Cs/Pravidla
Nejnovější verzi pravidel nalezneš: zde
Úvod
Hattrick je fotbalová hra, ve které vedeš ke slávě svůj virtuální fotbalový tým, protihráči ti budou lidé ze všech koutů světa.
Zastáváš funkci majitele i manažera týmu. Kupuješ a prodáváš hráče, investuješ peníze do zázemí, například do většího stadionu nebo juniorského týmu. Vybíráš na soupisku hráče v nejlepší formě, volíš taktiku příštího utkání, rozhoduješ, jaký trénink hráči potřebují, a mnohem, mnohem více…
Sledovat svůj tým, kontrolovat zprávy o dění v klubu i poslední novinky o obchodech na trhu s hráči můžeš neustále, stačí se přihlásit na stránky Hattricku. Na těchto stránkách také nastavuješ taktiku pro nadcházející zápasy a určuješ vlastnosti, které budou tví svěřenci v dalším týdnu trénovat.
Přihlašování a aktivace
Nejdříve si musíš podat přihlášku na stránce Hattricku. Hattrick má omezené množství týmů, proto se může se stát, že v daný okamžik není žádný volný. V takovém případě budeš zařazen na pořadník, což se ovšem moc často nestává.
Pokud je nějaký tým volný, bude ti přidělen poté, co tvou žádost schválí naši Gamemasteři. Počítej, že to zabere několik dní. Tento čas nám umožňuje vyřadit přihlášky od hráčů, kteří byli dříve ze hry vyloučeni, nebo žádosti o druhý tým. Opakované přihlášky a přihlášky, které nejsou myšleny vážně, jsou také vyřazeny.
Hráči mohou ztratit svůj tým, což vytváří prostor pro nové hráče. Je mnoho důvodů pro odebrání týmu. Mezi hlavní příčiny patří nestarání se o tým po delší dobu, přibližně měsíc, a to i přes upozornění; podvádění či prohřešky proti našemu "Domovního řádu".
Jakmile dostaneš tým, hráči původního týmu odejdou a ty dostaneš zcela novou soupisku hráčů. K tomu dostaneš nové konto (bez dluhů předchozího majitele) se startovní sumou, taktéž stadion bude zrekonstruovaný na základní velikost. V mnoha ohledech bude tým úplně nový, ale začneš v již existující lize na pozici, kde skončil předchozí manažer. Pravděpodobně budeš potřebovat nějaký čas na napravení škod způsobených předchozím majitelem.
Přidělovány jsou pouze týmy z nejnižších dvou soutěží. Pokud je opuštěný tým ve vyšší soutěži, bude sestupovat tak dlouho, dokud nepropadne do soutěže, kde mu může být přidělen nový majitel.
Přihlašovací formulář najdeš po klepnutí na odkaz "Registrace".
Jak se orientovat na Hattricku
Stránky
Stránky Hattricku by mohly být přirovnány k malé komunitě, kde můžeš kontrolovat svůj tým, komunikovat s ostatními majiteli týmů, obchodovat nebo sledovat různé zápasy. Nejdůležitější položka na stránkách je Hlavní menu, které najdeš na levé straně, a v něm položka s názvem tvého týmu. Zde nalezneš zápisy o utkáních a odtud svůj tým ovládáš.
Hattrick je mezinárodní hra s ligami v mnoha různých zemích. Vždycky budeš hrát v jedné z těchto lig a kdykoli se přihlásíš do svého týmu, automaticky vstoupíš na stránky Hattricku své země. Na stránkách vlevo dole je umístěno rolovací menu, kde je možné přepínat mezi jednotlivými zeměmi, například kvůli hledání zahraničních talentů nebo sledování finále Slovenského poháru.
