Hu/A .NET-re való áttérés

From Hattrick
Jump to navigationJump to search

A cikk eredeti megjelenésének dátuma: 2008. február 21.

Az idei év legnagyobb feladata számunkra az összes oldal átírása. A Hattrick eljutott egy olyan pontra, ahol a régi kód már nem hatékony, és minden újabb bővítés csak nehezebbé teszi a megértését és a vele való munkát. Amikor átírjuk, egy jobb webplatformot fogunk használni, amely javítani fogja a teljesítményünket, valamint gyorsabbá és könnyebbé teszi az új funkciók fejlesztését.

A folyamat hátránya, hogy ebben az időszakban az átlagosnál több hibát tapasztalhatunk. És mivel már tavaly elkezdtük, ezért ez már jelenleg is így van. Ugyanakkor ezeknek a hibáknak egy része nem is hiba, és talán az, hogy tudjátok néhány probléma okát, valamint azt, hogy ez milyen előnyökkel jár majd a Hattrick szempontjából, megnöveli a türelmeteket. Nekem mint nem műszaki embernek segített, tehát megosztom veletek a személyes tapasztalataimat.


A kollégáim az irodában mind nagyon édesek és aranyosak, de néha úgy érzem magam köztük, mint egy kívülálló. Ez azért van, mert ők számítógépőrültek (szerintem minden programozó számítógépőrült), én pedig nem vagyok az (legalábbis annyira). Ez azt is jelenti, hogy olyan számtech-nyelvet beszélnek, amit nem értek. Vannak esetek, amikor mégsem tudom elkerülni, hogy valami újat tanuljak. Nemrég sikerült elérniük, hogy egy új szóval bővítsem a szókincsemet: ez volt a dotnetifikáció. Kétlem, hogy létező szó lenne (őszintén szólva biztos vagyok benne, hogy nem az), de az én tanult informatikus kollégáim folyton használják, és olyan hangsúllyal, mintha a Messiásról beszélnének.

Az egyik vastag könyvüket látva valójában a .NET-ről lehet szó (ebből képezték a szavukat is). De míg ők ezt fantasztikusnak találják, én többnyire csak a vele járó, zavaró problémákat látom. Azt is tudom, hogy nem én vagyok az egyetlen Hattrick-felhasználó, aki bosszantónak és zavarónak érzi az utóbbi időkben előforduló problémákat. Tudva, hogy a kollégáim nem idióták, megértem, hogy valószínűleg igazuk van, és a .NET valami jót jelent. De nem értem, hogy miért, és hogy miért van szükségünk rá. Amikor azt mondták, hogy mindent átírnak .NET-be, úgy éreztem, hogy a végére kell járnom ennek a dolognak.


Az ASP és a .NET

A Hattrick legutóbbi átalakítása alkalmával, 2000 végén, minden oldal ASP-ben készült el. Nem szaknyelven mondva az ASP (Active Server Pages, aktív kiszolgálói oldalak) egy webprogramozási technológia. A .NET pedig egy olyan dolog, amit ők keretrendszernek (framework) hívnak, ami az én szótáram szerint azt jelenti, hogy „egy vázas szerkezet, amit arra terveztek, hogy megtartson vagy összecsatoljon valamit”. Ennek a keretrendszernek egy része az ASP.NET, az ASP újabb, továbbfejlesztett verziója. ASP-ben minden oldal különálló egység, .NET-ben viszont minden oldal kapcsolódik egymáshoz, és közösen működnek.


A dotnetifikáció okai

A kollégáim azt mondták, elérkeztünk oda, amikor át kell írnunk az oldalakat. Néhány kód már jó pár éves, és sokkal hatékonyabbá tehető. Ezenfelül, amikor új funkciót vezettünk be, új kódok kerültek az oldalakra, és minden további bővítés nehezebben érthetővé teszi az oldalt, és ezért nehezebb is dolgozni vele. ASP.NET-be átírva (= dotnetifikálva) őket javulni fog a minőség. És ami ennél is fontosabb: szabványos platformot kapunk, amelyben gyorsabban lehet majd új dolgokat fejleszteni, azok jobban is fognak mutatni – és mindez kevesebb munkával jár.

Azt is bizonygatták, hogy könnyebb a .NET-tel dolgozni: „ASP-ben dolgozni olyan, mint egy mindennapos, véget nem érő vita a daytradingről, azonban .NET-ben dolgozni olyan, mint megvitatni az új ötleteket a mérkőzésmotorral kapcsolatban”. Ezzel nehezen tudnék vitatkozni.


