Southbrook Tournament/Edition LXXXIX

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Southbrook Tournament http://imageshack.com/a/img537/7881/nxLjSm.jpg
Edition: LXXXIX
Teams: 64
Champions: France Stade Brestois 29
Second: Ukraine Diesel TS40
Thirth: Faroe Islands Bacon Fighters
< Edition LXXXVII > Edition XC

Tournament format

  • - Every tenth tournament will be played with 16 teams, instead of the regular 8.
  • - The tournament starts with eight or sixteen teams, divided into two or four groups of four.
  • - Teams will play each other one time in the group stage.
  • - From each group, the two teams with the most points, qualify for the semi finals or quarter finals.
  • - The winners of the semi finals will play for the gold medal in the final.
  • - The team that lost the semi-final against the champion, will be ranked as third and receives the bronze medal.
  • - After 80 editions, The Southbrook Tournament will change the format. Edition 81 will be the first with a 64 team single match knock-out tournament.
  • - The matches will be played from Monday till Saturday between 18:00 and 18:59.
  • - Every week there will be a tournament, you can subscribe for the tournament every wednesday till the slots are filled.

Participating teams

Germany Feldmoching City England Keynsham Town Austria Toro Diavolos Canada Cornwall Pylons
Estonia FC IruFlora Bulgaria Emlevgart Austria SV Austria Salzburg France Stade Brestois 29
Scotland Cornish Corsairs Scotland Swiss Highland Predators Netherlands Southbrook Scorpions Peru Malleus Hereticorum
Denmark Once Aaby Dominican Republic A Team of Ice and Fire Bulgaria FC Silent Thunder Colombia Arlequianos
South Africa South African Tigers Hungary Keresztes Lovagok Costa Rica AC Täquitos y Túneles Russia Rotor Volzhsky
Mexico Emerald City F.C. Germany Gelus Lords Germany FC Extramar Brazil Sorrox's Blizzard
Switzerland FC Lampengeist Sweden Sunday Wettershaga Ecuador Parroquia San Bernardo Japan Kobayashi Pirates
Ukraine Diesel TS40 Liechtenstein 1. FC Sauhaufen Mongolia The Insane Monkeys Norway Oppegaard Lobster Warriors
Spain Casa Fuerte Wales Opalenica FC Faroe Islands Bacon Fighters Austria Lindau Indians
Russia Nemezki Moskow Oman John Rackham's Bhoys El Salvador Cual F.C. Lebanon Racing Beirut
Honduras S.D. Muniqués Leones Liechtenstein FC Sonnenstern Slovenia Bureki FTW Oman Irken Invaders F.C.
Malta Fulminesaetta Italy Le Aquile d'Urbino Costa Rica Fallas F.C. Portugal Padeleiros
Japan Pollo di Gomma Chile Municipal Quilicura Slovakia FK Tequila Sunrise Poland Brodateam
Jamaica Rasta Tuga Senegal Black Hole Galacticos Republic of Ireland O'Corto Exiles Thailand Kumphawapi FC
Turkey Yenimahalle Idman Ocagi Nigeria Yeparipa Lagos Oceania St. Lucia Saints Romania FC Bozo Dumbravita
USA A.C. Paolino Brazil Cascudo F.C. Italy F.C. Duri a Morire United Arab Emirates Spartak Muska

Group stage

Group A
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
England Keynsham Town 3 3 0 0 9 13 0
Germany Feldmoching City F.C. 3 2 0 1 6 9 4
USA A.C. Paolino 3 1 0 2 3 3 10
Estonia F.C. IruFlora 3 0 0 3 0 1 12
Group B
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Scotland Cornish Corsairs 3 3 0 0 9 12 2
Austria SV Austria Salzburg 3 2 0 1 6 8 7
Thailand Kumphhawapi FC 3 1 0 2 3 2 10
Republic of Ireland O'Corto Exiles 3 0 0 3 0 2 5


Group C
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Slovenia Bureki FTW 3 3 0 0 9 11 2
Italy Le Aquile d'Urbino 3 2 0 1 6 4 4
Denmark Once Aaby 3 1 0 2 3 4 5
Scotland Swiss Highland Predators 3 0 0 3 0 0 8
Group D
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Ecuador Parroquia San Bernardo 3 2 1 0 7 6 1
Costa Rica AC Täquitos y Túneles 3 2 0 1 6 11 2
Mexico Emerald City F.C. 3 1 1 1 4 5 5
Oceania St. Lucia Saints 3 0 0 3 0 0 14


