Sealand Cup XVI

From Hattrick
Sealand Cup XVI
Tournament details
Season(s) 34 (25th Sealand)
Teams 28
Final positions
Champions Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles (1st title)
Runner-up Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys
Third place Flag of Utrecht.png SC RedHead 
Fourth place Flag of Noord-Holland.png Mtjiran
Tournament statistics
Matches played 72 
Goals scored 288 (4.00 per match)
Top scorer España Romeo Ñacle
(10 goals)
XV XVII

Sealand Cup XVI was the sixteenth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 34. The final was held at Sealandisch Boorplatform on 6 July 2011, where De Snelle Jelles defeated Sherlock's Boys 1–0. Defending champions SC RedHead were eliminated in the semi-finals by De Snelle Jelles.

Participating teams[edit]

28 teams participated in Sealand Cup XVI, including three previous champions. Nine teams made their début. Kings Squad became the first team to participate in ten Sealand Cups and Utrechtseboys broke the record of most consecutive participations (previously shared with Dashit Kabomb and Tijny Devils).

Team Manager Participation Best Result
Nederland De Nielses Heijmanses Lief Klein Aapje 2nd Quarterfinals (XV)
Belgium De Peizegemnaars Corniche 2nd Group Stage (XV)
Nederland De Snelle Jelles Coolharry 1st Début
Nederland FC Atse Atse 1st Début
Nederland FC Biegstraaten Q9446 1st Début
Nederland FC Erinho Norvaldo Erinho 6th Third Place (XIV)
Nederland Fc Grasspriet Wes13 2nd Group Stage (XV)
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 2nd Second Round (XV)
Nederland FC Keistad City 192 Quickdutch 6th Champion (XII)
Nederland FC Roepie Roepie Nick92 4th Group Stage (XIII, XIV, XV)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 9th Quarterfinals (IV, XIV)
Nederland FC Yanost Yanost 1st Début
Nederland HetBeste Lightsun 8th Runner-Up (IX)
Nederland Incisa D'Oro Apenkool 2nd Fourth Place (XV)
Nederland Kings Squad Marrc 10th Champion (VII, VIII)
Nederland Koehorstjes Stefhan89 1st Début
Belgium Loosertjes Ladelo 1st Début
Nederland Meteora Tsujmi 1st Début
Nederland Metropolitans FC Manhattan 3rd Group Stage (XIV, XV)
Nederland Mtjiran Mtjiran 1st Début
Nederland Nu is het Koers MaartenDucrot 2nd Second Round (XV)
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 3rd Quarterfinals (XIV)
Nederland SC RedHead Steeps 4th Champion (XIV, XV)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 3rd Runner-Up (XIV)
Nederland The Di Angelo Wldeam 2nd Second Round (XV)
Nederland TSV Oosterhout MarkoTardelli 1st Début
Nederland UFC Veterinarium TMothy 2nd Group Stage (XV)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 7th Runner-Up (X)

Round and draw dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 4 May 2011
(Heeze, The Netherlands)
11 May 2011 (Week 8)
Matchday 2 17-18 May 2011 (Week 9)
Matchday 3 25 May 2011 (Week 10)
Second Group Stage Matchday 4 None 31 May - 1 June 2011 (Week 11)
Matchday 5 8 June 2011 (Week 12)
Matchday 6 14-15 June 2011 (Week 13)
Knockout Stage Quarter-Finals 22 June 2011 (Week 14)
Semi-Finals 29 June 2011 (Week 15)
Finals 6 July 2011 (Week 16)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 4 May 2011.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, highest number of Hatstats in league matches and results in the previous two Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other (except for regions with more than seven participants) and groups could not contain more than one non-Dutch team. Title holder SC RedHead was automatically drawn into Group Zeus.

