Sealand Cup II

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Sealand Cup II
Tournament details
Season(s) 14 (6th Sealand)
Teams 11
Final positions
Champions Flag of Gelderland.png Tijny Devils
(1st title)
Runner-up Flag of Flevoland.png Spacekeezez
Semi-finalists Flag of Noord-Holland.png Naarden
Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging 
Tournament statistics
Matches played 21 
Goals scored 108 (5.14 per match)
Top scorer Thomas Adolfsson
(9 goals)
I III

Sealand Cup II was the second edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 14. The final was held at Het Glorieuze Stadion van het Volk on 27 April 2005, where Tijny Devils defeated Spacekeezez 2–1. Defending champions Dashit Kabomb were eliminated in the quarterfinals by Philips Sport Vereniging.

Participating teams

16 teams intended to participate in Sealand Cup II. In the end, five teams did not play any match. From the final eleven participants, seven made their début.

Team Manager Participation Best Result
Netherlands AFC Hogevenne Ikben12 N/A N/A
Netherlands Dashit Kabomb Tarakoni 2nd Champion (I)
Netherlands De Halve Haantjes Arvin30 1st Début
Netherlands De Sjappie's Bertberend N/A N/A
Netherlands Groko's Possy Groko 1st Début
Netherlands Harderwijk United Trainer_Tim N/A N/A
Netherlands Joey's Champions Tegelmaker N/A N/A
Netherlands Magnus Metus Suzanna 1st Début
Netherlands Naarden Rikhardur 2nd Quarterfinals (I)
Netherlands Philips Sport Vereniging Megiel 1st Début
Netherlands Pranks Utd. Soccer12345 N/A N/A
Netherlands Rausselaars BakkerM 1st Début
Netherlands S.C. Matteratzzi Z-laren 1st Début
Netherlands Spacekeezez RaKeeM 1st Début
Netherlands Tha Lionz Tha_reaper 2nd Group Stage (I)
Netherlands Tijny Devils Tijny 2nd Semi-Finals (I)

Round and Draw Dates

Phase Round Match dates
Group Stage Matchday 1 23 April 2005 (Week 8)
Matchday 2 30 April 2005 (Week 9)
Matchday 3 6 April 2005 (Week 10)
Knockout Stage Quarterfinals 13 April 2005 (Week 11)
Semi-Finals 20 April 2005 (Week 12)
Final 27 April 2005 (Week 13)

The teams were ranked first to sixteenth, based on their average ranking in the federation statistics for the first five weeks of the season. Teams were placed into four groups using the serpentine system; teams ranked 1, 8, 9 and 16 would be in Group A, teams ranked 2, 7, 10 and 15 in Group B, teams ranked 3, 6, 11 and 14 in Group C and teams ranked 4, 5, 12 and 13 in Group D.

Rank Team
1. Flag of Flevoland.png Spacekeezez (A)
2. Flag of Gelderland.png Tijny Devils (B)
3. Flag of Gelderland.png De Sjappies (C)
4. Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging (D)
Rank Team
5. Flag of Noord-Holland.png Naarden (D)
6. Flag of Gelderland.png Harderwijk United (C)
7. Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb TH (B)
8. Flag of Noord-Brabant.png Tha Lionz (A)
Rank Team
9. Flag of Utrecht.png Magnus Metus (A)
10. Flag of Utrecht.png Rausselaars (B)
11. Flag of Zuid-Holland.png Pranks Utd. (C)
12. Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes (D)
Rank Team
13. Flag of Zuid-Holland.png Joey's Champions (D)
14. Flag of Drenthe.png AFC Hogevenne (C)
15. Flag of Fryslân.png Groko's Possy (B)
16. Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi (A)

Group Stage

The Group Stage of the second Sealand Cup ran from 23 March to 6 April 2005.

Format

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win and 0 points for a loss. The top-two teams of each group would advance to the quarterfinals, but because no matches were played in Group C, this group was disqualified and the two best third-placed teams of the other groups qualified instead.

One group match finished in a draw and that match continued with extra time and a penalty shoot-out. The winning team has been awarded 3 points for a win, instead of both teams being awarded 1 point for a draw. As no other matches were tied after ninety minutes, we can currently not assume if this was indeed the rule for drawn matches in Sealand Cup II.