Můj Hattrick je stránka obsahující důležité novinky týkající se tvého týmu i událostí ve světě Hattricku. Tato položka má dvě hlavní funkce: zaprvé se zde zobrazují oficiální zprávy od vývojářského týmu Hattricku hráčům, jako jsou informace o nových službách a funkcích, opravách chyb nebo technických problémech. Nauč se sledovat tyto stránky, zobrazí se ti hned po přihlášení do týmu. Krom toho je v pravé části stránky místo pro zprávy, které se týkají pouze tvého týmu. Zde uvidíš zprávu, pokud se někdo na trhu bude snažit přeplatit tvou nabídku za hráče, kterého chceš koupit, pokud někdo přihodil na hráče, kterého prodáváš, pokud tě někdo vyzval k přátelskému utkání nebo pokud byla schválena tvá žádost o vstup do některé z mnoha federací. Také, ačkoli se to nestává příliš často, se zde mohou objevit osobní zprávy od pracovníků Hattricku.
Licence/Ověření e-mailu
Jestli sis právě zaregistroval konto na Hattricku, první věcí, kterou po nalogování uvidíš, je stránka týkající se ověření e-mailu. Potřebujeme tvou aktuální e-mailovou adresu - např. pro zaslání hesla v případě, že bys ho zapomněl. Nebudeš moci získat tým, dokud neověříme tvou e-mailovou adresu.
Aby ses stal licencovaným Hattrick Manažerem, musíš dokončit Soutěž o licenci pro manažera v Hattricku (MLC). V průběhu plnění licence se naučíš, jak tuto hru hrát. K dokončení licence je potřeba absolvovat celkem 24 úkolů a za každý úspěšně splněný je tvému klubu přidělena finanční odměna. Také postupně získáváš přístup do dalších a dalších částí Hattricku.
V hlavním menu se zobrazují všechny informace týkající se tvé ligy. Je rozděleno do částí "Můj Hattrick", "Tvůj tým", "Dorost" (pokud ses rozhodl vést akademii), "Nástroje", "Tvá liga", "Svět", "Nápověda", "Mobil" a "Obchod". Teď si řekneme něco o nejdůležitější položce, kterou je "Tvůj tým"; položce, která ponese zkrácené jméno tvého týmu, například pro tým "Real Trója" to bude "Trója", pro tým "Dukla Prague" to bude "Prague".
Přehled
Po zvolení položky "Tvůj tým" se v hlavním okně zobrazí informační stránka o tvém klubu. Je to oficiální stránka týmu obsahující mnoho informací, které mohou zajímat tebe nebo kohokoli jiného. Například do které soutěže tým patří, kdo je jeho majitelem, jak se jmenuje stadion nebo v jakém regionu tým sídlí. Tato stránka se zobrazí vždy, když zvolíš odkaz se jménem svého klubu, bez ohledu na to, na jaké stránce se zrovna nacházíš.
Hráči
Zde nalezneš seznam svých hráčů i s trenérem, díky němu získáš přehled o hráčích ve tvém týmu. Vidíš zde dovednosti, formu, TSI, vůdčí schopnosti a také informace týkající se žlutých karet, trestů nebo zranění. Pokud potřebuješ ještě detailnější informace o určitém hráči, zvol odkaz s jeho jménem a zobrazí se ti stránka, kde můžeš vidět jeho plat, povahové vlastnosti i informace o vstřelených brankách. Z této stránky můžeš také nabídnout hráče k prodeji a určit jeho vyvolávací cenu. Odkazy na hráče můžeš najít i v jiných částech hry - třeba na trhu s hráči nebo v zápisech z utkání. Tví soupeři vidí jen základní přehled o tvých hráčích, tedy pokud některý hráč není nabízen k prodeji – v takovém případě jsou veškeré detaily o daném hráči k dispozici všem.
Trénink
Je velmi důležité mít jasnou strategii pro budoucí vývoj týmu a trénink je klíčem k jejímu uskutečnění. Změny vlastností trénujících hráčů začínají ve čtvrtek a pokračují až do pátečního odpoledne, postupně pro jednotlivé země. Do doby, než začne aktualizace vlastností ve tvé zemi, se musíš rozhodnout, jaký trénink bude tvůj tým absolvovat pro tento týden. Více o různých druzích a možnostech tréninku najdeš pod položkou "Trénink" v tomto manuálu. Současně s tréninkem zde můžeš nastavit jeho intenzitu, najdeš zde také přehled o tom, jak tvůj tým umí hrát v základních typech rozestavení. Pokud nejsi spokojen s trenérem a chceš jej vyměnit, můžeš to udělat právě na této stránce.
