Sealand Cup XV

From Hattrick
Sealand Cup XV
Tournament details
Season(s) 33 (24th Sealand)
Teams 28
Final positions
Champions Flag of Utrecht.png SC RedHead (2nd title)
Runner-up Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel
Third place Flag of Gelderland.png Kings Squad 
Fourth place Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro
Tournament statistics
Matches played 57 
Goals scored 280 (4.91 per match)
Top scorer Nederland Emiel van de Biggelaar
(10 goals)
XIV XVI

Sealand Cup XV was the fifteenth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 33. The final was held at Sealandisch Boorplatform on 9 March 2011, where defending champions SC RedHead defeated The Flying Paddestoel 3–2 after a golden goal.

Participating teams[edit]

28 teams participated in Sealand Cup XV, including three previous champions. This was at that time the highest number of participants ever, breaking the record of the first edition. Fifteen teams made their début. Sutem Sungam was replaced with Malus Alces after the draw. FC Jaapo became the first Sealand Cup-participant from outside Belgium and The Netherlands.

Team Manager Participation Best Result
Nederland De Nielses Heijmanses Lief Klein Aapje 1st Début
Belgium De Peizegemnaars Corniche 1st Début
Nederland de Poi de Poi Quoque 2nd Group Stage (XIV)
Nederland F.C. Memorice Memorice 3rd Quarterfinals (XIII)
Nederland FC De Reigers 1 DeReigers 1st Début
Nederland FC Erinho Norvaldo Erinho 5th Third Place (XIV)
Nederland Fc Grasspriet Wes13 1st Début
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 1st Début
Nederland FC Keistad City 192 (Note 1) Quickdutch 5th Champion (XII)
Nederland FC Roepie Roepie Nick92 3rd Group Stage (XIII, XIV)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 8th Quarterfinals (IV, XIV)
Nederland Harriers F.C. Foppe- 1st Début
Nederland HetBeste Lightsun 7th Runner-Up (IX)
Nederland Incisa D'Oro Apenkool 1st Début
Nederland Kings Squad Marrc 9th Champion (VII, VIII)
Nederland Malus Alces DrMoose 1st Début
Nederland Metropolitans FC Manhattan 2nd Group Stage (XIV)
Nederland Nu is het Koers MaartenDucrot 1st Début
Nederland Rausselaars (Note 2) BakkerM 1st Début
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 2nd Quarterfinals (XIV)
Nederland SC RedHead Steeps 3rd Champion (XIV)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 2nd Runner-Up (XIV)
Nederland ShooT United TheCow 1st Début
Nederland Sutem Sungam Suzanna N/A Group Stage (XII, XIV)
Nederland The Di Angelo Wldeam 1st Début
Belgium The Flying Paddestoel Padde-Bolletjestrui 1st Début
Nederland Timbo Team Sliding-timbo 1st Début
Nederland UFC Veterinarium TMothy 1st Début
Nederland Utrechtseboys Whielckert 6th Runner-Up (X)

Note 1: FC Keistad City 192 participated for the first time under that name. Their previous appeareances were as AFC Hellas 192.

Note 2: Rausselaars participated for the first time, but manager BakkerM had participated six time in the past with Team GeenStijl, that also had been called Rausselaars before (their best result was the semi-finals during the ninth edition).

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 19 January 2011
(Heeze, The Netherlands)
26 January 2011 (Week 9)
Matchday 2 1–2 February 2011 (Week 10)
Matchday 3 9 February 2011 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 16 February 2011 (Week 12)
Quarterfinals 23 February 2011 (Week 13)
Semi-Finals 2 March 2011 (Week 14)
Final 9 March 2011 (Week 15)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 19 January 2011.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league strength, points achieved in league play, number of Stars in league matches, number of Hatstats in league matches and results in the previous Sealand Cup. Teams from the same region could not be drawn against each other and groups could not contain more than one non-Dutch team. Title holder SC RedHead was automatically drawn into the Golden Group.

