Sealand Cup VI

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Sealand Cup VI
Tournament details
Season(s) 18 (10th Sealand)
Teams 15
Final positions
Champions Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb
(2nd title)
Runner-up Flag of Gelderland.png Tijny Devils
Semi-finalists Flag of Noord-Holland.png Fchilversum
Flag of Gelderland.png HetBeste 
Tournament statistics
Matches played 25 
Goals scored 111 (4.44 per match)
Top scorer Philipp-Peter Adamek
Michael Eriksson
(4 goals)
V VII

Sealand Cup VI was the sixth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 18. The final was held at Het Glorieuze Stadion van het Volk on 26 July 2006, where Dashit Kabomb defeated Tijny Devils 1–0. Defending champions Naarden did not compete in the tournament.

Participating teams

16 teams intended to participate in the Sealand Cup VI. In the end, Kings Squad could not play any match, because they were still active in the national cup. Six teams made their début.

Team Manager Participation Best Result
Netherlands 2e Jeugd Kroesio 1st Début
Netherlands C.F.S. Ultra RichardDols 1st Début
Netherlands Dashit Kabomb Tarakoni 6th Champion (I)
Netherlands FC Erinho Norvaldo Erinho 2nd Quarterfinals (IV)
Netherlands Fchilversum Wardia 2nd Qualification Stage (I)
Netherlands HetBeste Lightsun 2nd Group Stage (I)
Netherlands Jasperteam Jaspergod 2nd Quarterfinals (V)
Netherlands JBU Winterswijk Buul_ 3rd Group Stage (III, IV)
Netherlands Kings Squad Marc- N/A Group Stage (IV)
Netherlands Matres Matres-M 1st Début
Netherlands Nat'Korima Koron Malarkan 1st Début
Netherlands Pjerdol HFR-Kenus 3rd Group Stage (IV, V)
Netherlands Spacekeezez RaKeeM 2nd Runner-Up (II)
Belgium The Jazz Messengers ArtBlakey 1st Début
Netherlands Tijny Devils Tijny 6th Champion (II, III)
Netherlands VFB Meeden Magno- 1st Début

Round and Draw Dates

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 14 June 2006 21 June 2006 (Week 9)
Matchday 2 28 June 2006 (Week 10)
Matchday 3 5 July 2006 (Week 11)
Knockout Stage Quarter-Finals None 12 July 2006 (Week 12)
Semi-Finals 19 July 2006 (Week 13)
Final 26 July 2006 (Week 14)

The teams were drawn at random into four groups. The first team drawn would be placed at first position in Group A, the second team drawn would be placed at second position in Group A, et cetera. Teams drawn in second and third position were scheduled to play two matches at home, while teams drawn in first and fourth position were scheduled to play one match at home.

Pos. Group A Team (drawn)
1. Flag of Limburg (NL).png C.F.S. Ultra (1st)
2. Flag of Gelderland.png Tijny Devils (2nd)
3. Flag of Gelderland.png Kings Squad (3rd)
4. Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb (4th)
Pos. Group B Team (drawn)
1. Flag of Noord-Holland.png 2e Jeugd (5th)
2. Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo (6th)
3. Flag of Gelderland.png JBU Winterswijk (7th)
4. Flag of Flevoland.png Spacekeezez (8th)
Pos. Group C Team (drawn)
1. Flag of Utrecht.png Jasperteam (9th)
2. Flag of Groningen.png VFB Meeden (10th)
3. Flag of Noord-Holland.png Fchilversum (11th)
4. Flag of Gelderland.png HetBeste (12th)
Pos. Group D Team (drawn)
1. Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers (13th)
2. Flag of Zuid-Holland.png Pjerdol (14th)
3. Flag of Noord-Holland.png Matres (15th)
4. Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron (16th)

Group Stage

The Group Stage of the sixth Sealand Cup ran from 21 June to 5 July 2006.

Format

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win, 1 point for a draw and 0 points for a loss. The top-two teams of each group advanced to the quarterfinals. Teams that did not challenge their opponent or accept their opponent's challenge were penalized with an automatic 0-3 defeat.

Group A

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png Tijny Devils 3 2 1 0 8 2 + 6 7
Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 3 1 2 0 8 1 + 7 5
Flag of Limburg (NL).png C.F.S. Ultra 3 1 0 2 4 11 – 7 3
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 0 1 2 0 6 – 6 1
  • Kings Squad could not compete because they were still active in the national cup. As Dashit Kabomb was also active in the national cup during the first week, both teams were awarded a 0-0 draw. Kings Squad's other scheduled opponents have been awarded 3-0 victories.