Zápasy
Tato stránka obsahuje výsledky starších zápasů a současně odkazy k podrobným zápisům z utkání. Pro nadcházející zápasy zde za pomoci odkazu "Pokyny" nastavuješ soupisku a taktiku pro zvolený zápas.
Stadion
Tato stránka obsahuje informace o tvém zázemí. Zde můžeš zadat pokyn k rozšíření nebo snížení kapacitu stadionu. Pokud jsou tvé zápasy často vyprodané, budeš pravděpodobně chtít svůj svatostánek zvětšit, nicméně buď při úvahách a rozšiřování kapacity realista a zvaž své šance na postup a na úspěch; příliš velké rozšíření stadionu může mít za následek velké zadlužení, který nebývá snadné splatit. Zde také můžeš za poplatek změnit název stadionu.
Finance
Informace o financích týmu jsou jedny z nejdůležitějších. Zde najdeš odhady pro tento týden a konečný výsledek za týden minulý.
Klub
Z tohoto místa spravuješ personál klubu a také ovládáš rozpočet juniorského týmu. Zde můžeš najímat a také propouštět asistenty trenéra, fyzioterapeuty, lékaře, ekonomy, tiskové mluvčí a další. Zde rozhoduješ, kolik investuješ do juniorského týmu - nákladného projektu, který se ale může v budoucnosti vyplatit. Mezi sezónami máš právě zde možnost změnit název týmu. Přímé finanční náklady na tuto změnu nejsou jedinou ztrátou pro tvůj tým, sníží se ti také počet členů fanklubu. Musíš totiž počítat s odchodem nejkonzervativnějších fanoušků, kteří nepřenesou změnu jména týmu přes srdce a fanklub znechuceně opustí.
Přáteláky
Přátelské zápasy jsou důležitou částí hry a na této stránce si je domlouváš. Zde máš také přehled o tom, kdo všechno už tvůj tým vyzval k zápasu nebo jestli už sis nějaký přátelský zápas tento týden domluvil. Ostatní týmy můžeš vyzvat na jejich informačních stránkách.
Pokyny
Tuto stránku si zobrazíš zvolením odkazu "Pokyny", který se nachází vedle všech naplánovaných neodehraných zápasů ve tvém zápasovém rozpisu. Pokud už jsi pro nějaký zápas nastavil taktiku, uvidíš vpravo od zápasu červenou fajfku. I když už jsi taktiku nastavil, je možné ji změnit a to nejpozději do 15 minut před začátkem zápasu. Můžeš také nastavit taktiku pro několik zápasů dopředu, což je užitečné, pokud se chystáš někam odjet na delší dobu.
Formulář pro zadání příkazů připomíná fotbalového hřiště. Týmy mají počáteční rozestavení 4-4-2 a takovéto rozestavení se ti také zobrazí. Hráče na jednotlivé pozice obsazuješ pomocí jejich rolovacích menu. Pokud jsi určil sestavu, která ti vyhovuje, je čas každému hráči přidělit individuální pokyny. Hráčům můžeš určit, zda mají hrát ofenzivně či defenzivně. Jednotlivé pozice můžeš také různě prohazovat, například hráči na pozici krajního obránce určíš, aby hrál středního záložníka navíc nebo dokonce útočníka navíc. Tím dosáhneš, že místo rozestavení 4-4-2 hraje tvůj tým rozestavení 3-5-2 nebo 3-4-3. To může být chytrá změna taktiky, ale záleží také na tom, jaké zkušenosti s hraním tohoto rozestavení tým má, což je možné zjistit na stránce "Trénink".
Zápis o utkání
Zápis o utkání je stránka, kde jsi svým hráčům, trávníku a hře nejblíže. Zde se dočteš o průběhu zápasu nejen po jeho skončení, ale můžeš jej sledovat, i když se ještě hraje. Zápis o utkání je psaný komentář, kde se vypisují všechny důležité momenty zápasu. Nejlepší na něm je, že se aktualizuje po celou dobu trvání zápasu, což dává Hattricku mnohem reálnější podobu.