Group E
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Ukraine Diesel TS40 3 3 0 0 9 15 3
Chile Municipal Quilicura 3 2 0 1 6 9 7
Hungary Keresztes Lovagok 3 1 0 2 3 10 9
Switzerland FC Lampengeist 3 0 0 3 0 3 18
Group F
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Romania FC Bozo Dumbravita 3 3 0 0 9 14 4
Oman John Rackham's Bhoys 3 2 0 1 6 5 3
El Salvador Cual F.C. 3 1 0 2 3 6 9
Lebanon Racing Beirut 3 0 0 3 0 4 13


Group G
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Liechtenstein FC Sonnenstern 3 3 0 0 9 13 3
Honduras S.D. Muniqués Leones 3 2 0 1 6 12 8
Russia Nemezki Moskow 3 1 0 2 3 7 11
Oman Irken Invaders F.C. 3 0 0 3 0 5 15
Group H
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Poland Brodateam 3 2 1 0 7 7 1
Senegal Black Hole Galacticos 3 1 2 0 5 4 2
Brazil Cascudo F.C. 3 1 0 2 3 3 5
Nigeria Yeparipa Lagos 3 0 1 2 1 3 9


Group I
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Bulgaria Emlevgart 3 3 0 0 9 11 0
Canada Cornwall Pylons 3 2 0 1 6 4 3
United Arab Emirates Spartak Muska 3 1 0 2 3 5 8
Italy F.C. Duri a Morire 3 0 0 3 0 0 9
Group J
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Peru Malleus Hereticorum 3 2 1 0 7 9 3
Austria Toro Diavolos 3 2 1 0 7 7 2
Dominican Republic A Team of Ice and Fire 3 1 0 2 3 5 12
Netherlands Southbrook Scorpions 3 0 0 3 0 5 9


Group K
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
France Stade Brestois 29 3 2 1 0 7 7 1
Brazil Sorrox's Blizzard 3 1 2 0 5 7 3
Austria Lindau Indians 3 1 1 1 4 7 9
Colombia Arlequianos 3 0 0 3 0 2 10
Group L
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Russia Rotor Volzhsky 3 3 0 0 9 16 4
Germany Gelus Lords 3 1 1 1 4 12 8
Bulgaria FC Silent Thunder 3 1 1 1 4 9 8
Liechtenstein 1. FC Sauhaufen 3 0 0 3 0 2 19


Group M
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Germany FC Extramar 3 2 1 0 7 11 3
Japan Kobayashi Pirates 3 2 0 1 6 9 3
Norway Oppegaard Lobster Warriors 3 1 1 1 4 8 4
South Africa South African Tigers 3 0 0 3 0 0 18
Group N
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Mongolia The Insane Monkeys 3 2 0 1 6 12 7
Portugal Padeleiros 3 2 0 1 6 11 8
Costa Rica Farras F.C. 3 1 0 2 3 7 9
Sweden Sunday Wettershaga 3 1 0 2 3 6 12


Group O
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Faroe Islands Bacon Fighters 3 3 0 0 9 10 3
Spain Casa Fuerte 3 2 0 1 6 9 4
Slovakia FK Tequila Sunrise 3 1 0 2 3 4 6
Japan Pollo di Gomma 3 0 0 3 0 2 12
Group P
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Wales Opalenica FC 3 3 0 0 9 15 3
Jamaica Rasta Tuga 3 2 0 1 6 13 7
Malta Fulminesaetta 3 1 0 2 3 9 11
Turkey Yenimahalle Idman Ocadi 3 0 0 3 0 2 18

