Sealand Cup XIV

From Hattrick
Sealand Cup XIV
Tournament details
Season(s) 32 (23rd Sealand)
Teams 16
Final positions
Champions Flag of Utrecht.png SC RedHead (1st title)
Runner-up Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys
Third place Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 
Fourth place Flag of Gelderland.png Kings Squad
Tournament statistics
Matches played 32 
Goals scored 150 (4.69 per match)
Top scorer România Mihai Mihai
Nederland Kim Andersen
(7 goals)
XIII XV

Sealand Cup XIV was the fourteenth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 32 (returning after being not played during season 31). The final was held at Sealandisch Boorplatform on 24 November 2010, where SC RedHead defeated Sherlock's Boys 4–3. Defending champions Rubinho19 did not compete in the tournament.

Participating teams[edit]

16 teams participated in Sealand Cup XIV, including one previous champion. Six teams made their début.

Team Manager Participation Best Result
Nederland de Poi de Poi Quoque 1st Début
Nederland F.C. Memorice Memorice 2nd Quarterfinals (XIII)
Nederland FC Erinho Norvaldo Erinho 4th Quarterfinals (IV, VI, VII)
Nederland FC Roepie Roepie Nick92 2nd Group Stage (XIII)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 7th Quarterfinals (IV)
Nederland HetBeste Lightsun 6th Runner-Up (IX)
Nederland Kings Squad (Note 1) Marrc 8th Champion (VII, VIII)
Nederland Kung Pao Buckaroos Jupiler11 1st Début
Nederland Metropolitans FC Manhattan 1st Début
Nederland Pranks United (Note 2) Dennis86 1st Début
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 1st Début
Nederland SC RedHead Steeps 2nd Group Stage (XII)
Nederland Sealandia Rikhardur 2nd Quarterfinals (XIII)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 1st Début
Nederland Sutem Sungam Suzanna 2nd Group Stage (XII)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 5th Runner-Up (X)

Note 1: Kings Squad participated for the seventh time under that name. Their most recent appeareance was as Real Hospital.

Note 2: Pranks United participated for the first time, but manager Dennis86 had participated one time in the past with I.F.C. Pranks United (reaching the quarterfinals during the seventh edition).

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 11 October 2010
(Heeze, The Netherlands)
20 October 2010 (Week 11)
Matchday 2 27 October 2010 (Week 12)
Matchday 3 3 November 2010 (Week 13)
Knockout Stage Quarterfinals None 10 November 2010 (Week 14)
Semi-Finals 17 November 2010 (Week 15)
Final 24 November 2010 (Week 16)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 11 October 2010.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league strength, points achieved in league play, number of Stars in league matches and number of Hatstats in league matches. Teams from the same region could not be drawn against each other.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 151.488
2. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 144.295
3. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 135.805
4. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 113.142

Pot II

Rank Team Coeff.
5. Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 112.328
6. Flag of Gelderland.png Kings Squad 111.465
7. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 102.672
8. Flag of Utrecht.png SC RedHead 99.662

Pot III

Rank Team Coeff.
9. Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 81.980
10. Flag of Zuid-Holland.png Pranks United 69.802
11. Flag of Gelderland.png HetBeste 65.606
12. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 61.004

Pot IV

Rank Team Coeff.
13. Flag of Utrecht.png Sutem Sungam 55.599
14. Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 52.715
15. Flag of Noord-Holland.png Sealandia 52.684
16. Flag of Noord-Brabant.png Kung Pao Buckaroos 38.041

Fixtures[edit]

The standard fixtures of each group were:

  • Group Round 1: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round 2: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round 3: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Group Round 2 and 3 would be reversed in the group with R.C. Vozzko, to ensure all final group matches were played in the Netherlands.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the fourteenth Sealand Cup ran from 20 October to 3 November 2010.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The top-two teams of each group advanced to the quarterfinals. If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Group A[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 21 1 + 20 9
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 2 0 0 1 11 8 + 3 6
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 1 0 0 2 5 9 – 4 3
Flag of Noord-Brabant.png Kung Pao Buckaroos 3 0 0 0 3 3 22 – 19 0
20 October 2010 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 2 - 1 Flag of Gelderland.png HetBeste de Tudorel Udreskoe Arena
(300808363)
20 October 2010 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 9 - 1 Flag of Noord-Brabant.png Kung Pao Buckaroos RedHeaded Mania Dome
(300806378)