Pot Alfa

Rank Team Coeff.
1. Flag of Utrecht.png SC RedHead TH 436.10
2. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 285.00
3. Flag of Gelderland.png Kings Squad 273.60
4. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 270.40
5. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 246.20
6. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 231.70
7. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 223.80

Pot Bèta

Rank Team Coeff.
8. Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 203.80
9. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 195.20
10. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 189.40
11. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 161.50
12. Flag of Noord-Holland.png Koehorstjes 158.10
13. Flag of Gelderland.png HetBeste 143.40
14. Flag of Noord-Holland.png Nu Is Het Koers 137.20

Pot Gamma

Rank Team Coeff.
15. Flag of Bayern.png FC Jaapo 126.70
16. Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 123.40
17. Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 118.90
18. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 111.80
19. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 110.80
20. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 106.20
21. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 102.10

Pot Delta

Rank Team Coeff.
22. Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 101.30
23. Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 94.60
24. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 80.50
25. Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 74.90
26. Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet 73.60
27. Flag of Noord-Holland.png Meteora 65.70
28. Flag of Noord-Brabant.png FC Yanost 63.30

Fixtures[edit]

The standard fixtures of each group were:

  • Group Round 1: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round 2: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round 3: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Group Round 2 and 3 would be reversed in groups with non-Dutch teams, to ensure all final group matches were played in the Netherlands.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the sixteenth Sealand Cup ran from 19 January to 9 February 2011.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The top-two teams of each group and the two best third-placed teams advanced to the second group stage. If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Group Zeus[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 17 2 + 15 9
Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 3 1 1 0 1 8 6 + 2 5
Flag of Noord-Holland.png Koehorstjes 3 1 0 1 1 3 5 – 2 4
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 3 0 0 0 3 0 15 – 15 0
11 May 2011 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 5 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes RedHeaded Mania Dome
(331569714)

Koehorstjes Flag of Noord-Holland.png W - L
Awarded
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie
(N/A)


18 May 2011 (13:00)
Loosertjes Flag of Oost-Vlaanderen.png 6 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie Arendstadion
(331847409)
18 May 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 3 - 2 Flag of Noord-Holland.png Koehorstjes RedHeaded Mania Dome
(331815083)


25 May 2011 (17:10)
FC Roepie Roepie Flag of Zuid-Holland.png 0 - 9 Flag of Utrecht.png SC RedHead De Hoogste Tak
(331984435)
25 May 2011 (17:25)
Koehorstjes Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes Koetjes
(332000494)

Group Ares[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 3 0 0 0 14 3 + 11 9
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 4 5 – 1 3
Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet 3 0 0 0 3 0 12 – 12 0
11 May 2011 (17:05)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 2 - 0 Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet Theatre of Angelo
(331708221)
11 May 2011 (17:25)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 4 Flag of Bayern.png FC Jaapo de Tudorel Udreskoe Arena
(331605948)


17 May 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 7 - 0 Flag of Limburg (NL).png Fc Grasspriet SeaWeasel Arena
(331775191)
18 May 2011 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 0 - 1 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo de Tudorel Udreskoe Arena
(331801157)


25 May 2011 (17:10)
Fc Grasspriet Flag of Limburg (NL).png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia De Geitenberg
(332117735)
25 May 2011 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 2 - 3 Flag of Bayern.png FC Jaapo Theatre of Angelo
(331982333)

Group Dionysus[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 3 0 0 0 6 2 + 4 9
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 1 1 0 1 7 5 + 2 5
Flag of Noord-Holland.png Meteora 3 1 0 1 1 7 6 + 1 4
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 3 0 0 0 3 0 7 – 7 0
11 May 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Sherlock's Estate
(331565208)
11 May 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 4 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Noord-Holland.png Meteora Keistad Road
(331568695)


18 May 2011 (17:10)
Meteora Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys The Hybrid
(331762372)
18 May 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 2 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Keistad Road
(331748834)


25 May 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 2 - 1 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Sherlock's Estate
(331994765)
25 May 2011 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Meteora De Grashof
(332017431)

Group Hermes[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 3 3 0 0 0 12 0 + 12 9
Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 1 1 0 1 4 4 ± 0 5
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 1 0 1 1 7 6 + 1 4
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 0 0 0 3 1 14 – 13 0
11 May 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 1 - 6 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Kings Castle
(331534990)
11 May 2011 (17:10)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Mtjiran Niels Arena
(331586200)


