Sealand Cup XVII

From Hattrick
Sealand Cup XVII
Tournament details
Season(s) 35 (26th Sealand)
Teams 24
Final positions
Champions Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (1st title)
Runner-up Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles
Third place Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 
Fourth place Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys
Tournament statistics
Matches played 49 
Goals scored 248 (5.06 per match)
Top scorer Nederland Roelf Oudshoorn
España Guillem Xumetra
Nederland Gerd Hartmans
(6 goals)
XVI XVIII

Sealand Cup XVII was the seventeenth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 35. The final was held at Sealandisch Boorplatform on 19 October 2011, where FC Sammie de Cavia defeated defending champions De Snelle Jelles 5–3 in a penalty shoot-out; the final finished after extra time in a 1–1 draw. This was the first time the final was decided by penalties.

Participating teams[edit]

24 teams participated in Sealand Cup XVII, including two previous champions. Six teams made their début.

Team Manager Participation Best Result
Nederland Ac Swagg Hidde0344 1st Début
Nederland Collectief Aan Ons Gerief Krazavetsj 1st Début
Nederland De Nielses Heijmanses Lief Klein Aapje 3rd Quarterfinals (XV)
Belgium De Peizegemnaars Corniche 3rd Quarterfinals (XVI)
Nederland de Poi de Poi Quoque 3rd Quarterfinals (XV)
Nederland De Snelle Jelles Coolharry 2nd Champion (XVI)
Nederland F.C. Memorice Memorice 4th Semi-Finals (XIII)
Nederland FC Biegstraaten Q9446 2nd Group Stage (XVI)
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 3rd Quarterfinals (XVI)
Nederland FC Keistad City 192 Quickdutch 7th Champion (XII)
Nederland FC Oranjesluis Sneeuwbal 1st Début
Nederland FC Roepie Roepie Nick92 5th Group Stage (XIII, XIV, XV, XVI)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 10th Quarterfinals (IV, XIV)
Nederland HetBeste Lightsun 9th Runner-Up (IX)
Belgium KV Red Star Waasland–SK Beveren Kennisjentel 1st Début
Belgium Loosertjes Ladelo 2nd Second Group Stage (XVI)
Nederland Metropolitans FC Manhattan 4th Group Stage (XIV, XV, XVI)
Nederland Pilsner Pirates (Note) Buul 1st Début
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 4th Quarterfinals (XIV)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 4th Runner-Up (XIV, XVI)
Belgium The Awesomeness of Randomness Waldo 1st Début
Nederland The Di Angelo Wldeam 3rd Second Stage (XV, XVI)
Nederland TSV Oosterhout MarkoTardelli 2nd Group Stage (XVI)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 8th Runner-Up (X)

Note: Pilsner Pirates participated for the first time, but manager Buul had participated six times in the past with JBU Winterswijk (their best result was the quarterfinals during the sixth edition).

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 29 August 2011
(Heeze, The Netherlands)
6–7 September 2011 (Week 9)
Matchday 2 13–14 September 2011 (Week 10)
Matchday 3 21 September 2011 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 28 September 2011 (Week 12)
Quarterfinals 5 October 2011 (Week 13)
Semi-Finals 12 October 2011 (Week 14)
Final 19 October 2011 (Week 15)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 29 August 2011.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, highest four Hatstats in league matches and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other and groups could not contain more than one non-Dutch team. Title holder De Snelle Jelles was automatically drawn into Group Diamond.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles TH 1400
2. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 1075
3. Flag of Bayern.png FC Jaapo 693
4. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 665
5. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 600
6. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 598

Pot II

Rank Team Coeff.
7. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 597
8. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 589
9. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 531
10. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 500
11. Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 446
12. Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 408

Pot III

Rank Team Coeff.
13. Flag of Gelderland.png HetBeste 341
14. Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 268
15. Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness 248
16. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 222
17. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 215
18. Flag of Noord-Brabant.png FC Biegstraaten 206

Pot IV

Rank Team Coeff.
19. Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren 165
20. Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis 157
21. Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 132
22. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 125
23. Flag of Gelderland.png Collectief Aan Ons Gerief 104
24. Flag of Gelderland.png Ac Swagg 68

Fixtures[edit]

The order of the fixtures was drawn after the draw for the group stage. There were six possible combinations in which the group matches could be played, the rounds being:

  • Group Round A: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round B: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round C: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Each group had one non-Dutch team. These teams could not play at home during the final group round. As a result, draw for the order of group rounds did exclude such combinations from the draw. Non-Dutch teams in Pot I could only play Round B as final round; non-Dutch teams in Pot II could only play Round C as final round; non-Dutch teams in Pot III could only play Rounds A and B as final round; and non-Dutch teams in Pot IV could only play Rounds A and C as final round.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the seventeenth Sealand Cup ran from 6 to 21 September 2011.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The top-two teams of each group and the four best third-placed teams advanced to the second round (round of sixteen). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Group Diamond[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 3 0 0 0 17 1 + 16 9
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 2 0 0 1 14 1 + 11 6
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 1 0 0 2 9 13 – 4 3
Flag of Gelderland.png Ac Swagg 3 0 0 0 3 1 24 – 23 0
7 September 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png Ac Swagg Den Akker van Peizegem
(347351476)
7 September 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 6 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Stadion der Kampioenen
(347339562)


14 September 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 7 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Den Akker van Peizegem
(347544305)
14 September 2011 (17:10)
Ac Swagg Flag of Gelderland.png 1 - 9 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles Swagg Arena
(347557180)


21 September 2011 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 8 - 0 Flag of Gelderland.png Ac Swagg Bieg Stadium
(347761412)
21 September 2011 (17:25)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 2 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Stadion der Kampioenen
(347762447)

Group Emerald[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 2 1 0 0 6 3 + 3 8
Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 3 1 1 0 1 8 4 + 4 5
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 1 0 0 2 2 7 – 5 3
Flag of Gelderland.png Collectief A. O. Gerief 3 0 0 2 1 2 4 – 2 2
7 September 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 2 - 1 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 't Vossenhol
(347355332)

Utrechtseboys Flag of Utrecht.png W - L
Awarded
Flag of Gelderland.png Collectief Aan Ons Gerief
(N/A)


14 September 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 3 - 2 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 't Vossenhol
(347548020)
14 September 2011 (17:10)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Gelderland.png Collectief Aan Ons Gerief Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(347579036)
  Penalties  
5 – 2


21 September 2011 (17:10)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(347772643)
21 September 2011 (17:25)
Collectief Aan Ons Gerief Flag of Gelderland.png 0 - 1 a.s.d.e.t. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Het Rode Oortjesplein
(347756901)

Group Ruby[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 3 0 0 0 11 3 + 8 9
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 11 11 ± 0 6
Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 3 1 0 0 2 12 5 + 7 3
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie 3 0 0 0 3 2 17 – 15 0
7 September 2011 (13:00)
Loosertjes Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 2 Flag of Gelderland.png HetBeste Arendstadion
(347431718)
7 September 2011 (17:10)
FC Roepie Roepie Flag of Zuid-Holland.png 2 - 6 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys De Hoogste Tak
(347354751)


14 September 2011 (13:00)
Loosertjes Flag of Oost-Vlaanderen.png 11 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie Arendstadion
(347608602)
14 September 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 2 - 9 Flag of Gelderland.png HetBeste Sherlock's Estate
(347552600)


21 September 2011 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 3 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes Sherlock's Estate
(347771269)

HetBeste Flag of Gelderland.png W - L
Awarded
Flag of Zuid-Holland.png FC Roepie Roepie
(N/A)

Group Sapphire[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 3 0 0 0 16 3 + 13 9
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 1 0 1 1 10 9 + 1 4
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 1 0 0 2 6 11 – 5 3
Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 0 1 0 2 5 14 – 9 2
6 September 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 5 - 2 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout SeaWeasel Arena
(347365528)
7 September 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 8 - 0 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Theatre of Angelo
(347341603)


13 September 2011 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 3 - 4 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo SeaWeasel Arena
(347556880)
14 September 2011 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 4 - 2 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Het TheoRiet
(347563236)


21 September 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 4 - 0 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Theatre of Angelo
(347770421)
21 September 2011 (17:25)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Bayern.png FC Jaapo Pirate Bay
(347746074)
  Penalties  
3 – 1

Group Crystal[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 2 1 0 0 7 1 + 6 8
Flag of Antwerpen.png KVRS Waasland–SKB 3 2 0 0 1 7 5 + 2 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 3 8 – 5 3
Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC 3 0 0 1 2 0 3 – 3 1
7 September 2011 (13:00)
KV Red Star Waasland–SK Beveren Flag of Antwerpen.png 6 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Freethiel
(347352291)
7 September 2011 (17:10)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC Niels Arena
(347357890)
  Penalties  
3 – 0


14 September 2011 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses de Tudorel Udreskoe Arena
(347552384)
14 September 2011 (17:25)
Metropolitans FC Flag of Noord-Brabant.png 0 - 1 Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren Shea Stadium
(347645650)


