Hu/Következő szezon: közvetett szabadrúgás és távoli lövések
A cikk eredeti megjelenésének dátuma: 2008. január 28.
A következő szezontól bevezetjük a Hattrickben a közvetett szabadrúgást. A meglévő pontrúgás-variációkkal ellentétben a közvetett szabadrúgás nem csak a pontrúgást elvégző játékos, hanem az egész csapat tudásának függvénye lesz. A közvetett szabadrúgás mellett egy új csapattaktikával is bővítjük a lehetőségeket – ez lesz a „Távoli lövések”, amely hasonló módon működik majd, mint a közvetett szabadrúgás.
Úgy tervezzük, hogy ezt az újítást csak barátságos mérkőzéseken vezetjük be a 2008 februárjában induló (20.) szezonban; tétmérkőzéseken az azt követő szezontól lép életbe. Ezzel egy időben a Pontrúgás képességet is a többi képességhez idomítjuk, ami az edzés feltételeit és a képesség korral való romlását illeti. Továbbá mérsékelt fizetésemelést is rendelünk hozzá.
Ma a Hattrickben kétféle pontrúgásesemény létezik: a közvetlen szabadrúgás és a büntető. Mindkettő egyforma: a pontrúgó és a kapus egyszemélyes csatája. A többi pályán lévő játékosnak semmilyen befolyása nincs minderre. Ehhez a meglévő két pontrúgástípushoz adjuk hozzá az újat: a közvetett szabadrúgást, amelyhez csapatmunkára lesz szükség. Ez azt jelenti, hogy több játékos képességei fognak beleszámítani, akkor is, amikor a gólszerzés a cél, és akkor is, amikor a gól kivédése. A pontrúgó és a kapus szerepe továbbra is fontos lesz, de csak fogaskerekek lesznek a gépezetben.
A változtatás legfőbb célja az, hogy a Pontrúgás képesség szélesebb körben legyen használható, ugyanakkor több lehetőséget és taktikai variációt jelentsen a mérkőzésszimuláció során. Továbbá nem hisszük, hogy a pontrúgás ugyanolyan hatékonyan fog működni, mint jelenleg, amikor egy jó kapus önmagában nagyon meg tudja nehezíteni, hogy az ellenfél szabadrúgásból betaláljon. A közvetett szabadrúgásnál az egész csapatnak felkészültnek kell lennie ahhoz, hogy jól védekezzen. Ennek egyik következménye, hogy bizonyos „extrém” taktikák (mint például a védelem nélküli nagyon erős középpálya) nagyon sebezhetőek lesznek a közvetett szabadrúgásokkal szemben.
Továbbá szerettük volna újszerűen kihasználni a másodlagos képességeket a mérkőzésmotorban. A közvetett szabadrúgás és a távoli lövések bevezetésével más posztokon játszóknak is érdemes lesz Pontrúgást, Védekezést és Gólszerzést edzeni. Az idei év során a közvetlen és közvetett szabadrúgást egy további pontrúgás-variációval, a szöglettel fogjuk kiegészíteni. A szöglet is csapatmunkát igénylő esemény lesz, és további fokozza a csapatok pontrúgás képességének jelentőségét.
Szabadrúgáshoz és büntetőhöz jutás
A pontrúgások összességében kicsit gyakrabban fognak előfordulni, mint jelenleg. A meglévő pontrúgásesemények (a büntető és a közvetlen szabadrúgás) nagyjából kétszer olyan gyakran fordulnak majd elő, mint az újonnan bevezetésre kerülő közvetett szabadrúgás. A fentiek mindegyike „normál” helyzetnek, nem pedig különleges eseménynek számít majd.
A közvetlen szabadrúgás és a büntető
A közvetlen szabadrúgás és a büntető a maihoz nagyon hasonlóan fog működni. A kapusoknál azonban lesz egy változás a közvetlen szabadrúgások és büntetők védésénél: a Pontrúgás képesség is számítani fog, hogy jól ki tudja őket védeni. Ahhoz, hogy egy kapus nagyon jó legyen közvetlen szabadrúgások és büntetők hárításában, egyaránt szüksége lesz a Pontrúgás és a Védés képességére.
Ezt a bizonyos kapusoknak kedvező bónuszt azzal kompenzáljuk, hogy a kapusok a továbbiakban nem lehetnek elsődleges pontrúgók. Ha mégis egy kapus lenne pontrúgónak nevezve a mérkőzés utasításainál, akkor sem ő, hanem – a jelenleg is meglévő szabályok alapján – egy másik játékos lesz az. Ugyanakkor a kapusok rúgóként továbbra is részt vehetnek a büntetőpárbajokban.
A közvetett szabadrúgás
A közvetett szabadrúgás kimenetele inkább a csapatmunkától, semmint az egyéni képességektől függ. A csapatok támadásainak hatékonyságát a mezőnyjátékosok átlagos Pontrúgás és Gólszerzés képessége határozza meg. A szabadrúgást elvégző játékos Pontrúgás képessége pedig fokozott jelentőséggel bír.
