Sk/Pravidlá

From Hattrick

Herné pravidlá môžete vždy nájsť tu: Hattrick - Herné pravidlá

Úvod[edit]

Hattrick je hra, v ktorej vedieš k sláve svoj futbalový tím, kde protihráčmi sú ľudia po celom svete.

Si vo funkcii majiteľa i manažéra klubu. Kupuješ a predávaš hráčov, investuješ peniaze do zázemia klubu, napríklad na rozšírenie štadióna alebo do dorasteneckého mužstva. Vyberáš na zápas hráčov v najlepšej forme, určuješ taktiku na nasledujúci zápas, rozhoduješ, aké vlastnosti budú tvoji zverenci trénovať a oveľa oveľa viac.

Sledovať svoj klub, kontrolovať správy o dianí v klube i posledné novinky o obchodoch na trhu s hráčmi. Na týchto stránkach tiež nastavuješ taktiku na nasledujúce zápasy a rozhoduješ o tom, aké vlastnosti budú tvoji zverenci v nasledujúcom týždni trénovať.


Prihlásenie a aktivácia[edit]

Prvou vecou, ktorú musíš urobiť, je podanie prihlášky na stránkach Hattricku. Na Hattricku je obmedzené množstvo voľných klubov a tak existuje poradovník. Čakanie v poradovníku môže niekedy zabrať nejaký čas, ale momentálne je to zriedkavý jav.

Pokiaľ je nejaký klub voľný, bude aktivovaný potom, ako tvoju žiadosť potvrdia Gamemasteri. Väčšinou to trvá niekoľko dní. Čas, ktorý tráviš čakaním, využívame na odhalenie prihlášok hráčov, ktorí boli už predtým z hry vylúčení alebo hráčov, ktorí žiadajú o ďalší klub. Viacnásobné prihlášky a prihlášky, ktoré niesú podávané vážne, sú tiež vyraďované.

Existujúci manažéri môžu o svoj klub prísť a uvoľniť tým miesto pre nových žiadateľov o klub. Jestvuje viacero dôvodov, pre ktoré môže manažér o klub prísť, vrátane neprihlásenia sa po dobu niekoľkých týždňov a to aj napriek upozorneniam, prípadne podvádzaním či porušením iných pravidiel Hattricku.

Akonáhle je ti pridelený klub, hráči pôvodného klubu sú vymenení za nových. Naviac je vyrovnaný bankový účet, všetky dlhy sú vymazané a je ti pridelená štartovná čiastka. Súčasne je štadión prestavaný na základnú veľkosť. V mnohých aspektoch ide o nový klub, avšak začínaš na pozícii, ktorú si vybojoval tvoj predchodca v danej lige. Ako nový manažér možno budeš potrebovať nejaký čas k náprave škôd spáchaných tvojim predchodcom.

Prideľované sú výhradne kluby z poslednej a predposlednej ligy. Pokiaľ sa "zrušený" alebo "opustený" klub nachádza v jednej z vyšších líg, bude zostupovať až do doby, než bude v niektorej z posledných alebo preposledných líg a bude môcť byť pridelený novému manažérovi.

Formulár na prihlásenie nájdeš po kliknutí na odkaz "Registrácia".

Ako sa orientovať na Hattricku[edit]

Stránka[edit]

Stránka Hattricku by mohla byť prirovnaná k malej komunite, kde môžeš kontrolovať svoj klub, komunikovať s ostatnými majiteľmi klubov, obchodovať alebo sledovať naživo rôzne zápasy. Najdôležitejšia položka na stránkach je Hlavné menu, ktoré nájdeš na ľavej strane a jeho položky o tvojom klube, kde nájdeš zápisy o stretnutiach a tiež tu ovládaš svoj klub.