21 September 2011 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Metropolitans FC de Tudorel Udreskoe Arena
(347748358)
21 September 2011 (17:25)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 2 - 0 Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren Niels Arena
(347855488)

Group Topaz[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 10 9 + 1 6
Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis 3 1 1 0 1 8 9 – 1 5
Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness o.R. 2 1 0 0 1 9 5 + 4 3
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 2 0 0 1 1 2 6 – 4 1
7 September 2011 (13:00)
The Awesomeness of Randomness Flag of Vlaams-Brabant.png 6 - 1 Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis Sky Arena
(347426461)
7 September 2011 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 4 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Keistad Road
(347453388)


14 September 2011 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 1 - 1 a.e.t. Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis Waaier
(347668566)
  Penalties  
1 – 4


14 September 2011 (17:25)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 4 - 3 Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness Keistad Road
(347554365)


21 September 2011 (17:10)
FC Oranjesluis Flag of Zuid-Holland.png 5 - 2 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 De Verkadestraat
(347792474)
  • The match between F.C. Memorice and The Awesomeness of Randomness was not played.

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by the four best third-placed teams). The results against the fourth-placed team were not counted to determine qualification and seeding.

Draw[edit]

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were not re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the highest-seeds would only face the lowest-seeded teams if all higher-seeded teams would win. In case the higher-seeded team would win each match, the first seed would face the sixteenth seed in the second round; the eighth seed in the quarterfinals; the fourth seed in the semi-finals; and the second seed in the final. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other in the second round.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. Sealandisch Boorplatform, the home stadium of Sealandisch Nationaal Elftal, was selected as host of the final for the fourth time in a row.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Gelderland.png HetBeste 2 2 0 0 0 11 3 + 8 6
2. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 2 2 0 0 0 8 0 + 8 6
3. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 2 1 0 0 0 8 3 + 5 6
4. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 2 2 0 0 0 6 1 + 5 6
5. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 2 2 0 0 0 5 3 + 2 6
6. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 2 1 0 0 1 6 8 – 2 3
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
7. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 2 1 0 0 1 7 1 + 6 3
8. Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 2 1 0 0 1 5 2 + 3 3
9. Flag of Bayern.png FC Jaapo 2 1 0 0 1 8 6 + 2 3
10. Flag of Antwerpen.png KVRS Waasland–SKB 2 1 0 0 1 6 5 + 1 3
11. Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis 2 1 0 0 1 6 8 – 2 3
12. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 2 1 0 0 1 5 9 – 2 3
Group Numbers Three
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
13. Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness o.R. 2 1 0 0 1 9 5 + 4 3
14. Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 2 1 0 0 2 1 5 – 4 0
15. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 2 0 0 0 2 2 7 – 5 0
16. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 2 0 0 0 2 2 8 – 6 0
17. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 2 0 0 0 2 2 9 – 7 0
18. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 2 0 0 0 2 1 13 – 12 0


  • An additional draw was held at September 21 to determine the opponent of FC Keistad City 192. According to the fixtures, they had to play FC Oranjesluis, but they could not meet again (as both teams qualified from Group Topaz). The draw between KV Red Star Waasland–SK Beveren and Sherlock's Boys determined that FC Keistad City 192 had to play KV Red Star Waasland–SK Beveren and thus FC Oranjesluis would play De Peizegemnaars.

Bracket[edit]

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
2 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 5  
15 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 0  
  2 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 5  
 
  7 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 0  
7 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3
11 Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis 0  
  2 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 4  
  3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 0  
3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3  
14 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 0  
  3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 6
 
  10 Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren 0  
6 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3
10 Flag of Antwerpen.png KV R.S. Waasland–SK Beveren 5  
  2 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 13
  16 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (p.s.o.) 15
5 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 0  
12 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 5  
  12 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 4
 
  13 Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness 0  
4 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 2
13 Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness o.R. (a.s.d.e.t.) 3  
  12 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0
  16 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 5  
8 Flag of Noord-Brabant.png de Poi de Poi 1  
9 Flag of Bayern.png FC Jaapo 2   Small Final
  9 Flag of Bayern.png FC Jaapo 0
 
  16 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 6  
1 Flag of Gelderland.png HetBeste 0 3 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 6
16 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 4     12 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0

Second Round[edit]

