Hu/Túlzott önbizalom
Idézet a Hattrick Súgóból
Amennyiben olyan csapat ellen játszol, amelynek a helyezése rosszabb és a csapatod önbizalma erős vagy magasabb, a csapatod tagjai lebecsülhetik az ellenfelet és képességeikhez képest gyengébben teljesíthetnek. Az ellenfél alábecsülésének bekövetkezése függ a csapatok között lévő pont- és helyezéskülönbségtől, az önbizalom szintjétől és a csapatod hozzáállásától. Magasabb szint, nagyobb helyezéskülönbség stb. = nagyobb kockázat. Az egyetlen mód, amivel biztosan elkerülheted ezt, ha „A szezon legfontosabb mérkőzése” hozzáállást választod.
Amennyiben bekövetkezik az ellenfél alábecsülése, annak mértéke függ a pontkülönbségtől, az önbizalom szintjétől, a csapat hozzáállásától, valamint, hogy hazai vagy idegenbeli mérkőzésről van szó. Az eredménytől függően továbbra is helyrerázódhat a csapat félidőben: hátrány esetén teljesen, döntetlen esetén 2/3-osan és egygólos vezetés esetén 1/3-osan.
Jegyezd meg, az ellenfél alábecsülése csak bajnoki mérkőzéseken fordulhat elő és ott is csak az első három forduló után.
Összefoglalás
A túlzott önbizalom ellenőrzésére egyszer, a mérkőzés generálása előtt kerül sor – ha a lebecsülés bekövetkezett, azt megemlíti a mérkőzésriport a meccs elején. A sportpszichológusok nem csökkentik az önbizalmat túlzott önbizalom esetén se, azonban ez az esemény úgy is minden további nélkül kialakulhat, ha az adott vagy a meccs előtti héten egyetlenegy pszichológus sem állt a klub alkalmazásában.
Példák a lebecsülésre:
- Már az első percekben világosan látszott, hogy a jókedvű [csapatnév]-csapat ma 3 pontot akar hazavinni, és már-már el is könyvelték győzelmüket.
- A túlzottan magabiztos [csapatnév] játékosai talán azt gondolták, ma elég, ha csak a mezüket küldik ki a pályára. Egyértelműen alábecsülték az ellenfelet, és jóval tudásuk alatt játszottak.
Bekövetkezés oka
Az alábbi tényezőknek kell meglenniük, hogy a lebecsülés bekövetkezhessen:
- minimum 3 bajnoki helyezés különbség
- önbizalom szintje erős (5) vagy magasabb
Kizáró okok:
- a szezon legfontosabb mérkőzése hozzáállás
- kupa vagy barátságos mérkőzés
- bajnokság 1., 2. vagy 3. fordulója
Az alábbi tényezők növelik a bekövetkezés kockázatát:
- bajnoki pontkülönbség
- magas önbizalom
- laza játék
Hatása
Az érintett csapat középpályájának teljesítménye mintegy 15-20%-kal romlik.
Félidőben a hatás csökken: hátrány esetén teljesen, döntetlen esetén 2/3-osan és egygólos vezetés esetén 1/3-osan.
Az alábbi tényezők növelik a hatását:
- hazai mérkőzés
- bajnoki pontkülönbség
- magas önbizalom
- laza játék
Példák a hatás csökkenésre:
- [csapatnév] a folytatásban némileg koncentráltabbnak tűnt, mint az első félidőben. Erre szükségük is van, ha meg szeretnék őrizni a vékony előnyüket a második félidőben.
- A szünetben az előnyben lévő [csapatnév] játékosai elbeszélgettek egymással a biztosnak gondolt győzelem kockázatairól. Legalább néhány játékos felbátorodott ennek hatására, amikor elkezdődött a második félidő.
Referenciák
- HT Fórum: 12800573.255