Sealand Cup

From Hattrick

The Sealand Cup is an annual friendly football tournement organized by the Federation of Sealand for his own members. It is one of the most prestigious club trophies in Hattrick and every season a lot of clubs are playing to win that famous and prestigious cup.

Finals

Edition (Season) Date of Final Winner Score Finalist Final Venue Third Place Fourth Place
I (13) 5 January 2005 Netherlands Dashit Kabomb 6 - 1 Netherlands FC Goofy FC Goofy Arena Semi-finalists: Netherlands Sturky & Netherlands Tijny Devils
II (14) 27 April 2005 Netherlands Tijny Devils 2 - 1 Netherlands Spacekeezez Het Glorieuze Stadion van het Volk Semi-finalists: Netherlands Naarden & Netherlands Philips Sport Vereniging
III (15) 31 August 2005 Netherlands Tijny Devils 8 - 2 Netherlands EFC Gelderland Tarakoni's Power Box Semi-finalists: Netherlands De Baghwanrammers & Netherlands Naarden
IV (16) 14 December 2005 Netherlands Cape Holland 5 - 2 Netherlands Naarden Kings Castle Semi-finalists: Netherlands Tijny Devils & Netherlands Winmau Masters
V (17) 29 March 2006 Netherlands Naarden 7 - 1 Netherlands Winmau Masters Tarakoni's Power Box Semi-finalists: Netherlands Dashit Kabomb & Netherlands EFC Gelderland
VI (18) 26 July 2006 Netherlands Dashit Kabomb 1 - 0 Netherlands Tijny Devils Het Glorieuze Stadion van het Volk Semi-finalists: Netherlands Fchilversum & Netherlands HetBeste
VII (19) 22 November 2006 Netherlands Kings Squad 7 - 0 Netherlands Iron Maiden's Troopers Philips Stadion Belgium The Jazz Messengers Netherlands Atletico Chocomel
VIII (20) 14 March 2007 Netherlands Kings Squad 3 - 2 a.e.t. Netherlands Sturky Stade de Savoie Semi-finalists: Netherlands Iron Maiden's Troopers & Netherlands SV Spakenburg
IX (21) 27 June 2007 Netherlands EFC Gelderland 1 - 0 Netherlands HetBeste De Radstake Semi-finalists: Netherlands Sturky & Netherlands Team GeenStijl
X (22) 24 October 2007 Belgium KVC Aquila 4 - 3 a.e.t. Netherlands Utrechtseboys VK Knudde Arena Semi-finalists: Netherlands EFC Gelderland & Netherlands Naarden
XI (24) 28 May 2008 Belgium The Jazz Messengers 6 - 0 Netherlands Kein Engel! Glory of the Sea Stadium (Spain) Netherlands Limburgia FC Netherlands Achterhoek Admirals
XII (27) 29 April 2009 Netherlands AFC Hellas 192 11 - 0 Netherlands FC Nog Knuddiger Kings Castle Netherlands Utrechtseboys Netherlands Kings Squad
XIII (30) 7 April 2010 Netherlands Rubinho19 3 - 0 Netherlands Sealandisch Nationaal Elftal Waaier Semi-finalists: Netherlands F.C. Memorice & Netherlands Real Hospital
XIV (32) 24 November 2010 Netherlands SC RedHead 4 - 3 Netherlands Sherlock's Boys Sealandisch Boorplatform Netherlands FC Erinho Norvaldo Netherlands Kings Squad
XV (33) 9 March 2011 Netherlands SC RedHead 3 - 2 a.e.t. Belgium The Flying Paddestoel Sealandisch Boorplatform Netherlands Kings Squad Netherlands Incisa D'Oro
XVI (34) 6 July 2011 Netherlands De Snelle Jelles 1 - 0 Netherlands Sherlock's Boys Sealandisch Boorplatform Netherlands SC RedHead Netherlands Mtjiran
XVII (35) 19 October 2011 Netherlands FC Sammie de Cavia 1 - 1 (5 - 3 p.s.o.) Netherlands De Snelle Jelles Sealandisch Boorplatform Netherlands The Di Angelo Netherlands Sherlock's Boys
XVIII (36) 15 February 2012 Netherlands Limburgia FC 4 - 1 Netherlands Sherlock's Boys Ugliest Place Netherlands FC Sammie de Cavia Netherlands FC Biegstraaten
XIX (37) 30 May 2012 Netherlands SC RedHead 3 - 0 Netherlands HetBeste Arnold Swelsen Stadion Netherlands F.C. Memorice Netherlands AC Luna Spirit
XX (38) 19 September 2012 Netherlands F.C. Memorice 4 - 1 Netherlands FC Biegstraaten RedHeaded Mania Dome Belgium Cercle Santa Croch Netherlands AC Luna Spirit
XXI (39) 9 January 2013 Netherlands FC Keistad City 192 1 - 0 Netherlands AC Luna Spirit Waaier Belgium De Peizegemnaars Netherlands TSV Oosterhout