A támadó csapat szabadrúgásával a másik csapat védelme áll szemben. A védekezés a teljes csapat átlagos Védekezés és Pontrúgás képességén alapszik (a kapus kivételével). A kapusok különösen fontosak, és a védésük során a Pontrúgás, valamint a Védés képességüket is használják.
Ha az egyik csapat jobb a másiknál, akkor a gólszerzési esélye (illetve, hogy kivédekezze a helyzetet) természetesen megnő. Ez a normál helyzetek támadó- és védőértékeléseihez hasonlóan működik. A fő különbség az, hogy itt az egész csapat számít.
Mindez azoknak kedvez, akik a teljes csapat Pontrúgás, Gólszerzés és Védekezés képességét fejlesztik. Másrészt a közvetett szabadrúgások teljes mellőzése ugyancsak kézenfekvő lehet, hiszen csak a gólhelyzetek nagyon kis részét teszik ki a Hattrickben. És még alacsony értékelésekkel is lesz némi esély gólt szerezni ezekből a helyzetekből.
Távoli lövések taktika
Az új „Távoli lövések” taktika egy új alternatíva lesz azon csapatok számára, akik nehezen tudják gólokra váltani a középpályafölényüket. Ezt a taktikát használva a csapat néhány normál helyzetét távoli lövés helyzetekre válthatja. A csapat egyszerűen azt az utasítást kapja, hogy a szokásosnál gyakrabban „törekedjen a távoli lövésekre” ahelyett, hogy a teljes támadási folyamatot végigjátszaná.
A közvetett szabadrúgások működéséhez hasonlóan a távoli lövésekre készülő csapat támadásainak erőssége is a játékosok átlagos Pontrúgás és Gólszerzés képességétől függ. Ez határozza meg azon képességüket, hogy a megfelelő pillanatban távoli lövés helyzetet alakítsanak ki, és hogy éljenek is vele. Ha rosszkor próbálkoznak meg vele, akkor talán egy olyan támadást szakasztanak meg, amely gólt eredményezhetett volna, ahelyett, hogy egy bizonytalan távoli lövéssel próbálkoznak.
A pályán lévő bármely játékos potenciális távoli lövést végrehajtó játékos – a kapust kivéve –, ám a poszt befolyásolja annak valószínűségét, hogy ki és mikor fog lőni. A belső középpályások és a szélsők kétszer akkora eséllyel vállalkoznak távoli lövésre, mint a védők és a csatárok.
A távoli lövést végrehajtó játékosnak Pontrúgásra és Gólszerzésre van szüksége. A távoli lövés eredményességéhez mindkét képesség egyaránt fontos – valójában felerősítik egymást. Ha az egyik képessége nagyon magas szintű, a másik pedig nagyon alacsony, akkor kevésbé alkalmas távoli lövésre, mint ha mindkettőből elfogadható értékkel rendelkezne. A távoli lövés minősége mind a rúgótól, mind a helyzet minőségétől függ, amely utóbbi viszont a csapat képességein múlik, amint fentebb írtuk. A védelemnek pedig esélye van hárítani a távoli lövést. Ennek esélye a védőértékelésektől és attól függ, hogy milyen magas a csapat többi csapatrész-értékeléséhez viszonyítva. Tehát a védekezésre koncentráló csapatok hatékonyabbak lesznek a távoli lövések kivédekezésében.
Edzés
A Pontrúgás is ugyanúgy lesz edzhető, mint bármely másik képesség: a képesség szintjétől és az életkortól függően. Ugyanakkor legfeljebb egy szintnyi fejlődéssel járhat hetente. A korlátozás azonban csak abban az esetben érdekes, ha nagyon alacsony szinteken edzünk. Ez a változás a következő (20.) szezon kezdetével, 2008. februártól lép életbe.
Képességromlás
A Pontrúgás képesség romlásának számításánál ugyanúgy szempont lesz a kor és a képesség szintje, ahogy a többi képességnél is. Ez azt jelenti, hogy magasabb szintekről gyorsabb lesz az esés, mint ma. Ezt azzal ellensúlyozzuk, hogy kevésbé lesz szükség nagyon magas Pontrúgás képességre ahhoz, hogy a szabadrúgásból és büntetőből gól szülessen. Ez a változás a következő (20.) szezon kezdetével, 2008. februártól lép életbe.
Fizetések
A következő szezontól kezdődően a Pontrúgás hatással lesz a fizetésekre. A hatás (százalékos szempontból) lineáris lesz a képességgel. Például egy isteni Pontrúgás 5%-kal növeli a fizetést. Az átlagos növekedés várhatóan 2% körül lesz. Ez a változás a következő (20.) szezon kezdetével, 2008. februártól lép életbe.