Hattrick je medzinárodná hra s ligami v mnohých rôznych krajinách. Vždy budeš hrať v jednej z týchto líg (vo svojej krajine) a kedykoľvek sa prihlásiš do svojho, pravdepodobne slovenského klubu, automaticky vstúpiš na slovenské stránky Hattricku. Vo vrchnej časti ľavého stĺpca je umiestené rolovacie menu, kde je možné prepínať medzi jednotlivými krajinami, napríklad kvôli hľadaniu zahraničných talentov alebo sledovaniu finále Slovenského pohára.

Hlavné menu - Môj Hattrick[edit]

Môj Hattrick je stránka obsahujúca dôležité novinky týkajúce sa tvojho klubu i udalostí vo svete Hattricku. Táto stránka má dve hlavné funkcie. Za prvé, zobrazujú sa tu oficiálne správy od vývojarského tímu Hattricku hráčom, ako sú informácie o nových službách a funkciách, opravách chýb alebo technických problémoch. Zvykni si sledovať tieto stránky, obvykle sa zobrazia hneď po prihlásení do klubu. Za druhé, v pravej časti stránky je miesto pre správy, ktoré sa týkajú výhradne tvojho klubu. Tu uvidíš správu, pokiaľ sa niekto na trhu bude snažiť preplatiť tvoju ponuku za hráča, ktorého chceš kúpiť, pokiaľ niekto zvýšil čiastku za hráča, ktorého predávaš, pokiaľ ťa niekto vyzval k priateľskému zápasu, alebo pokiaľ bola schválená tvoja žiadosť o vstup do niektorej z mnohých federácií. Tiež, aj keď sa to nestáva príliš často, sa tu môžu objaviť osobné správy od vývojarského tímu Hattricku.

Licencia/Overovací email[edit]

Ak si požiadal o konto na Hattricku, prvé čo uvidíš, keď sa prvý krát prihlásiš, je stránka overovacieho emailu. Potrebujeme tvoj správny email, pretože je nutná napríklad pre opätovné zaslanie hesla, ak ho zabudneš. Nie je možné dostať pridelený tím, pokiaľ si neoveríme tvoju emailovú adresu.

Aby si sa stal plne licencovaným manažérom Hattricku musíš najprv zvládnuť Manažérsky licenčný test Hattricku (MLC). Postupne sa naučíš hrať túto hru. Dokopy musíš v teste splniť 24 úloh a za každú úspešne splnenú úlohu získaš nejaký obnos peňazí. Plnením úloh sa ti postupne sprístupnia nové časti Hattricku.

Ak túto hru hráš už dlhšie musíš splniť len posledných 6 úloh a budeš mať po celý čas plný prístup do všetkých častí Hattricku.

Hlavné menu - Tvoj klub[edit]

V hlavnom menu se zobrazujú všetky informácie týkajúce sa tvojej ligy. Je rozdelené na časti "Môj Hattrick", "Tvoj klub", "Dorast" (ak si ho rozhodneš aktivovať), "Nástroje", "Tvoja krajina", "Medzinárodné", "Pomoc", "Mobil" a "Obchod". Teraz si povieme niečo o najdôležitejšej položke, ktorou je "Tvoj klub". Táto položka ponesie skrátené meno tvojho klubu. Ak sa napríklad tvoj tím volá "Rapid Trnava" bude tam Rapid, ak "FC šmece" tak Šmece.

Prehľad[edit]

Po zvolení položky s názvom tvojho klubu sa zobrazí hlavná informačná stránka. Je to oficiálna stránka tímu, obsahujúca mnoho informácií týkajúcich sa tvojho klubu, ktoré môžu zaujímať teba alebo kohokoľvek iného. Sú nimi napríklad informácie o tom, v akej lige klub hrá, kto je jeho majiteľom, ako sa volá štadión, na ktorom hrá domáce zápasy alebo do akého regiónu v rámci danej krajiny patrí. Táto stránka sa zobrazí vždy, keď zvolíš odkaz s menom svojho klubu, bez ohľadu na to, kde sa odkaz v hre nachádza.