XXII (40) 1 May 2013 Belgium De Peizegemnaars 2 - 1 Netherlands The Di Angelo Keistad Road Netherlands Kings Squad Netherlands F.C. Memorice
XXIII (41) 28 August 2013 Netherlands Kings Squad 4 - 2 Netherlands National Soccer Boys Den Akker van Peizegem (Belgium) Netherlands F.C. Memorice Netherlands The Dark Lords
XXIV (42) 18 December 2013 Netherlands Kings Squad 3 - 1 Netherlands National Soccer Boys RedHeaded Mania Dome Netherlands D.W.I.W. Netherlands FC Biegstraaten
XXV (43) 9 April 2014 Netherlands Real Lutjegast 7 - 4 a.e.t. Netherlands SC RedHead Kings Castle Netherlands 1Utreg1 Belgium Ploeg Van 'T Stad
XXVI (44) 24 July 2014 Netherlands 1Utreg1 1 - 0 a.e.t. Netherlands Dispar Vulgo FC Maracanã (Brazil) Netherlands SC RedHead Netherlands Rohda Raalte
XXVII (45) 19 November 2014 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit 3 - 1 Netherlands Not That Good Galg & Waard Netherlands Rohda Raalte Netherlands HetBeste
XXVIII (46) 11 March 2015 Netherlands 1Utreg1 4 - 1 Netherlands Dispar Vulgo FC De Houten Keet Netherlands D.W.I.W. Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit
XXIX (47) 24 June 2015 Netherlands Rohda Raalte 5 - 0 Netherlands HetBeste Galg & Waard Netherlands 1Utreg1 Netherlands Ad Maiorem Mei Gloriam
XXX (48) 14 October 2015 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit 4 - 1 Netherlands Sherlock's Boys Kings Castle Netherlands Gelderse Voetballers Netherlands HetBeste
XXXI (49) 3 February 2016 Netherlands RKTVV 2 - 1 Netherlands Not That Good Kings Castle Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit Netherlands TSV Oosterhout
XXXII (50) 25 May 2016 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit 6 - 4 Netherlands Sherlock's Boys Hideous Ruin Netherlands Malus Alces Netherlands TSV Oosterhout
XXXIII (51) 14 September 2016 Netherlands RKTVV 5 - 2 Netherlands Gelderse Voetballers De Houten Keet Oman Khanjar Red Warriors Netherlands Sherlock's Boys
XXXIV (52) 11 January 2017 Netherlands RKTVV 4 - 1 Netherlands Sherlock's Boys Gelder Arena Netherlands De Barracuda Netherlands Gelderse Voetballers
XXXV (53) 26 April 2017 Netherlands RKTVV 4 - 1 Germany FC Jaapo Kings Castle Netherlands FC Sammie de Cavia Netherlands 1Utreg1
XXXVI (54) 16 August 2017 Netherlands Utrechtseboys 4 - 0 Netherlands Appy United De Thuisfluiters Arena Netherlands HetBeste Netherlands De Snelle Jelles
XXXVII (55) 13 December 2017 Netherlands RKTVV 4 - 0 Netherlands 1Utreg1 Camp Rohda Netherlands FC Sammie de Cavia Belgium KHO Peizegem-Merchtem
XXXVIII (56) 4 April 2018 Netherlands De Snelle Jelles 7 - 1 Netherlands FB Athletic Lutjegast ArenA Netherlands Malus Alces Netherlands Utrechtseboys
XXXIX (57) 25 July 2018 Netherlands Appy United 3 - 1 Netherlands FC Sammie de Cavia Luzhniki (Russia) Netherlands 1Utreg1 Netherlands Utrechtseboys
XL (58) 14 November 2018 Netherlands FC The Shade 2 - 1 Netherlands FC Atse De Thuisfluiters Arena Netherlands Utrechtseboys Netherlands FC Kneuzenparade
XLI (59) 6 March 2019 Netherlands FC Atse 3 - 1 Netherlands FB Athletic The Big House Netherlands Zatarra Football Club Netherlands 1Utreg1
XLII (60) 26 June 2019 Netherlands FB Athletic 5 - 3 Netherlands Real Lutjegast 't Ootje Netherlands 1Utreg1 Netherlands Zatarra Football Club
XLIII (61) 16 October 2019 Netherlands Real Lutjegast 3 - 1 Germany FC Jaapo Colosseum Älgsafarium Netherlands Utrechtseboys Netherlands Sherlock's Boys
XLIV (62) 5 February 2020 Germany FC Jaapo 2 - 1 Netherlands Real Lutjegast De Thuisfluiters Arena Netherlands SR Team Netherlands Kennemerland 6
XLV (63) 31 May 2020 Germany FC Jaapo 5 - 1 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit Het Kuipje Netherlands Sherlock's Boys Netherlands 1Utreg1