Tournament Bracket

  2nd Round 3rd Round Quarter-finals Semi-finals Final
                                               
  England    Keynsham Town   3  
  Austria    SV Austria Salzburg   0  
    England    Keynsham Town   6  
    Costa Rica    AC Täquitos y Túneles   2  
  Slovenia    Bureki FTW   1
  Costa Rica    AC Täquitos y Túneles   3  
    England    Keynsham Town   3  
    Germany    Feldmoching City   0  
  Ecuador    Parroquia San Bernardo   1  
  Germany    Feldmoching City   2  
    Germany    Feldmoching City   1
    Scotland    Cornish Corsairs   0  
  Scotland    Cornish Corsairs   3
  Italy    Le Aquile d'Urbino   0  
    England    Keynsham Town   1  
    Ukraine    Diesel TS40   4  
  Ukraine    Diesel TS40   3  
  Oman    John Rackham's Bhoys   1  
    Ukraine    Diesel TS40   4
    Senegal    Black Hole Galacticos   1  
  Liechtenstein    FC Sonnenstern   2
  Senegal    Black Hole Galacticos   4  
    Ukraine    Diesel TS40   3
    Romania    FC Bozo Dumbravita   1  
  Poland    Brodateam   6  
  Chile    Municipal Quilicura   1  
    Poland    Brodateam   0
    Romania    FC Bozo Dumbravita   3  
  Romania    FC Bozo Dumbravita   6
  Honduras    S.D. Muniqués Leones   0  
  Ukraine    Diesel TS40   0
  France    Stade Brestois 29   2
  Bulgaria    Emlevgart   3  
  Austria    Toro Diavolos   1  
    Bulgaria    Emlevgart   0  
    France    Stade Brestois 29   4  
  France    Stade Brestois 29   2 (5)
  Germany    Gelus Lords   2 (3)  
    France    Stade Brestois 29   2  
    Brazil    Sorrox's Blizzard   1  
  Russia    Rotor Volzhsky   3  
  Canada    Cornwall Pylons   1  
    Russia    Rotor Volzhsky   5
    Brazil    Sorrox's Blizzard   6  
  Peru    Malleus Hereticorum   0
  Brazil    Sorrox's Blizzard   2  
    France    Stade Brestois 29   3
    Faroe Islands    Bacon Fighters   0  
  Germany    FC Extramar   4  
  Portugal    Padeleiros   3  
    Germany    FC Extramar   1
    Faroe Islands    Bacon Fighters   4  
  Faroe Islands    Bacon Fighters   6
  Jamaica    Rasta Tuga   1  
    Faroe Islands    Bacon Fighters   3
    Mongolia    The Insane Monkeys   1  
  Wales    Opalenica FC   4  
  Japan    Kobayashi Pirates   0  
    Wales    Opalenica FC   1
    Mongolia    The Insane Monkeys   2  
  Mongolia    The Insane Monkeys   6
  Spain    Casa Fuerte   0  

Road to the final

Ukraine Diesel TS40
Round Team Result
Group Stage
1st Switzerland FC Lampengeist 7-0
2nd Chile Municipal Quilicura 3-1
3rd Hungary Keresztes Lovagok 5-2
Knock-out Stage
2nd Oman John Rackham's Bhoys 3-1
3rd Senegal Black Hole Galacticos 4-1
QF Romania FC Bozo Dumbravita 3-1
SF England Keynsham Town 4-1
France Stade Brestois 29
Round Team Result
Group Stage
1st Brazil Sorrox's Blizzard 0-0
2nd Austria Lindau Indians 4-1
3rd Colombia Arlequianos 3-0
Knock-out Stage
2nd Germany Gelus Lords 2-2 (5-3)
3rd Bulgaria Emlevgart 4-0
QF Brazil Sorrox's Blizzard 2-1
SF Faroe Islands Bacon Fighters 3-0

Southbrook Tournament Final

23-11-2015 (18:32)
Weather2 new.gif Partially Cloudy
Diesel TS40 Ukraine 0-2 France Stade Brestois 29
(0)
Emmanuel Wylleman  Goal  23'
Arturs Bukarts  Goal  30'

Statistics

Goldenboot X.gif Golden Boot Trophy

Rank Playername Nationality Teamname Goals
1 Czeslaw Chrzuszcz Poland Poland The Insane Monkeys 7
2 Paolo Michielan Italy Italy FC Sonnenstern 6
3 Giuseppe Maestrone Italy Italy Bacon Fighters 6
4 Zenon Rakowski Poland Poland FC Bozo Dumbravita 6
5 Alejandro Pavón Spain Spain Rasta Tuga 5