Hráči[edit]

Tu nájdeš súpisku svojich hráčov a tiež informácie o svojom trénerovi. Tento zoznam ti poskytuje najlepší prehľad o kvalitách tvojich hráčov. Vidíš tu schopnosti, formu, TSI, vodcovské schopnosti a tiež informáce týkajúce sa žltých kariet, trestov alebo zranení. Pokiaľ potrebuješ ešte detailnejšie informácie o určitom hráčovi, zvoľ odkaz s menom tohto hráča a zobrazí sa ti stránka "Hráča", kde môžeš vidieť jeho plat, osobné špeciality i informácie o strelených góloch. Z tejto stránky môžeš tiež ponúknuť hráča na predaj a určiť jeho vyvolávaciu cenu. Odkazy na hráča môžeš nájsť i v iných častiach hry, napríklad na trhu s hráčmi alebo v zápisoch zo stretnutí. Tvoji súperi vidia niektoré informácie o tvojich hráčoch tiež, no keď je hráč na hráčskej burze, vidia ostatní manažéri všetky informácie o hráčovi.

Tréning[edit]

Je veľmi dôležité mať jasnú stratégiu pre budúci vývoj klubu a tréning je kľúčom k jej uskutočneniu. Zmeny vlastností trénujúcich hráčov začínajú vo štvrtok a pokračujú až do piatkového popoludnia, postupne pre jednotlivé krajiny. Do doby, než začne aktualizácia vlastností v tvojej krajine, sa musíš rozhodnúť, aký druh tréningu tvoj klub absolvuje tento týždeň. Viac o rôznych druhoch a možnostiach tréningu nájdeš pod položkou "Tréning" v týchto pravidlách. Súčasne s tréningom tiež nastavuješ jeho intenzitu. Táto stránka ti tiež ponúka prehľad o tom, ako má tvoj klub nacvičené základné typy rozostavenia. Pokiaľ nie si spokojný s trénerom a chceš ho vymeniť, môžeš to urobiť taktiež na tejto stránke.

Zápasy[edit]

Táto stránka skrýva výsledky starších stretnutí a súčasne odkazy k podrobným zápisom zo stretnutí. Pre nasledujúce zápasy tu pomocou odkazu "Pokyny" rozhoduješ o súpiske na zápas i o tom, akú taktiku chceš použiť.

Štadión[edit]

Táto stránka obsahuje informácie o najdôležitejšom klubovom majetku - štadióne, môžeš na nej zvýšiť alebo znížiť jeho kapacitu. Pokiaľ mávaš viacero vypredaných zápasov, je to známka toho, že tvoj štadión pravdepodobne potrebuje rozšíriť. Avšak v tomto ohľade musíš byť veľmi opatrný, pretože je potrebné realisticky odhadnúť šance klubu na postup. Príliš rozsiahle investície do štadiónu mávajú totiž za následok vysoké zadĺženie sa a presne ako v skutočnom živote je nutné tieto dlhy platiť. Tu si takisto môžeš medzi sezónami za poplatok 200 000 Sk zmeniť názov štadiónu.

Ekonomika[edit]

Informácie o financiách klubu sú jedny z najdôležitejších. Nájdeš tu odhady na tento týždeň a konečný výsledok za týždeň minulý.

Klub[edit]

Táto stránka ti ponúka nástroje na riadenie zázemia, ako je správa zamestnancov, či dorasteneckého tímu. Môžeš tu najímať asistentov trenéra, fyzioterapeutov, doktorov, ekonómov, tlačových hovorcov a dalších; a takisto ich prepúšťať. Tu rozhoduješ, koľko investuješ do dorasteneckého tímu - nákladného projektu, ktorý sa ale môže v budúcnosti vyplatiť. Medzi sezónami máš práve tu možnosť zmeny názvu klubu za 500 000 Sk, no za túto zmenu nieje len úbytok peňazí z účtu, ale tiež sa tým zmenší fanklub tvojho klubu o niekoľko percent, pretože najkonzervatívnejší fanúšikovia opustia znechutene klub.