Peformances

All teams that have reached the final are listed in the table below.
See also Sealand Cup records for more detailed statistics about team results and a full table of all teams reaching the semi-finals.

By team

Team Winner Finalist Third Place Top-Four
RKTVV 5 0 0 5
Kings Squad (Real Hospital) 4 0 2 9
SC RedHead 3 1 2 6
Als Hij Ons Maar Niet Fluit 3 1 1 6
FC Jaapo 2 2 0 4
Real Lutjegast 2 2 0 4
1Utreg1 2 1 4 10
Tijny Devils 2 1 0 5
De Snelle Jelles 2 1 0 4
Dashit Kabomb 2 0 0 3
FC Keistad City 192 (AFC Hellas 192) 2 0 0 2
FB Athletic 1 2 0 3
FC Sammie de Cavia 1 1 3 5
Utrechtseboys 1 1 3 7
Naarden 1 1 0 5
EFC Gelderland 1 1 0 4
Appy United 1 1 0 2
FC Atse 1 1 0 2
F.C. Memorice 1 0 2 5
KHO Peizegem-Merchtem (De Peizegemnaars) 1 0 1 3
Rohda Raalte 1 0 1 3
Limburgia FC 1 0 1 2
The Jazz Messengers 1 0 1 2
Cape Holland 1 0 0 1
FC The Shade 1 0 0 1
KVC Aquila 1 0 0 1
Rubinho19 1 0 0 1
Sherlock's Boys 0 6 1 10
Not That Good (Iron Maiden's Troopers, Sealandisch Nationaal Elftal) 0 4 0 5
HetBeste 0 3 1 7
Dispar Vulgo FC 0 2 0 2
National Soccer Boys 0 2 0 2
Gelderse Voetballers 0 1 1 3
The Di Angelo 0 1 1 2
AC Luna Spirit 0 1 0 3
FC Biegstraaten 0 1 0 3
Sturky 0 1 0 3
Winmau Masters 0 1 0 2
FC Goofy 0 1 0 1
FC Nog Knuddiger 0 1 0 1
Kein Engel! 0 1 0 1
Spacekeezez 0 1 0 1
The Flying Paddestoel 0 1 0 1


By nation

Nation Winner Finalist Third Place Top-Four
Netherlands Netherlands 40 42 32 166
Belgium Belgium 3 1 3 9
Germany Germany 2 2 0 4
Oman Oman 0 0 1 1


Fort Roughs Cup

The Fort Roughs Cup has been introduced during Sealand Cup XXXIX. This competition (named after the naval fort on which the Principality of Sealand is located) features teams that did not qualify past the group stage of the Sealand Cup. The Fort Roughs Cup is an integral part of the Sealand Cup, which means that goals scored are included in the classification to determine the Golden Boot and disciplinary records are included in the classification to dertemine the Fair Play Award.

