Hu/A jegyelosztással kapcsolatos változások és a percalapú edzés

From Hattrick
Jump to navigationJump to search

A cikk eredeti megjelenésének dátuma: 2008. február 12.

Mindössze két hét múlva kezdetét veszi az új (20.) szezon, a szurkolók pedig alig várják, hogy beszámolhassanak az elvárásaikról. Mielőtt azonban sor kerülne erre, néhány további dolgot is el kell mondanunk. Először is: átgondoltuk a jegyküldés lehetőségét az ellenfél csapatának (azaz a jegyelosztást), és úgy döntöttünk, mégsem vezetjük be.

Másodszor: a következő (20.) szezontól módosítjuk az edzés kiszámításának módját. Az edzés percalapú lesz, azaz nemcsak attól függ majd, hogy mi volt a játékos legutóbbi posztja, hanem attól is, hogy hány percet játszott egy adott poszton a héten. Ez nem csupán szükségszerű változás, hanem érthetőbbé is teszi az edzésrendszert a kezdők számára, és – bár drámai változásnak hangzik – a legtöbb menedzser semmilyen változást nem fog tapasztalni az edzés folyamán a mostanihoz képest.


Decemberben bejelentettünk néhány újdonságot a szurkolók viselkedésével kapcsolatban: ezek voltak a „szurkolói elvárások”. Hamarosan meglátjátok, mit várnak tőletek a szurkolók a jövőben. A szurkolói elvárásokkal egy időben a nézőszámmal és a hazai pálya előnyével kapcsolatban is bejelentettünk néhány módosítást. Azóta azonban meggondoltuk magunkat az egyik új funkcióval: a jegyelosztással kapcsolatban, amelyet eredetileg a hazai pálya előnyének érvényesítésére hoztunk volna létre. Ezenfelül a jegyárak is növekszenek, és további két, függőben lévő módosításról is szót ejtünk, de haladjunk szép sorjában:


Jegyküldés az ellenfélnek (jegyelosztás)

Úgy döntöttünk, nem vezetjük be az ellenfélnek történő jegyküldés lehetőségét – legalábbis most nem. Ennek az az oka, hogy a funkció szükségtelenül túlbonyolítaná a játék egy nem különösebben jelentős elemét.


A hazai pálya előnye

Mivel a jegyosztás nem lehetséges, így a hazai csapat már meglévő előnye sem módosul. Lesz azonban egy kivétel: derbimeccsen a hazai csapat csekély, a szokásos pályaelőny mintegy felét jelentő pályaelőnyhöz jut majd. Ennek az a magyarázata, hogy azok a csapatok, amelyek csoportjában van egy erősebb csapat ugyanabból a régióból, jelenleg hátrányba kerülnek a többi régióból érkezett csapathoz képest. A gyengébb csapat a derbimeccsen szinte törvényszerűen veszít, míg normál mérkőzésen jó esélye van a győzelemre a hazai pálya előnye miatt. Ezzel a módosítással megmarad a derbimeccsek hangulata, ám a gyengébb csapat is esélyt kap a derbigyőzelemre – legalábbis a hazai meccsen.


A fedett ülőhelyek árának emelkedése

A következő (20.) szezontól borult és esős időben sokkal több, a fedett ülőhelyekre szóló jegy kél majd el a sima ülőhelyekre szóló jegyek kárára – az utóbbiak ára nem változik. Ezzel egy időben a fedett ülőhelyek jegyára 3,6 eFt-ra növekszik.


Az erőnléttel kapcsolatos, korábban már bejelentett változások

A 2007. október 8-án megjelent vezércikk két, az erőnléttel kapcsolatos módosításról számol be, amelyeket a mostani (19.) szezonban akartunk bevezetni. Erre azonban, mint mostanra kiderült, nem került sor, és ideje friss információkkal szolgálnunk róluk: • „A meglévő erőnlét szintje befolyásolja az edzést” – nem vezetjük be. • „A sérülések előfordulása az erőnléttől függ, de csökken a gyógyulási idő” – nem vezetjük be, de nem feledkezünk meg róla, ha elérkezik az idő, hogy áttekintsünk mindent, ami a sérülésekkel kapcsolatos.