Výzvy[edit]

Priateľské zápasy sú dôležitou súčasťou hry a na tejto stránke si ich dohaduješ. Takisto tu máš prehľad o tom, kto už tvoj tím vyzval na stretnutie alebo či si si už nejaké priateľské stretnutie na tento týždeň nezaistil. Ostatné kluby môžeš vyzvať na ich informačných stránkach.

Pokyny[edit]

Túto stránku si zobrazíš zvolením odkazu "Pokyny", ktorý sa nachádza vedľa všetkých naplánovaných, ale neodohraných stretnutí v tvojom zápasovom rozpise. Pokiaľ si už na nejaký zápas nastavil taktiku, uvidíš napravo od zápasu červenú značku. Aj keď už si taktiku nastavil, je možné ju zmeniť a to najneskôr do 15 minút pred začiatkom stretnutia. Môžeš nastaviť taktiku aj pre niekoľko stretnutí vopred, čo je užitočné, pokiaľ sa chystáš niekam odcestovať na dlhšiu dobu.

Formulár na zadávanie pokynov vyzerá ako futbalové ihrisko. Kluby majú počiatočné rozostavenie 4-4-2, čo znamená, že máš štyroch obrancov v línii, štyroch stredopoliarov a dvoch útočníkov na hrote. Jednotlivé pozície obsadzuješ pomocou ich rolovacieho menu. Po nastavení súpisky, môžeš hráčom prideliť individuálne pokyny. Hráčom môžeš určiť, či budú hrát viac obranne, viac útočne, alebo že majú hrať viac do stredu ihriska, ako by hrali na svojej klasickej pozícii. Jednotlivé pozície môžeš taktiež rôzne meniť, napríklad krajnému obrancovi určíš, aby hral extra stredného záložníka, alebo dokonca extra útočníka. Klub potom hraje namiesto rozostavenia 4-4-2 rozostavenie 3-5-2 alebo 3-4-3. To môže byť šikovná zmena taktiky, ale záleží aj na tom, aké skúsenosti s hraním tohto rozostavenia klub má, čo je možné zistiť na stránke "Tréning".

Zápis o stretnutí[edit]

Zápis o stretnutí je stránka, kde si k svojim hráčom, trávniku a hre najbližšie. Tu si prečítaš o priebehu stretnutia nielen po ňom, ale môžeš ho sledovať aj v jeho priebehu. Zápis o stretnutí je písaný komentár, kde sa vypisujú všetky najdôležitejšie momenty stretnutia. Najlepšie na ňom je to, že sa aktualizuje počas celej hracej doby stretnutia, dávajúc tým Hattricku omnoho reálnejšiu podobu.

Zápis o stretnutí obsahuje tiež informácie o počasí, návšteve a samozrejme o hráčoch, ktorí nastúpili a kde sa hraje. Zápis o stretnutí nájdeš v rozpise zápasov, pod odkazom obsahujúcim mená súperov, napríklad, mužstvo "ŠK Slovan Bratislava" s "FO ŽP Šport Podbrezová".

Je dôležité si všímať informácie, ktoré niesú v zápise viditeľné na prvý pohľad. Pokiaľ strelí hráč veľa gólov, môže to znamenať, že je skvelý útočník, ale tiež to, že dostáva skvelé prihrávky od spoluhráčov.

Hodnotenie[edit]

Zápis zo stretnutia obsahuje aj odkaz na stránku s individuálnym hodnotením hráčov, kde sú informácie o výkone každého hráča v danom zápase. Hattrick má otvorenú stupnicu známkovania, začínajúcu na nule a končiacu v nekonečne. Hráč s hodnotením nula je tiež nula, ale to sa stáva zriedkakedy. Hráči sú hodnotení "Hattrick hviezdičkami", s krokmi po polovici hviezdičky.