Zápis obsahuje také informace o počasí, divácké návštěvě a samozřejmě o hráčích, kteří nastoupili, a také o tom, kde se zápas koná. Zápisy z utkání najdeš v rozpisu zápasů, pod odkazem obsahujícím jména soupeřů, například "STS Chvojkovice Brod" - "Klapzubova jedenáctka".
Je důležité si všímat informací, které nejsou v zápise vidět na první pohled. Pokud dá nějaký hráč hodně gólů, může to znamenat, že je skvělý útočník, ale také to může znamenat, že dostává skvělé přihrávky od spoluhráčů.
Hodnocení hráčů
Zápis o utkání obsahuje i odkaz na individuální hodnocení jednotlivých hráčů. Hattrick má otevřenou stupnici známek, od nuly do nekonečna. Hráč, který obdrží hodnocení nula, je zoufalec, ale to se stává velmi zřídka. Hodnocení je udíleno v podobě "Hattrick hvězdiček" s půl hvězdičkami jako mezistupni.
Za známkou je ještě poznámka o individuálním pokynu či o tom, zda hrál na jiné pozici. Hvězdičky jsou přiřazovány i podle nich, pokud například krajní obránce dostane pokyn hrát ofenzivně, jeho schopnost hry na křídle je mnohem důležitější pro konečnou známku, než pro krajního obránce bez speciálních pokynů, a naopak jeho obranné schopnosti jsou méně důležité než pro klasického krajního obránce.
Hvězdičkové známkování vypovídá pouze o výkonu hráče jako jednotlivce a pomáhá při porovnávání hráčů, nikoliv týmů. Když je například špatná nálada v týmu, nebo je tým ovlivňován jinými skutečnostmi, neodrazí se to na hodnocení hráčů. Pro srovnání týmů je vhodnější hodnocení obsažené v Zápise o utkání.
Nabídka "Hledání" slouží k vyhledávání mnoha specifických informací ve světě Hattricku. Můžeš hledat hráče, vlastníka, klub, region, stadion nebo zápas.
Odkaz "Přestupy" tě dovede na stránku přestupové listiny, kde by se měl každý úspěšný či ambiciózní manažer pohybovat jako ryba ve vodě. Vzhledem k tomu, že přestupový trh Hattricku je extrémně aktivní, je důležité přesně vědět, jakého hráče potřebuješ a jak ho najít. Proto tedy má přestupový trh vyhledávací systém umožňující ti hledat podle věku, ceny, pozice, na které hráč hraje, uzávěrky nebo podle dovedností hráče.
Když už najdeš hráče podle svých představ, klepni na jeho jméno, abys dostal více informací nebo abys učinil nabídku. Hattrick vyžaduje, aby nová nabídka byla minimálně o € 1 000 (40 000,- Kč) nebo alespoň o 2 % vyšší než předchozí nabídka, podle toho, která z těchto částek je vyšší. Samozřejmě můžeš přihodit i více, pokud chceš.
HT Live
Služba Hattrick Live je na stránkách Hattricku relativně nová. Můžeš si vybrat až 10 různých zápasů, které můžeš sledovat živě, minutu po minutě, protože se stránka sama aktualizuje.
Úspěšný majitel týmu sleduje dění ve světě Hattricku. Kdo se tentokrát prodral do nejvyšší soutěže? Jakou taktiku používají nejlepší týmy? Které týmy jsou úspěšné v poháru a proč? Jak si vedli moji soupeři nebo kamarádi?
Položka menu pojmenovaná podle tvé země je vstupní branou k hledání těchto informací. Tato stránka obsahuje základní informace, najdeš zde "Síň slávy" i uživatelské statistiky o soutěžích v této zemi. Můžeš si také prohlédnout, na jaké regiony je daná země rozdělena, kolik týmů v daném regionu sídlí i to, které z nich jsou v rámci regionu nejlepší. Přes položku "Pohár" se můžeš dostat na stránku národního poháru, odkazy "Reprezentace" a "Tým do 20 let" vedou na stránky národních mužstev.
Pod touto položkou nalezneš vše, co se týká národních týmů v Hattricku. Najdeš zde informace jak o reprezentaci dospělých, tak o reprezantaci do 20 let a to včetně historických výsledků. Mistrovství světa dospělých a dvacítek se střídají, v jedné sezoně hrají MS "A" týmy, v následující se hraje MS juniorů. V této kategorii jsou rovněž informace o mezinárodní klubové soutěži Hattrick Masters.