18 May 2011 (17:10)
Mtjiran Flag of Noord-Holland.png 6 - 0 Flag of Gelderland.png Kings Squad De Toeter
(331791588)
18 May 2011 (17:10)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 2 - 1 a.s.d.e.t. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Niels Arena
(331864403)


25 May 2011 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 0 - 2 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Kings Castle
(331965392)
25 May 2011 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Mtjiran Het TheoRiet
(332011806)

Group Hades[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 3 0 0 0 8 1 + 7 9
Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 0 1 0 2 1 5 – 4 2
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 0 1 2 0 5 – 5 1
11 May 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 4 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Stadion der Kampioenen
(331558956)
11 May 2011 (17:10)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 3 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Mijn Achtertuintje
(331657322)


18 May 2011 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 0 - 1 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles De Boterkuip
(331748312)
18 May 2011 (17:10)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Mijn Achtertuintje
(331753134)


25 May 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 3 - 1 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Stadion der Kampioenen
(332043691)
25 May 2011 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Bieg Stadium
(331993689)
  Penalties  
1 – 0

Group Apollo[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 3 2 0 0 1 7 8 – 1 6
Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 3 1 1 0 1 6 6 ± 0 5
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 0 1 1 4 6 – 2 4
Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 3 1 0 0 2 4 1 + 3 3
11 May 2011 (17:10)
Nu is het Koers Flag of Noord-Holland.png 2 - 4 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium Kutxa ArenA
(331688170)

R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png W - L
Awarded
Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC
(N/A)


18 May 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 2 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 't Vossenhol
(331775952)
18 May 2011 (17:10)
Metropolitans FC Flag of Noord-Brabant.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium Shea Stadium
(331881132)


25 May 2011 (17:10)
Nu is het Koers Flag of Noord-Holland.png 1 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC Kutxa ArenA
(332071858)
25 May 2011 (17:25)
UFC Veterinarium Flag of Utrecht.png 3 - 2 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Het Androclus
(332025367)

Group Poseidon[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 3 0 0 0 9 4 + 5 9
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 2 0 0 1 6 3 + 3 6
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 1 0 0 2 5 7 – 2 3
Flag of Noord-Brabant.png FC Yanost 3 0 0 0 3 2 8 – 6 0
11 May 2011 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Noord-Brabant.png FC Yanost La Via Nostra
(331569257)
11 May 2011 (17:25)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 3 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Stade Norvalde
(331624674)


18 May 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 0 Flag of Noord-Brabant.png FC Yanost Den Akker van Peizegem
(331781299)
18 May 2011 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 3 - 2 Flag of Gelderland.png HetBeste Stade Norvalde
(331801522)


25 May 2011 (17:10)
FC Yanost Flag of Noord-Brabant.png 1 - 3 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo Arrrgh Stadium
(332014040)
25 May 2011 (17:25)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 3 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars La Via Nostra
(331997897)

Second Group Stage[edit]

The second stage of the tournament was the Second Group Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by the two best third-placed teams). Teams that were tied on points with teams that had won one match by walk-over were only ranked by their results against the top-three teams in their group, to make a fairer comparision (as a walk-over victory had not been awarded with any goals).

Draw[edit]

