Pl/Transfery

From Hattrick

To tutaj możesz pozyskać nowych zawodników i spróbować sprzedać tych, którzy nie są już Ci potrzebni.

Sprzedawanie zawodników

Aby sprzedać zawodnika, musisz go wystawić na listę transferową. Możesz to zrobić ze strony wybranego gracza, która pojawia się zawsze po kliknięciu na nazwisku zawodnika. Po prawej stronie znajdziesz formularz, po wypełnieniu i zatwierdzeniu którego Twój zawodnik trafi na listę transferową. W formularzu należy podać cenę wywoławczą.

Musisz określić cenę wywoławczą za tego zawodnika. Jest to najmniejsza kwota, za którą jesteś gotowy się go pozbyć. Zawodnik będzie przebywał na liście transferowej przez pełne 3 dni, następnie trafi do klubu, który zaoferował najwięcej (o ile znalazł się jakiś nabywca).

Sprzedany zawodnik zostaje przeniesiony do nowego klubu natychmiast po zakończeniu licytacji (jeżeli w chwili zakończenia licytacji rozgrywa on mecz - finalizacja transakcji nastąpi po zakończeniu meczu). Jeśli nie można znaleźć nabywcy, zawodnik pozostaje w Twoim klubie. Po wystawieniu zawodnika na sprzedaż, nie możesz zmienić decyzji (wycofać zawodnika z listy transferowej)! Pamiętaj też, że po wystawieniu na listę transferową, wszystkie informacje o umiejętnościach i cechach zawodnika będą udostępnione wszystkim użytkownikom Hattricka.

Możesz wystawić zawodnika w meczu także wtedy, jeśli znajduje się na liście transferowej.

Po każdym zakończonym transferze zawodnika, pośrednik, klub macierzysty i poprzedni odejmą swoją prowizję od ceny sprzedaży. Dokładna wysokość kwoty uzyskanej z transferu zależy od czasu przebywania zawodnika w klubie i wynosi maksymalnie 95% (sprawdź szczegóły w dodatku 4). Wystawienie zawodnika na listę transferową będzie kosztować 4 000 zł, nawet wtedy, gdy nie uda się znaleźć nabywcy. Pamiętaj: jeśli sprzedajesz jednego ze swoich wychowanków, nie jesteś jego poprzednim właścicielem - ale przy następnej sprzedaży tego gracza otrzymasz zarówno prowizję dla poprzedniego klubu jak i dla klubu macierzystego. Przy kolejnych transferach tego zawodnika, otrzymasz wyłącznie prowizję dla klubu macierzystego. Sprzedaż zawodnika (z wyjątkiem juniora sprzedanego w terminie do 6 dni od jego promowania) może spowodować spadek morale drużyny.


Kupowanie zawodników

Aby kupić zawodnika z innego klubu, musisz odwiedzić Hattrickowy rynek piłkarski (TL), dostępny w podmenu "Transfery" (aby przejrzeć zawodników wystawionych na sprzedaż w innych krajach, musisz zmienić aktualny kraj w rozwijanej liście po lewej stronie u góry). Tam dowiesz się, jacy zawodnicy są na sprzedaż. Możesz kupować wyłącznie zawodników znajdujących się na liście transferowej, ale jeżeli bardzo spodobał Ci się jakiś zawodnik, możesz wysłać Hattrickową wiadomość do danego menedżera, prosząc go o wystawienie zawodnika na sprzedaż. Nie można kupować (lub przenosić) zawodników bezpośrednio z innego klubu.

Jeżeli już znajdziesz interesującego Cię zawodnika, kliknij na nim, aby zobaczyć więcej szczegółów. Tutaj też możesz złożyć swoją ofertę. Musisz podnieść ofertę o co najmniej 4 000 zł lub 2% (cokolwiek jest większe).

Pamiętaj, że suma ofert kupna (powiększona o pensje licytowanych piłkarzy) nie może spowodować zadłużenia poniżej 800 000 zł.

Najniższa kwota, o jaką możesz podnieść cenę przy licytacji to 4 000 zł! Możesz składać oferty aż do upłynięcia terminu końca licytacji. Jeśli ktoś złoży ofertę później niż na 3 minuty przed terminem, czas zakończenia licytacji jest przesuwany o kolejne 3 minuty. Całość kończy się dopiero wraz z rezygnacją wszystkich licytujących oprócz zwycięzcy. Kiedy już wygrasz licytację, może się zdarzyć, że dopiero co zakupiony piłkarz będzie miał kłopoty z wprowadzeniem się do drużyny i jej morale może się obniżyć. Tuż po zakupie będziesz musiał natychmiast wypłacić piłkarzowi jego pierwszą pensję. To oznacza dodatkowy koszt dla każdego zakupionego piłkarza.

Miej świadomość, że może wystąpić awaria serwera właśnie w okresie upływu terminu licytacji. Zwlekając z ofertą na ostatni moment, ponosisz pewne ryzyko. Jeśli serwer zawiedzie, możesz się sam winić za zwłokę. Terminy licytacji mogą także zostać przedłużone (w możliwie najsprawiedliwszy sposób) w przypadku zaplanowanych wyłączeń serwera.

Dużą pomocą przy kupowaniu zawodników są informacje dotyczące poziomu ich umiejętności, osobowości itp. Podana jest też ich szacowana wartość zawodnika w formie Sumarycznego Wskaźnika Umiejętności TSI (Total Skill Index). Aktualna cena rynkowa zawodnika może znacząco różnić się od tego, co sugerowałaby wartość TSI, gdyż przede wszystkim kluczowy jest poziom jego najwyższej (lub najwyższych) umiejętności - zawodnik "światowej klasy" w jednej umiejętności i słaby w pozostałych uzyska wyższą cenę rynkową niż gracz solidny we wszystkich umiejętnościach. Pamiętaj, że chociaż aktualna forma nie ma wielkiego wpływu na wartość rynkową, niewątpliwie będzie istotna w najbliższych paru meczach. Drogi zawodnik niekoniecznie będzie zbawcą drużyny, potrzebnym do uratowania drużyny. Jeśli tylko chcesz, możesz skorzystać z opcji "Porównania Transferów", aby zobaczyć ceny ostatnio sprzedanych zawodników o zbliżonych umiejętnościach.

Zasady Postępowania na Rynku Transferowym

Dobrzy zawodnicy i gotówka to kluczowe aspekty Hattricka, bardzo istotnym problemem jest zapewnienie, aby żaden klub nie odnosił korzyści z nieuczciwej działalności na rynkach transferowych. Oznacza to, że wszystkie oferty powinny odpowiadać temu, co może być uznane za rozsądne w wypadku zawodnika o danym wieku i umiejętnościach (fajne nazwiska czy fryzury nie usprawiedliwiają zawyżonych cen). Pamiętaj, zabronione jest nie tylko posiadanie kilku zespołów, ale także "pomaganie" przyjaciołom lub rodzinie (lub komukolwiek) poprzez dokonywanie transferów zawodników po zawyżonych cenach. Mistrzowie Gry są w pełni upoważnieni m.in. do zmiany nienormalnych cen, jak również karania grzywną czy nawet wykluczenia użytkowników z gry.