Southbrook Tournament/Edition XCI

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Southbrook Tournament Southbrook.jpg
Edition: XCI
Teams: 64
Champions: Bosnia & Herzegovina SS Mrmoti
Second: England Wincobank Ironopolis
Third: Mexico Tigueres
< Edition XC > Edition XCII

Tournament format

  • - Every tenth tournament will be played with 16 teams, instead of the regular 8.
  • - The tournament starts with eight or sixteen teams, divided into two or four groups of four.
  • - Teams will play each other one time in the group stage.
  • - From each group, the two teams with the most points, qualify for the semi finals or quarter finals.
  • - The winners of the semi finals will play for the gold medal in the final.
  • - The team that lost the semi-final against the champion, will be ranked as third and receives the bronze medal.
  • - After 80 editions, The Southbrook Tournament will change the format. Edition 81 will be the first with a 64 team single match knock-out tournament.
  • - The matches will be played from Monday till Saturday between 18:00 and 18:59.
  • - Every week there will be a tournament, you can subscribe for the tournament every wednesday till the slots are filled.

Participating teams

Austria Toro Diavolos Estonia FC IruFlora Norway Eiganes Stranglers Scotland Busby Bandits
Scotland Swiss Highland Predators Netherlands Southbrook Scorpions Peru Malleus Hereticorum Dominican Republic A Team of Ice and Fire
Bulgaria FC Silent Thunder South Africa South African Tigers Portugal Thunder Strokes Costa Rica AC Täquitos y Túneles
Costa Rica Fallas F.C. Mexico Tigueres Germany Gelus Lords Germany FC Extramar
Philippines Caloocan Stars Brazil Sorrox's Blizzard Czech Republic Totemo Baka Venezuela Chaborros FC
Japan Kobayashi Pirates Wales Opalenica FC Russia Nemezki Moskow Poland Brodateam
Kampuchea FBWC Football Club Sweden Sunday Wettershaga Bosnia & Herzegovina SS Mrmoti Hungary Csövi FC
USA San Diego de Alcala USA A.C. Paolino Oman Irken Invaders F.C. England Keynsham Town
Mexico Emerald City F.C. England Wincobank Ironopolis Ecuador Parroquia San Bernardo Bulgaria Emlevgart
Brazil Vagabonds do Futebol Faroe Islands Bacon Fighters Sweden Eneborg South Africa Giraffe United F.C.
Albania Punishers Ivory Coast Starfighter Selection Slovakia FK Tequila Sunrise Spain Xodinos & Charránes
Colombia Arlequianos Estonia FC Kykametsa Austria SV Austria Salzburg Denmark Once Aaby
Romania FC Bozo Dumbravita Switzerland FC Lampengeist Norway Oppegaard Lobster Warriors Brazil Cascudo F.C.
USA Downtown Imprints Portugal Fc Submundo Italy Le Aquile d'Urbino Kazakhstan Zanabazar
Trinidad & Tobago Dothraki Stallions Czech Republic Football Club HK Albania Punishers Poland JKS Czarni Jaslo 2013
Canada New St JO FC Nigeria Lagos City FC El Salvador Cual F.C. Spain Casa Fuerte

Group stage

Group A
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
England Keynsham Town 3 2 1 0 7 11 3
South Africa Giraffe United F.C. 3 2 0 1 6 10 5
USA San Diego de Alcala 3 1 1 1 4 7 6
USA A.C. Paolino 3 0 0 3 0 1 15
Group B
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Bulgaria Emlevgart 3 3 0 0 9 16 2
USA Downtown Imprints 3 2 0 1 6 12 5
Norway Eiganes Stranglers 3 1 0 2 3 8 6
Portugal Fc Submundo 3 0 0 3 0 1 24


Group C
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Costa Rica AC Täquitos y Túneles 3 3 0 0 9 10 3
Bulgaria FC Silent Thunder 3 2 0 1 6 7 5
Dominican Republic A Team of Ice and Fire 3 1 0 2 3 7 8
Netherlands Southbrook Scorpions 3 0 0 3 0 3 11
Group D
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Portugal Thunder Strokes 3 3 0 0 9 13 2
Brazil Vagabonds do Futebol 3 2 0 1 6 10 5
Scotland Swiss Highland Predators 3 1 0 2 3 1 9
Colombia Arlequianos 3 0 0 3 0 0 8