The winner of the Fort Roughs Cup receives a trophy and is ranked in the final ranking as the best team that did not qualify past the group stage (without regards to their group stage records). So when sixteen teams qualify for the next stage, the Fort Roughs Cup winner receives seventeenth place. The classification matches played during Sealand Cup XI are comparable, but have no link with the current Fort Roughs Cup.

Finals

Edition (Season) Sealand Cup Date of Final Winner Score Finalist Final Venue Ranking
I (57) XXXIX 18 July 2018 Netherlands Sherlock's Boys 5 - 1 Netherlands vv De Schutters Hideous Ruin 13th Place
II (58) XL 14 November 2018 Netherlands 1Utreg1 6 - 0 Netherlands HetBeste Angels United Arena 17th Place
III (59) XLI 6 March 2019 Netherlands Appy United 2 - 0 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit Sherlock's Estate 17th Place
IV (60) XLII 26 June 2019 Netherlands Malus Alces 1 - 0 Netherlands Bal op 't Dak '10 De Molenborg 17th Place
V (61) XLIII 16 October 2019 Netherlands Bal op 't Dak '10 3 - 1 Netherlands Incisa D'Oro 't Ootje 17th Place
VI (62) XLIV 5 February 2020 Netherlands Malus Alces 0 - 0 (5 - 4 p.s.o.) Netherlands FC Atse Galg & Waard 21st Place
VII (63) XLV 31 May 2020 Netherlands RKTVV 2 - 0 Netherlands FB Athletic Angels United Arena 15th Place


Attendance

  • This information is updated until Sealand Cup XXII.
Edition Total Matches Average Highest Lowest Final
I 52,424 45 1,165 2,714 298 1,580
II 27,352 21 1,302 2,138 531 1,037
III 38,842 25 1,554 2,771 839 2,771
IV 45,160 36 1,254 2,482 397 1,355
V 36,874 26 1,418 2,536 726 1,658
VI 47,361 25 1,894 4,019 513 1,559
VII 63,490 31 2,048 5,365 573 2,384
VIII 50,180 26 1,930 4,782 864 3,138
IX 45,802 24 1,908 3,425 1,048 3,425
X 91,680 36 2,547 6,520 1,044 3,806
XI 49,585 22 2,254 4,388 1,090 3,791
XII 21,791 15 1,453 2,285 635 1,902
XIII 20,988 21 999 1,654 379 1,368
XIV 46,497 32 1,453 3,492 524 1,608
XV 96,003 57 1,684 3,396 361 2,295
XVI 111,859 72 1,554 3,597 554 1,248
XVII 83,382 49 1,702 3,357 334 1,800
XVIII 99,523 52 1,914 3,882 495 1,480
XIX 72,210 41 1,761 3,941 735 1,560
XX 89,550 48 1,866 4,018 687 1,345
XXI 48,379 31 1,561 3,641 430 1,601
XXII 101,589 58 1,752 3,462 637 3,462


Golden Boot

See also Sealand Cup goalscorers for more detailed goalscoring statistics.

The Golden Boot goes to the top goalscorer of the Sealand Cup. The second-placed player receives the Silver Boot, while the Bronze Boot is for the number three.

In the past, different methods have been used to award the Golden, Silver and Bronze Boots to one single player in case of a tie. Players with the same amount of goals are currently (from Sealand Cup XL on) ranked by number of field goals and then by number of matches with at least one goal.

From Sealand Cup XXIX on, goals scored in the Fort Roughs Cup are included in the classification to award the Golden, Slver and Bronze Boots.