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage. The teams were divided in four groups by a modified serpentine system, with seeds 1, 8, 12 and 13 qualifying for the Olympic Group; seeds 2, 7, 11 and 14 qualifying for the Pythian Group; seeds 3, 6, 10 and 15 qualifying for the Nemean Group; and seeds 4, 5, 9 and 16 qualifying for the Isthmian Group. The eight higher-seeded teams played two matches at home and the eight lower-seeded teams played one match at home.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 17 2 + 15 9
2. Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 3 3 0 0 0 12 0 + 12 9
3. Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 3 0 0 0 14 3 + 11 9
4. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 3 0 0 0 8 1 + 7 9
5. Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 3 0 0 0 9 4 + 5 9
6. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 3 0 0 0 6 2 + 4 9
7. Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 3 2 0 0 1 7 8 – 1 6
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
8. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 2 0 0 1 6 3 + 3 6
9. Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
10. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 2 0 0 1 5 3 + 2 6
11. Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 3 1 1 0 1 8 6 + 2 5
12. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 1 1 0 1 7 5 + 2 5
13. Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 3 1 1 0 1 6 6 ± 0 5
14. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 1 1 0 1 4 4 ± 0 5
  • Incisa D'Oro (15) was ranked ahead of The Di Angelo (9) on fair play points
Group Numbers Three
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
15. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 0 1 1 4 6 – 2 4
16. Flag of Noord-Holland.png Meteora (Note) 3 1 0 1 1 4 6 – 2 4
17. Flag of Noord-Holland.png Koehorstjes 3 1 0 1 1 3 5 – 2 4
18. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout (Note) 3 1 0 1 1 1 5 – 4 4
19. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 4 5 – 1 3
20. Flag of Gelderland.png HetBeste 3 1 0 0 2 5 7 – 2 3
21. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 0 1 0 2 1 5 – 4 2
  • R.C. Vozzko (13½) was ranked ahead of Meteora (12) on fair play points

Note: for comparision, the goals against the fourth-placed team were excluded for Meteora (3–0) and TSV Oosterhout (6–1). R.C. Vozzko and Koehorstjes had been awarded three points without any goals (de facto 0–0 victory).

FC Sammie de Cavia qualified for the Second Group Stage after Meteora did not answer the challenge from their first opponent. Koehorstjes and TSV Oosterhout had already scheduled other matches, so FC Sammie de Cavia was the highest-seeded team available to take Meteora's spot.

Fixtures[edit]

The standard fixtures of each group were (with Team A, B, C and D corresponding to the highest- to lowest-seeded team in each group).

  • Group Round 4: Team A vs. Team C / Team B vs. Team D
  • Group Round 5: Team B vs. Team C / Team D vs. Team A
  • Group Round 6: Team A vs. Team B / Team C vs. Team D

Group Round 5 and 6 would be reversed in the group with Loosertjes, to ensure all final group matches were played in the Netherlands.

Olympic Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 16 1 + 15 9
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 1 1 0 1 4 6 – 2 5
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 1 0 1 1 5 9 – 4 4
Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers 3 0 0 0 3 1 10 – 9 0
1 June 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers Den Akker van Peizegem
(332254059)
1 June 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 6 - 0 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 RedHeaded Mania Dome
(332208962)


8 June 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 1 a.s.d.e.t. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Den Akker van Peizegem
(332458662)
8 June 2011 (17:10)
Nu is het Koers Flag of Noord-Holland.png 0 - 5 Flag of Utrecht.png SC RedHead Kutxa ArenA
(332411414)


15 June 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png Nu is het Koers Keistad Road
(332631047)
15 June 2011 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 5 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars RedHeaded Mania Dome
(332635617)

Pythian Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 3 3 0 0 0 11 0 + 11 9
Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 3 2 0 0 1 4 5 – 1 6
Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 0 1 0 2 2 6 – 4 2
Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 3 0 0 1 2 1 7 – 6 1
1 June 2011 (17:10)
UFC Veterinarium Flag of Utrecht.png 2 - 1 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Het Androclus
(332253188)
1 June 2011 (17:25)
Mtjiran Flag of Noord-Holland.png 4 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes De Toeter
(332220488)


8 June 2011 (13:00)
Loosertjes Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Arendstadion
(332431945)
  Penalties  
1 – 2


8 June 2011 (17:10)
Mtjiran Flag of Noord-Holland.png 3 - 0 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium De Toeter
(332492723)


15 June 2011 (17:10)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 0 - 4 Flag of Noord-Holland.png Mtjiran Niels Arena
(332655229)
15 June 2011 (17:25)
UFC Veterinarium Flag of Utrecht.png 2 - 1 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes Het Androclus
(332682075)