Group A

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Flevoland.png Spacekeezez 3 3 0 0 16 8 + 8 9
Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi 3 1 0 2 6 8 – 2 3
Flag of Utrecht.png Magnus Metus 3 1 0 2 4 7 – 3 3
Flag of Noord-Brabant.png Tha Lionz 3 1 0 2 7 10 – 3 3
23 March 2005 (17:00)
Spacekeezez Flag of Flevoland.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Noord-Brabant.png Tha Lionz Ik Speel Nog Liever Op Een Weiland
(38341506)
  Penalties  
4 – 3


23 March 2005 (17:00)
Magnus Metus Flag of Utrecht.png 1 - 0 Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi Dome of Fear
(38331711)


30 March 2005 (17:00)
Tha Lionz Flag of Noord-Brabant.png 4 - 1 Flag of Utrecht.png Magnus Metus Het hol van de leeuw
(38549149)
30 March 2005 (17:30)
S.C. Matteratzzi Flag of Drenthe.png 1 - 7 Flag of Flevoland.png Spacekeezez Euroborg
(38442710)


6 April 2005 (17:30)
Spacekeezez Flag of Flevoland.png 3 - 2 Flag of Utrecht.png Magnus Metus Ik Speel Nog Liever Op Een Weiland
(38561545)

Tha Lionz Flag of Noord-Brabant.png 0 - 5
Awarded
Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi
(N/A)

Group B

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 3 3 0 0 14 2 + 12 9
Flag of Gelderland.png Tijny Devils 3 2 0 1 12 7 + 5 6
Flag of Fryslân.png Groko's Possy 3 1 0 2 4 13 – 9 3
Flag of Utrecht.png Rausselaars 3 0 0 3 4 12 – 8 0
23 March 2005 (17:00)
Rausselaars Flag of Utrecht.png 1 - 3 Flag of Fryslân.png Groko's Possy Theater of Dreams
(38253336)
23 March 2005 (17:30)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 1 - 4 Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb Anders Ragnstadium
(38240943)


30 March 2005 (17:00)
Dashit Kabomb Flag of Utrecht.png 3 - 1 Flag of Utrecht.png Rausselaars Tarakoni's Power Box
(38429638)
30 March 2005 (17:00)
Groko's Possy Flag of Fryslân.png 1 - 5 Flag of Gelderland.png Tijny Devils Hillywood High Stadium
(38425698)


6 April 2005 (17:00)
Dashit Kabomb Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Fryslân.png Groko's Possy Tarakoni's Power Box
(38564250)
6 April 2005 (17:30)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 6 - 2 Flag of Utrecht.png Rausselaars Anders Ragnstadium
(38561115)

Group C

No matches were played in Group C. As a result, the group was disqualified from the competition.

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png De Sjappies
Flag of Gelderland.png Harderwijk United
Flag of Zuid-Holland.png Pranks Utd.
Flag of Drenthe.png AFC Hogevenne

Group D

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Naarden 3 3 0 0 11 3 + 8 9
Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes 3 2 0 1 12 7 + 5 6
Flag of Drenthe.png Philips Sp. Vereniging 3 1 0 2 11 9 + 2 3
Flag of Zuid-Holland.png Joey's Champions
  • Joey's Champions withdrew from the tournament. Their scheduled opponents have been awarded 5-0 victories.


23 March 2005 (17:30)
Philips Sport Vereniging Flag of Drenthe.png 2 - 3 Flag of Noord-Holland.png Naarden Philips Stadion
(38277984)


30 March 2005 (17:00)
Naarden Flag of Noord-Holland.png 3 - 1 Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes Naarden Arena
(38470017)


6 April 2005 (17:00)
Philips Sport Vereniging Flag of Drenthe.png 4 - 6 Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes Philips Stadion
(38631975)

Knockout Stage

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Eight teams qualified for this stage. Originally, the group winners and runners-up from all four groups would qualify, but after the disqualification of Group C, the group winners and runners-up from all three remaining groups qualified, accompanied by the two best third-placed teams.

Draw

The teams were seeded first to eighth, based on their result in the group stage (group winners were seeded 1-3, runners-up were seeded 4-6 and the to best third-placed teams were seeded 7-8). The highest seed would face the lowest seed, but teams from the same group could not play against each other. In the semi-finals, the winners of the matches involving the first and fourth seed would play in the first match, while the winners of the matches involving the second and the third seed would play in the other match.

Sd. Group Winners MP W D L GF GA GD Pts
1 Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb (B) 3 3 0 0 14 2 + 12 9
2 Flag of Noord-Holland.png Naarden (D) 3 3 0 0 11 3 + 8 9
3 Flag of Flevoland.png Spacekeezez (A) 3 3 0 0 16 8 + 8 9
Sd. Runners-Up MP W D L GF GA GD Pts
4 Flag of Gelderland.png Tijny Devils (B) 3 2 0 1 12 7 + 5 6
5 Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes (D) 3 2 0 1 12 7 + 5 6
6 Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi (A) 3 1 0 2 6 8 – 2 3
Sd. Numbers Three MP W D L GF GA GD Pts
7 Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging (D) 3 1 0 2 11 9 + 2 3
8 Flag of Utrecht.png Magnus Metus (A) 3 1 0 2 4 7 – 3 3
9 Flag of Fryslân.png Groko's Possy (B) 3 1 0 2 4 13 – 9 3