Group E
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Czech Republic Totemo Baka 3 3 0 0 9 14 3
Poland Brodateam 3 2 0 1 6 8 7
Germany FC Extramar 3 1 0 2 3 5 8
Italy Le Aquile d'Urbino 3 0 0 3 0 1 10
Group F
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Kampuchea FBWC Football Club 3 2 0 1 6 13 8
Ecuador Parroquia San Bernardo 3 2 0 1 6 8 9
Slovakia FK Tequila Sunrise 3 1 0 2 3 8 10
Russia Nemezki Moskow 3 1 0 2 3 7 9


Group G
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Kazakhstan Zanabazar 3 3 0 0 9 10 4
Norway Oppegaard Lobster Warriors 3 2 0 1 6 5 3
Trinidad & Tobago Dothraki Stallions 3 1 0 2 3 4 5
Japan Pollo di Gomma 3 0 0 3 0 4 11
Group H
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
England Wincobank Ironopolis 3 3 0 0 9 14 2
Albania Punishers 3 2 0 1 6 5 5
Oman Irken Invaders F.C. 3 1 0 2 3 8 8
Czech Republic Football Club HK 3 0 0 3 0 1 13


Group I
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Austria Toro Diavolos 3 2 1 0 7 8 3
Sweden Eneborg 3 2 0 1 6 10 4
Estonia FC Kykametsa 3 1 1 1 4 7 6
Estonia FC IruFlora 3 0 0 3 0 3 15
Group J
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Peru Malleus Hereticorum 3 3 0 0 9 10 1
Austria SV Austria Salzburg 3 1 1 1 4 6 5
Costa Rica Fallas F.C. 3 1 1 1 4 6 6
South Africa South African Tigers 3 0 0 3 0 2 12


Group K
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Denmark Once Aaby 3 2 0 1 6 7 4
Scotland Busby Bandits 3 2 0 1 6 6 3
Poland JKS Czarni Jaslo 2013 3 2 0 1 6 6 5
Mexico Emerald City F.C. 3 0 0 3 0 1 8
Group L
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Germany Gelus Lords 3 3 0 0 9 11 7
Mexico Tigueres 3 2 0 1 6 9 6
Venezuela Chaborros FC 3 1 0 2 3 7 10
Philippines Caloocan Stars 3 0 0 3 0 6 10


Group M
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Wales Opalenica FC 3 3 0 0 9 12 3
Brazil Sorrox's Blizzard 3 2 0 1 6 9 5
Hungary Csövi FC 3 1 0 2 3 10 10
Japan Kobayashi Pirates 3 0 0 3 0 2 15
Group N
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Bosnia & Herzegovina SS Mrmoti 3 3 0 0 9 12 3
Spain Xodinos & Charránes 3 1 1 1 4 6 6
Faroe Islands Bacon Fighters 3 1 0 2 3 8 7
Sweden Sunday Wettershaga 3 0 1 2 1 1 11


Group O
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Romania FC Bozo Dumbravita 3 3 0 0 9 14 0
Brazil Cascudo F.C. 3 2 0 1 6 10 3
Ivory Coast Starfighter Selection 3 1 0 2 3 6 8
Switzerland FC Lampengeist 3 0 0 3 0 0 19
Group P
Team Games played Won Draw Lost Points Goals for Goals Against
Spain Casa Fuerte 3 2 0 1 6 9 9
Nigeria Lagos City FC 3 1 1 1 4 9 8
Canada New St. JO FC 3 1 1 1 4 8 8
El Salvador Cual F.C. 3 1 0 2 3 9 10