Nemean Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 6 4 + 2 6
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 1 0 0 2 3 3 0 3
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 0 0 0 3 0 9 – 9 0
31 May 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo SeaWeasel Arena
(332193908)
1 June 2011 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 3 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Sherlock's Estate
(332206534)


8 June 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 4 Flag of Bayern.png FC Jaapo 't Vossenhol
(332429105)
8 June 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 1 - 0 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo Sherlock's Estate
(332453780)


14 June 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 4 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys SeaWeasel Arena
(332623305)
15 June 2011 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 2 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Theatre of Angelo
(332644383)

Isthmian Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 2 0 0 1 12 7 + 5 6
Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 8 5 + 3 6
Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 3 2 0 0 1 7 5 + 2 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 0 0 0 3 1 11 – 10 0
  • De Snelle Jelles finished ahead of Incisa D'Oro and FC Erinho Norvaldo on head-to-head goals scored: De Snelle Jelles, 3 points (6–6); Incisa D'Oro, 3 points (5–5); FC Erinho Norvaldo, 3 points (5–5). Incisa D'Oro finished ahead of FC Erinho Norvaldo on head-to-head result: FC Erinho Norvaldo 0–4 Incisa D'Oro


1 June 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 5 - 1 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Stadion der Kampioenen
(332262134)
1 June 2011 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Stade Norvalde
(332366578)


8 June 2011 (17:10)
FC Erinho Norvaldo Flag of Noord-Holland.png 0 - 4 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Stade Norvalde
(332413239)
8 June 2011 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 6 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles de Tudorel Udreskoe Arena
(332440180)


15 June 2011 (17:05)
Incisa D'Oro Flag of Zuid-Holland.png 3 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Mijn Achtertuintje
(332694711)
15 June 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 1 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo Stadion der Kampioenen
(332633726)

Knockout Stage[edit]

The final stage of the tournament was the Knockout Stage. Eight teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all groups).

Draw[edit]

The teams were seeded first to eighth, based on their result in the second group stage (group winners were seeded 1–4 and runners-up were seeded 5–8). In the quarterfinals, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. In the semi-finals, the winners of the matches involving the first and fourth seed would play in the first match, while the winners of the matches involving the second and the third seed would play in the other match. The semi-finals and finals were played at a neutral venue. Sealandisch Boorplatform, the home stadium of Sealandisch Nationaal Elftal, was selected as host of the final for the third consecutive time.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 16 1 + 15 9
2. Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 3 3 0 0 0 11 0 + 11 9
3. Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
4. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 2 0 0 1 12 7 + 5 6
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
5. Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 3 2 0 0 1 8 5 + 3 6
6. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 6 4 + 2 6
7. Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 3 2 0 0 1 4 5 – 1 6
8. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 1 1 0 1 4 6 – 2 5

Bracket[edit]

  Quarterfinals
Semi-Finals
Final
                           
 
  1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 6  
  8  Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 0    
    1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 2  
  4  Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3  
  4  Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 6
  5  Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro 2    
    4  Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 1
      6  Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0
  2  Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 5
  7  Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium 2    
    2  Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 1
  6  Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 6  
  6  Flag of Noord-Brabant.png Sherlock's Boys 4
  3  Flag of Bayern.png FC Jaapo 1  
  Small Final
 
  1  Flag of Utrecht.png SC RedHead 8
  2  Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 0

Quarterfinals[edit]

22 June 2011 (17:10)
Mtjiran Flag of Noord-Holland.png 5 - 2 Flag of Utrecht.png UFC Veterinarium De Toeter
(332942913)
22 June 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 6 - 2 Flag of Zuid-Holland.png Incisa D'Oro Stadion der Kampioenen
(332823364)
22 June 2011 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 6 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars RedHeaded Mania Dome
(332848814)
22 June 2011 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 4 - 1 Flag of Bayern.png FC Jaapo Sherlock's Estate
Note: match was originally scheduled at FC Jaapo
(332850908)

Semi-Finals[edit]