Hlavní nabídka - Nápověda
Toto jsou informační stránky Hattricku, které může navštívit každý návštěvník. Je to takový pohled do zákulisí Hattricku, můžeš se zde dočíst o lidech stojících za Hattrickem i o našich plánech do budoucna.
"Pravidla hry" a "Pomoc" jsou vytvořeny tak, aby ti pomohly vyřešit problém vlastními silami dříve, než se obrátíš na již tak přepracované Gamemastery. Gamemasteři jsou tu především proto, aby pomáhali s administrací, odhalovali podvodníky či obnovovali zapomenutá hesla, a nikoliv proto, aby ti poradili, jak hrát lépe. Tyto informace si musíš najít sám nebo se ptát jiných hráčů, například na konferencích.
Administrativní e-maily
Čas od času se může stát, že budeš potřebovat kontaktovat pracovníky Hattricku. To můžeš udělat kliknutím na odkaz "Pomoc" v menu a pak kliknutím na odkaz "Kontaktuj pracovníky HT" na pravé straně, nebo kliknutím na link "Napiš nám" v levém menu. Obě metody tě zavedou na stejnou stránku.
Komunita
Sekce komunita ukrývá nejrůznější odkazy na jiné webové stránky zabývající se Hattrickem. Mnoho týmů provozuje svou vlastní domovskou stránku, což podporujeme. Jiní manažeři vyvíjejí CHPP aplikace nebo vydávají časopisy či noviny o dění na Hattricku. To nás nezměrně těší!
Pro podporu interakce mezi hráči nabízejí stránky různé druhy komunikace.
Pošta
Díky HT-poště nemusíš odcházet ze stránek Hattricku, abys mohl s ostatními hráči probírat taktiku na další zápas či se hecovat se soupeřem před nadcházejícím zápasem. Kdykoliv můžeš odesílat zprávy jiným hráčům skrz hlavní stránku jejich týmu. Pokud ti někdo zašle poštu, najdeš ji ve své schránce.
Konference
Hattrick má vlastní konferenční systém pro každou soutěž i zemi, stejně jako pro všechny federace. Dostaneš se tam pomocí odkazu "Konference" v nabídce Hattricku. Konference jsou až po okraj přeplněné zkušenými hráči Hattricku, což z nich dělá ideální místo pro hlubší diskuze. Konference existují v mnoha různých jazycích.
Aktuality
"Aktuality" je název pro informační kanál Hattricku. Pokud jsi jedním z Fanoušků Hattricku, máš tuto službu přístupnou. Okno této služby se pravidelně aktualizuje a informuje tě například o tom, že ti přišla HT-Pošta, nebo že někdo přeplatil tvoji nabídku za hráče.
Horní lišta
V horní části okna se nachází lišta s odkazy na tvůj klub, tvoji soutěž a tvou zemi. Užitečná věc, pokud často bloudíš zahraničními ligami. Krom toho jsou zde i další informace - datum a HT čas a také informace o aktuálním počtu přihlášených uživatelů.
Mladí hráči
Do svého hlavního týmu můžeš získat nové mladé hráče dvěma způsoby:
- Vyžádat si do týmu mladého hráče od manažera juniorského týmu.
- Založit a sám vést dorosteneckou akademii, hledat talenty a rozvíjet je. Hrát zápasy proti ostatním dorosteneckým týmům v soukromých nebo veřejných ligách a případně povolat talentované hráče do hlavního týmu.
Financování juniorského týmu řízeného manažerem je jednoduchá a efektivní cesta, jak získat nové hráče. Osobní dohled nad vlastní dorosteneckou akademií je náročnější, ale také to může být o mnoho zábavnější.
Můžeš platit oba systémy a nechat si na výběr, kterou možnost v daném týdnu použiješ, ale každý týden můžeš získat pouze jednoho nového hráče. Buď získáš nového hráče přímo do seniorského týmu, nebo najdeš nového hráče pro svou akademii.