Edition Golden Boot Goals Silver Boot Goals Bronze Boot Goals
XIV Romania Mihai Mihai
Kings Squad
7 Netherlands Kim Andersen
SC RedHead
7 Netherlands Tommy van Caspel
SC RedHead
4
XV Netherlands Emiel van de Biggelaar
Kings Squad
10 Netherlands Jordan Meijlink
SC RedHead
8 Netherlands Diederick Cordemans
SC RedHead
8
XVI Spain Romeo Ñacle
SC RedHead
10 Netherlands Jan-Kees Kooistra
De Snelle Jelles
9 Netherlands Fredje Wiering
SC RedHead
8
XVII Netherlands Roelf Oudshoorn
De Snelle Jelles
6 Spain Guillem Xumetra
De Snelle Jelles
6 Netherlands Gerd Hartmans
Sherlock's Boys
6
XVIII Netherlands Bob Polman
FC Sammie de Cavia
12 Denmark Loke Koch
Limburgia FC
9 Finland Kristian Vieras
Sherlock's Boys
8
XIX Denmark Karsten Hoboldt Jensen
FC Keistad City 192
9 Netherlands Falco Wichers
FC Atse
6 Netherlands Hendrick Burmanje
FC Atse
5
XX Netherlands Aard Appel
FC Biegstraaten
11 Kampuchea Bona Ouch
FC Jaapo
7 Spain Juan Basoa Rivas
Nieuwe Koerswijk Negers
7
XXI Netherlands Douk Reko
Kings Squad
7 Netherlands Mikael Overgaag
Kings Squad
4 Not Awarded
Poland Bogusław Warzywoda
National Soccer Boys
XXII Netherlands Ronny Althuisius
F.C. Memorice
10 Germany Achim Westerhausen
De Peizegemnaars
9 Denmark Karsten Hoboldt Jensen
FC Keistad City 192
8
XXIII Spain Afonso Filgueiras
National Soccer Boys
8 England James Fletcher
F.C. Memorice
8 Belgium Jean-Rémi Gorecka
Ploeg Van 'T Stad
6
XXIV Belgium Robbert Jan Wullens
National Soccer Boys
7 Finland Mikko Knaappila
D.W.I.W.
7 Spain Afonso Filgueiras
National Soccer Boys
7
XXV Germany Malte Neissl
FC Atse
8 Netherlands Milan Volders
AC Luna Spirit
6 Netherlands Thijn van der Laak
FC Atse
6
XXVI Spain Sergio Villa Fernández
SC RedHead
8 Belgium Kurt Uyttebroeck
Als Hij Ons Maar Niet Fluit
6 France Mohsen Agrebi
Rohda Raalte
4
XXVII Netherlands Pieter-Paul Lobbezoo
Rohda Raalte
5 Netherlands Joakim Gonggrijp
Dispar Vulgo FC
5 Netherlands Remco Immerzeel
Sherlock's Boys
4
XXVIII - XXXI TBA TBA TBA TBA TBA TBA
XXXIII Netherlands Appie Gartz
Als Hij Ons Maar Niet Fluit
12 Netherlands Floris Avezaat
Sherlock's Boys
7 Netherlands Perry Beuken
Sherlock's Boys
5
XXXIII Poland Aleksander Zbrożek
Khanjar Red Warriors
8 Israel Sahar Narkis
Khanjar Red Warriors
7 Oman Khalfan Sultan Al-Ghamdy
Khanjar Red Warriors
7
XXXIV Netherlands Aïssa Khatib
Sherlock's Boys
8 Netherlands Adger Heida
Gelderse Voetballers
7 Netherlands Holger van Embden
Sherlock's Boys
7
XXXV Netherlands Veljko Cemović
Sherlock's Boys
7 Spain Alberto Molero
1Utreg1
5 Iran Iman Delkhak
FC Jaapo
5
XXXVI Netherlands Bas Jan Kraaijkamp
Utrechtseboys
10 South Korea In-Hwan Cho
Appy United
8 Netherlands Gunnar Bierens
Utrechtseboys
8
XXXVII Poland Stanisław Kubiak
1Utreg1
8 Norway Jon Hansen
1Utreg1
6 Netherlands Gunnar Bierens
Utrechtseboys
6
XXXVIII Netherlands Quinten Helling
De Snelle Jelles
11 Netherlands Gunnar Bierens
Utrechtseboys
7 Netherlands Bas Jan Kraaijkamp
Utrechtseboys
6
XXXIX Netherlands Riny Kahn
FC Sammie de Cavia
9 Cuba Doménico Castillo
Angels United
7 Poland Stanisław Kubiak
1Utreg1
7
XL Belgium Donat Tshisola
FC The Shade
9 Netherlands Taakle Terschegget
FC Kneuzenparade
7 Netherlands Chahid Merouni
FC Atse
5
XLI Netherlands Steyn Priem
FB Athletic
9 Netherlands Redbad van der Smissen
FC Kneuzenparade
7 Netherlands Nassim Chôeman
FC Atse
7
XLII Netherlands Jacob Hein
Real Lutjegast
9 France James Saulnier
1Utreg1
6 Netherlands Lander Schmeltzer
Zatarra Football Club
6
XLIII Netherlands Dolf Blommestein
Real Lutjegast
6 Germany Vladan Stokić
FC Atse
6 Netherlands Wilmar de Bakker
FC Jaapo
6
XLIV France James Saulnier
1Utreg1
9 Netherlands Jacob Hein
Real Lutjegast
8 Poland Gracjan Gałęziowski
SR Team
8
XLV Iran Mohammad Esteghrarzadeh
FC Jaapo
9 France James Saulnier
1Utreg1
9 Lithuania Sabas Dzikovičius
FC Biegstraaten
7