29 June 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 2 - 3 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(333028878)
29 June 2011 (17:10)
Mtjiran Flag of Noord-Holland.png 1 - 6 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys De Tuin (Babylon FC)
(333027601)

Small Final[edit]

6 July 2011 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 8 - 0 Flag of Noord-Holland.png Mtjiran Pirate Bay (Pilsner Pirates)
(333335176)

Final[edit]

6 July 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(333287481)
Sealand Cup XVI Champion
Flag of Noord-Brabant.png
De Snelle Jelles
First title

Top Goalscorers[edit]

Romeo Ñacle (SC RedHead) became top scorer of the tournament with ten goals. In total, 288 goals were scored by 158 different players.

Rank Name Team Goals
1 España Romeo Ñacle Flag of Utrecht.png SC RedHead 10
2 Nederland Jan-Kees Kooistra Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 9
3 Nederland Fredje Wiering Flag of Utrecht.png SC RedHead 8
4 Nederland Nicola Giaccio Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 6
Ukraina Danylo Shendrik Flag of Utrecht.png SC RedHead
6 Perú Oscar Bidaurrazaga Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 5
Suomi Eero Eurola Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys
Nederland Niels Blaakmeer Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo

Nine hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Nederland Yip den Besten (4) Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 0–1, 0–4, 1–5, 1–6 1–6 Kings Squad Group Stage (Hermes)
España Romeo Ñacle Flag of Utrecht.png SC RedHead 2–0, 4–0, 5–0 5–0 Loosertjes Group Stage (Zeus)
Ukraina Danylo Shendrik Flag of Utrecht.png SC RedHead 0–1, 0–6, 0–7 0–9 FC Roepie Roepie Group Stage (Zeus)
Briken Hasanxhekaj Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 1–0, 2–0, 5–1 5–1 Incisa D'Oro Second Group Stage (Isthmian)
Nederland Jan-Kees Kooistra Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 0–1, 1–4, 1–5 1–6 FC Sammie de Cavia Second Group Stage (Isthmian)
Nederland Jordan Meijlink (4) Flag of Utrecht.png SC RedHead 0–1, 0–3, 0–4, 0–5 0–5 Nu is het Koers Second Group Stage (Olympic)
Nederland Niels Blaakmeer Flag of Noord-Holland.png FC Erinho Norvaldo 0–1, 0–3, 0–4 1–5 De Snelle Jelles Second Group Stage (Isthmian)
Nederland Jan-Kees Kooistra (4) Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 1–0, 3–1, 5–2, 6–2 6–2 Incisa D'Oro Quarterfinals
Perú Oscar Bidaurrazaga Flag of Noord-Holland.png Mtjiran 1–0, 3–0, 5–2 5–2 UFC Veterinarium Quarterfinals

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 7
Red card (second yellow) 5
Yellow card 94

The Fair Play Award was won by SC RedHead (two yellow cards in nine matches) with 28 points. See Sealand Cup XVI/Fair Play Award for the full classification.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 111,859 (a Sealand record at that time) - an average of 1,554 per match.
  • The match with the highest attendance was the Group Zeus match between Koehorstjes and Loosertjes (3,597).
  • The match with the lowest attendance was the Group Hades match between FC Biegstraaten and Utrechtseboys (554).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 800,000 visitors (during the first round in the second group stage).
  • Guillaume Mesken (FC Sammie de Cavia) scored the 2200th Sealand Cup goal in the Group Ares match against FC Jaapo.
  • Hakan Hasna (Loosertjes) scored the 2300th Sealand Cup goal in the Group Zeus match against Koehorstjes.
  • Oscar Bidaurrazaga (Mtjiran) scored the 2400th Sealand Cup goal in the quarterfinal against UFC Veterinarium.
  • The 500th Sealand Cup match was played (during the third round in the second group stage).
  • The highest ratings were achieved by SC RedHead (323 Hatstats) in the semi-final against De Snelle Jelles.
  • The highest-rated match was the semi-final (636 Hatstats) between SC RedHead (323) and De Snelle Jelles (313).