Pot 1

Rank Team Coeff.
1. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 205.6787
2. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 165.9383
3. Flag of Utrecht.png SC RedHead TH 162.4470
4. Flag of Gelderland.png Kings Squad 154.5810
5. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 146.3441
6. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 142.2934
7. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 136.9730

Pot 2

Rank Team Coeff.
8. Flag of Zeeland.png Timbo Team 132.4454
9. Flag of Gelderland.png ShooT United 121.3592
10. Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 112.8059
11. Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 112.5573
12. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 95.5331
13. Flag of Gelderland.png HetBeste 88.9712
14. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 88.1673

Pot 3

Rank Team Coeff.
15. Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 83.8837
16. Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 81.1116
17. Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 79.3162
18. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 77.4106
19. Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 69.4653
20. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 67.7420
21. Flag of Bayern.png FC Jaapo 63.6235

Pot 4

Rank Team Coeff.
22. Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 62.0526
23. Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 58.0982
24. Flag of Utrecht.png Rausselaars 55.9887
25. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 55.3139
26. Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 47.8100
27. Flag of Utrecht.png Sutem Sungam 45.4162
28. Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet 18.7075

Fixtures[edit]

The standard fixtures of each group were:

  • Group Round 1: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round 2: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round 3: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Group Round 2 and 3 would be reversed in groups with non-Dutch teams, to ensure all final group matches were played in the Netherlands.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the fifteenth Sealand Cup ran from 19 January to 9 February 2011.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The top-two teams of each group and the two best third-placed teams advanced to the second round (round of sixteen). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Golden Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 2 2 0 0 0 11 1 + 10 6
Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 3 2 0 0 1 12 6 + 6 6
Flag of Gelderland.png ShooT United 3 1 0 0 2 5 15 – 10 3
Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 2 0 0 0 2 3 9 – 6 0
  • SC RedHead finished ahead of The Flying Paddestoel on head-to-head result: SC RedHead 4–1 The Flying Paddestoel


26 January 2011 (17:10)
ShooT United Flag of Gelderland.png 4 - 2 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC De Koeienstal
(316078631)
26 January 2011 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 4 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel RedHeaded Mania Dome
(316087077)


2 February 2011 (13:00)
The Flying Paddestoel Flag of Vlaams-Brabant.png 5 - 1 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 't Moeras
(316338673)
2 February 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png ShooT United RedHeaded Mania Dome
(316321546)


9 February 2011 (17:25)
ShooT United Flag of Gelderland.png 1 - 6 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel De Koeienstal
(316515782)
  • The match between Metropolitans FC and SC RedHead was not played.

Red Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 1 1 0 1 6 5 + 1 5
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 0 1 1 7 8 – 1 4
Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 3 0 0 0 3 6 13 – 7 0
26 January 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 't Vossenhol
(316109602)
  Penalties  
0 – 4


26 January 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 6 - 2 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium Theatre of Angelo
(316050277)


2 February 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 't Vossenhol
(316275590)
2 February 2011 (17:10)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium Niels Arena
(316281394)


9 February 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 1 - 0 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Theatre of Angelo
(316517059)
9 February 2011 (17:25)
UFC Veterinarium Flag of Utrecht.png 2 - 4 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Het Androclus
(316506372)

Orange Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3 2 0 0 1 9 8 + 1 6
Flag of Zeeland.png Timbo Team 3 2 0 0 1 11 8 + 3 6
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 1 0 0 2 7 7 ± 0 3
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 1 0 0 2 4 8 – 4 3
  • Malus Alces finished ahead of Timbo Team on head-to-head result: Timbo Team 3–4 Malus Alces
  • Sherlock's Boys finished ahead of De Peizegemnaars on head-to-head result: Sherlock's Boys 2–0 De Peizegemnaars


26 January 2011 (17:10)
Timbo Team Flag of Zeeland.png 3 - 4 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces Rocky Balboa Theater
(316073591)
26 January 2011 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Sherlock's Boys
(316055814)


2 February 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 3 - 2 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces Den Akker van Peizegem
(316279590)
2 February 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 3 - 4 Flag of Zeeland.png Timbo Team Sherlock's Estate
(316279067)