Multiple winners

Listed are all players that have received multiple Boots in the Sealand Cup. This list excludes Sealand Cup XXVIII to XXXI (top goalscorers not announced).

Player (Team) Gold Silver Bronze
France James Saulnier (1Utreg1) 1 2
Netherlands Jacob Hein (Real Lutjegast) 1 1
Spain Afonso Filgueiras (National Soccer Boys) 1 1
Denmark Karsten Hoboldt Jensen (FC Keistad City 192) 1 1
Netherlands Bas Jan Kraaijkamp (Utrechtseboys) 1 1
Poland Stanisław Kubiak (1Utreg1) 1 1
Netherlands Gunnar Bierens (Utrechtseboys) 1 2


Winners by team

Listed are all teams with at least one player who has received the Golden Boot. This list excludes Sealand Cup XXVIII to XXXI (top goalscorers not announced).

Team Gold Silver Bronze Winner(s)
Netherlands Kings Squad 3 1 M. Mihai (XIV), E. van de Biggelaar (XV), D. Reko (XXI)
Netherlands 1Utreg1 2 4 1 S. Kubiak (XXXVII), J. Saulnier (XLIV)
Netherlands SC RedHead 2 2 3 R. Ñacle (XVI), S. Villa Fernández (XXVI)
Netherlands De Snelle Jelles 2 2 R. Oudshoorn (XVII), Q. Helling (XXXVIII)
Netherlands Sherlock's Boys 2 1 5 A. Khatib (XXXIV), V. Cemović (XXXV)
Netherlands National Soccer Boys 2 1 1 A. Filgueiras (XXIII), R.J. Wullens (XXIV)
Netherlands Real Lutjegast 2 1 J. Hein (XLII), D. Blommestein (XLIII)
Netherlands FC Sammie de Cavia 2 B. Polman (XVIII), R. Kahn (XXXIX)
Netherlands FC Atse 1 2 4 M. Neissl (XXV)
Netherlands Utrechtseboys 1 1 3 B.J. Kraaijkamp (XXXVI)
Germany FC Jaapo 1 1 2 M. Esteghrarzadeh (XLV)
Netherlands Khanjar Red Warriors 1 1 1 A. Zbrożek (XXXIII)
Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit 1 1 A. Gartz (XXXII)
Netherlands F.C. Memorice 1 1 R. Althuisius (XXII)
Netherlands FC Biegstraaten 1 1 A. Appel (XX)
Netherlands FC Keistad City 192 1 1 K. Hoboldt Jensen (XIX)
Netherlands FC The Shade 1 1 D. Tshisola (XL)
Netherlands Rohda Raalte 1 1 P.P. Lobbezoo (XXVII)
Netherlands FB Athletic 1 S. Priem (XLI)


Fair Play Award

The Fair Play Award is given to the team with the best record of fair play (i.e. the lowest number of yellow and red cards related to the number of matched played).