Bracket

  Quarterfinals
Semi-Finals
Final
                           
 
  1  Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 1  
  7  Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging 2    
    7  Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging 1  
  4  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 3  
  4  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 5
  6  Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi 0    
    4  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 2
      3  Flag of Flevoland.png Spacekeezez 1
  2  Flag of Noord-Holland.png Naarden 5
  8  Flag of Utrecht.png Magnus Metus 0    
    2  Flag of Noord-Holland.png Naarden 0
  3  Flag of Flevoland.png Spacekeezez 4  
  3  Flag of Flevoland.png Spacekeezez 7
  5  Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes 1  

Quarterfinals

13 April 2005 (17:00)
Dashit Kabomb Flag of Utrecht.png 1 - 2 Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging Tarakoni's Power Box
(38758973)
13 April 2005 (17:00)
Naarden Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Utrecht.png Magnus Metus Naarden Arena
(38726202)
13 April 2005 (17:00)
Spacekeezez Flag of Flevoland.png 7 - 1 Flag of Limburg (NL).png De Halve Haantjes Ik Speel Nog Liever Op Een Weiland
(38736229)
13 April 2005 (17:00)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 5 - 0 Flag of Drenthe.png S.C. Matteratzzi Anders Ragnstadium
(38763662)

Semi-Finals

20 April 2005 (17:00)
Philips Sport Vereniging Flag of Drenthe.png 1 - 3 Flag of Gelderland.png Tijny Devils Dome of Fear (Magnus Metus)
(38924929)
20 April 2005 (17:00)
Naarden Flag of Noord-Holland.png 0 - 4 Flag of Flevoland.png Spacekeezez Koegras Plaza (Cape Holland)
(38893779)

Final

27 April 2005 (17:00)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 2 - 1 Flag of Flevoland.png Spacekeezez Het Glorieuze Stadion van het Volk (Dordt gek)
Attendance: 1037

Steendam  Goal  44'
Vick  Goal  77'
(39061202)
 Goal  37' Pihlbrant


Sealand Cup II Champion
Flag of Gelderland.png
Tijny Devils
First title

Franck Aligon, Kevin ten Berg, Imko Bieleveld, Toon Broekema, Ron Cremerius, Franjo Doko, Dennis Eskesen, James de Grande, Marcus Hansson, Jochem Jadudova, Yke Keijer, Jelmer Kleine, Umberto Laschi, Krien Oonk, Bas Pulskens, Pedro Robledo, Thom Steendam, Sjors Tinga, Michael Tolboom, Coen Valeton, Kenny Van den Spiegel, Jack van der Velden, Ed Vick, William van Wanrooy, Kornelis van Wessem

Top Goalscorers

Thomas Adolfsson (Spacekeezez) became top scorer of the tournament with nine goals. In total, 108 goals were scored by 55 different players.

Rank Name Team Goals
1 Thomas Adolfsson Flag of Flevoland.png Spacekeezez 9
2 Netherlands Jack van der Velden Flag of Gelderland.png Tijny Devils 7
3 Gerwald Groenewegen Flag of Noord-Holland.png Naarden 5
Netherlands Bart Jansen Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging
5 Mexico Pedro Robledo Flag of Gelderland.png Tijny Devils 4
Thom Steendam Flag of Gelderland.png Tijny Devils

Four hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Gerwald Groenewegen Flag of Noord-Holland.png Naarden 1–0, 2–0, 3–1 3–1 De Halve Haantjes Group stage (D)
Netherlands Bart Jansen (4) Flag of Drenthe.png Philips Sport Vereniging 1–0, 2–0, 3–2, 4–4 4–6 (loss) De Halve Haantjes Group Stage (D)
Netherlands Jack van der Velden (4) Flag of Gelderland.png Tijny Devils 2–0, 3–0, 4–0, 5–0 5–0 S.C. Matteratzzi Quarterfinals
Thomas Adolfsson Flag of Flevoland.png Spacekeezez 2–0, 5–1, 7–1 7–1 De Halve Haantjes Quarterfinals

Disciplinary

Card Number
Red card (direct) 2
Red card (second yellow) 3
Yellow card 44

No official fair play-award was given. Magnus Metus had the best disciplinary record (two yellow cards in four matches).

Trivia

  • The total attendance was 27,352 - an average of 1,302 per match.
  • The match with the highest attendance was the semi-final between Philips Sport Vereniging and Tijny Devils (2,138)
  • The match with the lowest attendance was the Group A match between S.C. Matteratzzi and Spacekeezez (531)
  • Jasper Elbers (Rausselaars) scored the 200th Sealand Cup goal in the group stage match against Groko's Possy.
  • Top scorer Thomas Adolfsson, Sealand Cup I top scorer Ante Boškoviè (Dashit Kabomb) and Gerwald Groenewegen (Naarden) became overall top scorer of the Sealand Cup with nine goals.
  • The highest ratings were achieved by Tijny Devils (192 Hatstats) in the final against Spacekeezez. This was a new Sealand record for the highest-rated team.
  • The highest-rated match was the final (369 Hatstats) between Tijny Devils (192) and Spacekeezez (177). This was a new Sealand record for the highest-rated match.