28 September 2011 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 5 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 't Vossenhol
(347965634)
28 September 2011 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 3 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Oranjesluis Den Akker van Peizegem
(347976089)
28 September 2011 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 4 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia La Via Nostra
(347931126)
28 September 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 5 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Stadion der Kampioenen
(347934705)
28 September 2011 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 3 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes Theatre of Angelo
(347965955)
28 September 2011 (17:25)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 2 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness Niels Arena
(348007237)
28 September 2011 (17:25)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 3 - 5 Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren Keistad Road
(348030608)
28 September 2011 (17:25)
de Poi de Poi Flag of Noord-Brabant.png 1 - 2 Flag of Bayern.png FC Jaapo Fruit2day Elcamo de Wouter-Jan van der Westen
(348034190)

Quarterfinals[edit]

5 October 2011 (17:25)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 5 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(348169230)
5 October 2011 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 6 - 0 Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren Kings Castle (Kings Squad)
(348169817)
5 October 2011 (17:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 0 - 6 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia La Via Nostra (HetBeste)
(348165012)
5 October 2011 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 4 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness De Boterkuip (Utrechtseboys)
(348153492)

Semi-Finals[edit]

12 October 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 4 - 0 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(348334640)
12 October 2011 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 0 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Bieg Stadium (FC Biegstraaten)
(348336409)

Small Final[edit]

19 October 2011 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 6 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Stadion der Kampioenen (De Snelle Jelles)
(348533395)

Final[edit]

19 October 2011 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 1 - 1 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Sealandisch Boorplatform (Sealandisch Nationaal Elftal)
(348535292)
  Penalties  
3 – 5
Sealand Cup XVII Champion
Flag of Noord-Holland.png
FC Sammie de Cavia
First title

Top Goalscorers[edit]

Roelf Oudshoorn, Guillem Xumetra (both De Snelle Jelles) and Gerd Hartmans (Sherlock's Boys) became top scorer of the tournament with six goals. Oudshoorn received the Golden Boot on tie-breaking criteria. In total, 248 goals were scored by 156 different players.

Rank Name Team Goals
1 Nederland Roelf Oudshoorn Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 6
2 España Guillem Xumetra Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 6
3 Nederland Gerd Hartmans Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 6
4 Nederland Faas Brandjes Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 5
5 Belgium Jean-Antoine Dehan Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 4
Nederland Sten de Koff Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo
Donald Meutstege Flag of Vlaams-Brabant.png The Awesomeness of Randomness

  • Roelf Oudshoorn won the Golden Boot by virtue of having played fewer minutes (367) than Guillem Xumetra (390) and Gerd Hartmans (481).


Seven hat-tricks were scored during the tournament:

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Israel Malo Flag of Antwerpen.png KV Red Star Waasland–SK Beveren 1–1, 4–1, 5–1 6–1 FC Sammie de Cavia Group Stage (Crystal)
Nederland Gerd Hartmans (4) Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 0–1, 1–3, 1–4, 1–5 2–6 FC Roepie Roepie Group Stage (Ruby)
Vili Hovén Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 1–0, 3–0, 4–0 11–0 FC Roepie Roepie Group Stage (Ruby)
Rob Maerevoet Flag of Oost-Vlaanderen.png Loosertjes 5–0, 7–0, 9–0 11–0 FC Roepie Roepie Group Stage (Ruby)
Nederland Roelf Oudshoorn (5) Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 0–1, 0–2, 0–4, 1–8, 1–9 1–9 Ac Swagg Group Stage (Diamond)
Nederland Ab Wagemaker Flag of Gelderland.png HetBeste 0–1, 1–3, 1–4 2–9 Sherlock's Boys Group Stage (Ruby)
España Guillem Xumetra Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 1–0, 4–0, 5–0 5–0 Utrechtseboys Second Round

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 1
Red card (second yellow) 1
Yellow card 53

The Fair Play Award was won by Sherlock's Boys (one yellow card in seven matches) with 22 points. See Sealand Cup XVII/Fair Play Award for the full classification.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 83,382 - an average of 1,702 per match.
  • The match with the highest attendance was the second round match between R.C. Vozzko and Sherlock's Boys (3,357).
  • The match with the lowest attendance was the Group Diamond match between Ac Swagg and De Snelle Jelles (334).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 900,000 visitors (during the second round).
  • Enrique Perez (FC Jaapo) scored the 2500th Sealand Cup goal in the Group Sapphire match against The Di Angelo.
  • Mikkjal Páll av Skarði (FC Keistad 192) scored the 2600th Sealand Cup goal in the Group Topaz match against FC Oranjesluis.
  • The highest ratings were achieved by De Snelle Jelles (339 Hatstats) in the semi-final against The Di Angelo.
  • The highest-rated match was the semi-final (595 Hatstats) between De Snelle Jelles (339) and The Di Angelo (256).