Tournament Bracket

  2nd Round 3rd Round Quarter-finals Semi-finals Final
                                               
  England    Keynsham Town   7  
  USA    Downtown Imprints   0  
    England    Keynsham Town   2  
    Brazil    Vagabonds do Futboll   0  
  Costa Rica    AC Täquitos y Túneles   1
  Brazil    Vagabonds do Futboll   3  
    England    Keynsham Town   5  
    Portugal    Thunder Strokes   0  
  Portugal    Thunder Strokes   5  
  South Africa    Giraffe United F.C.   1  
    Portugal    Thunder Strokes   6
    Bulgaria    Emlevgart   1  
  Bulgaria    Emlevgart   4
  Bulgaria    FC Silent Thunder   1  
    England    Keynsham Town   1  
    England    Wincobank Ironopolis   4  
  Czech Republic    Totemo Baka   7  
  Ecuador    Parroquia San Bernardo   3  
    Czech Republic    Totemo Baka   4
    Albania    Punishers   0  
  Kazakhstan    Zanabazar   2
  Albania    Punishers   3  
    Czech Republic    Totemo Baka   4
    England    Wincobank Ironopolis   5  
  England    Wincobank Ironopolis   5  
  Poland    Brodateam   0  
    England    Wincobank Ironopolis   2
    Kampuchea    FBWC Football Club   1  
  Kampuchea    FBWC Football Club   4
  Norway    Oppegaard Lobster Warriors   0  
  England    Wincobank Ironopolis   1
  Bosnia & Herzegovina    SS Mrmoti   2
  Austria    Toro Diavolos   6  
  Austria    SV Austria Salzburg   1  
    Austria    Toro Diavolos   1  
    Mexico    Tigueres   4  
  Denmark    Once Aaby   1
  Mexico    Tigueres   5  
    Mexico    Tigueres   4  
    Peru    Malleus Hereticorum   3  
  Germany    Gelus Lords   3  
  Sweden    Eneborg   2  
    Germany    Gelus Lords   1
    Peru    Malleus Hereticorum   3  
  Peru    Malleus Hereticorum   3
  Scotland    Busby Bandits   2  
    Mexico    Tigueres   0
    Bosnia & Herzegovina    SS Mrmoti   5  
  Wales    Opalenica FC   3  
  Spain    Xodinos & Charránes   0  
    Wales    Opalenica FC   2
    Romania    FC Bozo Dumbravita   5  
  Romania    FC Bozo Dumbravita   4
  Nigeria    Lagos City FC   0  
    Romania    FC Bozo Dumbravita   0
    Bosnia & Herzegovina    SS Mrmoti   3  
  Spain    Casa Fuerte   0  
  Brazil    Sorrox's Blizzard   3  
    Brazil    Sorrox's Blizzard   2
    Bosnia & Herzegovina    SS Mrmoti   3  
  Bosnia & Herzegovina    SS Mrmoti   6
  Brazil    Cascudo F.C.   0  

Road to the final

England Wincobank Ironopolis
Round Team Result
Group Stage
1st Czech Republic Football Club HK 5-0
2nd Albania Punishers 4-1
3rd Oman Irken Invaders F.C. 5-1
Knock-out Stage
2nd Poland Brodateam 5-0
3rd Kampuchea FBWC Football Club 2-1
QF Czech Republic Totemo Baka 5-4
SF England Keynsham Town 4-1
Bosnia & Herzegovina SS Mrmoti
Round Team Result
Group Stage
1st Faroe Islands Bacon Fighters 3-2
2nd Sweden Sunday Wettershaga 6-0
3rd Spain Xodinos & Charránes 3-1
Knock-out Stage
2nd Brazil Cascudo F.C. 6-0
3rd Brazil Sorrox's Blizzard 3-2
QF Romania FC Bozo Dumbravita 3-0
SF Mexico Tigueres 5-0

Southbrook Tournament Final

07-12-2015 (18:07)
Weather2 new.gif Partially Cloudy
Wincobank Ironopolis England 1-2 Bosnia & Herzegovina SS Mrmoti

Archibald Barnes  Goal  29'
(0)
Herman Ehnholt  Goal  32'
Hardy Steinebrunner  Goal  96'

Statistics

Goldenboot X.gif Golden Boot Trophy

Rank Playername Nationality Teamname Goals
1 Francesc Alomar Spain Spain Tigueres 10
2 Kasra Afshar Iran Iran Thunder Strokes 9
3 Ibnou Yalla France France Malleus Hereticorum 8
4 Gottlieb Peterseil Germany Germany Totemo Baka 8
5 Toteva Maripil Czech Republic Czech Republic Emlevgart 8