Juniorský tým
Každý týden můžeš získat hráče povoláním mladíka z juniorského týmu. Čím vyšší je kvalita juniorského týmu, tím vyšší je i šance, že junior prorazí. Jediné, co můžeš u povolávaného hráče ovlivnit, je to, zda se bude jednat o brankáře nebo hráče do pole. Nepočítej s tím, že každý týden povoláš skvělého hráče. Většina povolaných hráčů se ve tvém týmu ani neohřeje. Pokud se jich během sezony pár ve tvém týmu uchytí, můžeš být spokojen, podobně to přeci chodí i ve skutečnosti!
Většina klubů investuje hodně peněz do svého juniorského týmu, ale jsou i takové, které do něj investují málo nebo neinvestují vůbec a místo toho se posilují nákupy hráčů na přestupovém trhu. Pokud se rozhodneš investovat do juniorského týmu, připrav se na to, že chvíli potrvá, než se začne tato investice vyplácet a budeš povolávat trochu schopné hráče. Asi nebude mít velký smysl povolávat hráče z juniorského týmu, pokud je jeho úroveň např. "tristní".
Každý týden můžeš věnovat na rozvoj juniorského týmu velký (800 000 Kč), střední (400 000 Kč), nebo malý (200 000 Kč) finanční obnos. Častější přispívání menšími částkami je efektivnější než několik jednorázových velkých příspěvků. Jinak řečeno, je rozumné stanovit si dlouhodobý plán - pokud chceš v budoucnu věnovat na rozvoj juniorského týmu velké finanční prostředky, lze s pomocí velkých investic rychle dosáhnout kýženého výsledku. Pokud chceš získat slušnou úroveň juniorského týmu, aniž bys na to vynaložil hodně peněz, investuj pravidelně každý týden menší částku. Samotná údržba juniorského týmu nevyžaduje další výdaje, ale pokud nezajistíš pravidelné financování, jeho úroveň velice rychle spadne. Jestliže k tomu dojde, bude návrat na vyšší úroveň opět trvat poměrně dlouho.
Hráče z juniorského týmu můžeš povolávat jen jednou za týden. Pokud nezměníš výši investice do juniorského týmu, budeš následující týden investovat tolik jako v předchozím týdnu.
Za povolání hráče z juniorského týmu je poplatek 80 000 Kč.
Informace o tvém juniorském týmu se nachází v nabídce "Tvůj tým" pod položkou "Klub". Na tomto místě rovněž můžeš nastavit výši investic a každý týden povolat juniora.
Dorostenecká akademie
Mít dorosteneckou akademii znamená, že přebíráš přímou kontrolu nad svým juniorským týmem. Najímáš skauty, určuješ, co se bude trénovat, a rozhoduješ o herních formacích a taktice v zápasech. Tvůj dorostenecký tým bude bojovat v lize, kterou si vybereš. Například můžeš hrát v lize společně s kamarády nebo kolegy z práce. Tví dorostenci mohou také sem tam hrát přátelská utkání proti ostatním dorostencům z celého světa.
Spuštění dorostenecké akademie
Dorosteneckou akademii aktivuješ na stránce "Klub" v menu "Tvůj tým". V dorostu je po aktivaci automaticky trenér a jeden skaut. Dostaneš také nějaké mladé hráče do začátku, aby mohl tým hned začít hrát zápasy. Tito hráči jsou ale jednoduše chlapci z místní školy a těžko budou talentovaní.
Dorostenecká liga
Tvůj dorostenecký tým se připojí do tebou vybrané ligy, nebo si vytvoříš ligu vlastní. Liga může mít 4, 6, 8, 12 nebo 16 týmů a může být soukromá (zakladatel ligy zve ostatní), nebo veřejná (připojit se může kdokoliv). Založit soukromou ligu a ligu pro 12/16 týmů může pouze Fanoušek Hattricku. Zakladatel ligy rovněž může zvolit, kdy se budou ligové zápasy hrát. Jakmile se liga zaplní týmy, automaticky se začne hrát.
Skauti
Jakmile si aktivuješ dorosteneckou akademii, dostaneš okamžitě svého skauta. Vybereš si, ve kterém regionu má vyhledávat talenty. Také po něm můžeš chtít, aby vyhledával určité typy hráčů. Pokud necháš skauta vyhledávat hráče na konkrétní post (například krajního záložníka), většinou ti skutečně hráče na tento post nabídne. Úroveň těchto hráčů ale bude obecně nižší, než kdyby skaut hledal libovolný typ hráče. Na druhou stranu je zde však vyšší šance, že takový hráč bude velice talentovaný.