21 June 2006 (17:30)
C.F.S. Ultra Flag of Limburg (NL).png 1 - 4 Flag of Gelderland.png Tijny Devils de Soekerpot
(82288350)


28 June 2006 (17:30)
Dashit Kabomb Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Limburg (NL).png C.F.S. Ultra Tarakoni's Power Box
(82477702)


5 July 2006 (17:30)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 1 - 1 Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb Po Arena 8
(82774760)

Group B

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo 3 2 1 0 9 4 + 5 7
Flag of Gelderland.png JBU Winterswijk 3 2 0 1 5 2 + 3 6
Flag of Noord-Holland.png 2e Jeugd 3 1 0 2 5 6 – 1 3
Flag of Flevoland.png Spacekeezez 3 0 1 2 2 9 – 7 1
21 June 2006 (17:30)
2e Jeugd Flag of Noord-Holland.png 1 - 5 Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo Nico Memorial Stadium
(82191155)

JBU Winterswijk Flag of Gelderland.png 3 - 0
Awarded
Flag of Flevoland.png Spacekeezez
(N/A)


28 June 2006 (17:30)
2e Jeugd Flag of Noord-Holland.png 4 - 0 Flag of Flevoland.png Spacekeezez Nico Memorial Stadium
Note: match was originally scheduled at Spacekeezez
(82454270)
28 June 2006 (17:30)
FC Erinho Norvaldo Flag of Utrecht.png 2 - 1 Flag of Gelderland.png JBU Winterswijk Stade Norvalde
(82414443)


5 July 2006 (17:00)
JBU Winterswijk Flag of Gelderland.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png 2e Jeugd La Hoja del Billar
(82644097)
5 July 2006 (17:30)
FC Erinho Norvaldo Flag of Utrecht.png 2 - 2 Flag of Flevoland.png Spacekeezez Stade Norvalde
(82662991)

Group C

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 3 0 0 12 1 + 11 9
Flag of Noord-Holland.png Fchilversum 3 2 0 1 8 5 + 3 6
Flag of Groningen.png VFB Meeden 3 1 0 2 7 11 – 4 3
Flag of Utrecht.png Jasperteam 3 0 0 3 1 11 – 10 0
21 June 2006 (17:30)
Jasperteam Flag of Utrecht.png 1 - 4 Flag of Groningen.png VFB Meeden FC Godlike Stadion
(82129788)

Fchilversum Flag of Noord-Holland.png 0 - 3
Awarded
Flag of Gelderland.png HetBeste
(N/A)


28 June 2006 (17:30)
VFB Meeden Flag of Groningen.png 2 - 4 Flag of Noord-Holland.png Fchilversum De Bouwte
(82389323)

HetBeste Flag of Gelderland.png 3 - 0
Awarded
Flag of Utrecht.png Jasperteam
(N/A)


5 July 2006 (17:00)
Fchilversum Flag of Noord-Holland.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png Jasperteam Hilversum Park
(82665908)
5 July 2006 (17:30)
VFB Meeden Flag of Groningen.png 1 - 6 Flag of Gelderland.png HetBeste De Bouwte
(82715161)

Group D

Team MP W D L GF GA GD Pts
Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron 3 3 0 0 14 3 + 11 9
Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers 3 2 0 1 12 5 + 7 6
Flag of Noord-Holland.png Matres 3 1 0 2 5 8 – 3 3
Flag of Zuid-Holland.png Pjerdol 3 0 0 3 0 15 – 15 0
21 June 2006 (13:30)
The Jazz Messengers Flag of West-Vlaanderen.png 7 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Pjerdol Village Vanguard
(82153847)
21 June 2006 (17:30)
Matres Flag of Noord-Holland.png 2 - 4 Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron Matres Arena
(82238649)


28 June 2006 (17:00)
Pjerdol Flag of Zuid-Holland.png 0 - 1 Flag of Noord-Holland.png Matres Reblow Stadium
(82536227)
28 June 2006 (17:30)
Nat'Korima Koron Flag of Groningen.png 3 - 1 Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers Eska Alye'Tula
(82410283)


5 July 2006 (17:30)
Pjerdol Flag of Zuid-Holland.png 0 - 7 Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron Reblow Stadium
(82648283)
5 July 2006 (17:30)
Matres Flag of Noord-Holland.png 2 - 4 Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers Matres Arena
(82743060)

Knockout Stage

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Eight teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups). In the quarterfinals, group winners hosted runners-up. Originally, teams from Group A and D were scheduled against each other, and so were teams from Group B and C. In the end, however, teams from Group A and B faced each other, and so did teams from Group C and D. In the semi-finals, the winners of the quarterfinals involving the winners of Group A and C would play in the first match, while the winners of the quarterfinals involving the winners of Group B and D would play in the other match. The final was (for the second time) played at Het Glorieuze Stadion van het Volk.