9 February 2011 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 3 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Colosseum Älgsafarium
(316484333)
9 February 2011 (17:25)
Timbo Team Flag of Zeeland.png 4 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Rocky Balboa Theater
(316494953)

Yellow Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 7 3 + 4 6
Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 3 2 0 0 1 6 1 + 5 6
Flag of Utrecht.png Rausselaars 3 0 0 0 3 0 11 – 11 0
  • Incisa D'Oro and FC Erinho Norvaldo finished ahead of FC De Reigers 1 on head-to-head goals scored: Incisa D'Oro, 3 points (3–3); FC Erinho Norvaldo, 3 points (3–3); FC De Reigers 1, 3 points (1–1). Incisa D'Oro finished ahead of FC Erinho Norvaldo on head-to-head result: FC Erinho Norvaldo 2–3 Incisa D'Oro


26 January 2011 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 2 - 3 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Stade Norvalde
(316066251)
26 January 2011 (17:10)
FC De Reigers 1 Flag of Limburg (NL).png 5 - 0 Flag of Utrecht.png Rausselaars Het Reiger Feest
(316085832)


2 February 2011 (17:10)
Rausselaars Flag of Utrecht.png 0 - 2 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo Rausseldome
(316300194)
2 February 2011 (17:10)
FC De Reigers 1 Flag of Limburg (NL).png 1 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Het Reiger Feest
(316280442)


9 February 2011 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 1 - 0 Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 Stade Norvalde
(316479332)
9 February 2011 (17:10)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png Rausselaars Mijn Achtertuintje
(316474781)

Green Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 3 0 0 0 17 2 + 15 9
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 17 3 + 14 6
Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet 3 0 1 0 2 3 15 – 12 2
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 3 0 0 1 2 2 19 – 17 1
26 January 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 8 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie Kings Castle
(316099083)
26 January 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet Keistad Road
(316059548)


2 February 2011 (17:10)
Fc Grasspriet Flag of Limburg (NL).png 0 - 6 Flag of Gelderland.png Kings Squad De Geitenberg
(316256930)
2 February 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 8 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie Keistad Road
(316257935)


9 February 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 3 - 2 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Kings Castle
(316480099)
9 February 2011 (17:10)
FC Roepie Roepie Flag of Zuid-Holland.png 2 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet De Hoogste Tak
(316510257)

Blue Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 3 3 0 0 0 22 0 + 22 9
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 2 0 0 1 8 7 + 1 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 3 10 – 7 3
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 0 0 3 0 16 – 16 0
26 January 2011 (17:10)
Harriers F.C. Flag of Fryslân.png 9 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Jamai Abrahams Circus Cyaneus
(316031367)
26 January 2011 (17:25)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 0 - 4 Flag of Bayern.png FC Jaapo de Tudorel Udreskoe Arena
(316040385)


1 February 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys SeaWeasel Arena
(316284425)
2 February 2011 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 0 - 6 Flag of Fryslân.png Harriers F.C. de Tudorel Udreskoe Arena
(316252321)


9 February 2011 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia De Boterkuip
(316511724)
9 February 2011 (17:25)
Harriers F.C. Flag of Fryslân.png 7 - 0 Flag of Bayern.png FC Jaapo Jamai Abrahams Circus Cyaneus
(316616150)

Purple Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 3 2 1 0 0 7 3 + 4 8
Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 3 2 0 1 0 5 3 + 2 7
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 1 0 0 2 4 5 – 1 3
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 0 0 0 3 2 7 – 5 0
26 January 2011 (17:05)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 2 Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers La Via Nostra
(316036482)
26 January 2011 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 0 - 1 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi Waaier
(316070826)


2 February 2011 (17:10)
Nu is het Koers Flag of Noord-Brabant.png 3 - 2 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Kutxa ArenA
(316285496)
2 February 2011 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 1 - 3 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi La Via Nostra
(316258522)


9 February 2011 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 2 - 1 Flag of Gelderland.png HetBeste Waaier
(316536323)
9 February 2011 (17:10)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(316474971)

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by the two best third-placed teams). By arrangement, Malus Alces would not compete in the knockout stage if they qualified. Since they indeed qualified (as group winner), they were replaced by the next-best third-placed team.