A .NET a Hattrickben

2006 végén írtuk meg az első oldalunkat .NET-ben. Azóta minden új oldal ebben készült el, és már néhány régebbi oldalt is átírtunk. Az Ifiakadémia, a mérkőzéslista és a Kedvencek lehet példa a .NET oldalakra. Könnyen látható, hogy mely oldalak íródtak .NET, illetve ASP segítségével: az asp-re végződő oldalak ASP-ben, az aspx-re végződőek pedig .NET-ben készültek.


Úgy tűnik, a .NET beleszeretett a kezdőoldalba

Az informatikában nem létezik az a szó, hogy „szerelem”, a .NET azonban úgy tűnik, hogy mégis beleszeretett a kezdőoldalba. Nem is tudom, hányszor fordult elő, hogy meg akartam nézni a mérkőzéslistámat vagy az ificsapatomat, mégis a kezdőlapra kerültem. Meglepő módon a kollégáim azt mondják, erre van logikus magyarázat: amikor bejelentkezel a Hattrickre, akkor ASP-ben teszed. Ezzel egy időben kreálunk egy „hamis” bejelentkezést is a számodra, a .NET-re. Ám mivel ez nem igazi, előfordul, hogy a .NET elveszti a kapcsolatot. Általában (ha megszűnik az ASP-kapcsolatod) kapsz egy „időtúllépés” üzenetet, és újra be kell jelentkezned, ám ebben az esetben csak visszairányítanak a kezdőoldalra, mivel az ASP-kapcsolatod nem szűnt meg.

Mielőtt megtudtam volna ennek az okát, sokkal idegesítőbb volt, mint egy sima időtúllépés, de most már nem zavar annyira. Természetesen minden tőlünk telhetőt megpróbálunk megtenni, hogy minimalizáljuk ezeket a problémákat, és idővel egyre jobb lesz. De sajnos ez nem lehet őket teljesen kiküszöbölni, amíg nem készül el az egész oldal .NET-ben (ami valószínűleg egész évben eltart, de tavasszal lesz a legintenzívebb).


.NET – a bűnbak?

Egyszerű lenne minden problémát a dotnetifikációra fogni, de még egy hozzám hasonló nem hozzáértő is megérti, hogy ez nem lenne helyénvaló, és nem oldana meg semmit. Egy olyan folyamatosan változó és fejlődő környezetben, mint a Hattrick, elkerülhetetlenek azok a teljesítménybeli problémák, amelyeket a hardver vagy a szoftver meghibásodása, illetve ezek együttese okozhat. Azt hiszem, minden Hattrick-felhasználó el tudja fogadni ezeket a problémákat, de az említett „kezdőlap”-probléma és hasonlók miatt egy kicsit össze is zavarodhat. Ha azonban olyan vagy, mint én, akkor talán most, hogy tudod az okát, kevésbé zavar majd a dolog.


„Valami elromlott”…

…nos, ez egy olyan üzenet, amelyet mi sem szeretünk jobban Nálatok, és mindent megteszünk, hogy minimalizáljuk a hasonló üzenetek számát. Végrehajtottunk néhány változtatást a rendszer szerkezetében: ezzel felkészültebbé váltunk az oldal nagyobb terhelésére, és meg tudjuk őrizni a szolgáltatás minőségét az oldal teljesítményének tekintetében. A rendszer szerkezeti változásai arra is jók voltak (az egyik kollégám szerint egyenesen szándékosan azért történtek!), hogy beszerezzünk egy tartalék szervert a dotnetifikáció tesztelésére. Amint egy oldal átírásra kerül, először egy időre tesztelésre bocsátjuk az önkénteseinkhez, mielőtt a többiek számára is bemutatjuk.


A tesztelés sem hibamentes

Jó lenne, ha azt mondhatnám, hogy a tesztelés hibamentes, de nem az. Előfordulhat, hogy egy hiba észrevétlen marad a tesztelés során. Ennek oka sokszor a különböző böngészőkben (és böngészőbővítményekben), illetve olyan problémákban keresendő, amelyek sokszor csak bizonyos időben/esetekben vagy sok sajátos esemény kombinációja esetén bukkannak csak fel.


Paradicsomi ígéretek

Nem fogok semmiféle üres ígéretet tenni, amelyről tudom, hogy nem tudnám betartani, és úgy gondolom, ezzel a kollégáim is egyetértenek. A helyzet az, hogy a dotnetifikáció valószínűleg néhány további hiba felbukkanását fogja okozni. Mindent megteszünk, hogy megelőzzük őket, és gyorsan cselekedjünk, ha mégis átcsúsznak a rostán. De azt is remélem, hogy jobban meg tudtok majd birkózni velük most, hogy már tudjátok, mi történik, és hogy mindez végül hová vezet – egy jobb és gyorsabb Hattrickhez.