Bracket

  Quarterfinals
Semi-Finals
Final
                           
 
  A1  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 7  
  B2  Flag of Gelderland.png JBU Winterswijk 0    
    A1  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 3  
  C1  Flag of Gelderland.png HetBeste 1  
  C1  Flag of Gelderland.png HetBeste 3
  D2  Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers 1    
    A1  Flag of Gelderland.png Tijny Devils 0
      A2  Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 1
  B1  Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo 20
  A2  Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb (p.s.o.) 24    
    A2  Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 3
  C2  Flag of Noord-Holland.png Fchilversum 0  
  D1  Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron 0
  C2  Flag of Noord-Holland.png Fchilversum 3  

Quarterfinals

12 July 2006 (17:00)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png JBU Winterswijk Po Arena 8
(82994795)
12 July 2006 (17:00)
FC Erinho Norvaldo Flag of Utrecht.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb Stade Norvalde
(83039933)
  Penalties  
0 – 4


12 July 2006 (17:00)
Nat'Korima Koron Flag of Groningen.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Fchilversum Eska Alye'Tula
(82953874)
12 July 2006 (17:30)
Het Beste Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers La Via Nostra
(82933482)

Semi-Finals

19 July 2006 (17:00)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Gelderland.png HetBeste Po Arena 8
(83285434)
19 July 2006 (17:00)
Dashit Kabomb Flag of Utrecht.png 3 - 0 Flag of Noord-Holland.png Fchilversum Tarakoni's Power Box
(83285112)

Final

26 July 2006 (17:00)
Tijny Devils Flag of Gelderland.png 0 - 1 Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb Het Glorieuze Stadion van het Volk (Dordt gek)
Attendance: 1559

(83462480)
 Goal  50' Marie


Sealand Cup VI Champion
Flag of Utrecht.png
Dashit Kabomb
Second title

Philipp-Peter Adamek, Hugues Amorrich, Mok Chanthira, Augusto Correa, William Cromvoort, Viktor Franković, Bauke Hiddink, Fabrice Marie, Lauri Marttinen, Michalis Mparmperopoulos, Forrest Robinette, Oliver Willems

Top Goalscorers

Philipp-Peter Adamek (Dashit Kabomb) and Michael Eriksson (Nat'Korima Koron) became joint top scorers of the tournament with four goals each. In total, 111 goals were scored by 70 different players.

Rank Name Team Goals
1 Philipp-Peter Adamek Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb 4
Michael Eriksson Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron
3 Claude Coronel Flag of Noord-Holland.png 2e Jeugd 3
Ermanno Fumagalli Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo
Netherlands Gino Gilliam Flag of Groningen.png VFB Meeden
James de Grande Flag of Gelderland.png Tijny Devils
Laurens Hendriks Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers
Joop Jaspers Flag of Utrecht.png FC Erinho Norvaldo
Jerzy Oles Flag of Groningen.png Nat'Korima Koron
Forrest Robinette Flag of Utrecht.png Dashit Kabomb
Jerkko Taimio Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers

Two hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Jerkko Taimio Flag of West-Vlaanderen.png The Jazz Messengers 1–0, 2–0, 6–0 7–0 Pjerdol Group Stage (D)
Claude Coronel Flag of Noord-Holland.png 2e Jeugd 1–0, 2–0, 4–0 4–0 Spacekeezez Group Stage (B)

Disciplinary

Card Number
Red card (direct) 2
Red card (second yellow) 5
Yellow card 39

No official fair play-award was given. Spacekeezez was the only team that did not receive any card, but they played only two matches (as they forfeited their first match). Tijny Devils (one yellow card in five matches) had the best disciplinary record among teams that did not forfeit any match.

Trivia

  • The total attendance was 47,361 - an average of 1,894 per match (a Sealand record for average at that time).
  • The match with the highest attendance was the Group D match between Nat'Korima Koron and The Jazz Messengers (4,019 - a Sealand record at that time).
  • The match with the lowest attendance was the Group D match between Matres and Nat'Korima Koron (513).
  • Jerzy Oles (Nat'Korima Koron) scored the 800th Sealand Cup goal in the Group D match against Pjerdol.
  • This was the first time the Sealand Cup final was played between two former champions.