Draw[edit]

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage. In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were not re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the highest-seeds would only face the lowest-seeded teams if all higher-seeded teams would win. In case the higher-seeded team would win each match, the first seed would face the sixteenth seed in the second round; the eighth seed in the quarterfinals; the fourth seed in the semi-finals; and the second seed in the final.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. Sealandisch Boorplatform, the home stadium of Sealandisch Nationaal Elftal, was selected as host of the final for the second time in a row.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 3 3 0 0 0 22 0 + 22 9
2. Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 3 0 0 0 17 2 + 15 9
3. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
4. Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 3 2 1 0 0 7 3 + 4 8
5. Flag of Utrecht.png SC RedHead 2 2 0 0 0 11 1 + 10 6
6. Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 7 3 + 4 6
7. Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3 2 0 0 1 9 8 + 1 6
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
8. Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 3 2 0 1 0 5 3 + 2 7
9. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 17 3 + 14 6
10. Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 3 2 0 0 1 12 6 + 6 6
11. Flag of Zeeland.png Timbo Team 3 2 0 0 1 11 8 + 3 6
12. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
13. Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 2 0 0 1 8 7 + 1 6
14. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 1 1 0 1 6 5 + 1 5
Group Numbers Three
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
15. Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 3 2 0 0 1 6 1 + 5 6
16. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 0 1 1 7 8 – 1 4
17. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 1 0 0 2 7 7 ± 0 3
18. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 1 0 0 2 4 5 – 1 3
19. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 3 10 – 7 3
20. Flag of Gelderland.png ShooT United 3 1 0 0 2 5 15 – 10 3
21. Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet 3 0 1 0 2 3 15 – 12 2

Bracket[edit]

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
2 Flag of Gelderland.png Kings Squad 4  
16 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 1  
  2 Flag of Gelderland.png Kings Squad 3  
 
  8 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 1  
8 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 2
11 Flag of Zeeland.png Timbo Team 1  
  2 Flag of Gelderland.png Kings Squad 0  
  5 Flag of Utrecht.png SC RedHead 9  
5 Flag of Utrecht.png SC RedHead 7  
12 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 0  
  5 Flag of Utrecht.png SC RedHead 7
 
  15 Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 0  
3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 2
15 Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 5  
  5 Flag of Utrecht.png SC RedHead (a.s.d.e.t.) 3
  10 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 2
6 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 4  
13 Flag of Bayern.png FC Jaapo 1  
  6 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 2
 
  14 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 1  
4 Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 1
14 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses (a.s.d.e.t.) 2  
  6 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 1
  10 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 3  
1 Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 3  
17 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0   Small Final
  1 Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 1
 
  10 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel (a.s.d.e.t.) 2  
9 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 1 2 Flag of Gelderland.png Kings Squad 4
10 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel 7     6 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 2

Second Round[edit]

16 February 2011 (17:10)
Harriers F.C. Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Jamai Abrahams Circus Cyaneus
(316700844)
16 February 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 2 - 5 Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 Theatre of Angelo
(316719659)
16 February 2011 (17:10)
Nu is het Koers Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Kutxa ArenA
(316747452)
16 February 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo RedHeaded Mania Dome
(316699896)
16 February 2011 (17:10)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 2 - 1 Flag of Zeeland.png Timbo Team Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(316735006)
16 February 2011 (17:25)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 4 - 1 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Kings Castle
(316742325)
16 February 2011 (17:25)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 4 - 1 Flag of Bayern.png FC Jaapo Mijn Achtertuintje
(316731614)
16 February 2011 (17:25)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 1 - 7 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel Keistad Road
(316727512)

Quarterfinals[edit]

23 February 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(316923641)
23 February 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 La Via Nostra (HetBeste)
(317061266)
23 February 2011 (17:10)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 2 - 1 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses De Boterkuip (Utrechtseboys)
(317040568)
23 February 2011 (17:25)
Harriers F.C. Flag of Fryslân.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(316947892)