Percalapú edzés

A következő (20.) szezontól az edzés nagysága attól függ majd, hogy hány percet játszott egy játékos a csapatban az adott héten. Ezzel főleg a már eltervezett cserék jövőbeni bevezetésére akarunk felkészülni, de egyúttal egy jobb, logikusabb edzésrendszer létrehozása is a célunk vele, amely felváltaná a jelenlegi, nem túl ösztönző edzésrendszert, ahol a játékos legutóbbi posztja számít az edzésnél. Továbbá határt szabna a túlzott mértékű skill tradingnek is. Noha hatalmas, drámai változásnak hangzik, sem az edzést, sem a csapattervezést nem befolyásolja majd túlságosan. A menedzserek többsége a megszokott módon edzi tovább a játékosait – a percalapú edzés mindössze három esetben jelent változást a jelenlegi edzésrendszerhez képest:

• A sérült játékosok innentől kezdve a pályán töltött perceik alapján edződnek, a sérülésük nagysága nem számít az edzésfrissítéseknél. • A pályára lépő csere- (vagy a kiállított) játékos kizárólag a valóban a pályán töltött percei alapján kap edzést. • A játékosok csak annyi edzést kapnak, ahány percet abban a klubban játszottak, amelyhez az edzésfrissítés pillanatában tartoznak. Eszerint ha kedd reggel veszel egy játékost (aki a bajnoki meccsét az előző tulajdonosnál játszotta), akkor még a megfelelő poszton pályára kell lépnie a csapatodban a kupa- vagy barátságos mérkőzésen, ha azt akarod, hogy edzést kapjon. Ez azonban csak a képességekre vonatkozik – a forma szempontjából a héten játszott bármelyik meccs egyenértékű.

Ezzel gátat tudunk szabni a határtalan, már-már ipari méretű skill tradingnek, ahol a vevő az edzésfrissítés előtt megvesz egy játékost, majd szintlépés után eladja, anélkül, hogy egy percet is játszott volna a csapatában.


A percalapú edzés a gyakorlatban

Egy játékos heti 90 percnyi edzést kaphat (a 90 percnyi edzés egy teljes edzésnek felel meg a jelenlegi rendszerben), és a posztja továbbra is fontos tényező marad az edzés szempontjából. Ha több mint 90 percet játszik edzett poszton, nem kap több edzést. Ha kevesebbet, pl. 50 percet játszik, kevesebb edzést kap – jelen esetben 50 percnyit a 90-ből.

Íme néhány példa „A” csapat edzésére (edzéstípus: Szélsőjáték (szélsők)): • „E” játékos 90 percet játszott szélsőként a bajnokin, de nem játszott a barátságos meccsen. Így teljes, 90 percnyi edzést kap. • „F” játékos 90 percet játszott szélsőként a bajnokin, és 90 percet játszott csatárként a barátságos meccsen. Így 90 percnyi, teljes Szélsőjáték edzést kap, mivel a héten játszott 90 percet szélsőként. • „G” játékos 40 percet játszott szélsőként a bajnokin, és 90 percet játszott csatárként a barátságos meccsen. Így 40 percnyi Szélsőjáték és 50 percnyi töredékedzést kap. • „H” játékos 90 percet játszott szélsőként a bajnokin „B” csapatban, majd megvásárolta „A” csapat, és 90 percet játszott csatárként a barátságos meccsen. Így 90 percnyi töredékedzést kap, mivel csak az aktuális klubjában játszott mérkőzések alapján jár neki képességedzés. • „I” játékos 50 percet játszott szélsőként a bajnokin, és 90 percet játszott szélsőhátvédként a barátságos meccsen. Így 50 percnyi teljes és 40 percnyi „felezett sebességű” Szélsőjáték edzést kap.


Edzéslassítás

Ezt a funkciót azok a csapatok használhatják, akik edzeni szeretnék a csapatuk egy részét, de nem tehetik, mivel már van egy sztárjátékosuk, akinek az edzéssel túl magasra nőne a fizetése. Az edzéslassítás annyit tesz, hogy megadhatod, hogy egy játékos, noha edzett poszton játszott, mégse kapjon teljes képességedzést. A funkciót a szezon elején még biztosan nem vezetjük be, szezon közben azonban számíthattok rá.