát lesz-e "éppen jó játékszervezés" például. Ez nem fog megtörténni. Soha! Ezt jobb előre tisztázni.
Összegzés
A mérkőzésnél a csapatrészek értékeléseit négy szintre osztottuk: "éppen", "közepes", "erős", "több mint". Ezek váltják fel a korábbi (+) / (-) rendszert. Ez a végső változtatás sok sok szezonon keresztül állandó marad majd.
Ideiglenes fizetés-formula
A másik változtatás a béreket érinti.
A 6.6-os verziós fizetésváltozásokkal kapcsolatban is érkeztek kritikák, igaz ezek mennyisége eltörpült a meccsértékelésekkel kapcsolatos hangos tiltakozások árnyékában. Jó és helytálló érveléssel azonban olykor hasonló eredményt lehet elérni, mint hangos kritikákkal. A játékosok fizetéseinek megváltoztatása ellen érvelők következő érve volt a leghangsúlyosabb:
"Olyan mértékű változtatást vezettetek be, amely nagyban befolyásolhatja a csapatok hosszú távú stratégiáját, főleg azokét, amelyek, 'fizetésoptimalizálási' szempontok miatt alacsony erőnléttel rendelkező játékosokkal töltötték fel keretüket, kihasználva azt, amire a játékszabály (közvetett módon) bátorította őket. Nem az a baj, hogy egy furcsa helyzetet megoldotok, hanem az, hogy milyen módon teszitek ezt. Általában a nagy változ(tat)ások vagy több lépésben valósulnak meg, vagy pedig a felhasználók már jó előre figyelmeztetést kapnak az esetleges módosulásokról. A fizetések megváltoztatásával kapcsolatban, viszont egyik sem történt meg."
A panasz jogos, és - ami a lényeg - megalapozott. Viszont, mint azt nyilvánosan már kifejtettük válaszképpen ezekre a kritikákra, ha egy olyan kiskapuját, vagy furcsa tulajdonságát használod ki a játéknak, akkor bizonyos mértékú kockázatot is vállalsz. Az alacsony erőnlétű játékosok, magasabb áron való megvétele (a magasabb erőnléttel rendelkező, de ugyanolyan tulajdonságokkal bíró játékoskhoz képest) és játszatása, tipikus példa a fentiekre. Az is tény, viszont, hogy döntésünket egy lépésben és csak minimális figyelmeztetés mellett hoztuk meg, s ez nincs összhangban a régi elveinkkel. Tehát, úgy fair a dolog, ha megpróbáljuk javítani hibánkat.
Tehát. A 6.6.2-es verzió szerint a most kezdődő évadban csak bizonyos mértékben fog az 'erőnlétkedvezmény' megjelenni a fizetésekben. Csak a következő szezonban az alacsony erőnléttel rendelkező játékosoknak általánosságban kevesebb lesz a fizetésük, mint a magasabb erőnlét tulajdonsággal rendelkezőknek - még akkor is, ha nem középpályások. A 'kedvezmény' kisebb mértékű, mint a régi rendszerben volt, tehát a lépés egyfajta átmenetet jelent. Így a régi és az új fizetési képlet közötti változás gördülékenyebben fog végbemenni. Hogy minden érthető legyen: A soronkövetkező (azaz a szombaton kezdődő) idény után ez a 'kedvezmény' meg fog szűnni és életbe fog lépni az új rendszer, amelyben mindegy, hogy milyen erőnléttel fog rendelkezni az adott játékos - a rendszer "megfelelő' erőnlét alapján fogja kalkulálni a fizetését. Az erőnlét tulajdonság továbbra is (mind a '23. idény fizetési képletében', mind a '24. idény fizetési képletében') befolyásolni fogja a 'játékszervezés-komponensét' a fizetésnek, ahogyan az a 6.6-os verzióban le volt írva.
Összegzés
Minden játékos fizetése egy ideiglenes kedvezményt fog tartalmazni, azaz minél alacsonyabb valakinek az erőnléte, annál alacsonyabb lesz a fizetés. Ez a kedvezmény, nem lesz olyan mértékű, mint eddig volt. Az erőnléttel kapcsolatos HT 6.6-os változások, amelyek a játékosok keresetét érintették, nem fognak 100%-osan életbe lépni egészen az októberben kezdődő 24. szezonig.
Végső megjegyzések
A Hattrick 6.6 bevezetése óta alig egy hét telt el. Számunkra, HT-fejlesztők számára mindig izgalmakkal és félelmekkel teli egy új sorozatszámú verzió bevezetése. Hogyan fognak az új változatról vélekedni a felhasználók? Vajon figyelembe vettünk -e minden lehetséges kimenetelt, amit előidézhetnek a változtatások, amik a játékkal kapcsolatban történtek? Vajon be tudjuk -e fejezni időben? Vajon a fejlesztők közül mindenki online lesz -e, amikor megjelenik az új verzió (hogy azonnal ki tudjuk javítani az esetleges katasztrófákat, amik ilyenkor bekövetkezhetnek:)? Vajon mennyi bug kerülte el figyelő szemeinket?
De a kötelező aggódás mellett, az egészséges izgalom is jelen van. A vicces az egészben, hogy mindig azt hisszük, hogy pontosan tudjuk, hogy mik lesznek a felhasználói reakciók - de, mint utólag mindig kiderül, azokat csak részben tudjuk megjósolni, mindig vannak olyan reagálások, amelyek olyan szegmenssel kapcsolatosak, melyekre még álmunkban sem gondoltunk.
De ez mind ennek a varázslatnak a része - ezért is szeretünk HT-fejlesztőként dolgozni. A HT világa és közössége túl nagy és túl komplex, valamint túl aktív, hogy kiszámítható legyen. Mindig felkészülünk arra, hogy esetleg azonnali változtatások fogják követni az új verziót. Tudjuk, hogy mindig lesznek olyan dolgok, amiket nem tudunk előrejelezni. 350ezer felhasználó között mindig fog akadni valaki, aki elég rafinált, ahhoz megtalálja azt a kiskaput, amiről mi is azt hittük, hogy nem is létezik. És ez az, ami igazán szép a Hattrickben.
Ezt a fejezetet most lezártnak tekintjük. A Hattrick fejlesztésével kapcsolatos utazásunk, most újabb állomást vesz célba. A most nyert tapasztalatainkat a következő alkalommal hasznosítani fogjuk. A legfontosabb, ahogy az elmúlt hetekben kiderült, hogy a jövőben jobban fogunk ragaszkodni a 'korai figyelmeztetés' módszeréhez. A fejlesztés fő csapásirányairól és azokról az esetleges jövőbeli változtatásokról, amelyek csapatok hosszútávú stratégiáit is érinthetik, mindig időben tájékoztatni fogunk titeket. Eddig is ezt tartottuk szemünk előtt, de még jobban kellene törekedni erre. És fogunk is.
/HT-Csapat