Semi-Finals[edit]

2 March 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 0 - 9 Flag of Utrecht.png SC RedHead Jamai Abrahams Circus Cyaneus (Harriers F.C.)
(317144156)
2 March 2011 (17:25)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 1 - 3 Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(317258100)

Small Final[edit]

9 March 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 4 - 2 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen (de Poi de Poi)
(317357998)

Final[edit]

9 March 2011 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 3 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(317376729)
Sealand Cup XV Champion
Flag of Utrecht.png
SC RedHead
Second title

Top Goalscorers[edit]

Emiel van de Biggelaar (Kings Squad) became top scorer of the tournament with ten goals. In total, 280 goals were scored by 159 different players.

Rank Name Team Goals
1 Nederland Emiel van de Biggelaar Flag of Gelderland.png Kings Squad 10
2 Nederland Jordan Meijlink Flag of Utrecht.png SC RedHead 8
3 Nederland Diederick Cordemans Flag of Utrecht.png SC RedHead 8
4 Nederland Radboud Bertram Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 6
Belgium Jack Wesemael Flag of Vlaams-Brabant.png The Flying Paddestoel
6 Nederland Allard Bok Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 5
Deutschland Mirco Radowitz Flag of Fryslân.png Harriers F.C.
Tounes Abdelqayyoum Tassili Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1

  • Jordan Meijlink won the Silver Boot by virtue of having played fewer minutes (360) than Diederick Cordemans (548).


Eight hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Deutschland Mirco Radowitz Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 1–0, 4–0, 5–0 9–0 Utrechtseboys Group Stage (Blue)
Nederland Radboud Bertram Flag of Fryslân.png Harriers F.C. 3–0, 6–0, 9–0 9–0 Utrechtseboys Group Stage (Blue)
Tounes Abdelqayyoum Tassili (4) Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 1–0, 2–0, 3–0, 5–0 5–0 Rausselaars Group Stage (Yellow)
Nederland Emiel van de Biggelaar (4) Flag of Gelderland.png Kings Squad 0–2, 0–4, 0–5, 0–6 0–6 Fc Grasspriet Group Stage (Green)
Nederland Diederick Cordemans Flag of Utrecht.png SC RedHead 2–0, 3–0, 7–0 7–0 FC Erinho Norvaldo Second Round
Jonas Haiden Flag of Limburg (NL).png FC De Reigers 1 0–1, 1–4, 2–5 2–5 The Di Angelo Second Round
Nederland Jordan Meijlink (4) Flag of Utrecht.png SC RedHead 4–0, 6–0, 8–0, 9–0 9–0 Kings Squad Semi-Finals
Nederland Emiel van de Biggelaar Flag of Gelderland.png Kings Squad 1–1, 2–1, 4–1 4–2 Incisa D'Oro Small Final

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 2
Red card (second yellow) 8
Yellow card 72

The first Fair Play Award was won by Harriers F.C. (no cards in five matches) with 19 points. See Sealand Cup XV/Fair Play Award for the full classification.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 96,003 (a Sealand record at that time) - an average of 1,684 per match.
  • The match with the highest attendance was the second round between Kings Squad and R.C. Vozzko (3,396).
  • The match with the lowest attendance was the Green Group match between Fc Grasspriet and Kings Squad (361).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 700,000 visitors (during the third round in the group stage).
  • Radboud Bertram (Harriers F.C.) scored the 1900th Sealand Cup goal in the Blue Group match against Utrechtseboys.
  • Erik Dhondt (FC Keistad City 192) scored the 2000th Sealand Cup goal in the Green Group match against FC Roepie Roepie.
  • Leif Göransson (The Flying Paddestoel) scored the 2100th Sealand Cup goal in the second round match against FC Keistad City 192.
  • The 400th Sealand Cup match was played (during the second round in the group stage).
  • The highest ratings were achieved by SC RedHead (290 Hatstats) in the final against The Flying Paddestoel.
  • The highest-rated match was the final (515 Hatstats) between SC RedHead (290) and The Flying Paddestoel (225).