Edition Winner
XV Netherlands Harriers F.C.
XVI Netherlands SC RedHead
XVII Netherlands Sherlock's Boys
XVIII Netherlands Limburgia FC
XIX Netherlands SC RedHead
XX Netherlands AC Luna Spirit
XXI Netherlands FC Keistad City 192
XXII Netherlands F.C. Memorice
Germany FC Jaapo
XXIII Netherlands Kings Squad
XXIV Belgium De Peizegemnaars
XXV Netherlands National Soccer Boys
XXVI Belgium Ploeg Van 'T Stad
XXVII Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit
XXVIII - XXXI T.B.A.
XXXII Netherlands Sherlock's Boys
XXXIII Netherlands Utrechtseboys
XXXIV Netherlands Rode Ster Dordrecht
XXXV Netherlands RKTVV
XXXVI Netherlands HetBeste
XXXVII Netherlands Utrechtseboys
XXXVIII Netherlands FB Athletic
XXXIX Netherlands Rode Ster Dordrecht
XL Netherlands FC The Shade
XLI Netherlands Utrechtseboys
XLII Netherlands 1Utreg1
XLIII Netherlands Real Lutjegast
XLIV Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit
XLV Netherlands RKTVV


Multiple winners

This list excludes Sealand Cup XXVIII to XXXI (winners not announced).

Wins Team Editions
3 Netherlands Utrechtseboys XXXIII, XXXVII, XLI
2 Netherlands Als Hij Ons Maar Niet Fluit XXVII, XLIV
Netherlands SC RedHead XVI, XIX
Netherlands RKTVV XXXV, XLV
Netherlands Rode Ster Dordrecht XXXIV, XXXIX
Netherlands Sherlock's Boys XVII, XXXII


Multiple awards

Two teams that have won both secondary classifications (Fair Play Award and the Golden Boot for their player) in the same season as they won the Sealand Cup. The list below mentions all teams that managed to win at least two prizes in the same season:

Edition Sealand Cup Fair Play Award Golden Boot
XVI Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles Flag of Utrecht.png SC RedHead Spain Romeo Ñacle (Flag of Utrecht.png SC RedHead)
XVIII Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC Netherlands Bob Polman (Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia)
XIX Flag of Utrecht.png SC RedHead Flag of Utrecht.png SC RedHead Denmark Karsten Hoboldt Jensen (Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192)
XXI Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Netherlands Douk Reko (Flag of Gelderland.png Kings Squad)
XXII Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Flag of Fryslân.png F.C. Memorice
Flag of Bayern.png FC Jaapo
Netherlands Ronny Althuisius (Flag of Fryslân.png F.C. Memorice)
XXIII Flag of Gelderland.png Kings Squad Flag of Gelderland.png Kings Squad Spain Afonso Filgueiras (Flag of Fryslân.png National Soccer Boys)
XXVII Flag of Noord-Brabant.png Als Hij Ons Maar Niet Fluit Flag of Noord-Brabant.png Als Hij Ons Maar Niet Fluit Netherlands Pieter-Paul Lobbezoo (Flag of Overijssel.png Rohda Raalte)
XXXII Flag of Noord-Brabant.png Als Hij Ons Maar Niet Fluit Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Netherlands Appie Gartz (Flag of Noord-Brabant.png Als Hij Ons Maar Niet Fluit)
XXXV Flag of Noord-Brabant.png RKTVV Flag of Noord-Brabant.png RKTVV Netherlands Veljko Cemović (Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys)
XXXVI Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Flag of Gelderland.png HetBeste Netherlands Bas Jan Kraaijkamp (Flag of Utrecht.png Utrechtseboys)
XXXVIII Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles Flag of Gelderland.png FB Athletic Netherlands Quinten Helling (Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles)
XL Flag of Zuid-Holland.png FC The Shade Flag of Zuid-Holland.png FC The Shade Belgium Donat Tshisola (Flag of Zuid-Holland.png FC The Shade)
XLIII Flag of Groningen.png Real Lutjegast Flag of Groningen.png Real Lutjegast Netherlands Dolf Blommestein (Flag of Groningen.png Real Lutjegast)
XLV Flag of Bayern.png FC Jaapo Flag of Noord-Brabant.png RKTVV Iran Mohammad Esteghrarzadeh (Flag of Bayern.png FC Jaapo)