Tr/Hattrick

From Hattrick
Jump to navigationJump to search

Hattrick dünyadaki yüzbinlerce rakiplerle aynı anda futbolcu alıp sattığınız ve takımınızı lig mücadelesinde yönettiğiniz bir çevrimiçi futbol oyunudur. Oyun kadar, kullanıcılardan oluşan bu topluluk da büyük bir eğlence sunar.

Şu anda Hattrick'te 122 tane ülke vardır. Her sezon, HT ekibi oyuna yeni ülkeler eklemektedirler. Oyunda tüm dünyada 900.000'in üzerinde kullanıcı vardır.

Kısa bir kayıt sürecinden sonra kullanıcıya takımı verilir. Kullanıcı çoğunlukla eski bir kullanıcının kapanmış takımını, ligde kaldığı yerden, yeni bir oyuncu kadrosuyla, zayıf bir antrenörle, ufak bir stadyumla, yeni bir taraftar grubu ve personelle devralır. Kullanıcı daha sonra kadrosunu idare etmekte, oyuncular alıp satmakta, yeni bir antrenman şeması belirlemekte, vb serbesttir. Eğer kullanıcı başarılı olup kümesinde birinci olursa, bir sonraki sezonda (bir sezon dört ay sürmektedir) bir üst lige ya doğrudan ya da sıralama maçı oynayarak yükselme şansı yakalar. Kümelerini birinci olarak bitirmiş takımlar arasında oluşturulan puan tablosunun ilk yarısında yer alan takımlar doğrudan bir üst lige yükselirken, ikinci yarısındaki takımlar ise bir üst lige yükselmek için sıralama maçı oynarlar.

Hattrick'i oynamak tamamen ücretsizdir. Normal sunulan hizmet; antrenman türünü değiştirme, personel alıp gönderme, oyuncu alıp satma, maç için taktik verme, altyapıya yatırım yapma ve kulübü bir futbol kulübü sahibi gibi idare etme olanağı sunar. Diğer menajerlik oyunlarındaki gibi, kullanıcı, bazı temel taktik ve stratejilerle oyuncularını mevkilerine göre yerleştirmelidir.

Hattrick sürekli gelişim halindedir ve oyun geliştiricileri sürekli oyuna yeni özellikler eklemekte ve var olanları iyileştirmektedir. Bu tür katkılar ve fikir önerileri, genellikle oyunun konferanslarında yürütülen ateşli tartışmalarla ele alınmaktadır. Örneğin, büyük takımların Şampiyonlar Ligi tarzı bir turnuvada mücadele etmesi gerektiğini belirten bir başlıktaki fikir alışverişleri sonucu 19 Aralık 2005 tarihinden itibaren Hattrick Masters oyuna aktarılmıştır.

Hattrick'in kullanıcı sayısı açısından en büyük ülkeleri İspanya, İtalya, Almanya, Polonya, İsviçre, Portekiz, Fransa ve Hollanda olmasına rağmen Belçika, Arjantin, Finlandiya, Türkiye, İsveç, Şili, Danimarka ve Romanya da giderek büyümektedir.


Hattrick Taraftar

Hattrick ek düzenlemeler olanağı veren bir de 'Taraftar' özelliği sunmaktadır. Düzenlemeler stadyumu tasarlama, oyunculara forma numaraları verme ve takım logosu yaratma gibi seçenekler içerir. Taraftar eklentisi, aynı zamanda, kullanıcıların paylaşım yapabildikleri çeşitli federasyonlar kurma ve bunlara üye olma olanağı verir. Federasyonlar Hattrick üyelerine ortak amaç oluşturabilecekleri, kupa organizasyonları düzenleyebildikleri ve konferansta konuşulmayan farklı konularla ilgili fikir ve bilgi paylaşımı yapabilecekleri bir ortam sunarlar.

Dış bağlantılar