Pl/Taktyka

From Hattrick

Przegląd Po rozpoczęciu spotkania, w komentarzu meczowym pojawi się informacja o taktyce stosowanej przez każdy z zespołów - chyba, że wybrana została taktyka "normalna".

Taktykę można wybrać w formularzu ustawienia meczowego. Zauważ, że nie możesz ustawić wybranej taktyki jako domyślnej - jeśli nie określisz żadnej taktyki dla danego meczu, użyta będzie właśnie "normalna".

Pressing Taktyka "pressingu" oznacza, że wszyscy Twoi zawodnicy postarają się "przycisnąć" swoich rywali. Będą przykładać trochę większą wagę do zapobiegania akcjom ofensywnym rywali niż do samodzielnego konstruowania ataków. W wyniku tego ogólna liczba akcji ofensywnych w grze zostaje zmniejszona. Może to oczywiście wpłynąć także na Twoją zdolność do tworzenia akcji podbramkowych. W typowej sytuacji, taktyka ta może być używana w celu uzyskania wyniku 0-0 i/lub przeciwko zespołowi ze znacznie lepszą linią pomocy. Jako efekt uboczny tej taktyki, Twoi zawodnicy będą się męczyć szybciej niż zwykle.

Dwie rzeczy mogą znacząco zwiększyć szansę na pomyślne zredukowanie liczby akcji w grze: suma umiejętności defensywnych wszystkich Twoich zawodników (wliczając napastników, ale bez bramkarza). Dla zawodników "atletycznych", umiejętności defensywne liczone są podwójnie.

Także kondycja każdego z zawodników jest istotna - im bardziej zmęczony piłkarz, tym gorsza jest jego zdolność stosowania pressingu na rywalach. Jak zwykle, zawodnik ze znakomitą (lub lepszą) kondycją jest wystarczająco wytrzymały, aby nie stracić żadnej ze swoich umiejętności do końca spotkania (przynajmniej nie z powodu zmęczenia). Przy wyznaczaniu tej zdolności pressingu, premia za doświadczenie jest dodawana dla każdego rozpatrywanego zawodnika, jak zwykle.

Zawsze gdy potencjalna akcja jest powstrzymana przez jeden z zespołów stosujących taktykę pressingu, jest to odnotowane w komentarzu meczowym. Nie będziesz mógł nigdy stwierdzić, który z zespołów miałby szansę na atak.

Oba zespoły mogą stosować pressing jednocześnie. Efekt redukowania potencjalnych okazji bramkowych jest wówczas sumowany i licząc średnio, liczba "straconych okazji" jest podwojona.

Gra z kontry Gdy rywal przeprowadzi nieudany atak, możesz przeprowadzić kontrę. Tylko jeden zespół może skorzystać z zalet tej taktyki - ten, który ma gorszą linię pomocy. Jeśli będziesz dominował w pomocy, odczujesz tylko wady tej taktyki (opisane niżej).

Z drugiej strony, ta taktyka może być bardzo użyteczna, jeśli masz mocną obronę i dobrych napastników, ale kiepską pomoc - zwłaszcza, jeśli rywal ma przeciwną sytuację (dobra pomoc i nieefektywny atak to pewny sposób na zapewnienie przeciwnikowi wielu okazji do kontrataku po niewykorzystanych sytuacjach bramkowych).

Wadą tej taktyki jest utrata 7% potencjału własnej formacji pomocy.

Twoja zdolność do przeprowadzenia kontrataku (zakładając, że nie zdominujesz środka pola, jak opisano powyżej) zależy od całkowitej sumy umiejętności defensywnych i podań wszystkich obrońców w Twoim zespole. Liczą się wyłącznie obrońcy, więc jeśli zagrasz 5-4-1, sumowane będą zdolności defensywne i podań dla 5 zawodników.

Przy wyliczaniu zdolności kontrataku drużyny, umiejętność podawania jest dwukrotnie ważniejsza od umiejętności defensywnych!

Przy wyliczaniu tej "zdolności kontrataku", premia doświadczenia jest dodawana dla każdego zawodnika, jak zwykle.

Jeśli zdołasz przeprowadzić kontratak, jest to odnotowane jako gol lub niewykorzystana akcja.

Należy dodać, że każdy zespół może przeprowadzić kontrę, nawet jeśli nie wybierze tej taktyki. Takie "niezależne od taktyki" kontry nie wymagają od zespołu niższego posiadania piłki niż rywal. Jednakże szanse na przeprowadzenie kontry przez zespół niegrający tą taktyką są bardzo niewielkie.

Atak Środkiem Kiedy używasz taktyki ataku środkiem (ang. AIM - Attack In the Middle), Twój zespół stara się przeprowadzać więcej ataków środkiem, kosztem akcji skrzydłami. Inaczej mówiąc, zamieniasz akcje skrzydłami na ataki środkiem. Stosunek "zamienionych" akcji to dokładnie 1:1, więc całkowita liczba akcji pozostaje bez zmian.

Wadą tej taktyki jest trochę obniżona defensywa na skrzydłach.

Zdolność do zamiany ataków skrzydłami na ataki środkiem jest uzależniona od całkowitej sumy umiejętności podań wszystkich piłkarzy (nie licząc bramkarza). Przy wyliczaniu tej "zdolności AIM", premia doświadczenia jest dodawana dla każdego piłkarza, jak zwykle.

Przy wyjątkowo efektywnej zdolności AIM, otrzymasz około 40% więcej ataków środkiem (dla zakwalifikowania jako "wyjątkowa", większe są wymagania przy grze dwóch czołowych drużyn, niż np. w IV lidze - taki sam "względny" poziom jest brany pod uwagę także przy innych typach taktyk). W najgorszym razie, drużyna otrzyma 20% więcej ataków środkiem. Zależnie od Twojej zdolności AIM, wynik będzie gdzieś między tymi dwoma ekstremami.

Taktyka AIM nie jest raportowana jak zdarzenia typu kontratak czy "stracona szansa" dla taktyk opisywanych powyżej. Jedyną wskazówką, że stosowany jest AIM, jest początkowa informacja w raporcie, że dany zespół używa tej taktyki. Następnie odpowiedni współczynnik jest uwzględniany w całym meczu.

Atak Skrzydłami Taktyka ataku skrzydłami (ang. AOW - Attack on Wings) działa praktycznie identycznie jak AIM, tylko ataki środkiem zamieniane są na ataki skrzydłem.

Wadą jest osłabienie środkowej obrony.

Gra kreatywna Korzystając z Gry Kreatywnej spowodujesz wzrost szans na wystąpienie podczas meczu zdarzeń specjalnych, zarówno pozytywnych jak i negatywnych, dla obu zespolów. Jeśli obydwie drużyny stosują Grę Kreatywną, szansa na zdarzenia specjalne wzrośnie jeszcze bardziej.

Negatywnym aspektem stosowania gry kreatywnej będzie gorsza gra obronna - czyli obniżenie poziomu formacji defensywnej.

Gra kreatywna będzie zapewne korzystna dla drużyn zoptymalizowanych pod kątem zdarzeń specjalnych (tzn. drużyn mających wielu piłkarzy ze specjalnościami).