Můžeš také najmout další skauty, když budeš chtít, ale nemůžeš jich mít víc než tři (a musíš mít aspoň jednoho). Každý skaut se ti pokusí, pokud mu zavoláš, nabídnout jednoho hráče týdně. Pokud ale budou tvé požadavky příliš náročné, je možné, že ti nebude mít co nabídnout.
Pokud máš více skautů, můžeš využít nabídky druhého (a samozřejmě případně i třetího), pokud dostal předchozí skaut na svou nabídku zápornou odpověď. Ale pamatuj si, že pokud první nabídku odmítneš, nebudeš už moci své rozhodnutí vrátit zpátky. Jakmile jednou nabídku odmítneš, je to konečné rozhodnutí.
Hráči
Tvoje dorostenecká akademie se může v jednom okamžiku starat maximálně o 16 hráčů. Hráči přicházející do tvé akademie budou mít 15-17 let. Neuvidíš jejich dovednosti a charakterové vlastnosti, jako je tomu u seniorských hráčů. Když o nich chceš zjistit více, musíš je zkoušet na různých postech na hřišti, kde hrají nejlépe. Pomůže ti hodnocení výkonu pomocí hvězdiček, komentář skauta a poznámky trenéra ze zápasu. Další pomůckou ti bude zápis z průběhu utkání.
Zápasy
Jednou za týden mají dorostenci příležitost sehrát zápas v rámci dorostenecké ligy, v každém třetím týdnu pak navíc přátelské utkání. Pokyny k utkání, včetně taktiky, je potřeba zadat s předstihem, úplně stejně jako u hlavního týmu.
Trénink
Mladí hráči jsou všeobecně velmi učenliví, v závislosti na svém charakteru. Mohou se zaměřit na dva druhy tréninku zároveň - hlavní a vedlejší. Hlavní trénink má pochopitelně větší účinek než vedlejší. Můžeš také zvolit stejný druh tréninku (např. bránění) jako hlavní i vedlejší, ovšem celkový tréninkový přínos je vyšší v případě, že se zvolené typy tréninku liší.
Pozice, na které hráči v týdnu hráli, je pro trénink mladíků stejně důležitá jako u dospělých hráčů. Hráči v dorostu navíc získávají trénink ze všech odehraných zápasů v daném týdnu (mohou trénovat dvakrát). Tréninkový efekt z přátelských zápasů je nižší než ze zápasů dorostenecké ligy. Druhý den po každém zápase ti tvůj trenér podá hlášení, ve kterém nalezneš mnoho vodítek, podle kterých si můžeš udělat lepší představu o vývoji hráčů.
Přeřazení hráče do hlavního týmu
Přestup z dorostu do seniorského týmu je pro každého mladého hráče obtížný krok, protože chce o svých kvalitách přesvědčit trenéra, ostatní hráče i diváky. Někteří hráči tento tlak nejsou schopni zvládnout - zvlášť pokud jsou ještě hodně mladí nebo nemají tu správnou povahu, díky tomu pak nedosáhnou svého plného potenciálu.
Hráče dorostu můžeš přeřadit do seniorského týmu pouze v případě, že již dosáhl 17 let věku a byl v akademii aspoň po dobu jedné sezóny. Zároveň je potřeba hráče přeřadit před jejich 19. narozeninami, jinak si zvolí jinou životní dráhu.
Náklady
Provozování akademie s jedním skautem přijde na 400 000 Kč týdně, každý skaut navíc si řekne týdně o dalších 200 000 Kč. Akademie nemá žádné specialisty, vše zajišťují rodiče hráčů (dopravu, léčbu zranění) - a dělají to zdarma. Dorost ovšem zároveň nemá žádné příjmy. Jedinými diváky jsou obvykle právě rodiče a kamarádi hráčů.
Přeřazení hráče z dorostu do hlavního týmu vyjde na 80 000 Kč. Mimo těchto poplatků je už potřeba platit pouze cenu letenek, pokud vyšleš svého skauta hledat hráče do jiného regionu.