27 October 2010 (17:10)
Kung Pao Buckaroos Flag of Noord-Brabant.png 0 - 9 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia The Ranch
(301009308)
27 October 2010 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 5 - 0 Flag of Gelderland.png HetBeste RedHeaded Mania Dome
(301007330)


3 November 2010 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 0 - 7 Flag of Utrecht.png SC RedHead de Tudorel Udreskoe Arena
(301239540)
3 November 2010 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 4 - 2 Flag of Noord-Brabant.png Kung Pao Buckaroos La Via Nostra
(301275004)

Group B[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 2 0 0 5 2 + 3 7
Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 2 0 1 0 8 1 + 7 7
Flag of Zuid-Holland.png Pranks United 3 1 0 0 2 4 9 – 5 3
Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 3 0 0 1 2 1 6 – 5 1
  • R.C. Vozzko finished ahead of FC Erinho Norvaldo on head-to-head result: R.C. Vozzko 0–0 (2–0 p.s.o.) FC Erinho Norvaldo


20 October 2010 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 3 - 2 Flag of Zuid-Holland.png Pranks United 't Vossenhol
(300798725)
20 October 2010 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 3 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC Stade Norvalde
(300822957)


27 October 2010 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 't Vossenhol
(301043244)
  Penalties  
2 – 0


27 October 2010 (17:10)
Pranks United Flag of Zuid-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC Vodafoon Soccer Temple
(301058853)


3 November 2010 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Pranks United Stade Norvalde
(301353809)
3 November 2010 (17:25)
Metropolitans FC Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Shea Stadium
(301343392)
  Penalties  
2 – 3

Group C[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 3 0 0 0 18 3 + 15 9
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 12 7 + 5 6
Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 3 1 0 0 2 7 7 ± 0 3
Flag of Utrecht.png Sutem Sungam 3 0 0 0 3 2 22 – 20 0
20 October 2010 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 3 - 1 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi Sherlock's Estate
(300800697)
20 October 2010 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 9 - 1 Flag of Utrecht.png Sutem Sungam Kings Castle
(300778038)


27 October 2010 (17:10)
Sutem Sungam Flag of Utrecht.png 1 - 7 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Tuwi Gorter Stadion
(301029659)
27 October 2010 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 4 - 0 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi Kings Castle
(301008607)


3 November 2010 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 2 - 5 Flag of Gelderland.png Kings Squad Sherlock's Estate
(301244404)
3 November 2010 (17:10)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 6 - 0 Flag of Utrecht.png Sutem Sungam Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(301340156)

Group D[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 1 2 0 0 7 2 + 5 7
Flag of Noord-Holland.png Sealandia 3 1 1 1 0 7 6 + 1 6
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 3 1 0 0 2 2 5 – 3 3
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 0 2 1 2 5 – 3 2
20 October 2010 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 1 - 0 a.s.d.e.t. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Waaier
(300812007)
20 October 2010 (17:10)
FC Roepie Roepie Flag of Zuid-Holland.png 1 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sealandia De Hoogste Tak
(300812595)


27 October 2010 (17:10)
Sealandia Flag of Noord-Holland.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Het Eiland
(301078174)
  Penalties  
1 – 4


27 October 2010 (17:10)
FC Roepie Roepie Flag of Zuid-Holland.png 1 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys De Hoogste Tak
(301010790)


3 November 2010 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie Waaier
(301382457)
3 November 2010 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 2 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Noord-Holland.png Sealandia De Boterkuip
(301307474)

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Eight teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all groups).

Draw[edit]

The teams were seeded first to eighth, based on their result in the group stage (group winners were seeded 1–4 and runners-up were seeded 5–8). In the quarterfinals, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. In the semi-finals, the winners of the matches involving the first and fourth seed would play in the first match, while the winners of the matches involving the second and the third seed would play in the other match. The semi-finals and finals were played at a neutral venue. Sealandisch Boorplatform, the home stadium of Sealandisch Nationaal Elftal, was selected as host of the final.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Utrecht.png SC RedHead (A) 3 3 0 0 0 21 1 + 20 9
2. Flag of Gelderland.png Kings Squad (C) 3 3 0 0 0 18 3 + 15 9
3. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice (D) 3 1 2 0 0 7 2 + 5 7
4. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko (B) 3 1 2 0 0 5 2 + 3 7
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
5. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo (B) 3 2 0 1 0 8 1 + 7 7
6. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys (C) 3 2 0 0 1 12 7 + 5 6
7. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (A) 3 2 0 0 1 11 8 + 3 6
8. Flag of Noord-Holland.png Sealandia (D) 3 1 1 1 0 7 6 + 1 6

