Pl/Zawodnicy

From Hattrick

Wiek:

Możesz sprawdzić dokładny wiek swoich graczy w zakładce Zawodnicy. Jeden rok w Hattricku ma 112 dni, co oznacza, że każdy zawodnik ma określony wiek oraz 0-111 dni.

Osobowość:

Wszyscy zawodnicy mają swoją osobowość. Mogą być sympatyczni lub złośliwi, z wysokim przywództwem lub niskim, z charakterem bądź spokojni. W tym momencie osobowość nie wpływa zbytnio na grę, jednak rozsądnym jest by wybierać na kapitana zespołu kogoś z najwyższym przywództwem. Więcej o tym jak osobowość graczy wpływa na grę znajdziecie w rozdziale dotyczącym psychologii.

Doświadczenie:

Doświadczenie symuluje to, że starszy gracz nauczył się czegoś co nie koniecznie związane jest z umiejętnościami, ale ma pozytywny wpływ na jego postawę na boisku.

Współczynnik umiejętności zawodnika - TSI:

Współczynnik umiejętności zawodnika jest wypadkową wszystkich umiejętności zawodnika. TSI wzrasta wraz z treningiem i może wzrosnąć (lub spaść) razem z formą.

Forma:

W im lepszej formie jest zawodnik, tym lepszy będzie miał występ na boisku. Nie ma to związku z fizycznym stanem zawodnika. Nie jest też wynikiem tego, czy zawodnik jest dobrze wytrenowany, czy nie. Forma w Hattricku jest odzwierciedleniem wszystkich czynników pozwalających wydobyć lub zapobiegających temu, by gracz osiągnął swój pełny potencjał - jak dla przykładu to jaka jest jego prywatna sytuacja w tym momencie.

Na stronie zawodnika możesz sprawdzić jego aktualną formę. Jest ona uwzględniana w czasie meczów. "Znakomity" gracz w "nędznej" formie jest zazwyczaj gorszy niż "przeciętny" gracz w "solidnej" formie dla przykładu. Na aktualną formę ma również wpływ procentowy udział kondycji w treningu; im większy (procentowo) tym bardziej negatywny efekt. Trening ogólny (forma) będzie miał z drugiej strony pozytywny wpływ na formę.

Jednak, jest też tzw. "ogólna" forma, która określa dokąd aktualna forma zawodnika zmierza. Co tydzień, podczas treningu, aktualna forma (nazywana po prostu "formą") każdego zawodnika zmienia się, zmierzając do poziomu ukrytej formy ogólnej. Aktualna forma nie zmienia się na poziom formy ogólnej natychmiast - zmiana będzie następowała stopniowo, przez kilka tygodni. Im większa różnica między formą aktualną a ogólną, tym większe będą zmiany formy aktualnej.

Po zmianie aktualnej formy podczas treningu, wszyscy piłkarze mają szansę na zmianę poziomu formy ogólnej. Każdy zawodnik ma taką samą indywidualną szansę na zmianę jego formy ogólnej i w żaden sposób nie możesz wpłynąć na wysokość tego prawdopodobieństwa. Jednak, jeżeli maleją szanse, aby forma ogólna uległa zmianie, jest kilka czynników które wpływają na to jaka ona będzie: Czy zawodnik grał w ostatnim tygodniu (Bardzo ważne!) Intensywność treningu – im ciężej trenujesz, tym lepszą formę osiągniesz Umiejętności Twojego trenera – im lepsze, tym lepsza forma zawodników Liczba asystentów trenera - asystenci również pomagają we wzroście formy Specjalności:

Około połowa zawodników w Hattricku posiada jakąś specjalność nazywaną "specjałką", która ma znaczenie w czasie meczów. Jest 5 różnych specjalności możliwych dla graczy: "Techniczny", "Szybki", "Gra głową", "Atletyczny" oraz "Nieprzewidywalny". Każda specjalność ma swoje dobre i złe strony, wyjaśnienie ich znajdziesz w rozdziale dotyczącym specjalności. Specjalności mogą być również przydatne przy doborze odpowiednich taktyk meczowych jak wyjaśniono w rozdziale dotyczącym taktyk.

Niektóre rzadkie specjalności również istnieją. Ich wpływ jest bardziej lub mniej znany i od Ciebie zależy czy to odkryjesz.

Kontuzje:

Czasem gracze doznają kontuzji. W takim przypadku, chyba że to lekka kontuzja, ich leczenie może zająć kilka tygodni. Ryzyko kontuzji wzrasta wraz ze wzrostem intensywności treningu. Możesz jednak zatrudnić fizjoterapeutów, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Starsi gracze leczą się dłużej, a zatrudnieni lekarze mogą pomóc zawodnikom szybciej się leczyć. Gracze zbliżający się wiekiem do czterdziestki będą mieli niezwykle trudno w ogóle się wyleczyć. Pamiętaj również, że czas kontuzji jest tylko szacunkowy - jeżeli Twoja gwiazda ma kontuzję tygodniową, może mu zająć 8-9 dni zanim sie całkowicie wyleczy.

Żółte i czerwone kartki:

Zawodnik może być ukarany żółtą lub czerwoną kartką w czasie meczu, wysoce agresywni gracze (szczególnie z niską uczciwością i niskim doświadczeniem) nawet częściej niż inni. 2 żółte kartki w czasie meczu dla jednego zawodnika automatycznie prowadzą do czerwonej i wyrzucenia go z boiska. Czerwona kartka oznacza, iż gracz będzie zawieszony w następnym meczu o stawkę. Gracz będzie zawieszony na jeden mecz po skompletowaniu 3 żółtych kartek w meczach o stawkę. Kartki z meczów ligowych, pucharowych oraz baraży są liczone jako takie same. Dla przykładu: jeżeli gracz dostał już dwie żółte kartki w meczach ligowych w tym sezonie i dostanie trzecią żółtą kartkę w meczu pucharowym, będzie zawieszony na jeden mecz o stawkę, niezależnie czy jest to mecz pucharowy, ligowy czy barażowy.

Możesz sprawdzić na liście zawodników, ile kartek przed rozpoczęciem meczu posiadają Twoi zawodnicy. Gracz, który zebrał 3 żółte kartki lub został wyrzucony z boiska w swoim ostatnim meczu, będzie miał symbol czerwonej kartki na liście zawodników, aby pokazać, że jest zawieszony. Po rozegraniu meczu o stawkę gracze zawieszeni mają anulowane kary. Również po zakończeniu sezonu wszystkie kartki są anulowane. Gracz nie może zostać zawieszony (lub odwieszony) po rozegraniu meczu towarzyskiego.