Specialisté
Tvůj tým může využít služeb řady odborníků nejrůznějších profesí. Pomáhají v různých oblastech, ale každý tě přijde na 60 000 Kč týdně.
Specialistů můžeš najmout neomezené množství, ovšem přínos každého dalšího specialisty je nižší než předešlého. Dva asistenti trenéra jsou lepší než jeden, ale jejich účinek rozhodně není dvojnásobný. Čtyři specialisté jsou o něco lepší než dva, opět ale nedochází ke zdvojnásobení účinku. K dispozici jsou odborníci následujících profesí:
- Trenér brankařů - Zlepšuje formu brankářů a také efektivitu tréninku Chytání, jako by měl trenér lepší trenérské schopnosti.
- Asistent trenéra - Podobně jako trenér brankářů, má stejný efekt, jako bys měl lepšího trenéra, hráči v poli si tedy drží lepší formu a také lépe trénují. Nemá ale žádný efekt na trenérovy vůdčí schopnosti.
- Sportovní psycholog - Zvyšuje sebevědomí a do určité míry i náladu v týmu.
- Tiskový mluvčí - Vylepšuje obraz klubu u sponzorů a fanoušků.
- Ekonom - Pokud je klub hodně zadlužen, či disponuje-li velkou finanční rezervou, dokáže ekonom snížit úroky, nebo úspory výhodně investovat.
- Fyzioterapeut - Snižuje pravděpodobnost zranění.
- Lékař - Pomáhá zraněným hráčům rychleji se uzdravit.
Propouštěnému specialistovi musíš zaplatit odstupné ve výši 60 000 Kč. Pokud zaměstnáváš více než deset specialistů stejné profese (trenéři brankářů a asistenti trenéra se z tohoto pohledu pokládají za jedinou profesi), může dojít k potížím při jejich součinnosti s neblahými následky na atmosféru v týmu, ekonomiku a další dění v klubu - včetně zmaření účinků tréninku. S každým dalším specialistou, jedenáctým stejného zaměření počínaje, se riziko i důsledky zvyšují.
Počty najatých specialistů si můžeš ověřit pod odkazem "Klub" v nabídce "Tvůj tým". Zde lze také specialisty najímat a propouštět.
Fanoušci a sponzoři
Dobří hráči a fungující infrastruktura jsou pro dobrý tým samozřejmostí. Bez tribun plných věrných fanoušků však nemá tvůj tým budoucnost! Počet fanoušků má na ekonomiku týmu stěžejní vliv: příjmy ze vstupného, členské příspěvky i příjmy od sponzorů, to vše závisí na tom, jak fanoušci smýšlejí o tvém týmu.
Nálada fanoušků se zlepšuje, když tým vítězí (zvláště v důležitých zápasech) a střílí hodně branek. Naproti tomu prohru 0-3 na domácí půdě fanoušci určitě oslavovat nebudou! Jejich přízeň je vrtkavá. Jeden týden jsi pro ně král a hrdina, další chtějí tvoji hlavu. Jádro tvých fanoušků tvoří skalní příznivci klubu. Ti nepřestanou tým podporovat kvůli několika zaváháním, ale i na jejich počtu se nakonec úspěchy a neúspěchy týmu projeví. Fanklub skalních příznivců si tým buduje po několik sezón. Nejlepší týmy, hrající několik sezón nejvyšší soutěž, mají většinou také největší fankluby.
Důležitým zdrojem klubových příjmů jsou sponzoři. Sponzoři upřednostňují týmy s dobrou pověstí, se kterou bude jejich značka spojena. Proto od nich dostaneš tím více peněz, čím má tvůj tým větší fanklub a čím je úspěšnější. Jeden nebo více tiskových mluvčích také dokáže vylepšit mediální obraz týmu.
Před začátkem každé sezóny fanoušci "zapomínají", jak si tým vedl minulý rok, staré výsledky už je nezajímají. Vkládají velké naděje do nadcházející sezóny.
Jak se mění nálada fanoušků a sponzorů můžeš sledovat v sekci "Finance" v nabídce "Tvůj tým".