Bracket[edit]

  Quarterfinals
Semi-Finals
Final
                           
 
  1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 8  
  8  Flag of Noord-Holland.png Sealandia 0    
    1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 3  
  5  Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 0  
  4  Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 1
  5  Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 2    
    1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 4
      6  Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3
  2  Flag of Gelderland.png Kings Squad 5
  7  Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 1    
    2  Flag of Gelderland.png Kings Squad 0
  6  Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 5  
  3  Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 0
  6  Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3  
  Small Final
 
  5  Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 2
  2  Flag of Gelderland.png Kings Squad 1

Quarterfinals[edit]

10 November 2010 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 2 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 't Vossenhol
(301483082)
10 November 2010 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 8 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sealandia RedHeaded Mania Dome
(301523620)
10 November 2010 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 5 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Kings Castle
(301465734)
10 November 2010 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Waaier
(301468149)

Semi-Finals[edit]

17 November 2010 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 3 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(301726738)
17 November 2010 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 0 - 5 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen (de Poi de Poi)
(301690152)

Small Final[edit]

24 November 2010 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 2 - 1 Flag of Gelderland.png Kings Squad RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(301975155)

Final[edit]

24 November 2010 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 4 - 3 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(301964411)
Sealand Cup XIV Champion
Flag of Utrecht.png
SC RedHead
First title

Top Goalscorers[edit]

Mihai Mihai (Kings Squad) and Kim Andersen (SC RedHead) became top scorer of the tournament with seven goals. Mihai received the Golden Boot on tie-breaking criteria. In total, 150 goals were scored by 96 different players.

Rank Name Team Goals
1 România Mihai Mihai Flag of Gelderland.png Kings Squad 7
2 Nederland Kim Andersen Flag of Utrecht.png SC RedHead 7
3 Nederland Tommy van Caspel Flag of Utrecht.png SC RedHead 4
4 Nederland Wilbert Koolhof Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 4
5 España David Elejalde Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 4
6 Nederland Wijnand Heuts Flag of Gelderland.png Kings Squad 4

  • Mihai Mihai won the Golden Boot by virtue of having played fewer minutes (360) than Kim Andersen (450).
  • Tommy van Caspel won the Bronze Boot by virtue of having played fewer minutes (180) than Wilbert Koolhof (210), David Elejalde (330) and Wijnand Heuts (540).


Four hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Nederland Wijnand Heuts Flag of Gelderland.png Kings Squad 5–0, 6–0, 9–1 9–1 Sutem Sungam Group Stage (C)
Nederland Kim Andersen Flag of Utrecht.png SC RedHead 3–0, 5–0, 8–0 9–1 Kung Pao Buckaroos Group Stage (A)
España Ignacio Fuidio Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0–3, 1–5, 1–6 1–7 Sutem Sungam Group Stage (C)
România Mihai Mihai Flag of Gelderland.png Kings Squad 0–1, 0–2, 0–4 2–5 Sherlock's Boys Group Stage (C)

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 1
Red card (second yellow) 2
Yellow card 49

No official fair play-award was given. De Poi de Poi had the best disciplinary record (no cards in three matches). Had the points system that was used in the next edition been in use, Kings Squad (one yellow card in six matches) would have won the Fair Play Award with 20 points.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 46,497 - an average of 1,453 per match.
  • The match with the highest attendance was the quarterfinal between R.C. Vozzko and FC Erinho Norvaldo (3,492).
  • The match with the lowest attendance was the Group D match between Utrechtseboys and Sealandia (524).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 600,000 visitors (during the first round in the group stage).
  • Jans Heijnen (SC RedHead) scored the 1800th Sealand Cup goal in the Group A match against FC Sammie de Cavia.
  • Wijnand van Rooijen (HetBeste) became the first player to score for different teams in the Sealand Cup. Previously, he had played for Kings Squad, scoring in edition VII and VIII.
  • The highest ratings were achieved by Sherlock's Boys (301 Hatstats) in their quarterfinal against F.C. Memorice.
  • The highest-rated match was a quarterfinal (522 Hatstats) between Sherlock's Boys (301) and F.C. Memorice (221).