Za hviezdičkovým hodnotením je ešte informácia o individuálnom pokyne hráča, alebo o tom, či hral na inej pozícii. Hviezdičkové hodnotenie berie do úvahy aj tieto informácie. Napríklad pokiaľ krajný obranca dostane individuálny pokyn hrať útočnejšie, jeho schopnosť krídelnej hry je dôležitejšia na celkové hodnotenie ako schopnosť brániť, ktorá by hrala väčšiu úlohu, pokiaľ by krajný obranca hral bez individuálneho pokynu.

Hviezdičkové známkovanie vypovedá len o výkonoch hráča ako jednotlivca a pomáha pri porovnávaní hráčov, nie však tímov. Keď je napríklad zlá nálada v klube alebo je klub ovplyvňovaný inými skutočnosťami, neodrazí sa to na známkovaní hráčov. Pre porovnanie tímov je vhodnejšie hodnotenie v zápise o stretnutí.

Hlavné menu - Nástroje[edit]

Ponuka "Hľadanie" slúži k vyhľadávaniu mnohých špecifických informácií vo svete Hattricku. Môžeš hľadať hráča, manažéra, klub, región, štadión alebo zápas.

Odkaz "Prestupy" ťa privedie na stránku prestupovej listiny, kde by sa mal každý úspešný či ambiciózny manažér pohybovať ako ryba vo vode. Vzhľadom k tomu, že prestupový trh Hattricku je extrémne aktívny, je dôležité presne vedieť, akého hráča potrebuješ a ako ho nájsť. Preto má prestupový trh vyhľadávací systém umožňujúci ti hľadať podľa veku, požadovanej ceny, pozície na ktorej hráč hraje, uzávierky alebo podľa vlastností.

Keď už nájdeš hráča podľa svojich predstáv, klikni na jeho meno, aby si získal viac informácií alebo aby si uskutočnil ponuku. Hattrick vyžaduje, aby nová ponuka bola minimálne o ?1.000 vyššia (alebo zodpovedajúca čiastka v tvojej mene - momentálne 50.000,- Sk), alebo aspoň o 2% vyššia ako predcházajúca ponuka, podľa toho, ktorá je vyššia. Samozrejme môžeš "prihodiť" aj viac, pokiaľ chceš.


HT Live[edit]

Služba Hattrick Live je na stránkach Hattricku relatívne nová. Môžeš si vybrať až 10 rôznych zápasov, ktoré môžeš sledovať naživo, minútu po minúte, pretože sa stránka sama aktualizuje.

Hlavné menu - Slovensko[edit]

Úspešný(-á) majiteľ(-ka) klubu sleduje dianie vo svete Hattricku. Kto bude ďalším postupujúcim do vyššej sútaže? Akú taktiku používajú najlepšie kluby? Ktoré kluby sú úspešnejšie v pohári a prečo? Ako sa darilo mojim súperom alebo kamarátom?

Položka "Liga" (pomenovaná podľa krajiny, kde hraješ alebo ktorú si si vybral v rolovacom menu vľavo hore) je vstupnou bránou k hľadaniu týchto informácií. Táto stránka obsahuje základné informácie o krajine, ktorú si navštívil. Nájdeš tu "Sieň slávy" i uživateľské štatistiky o ligách v tejto krajine. Môžeš si takisto pozrieť, na aké regióny sa krajna delí, koľko klubov je v každej z nich a ktoré sú najúspešnejšie. Odkaz "Pohár" ti dáva možnosť pozrieť si informácie o národnom pohári. Odkazy "Národný tím" a "Tím U20" zobrazia informácie o národných reprezentačných tímoch.

Hlavné menu - Medzinárodné[edit]

Pod touto položkou nájdeš všetko, čo sa týká národných tímov v Hattricku. Nájdeš tu informácie o reprezentačnom tíme, rovnako aj národnom tíme do 20 rokov, vrátane ich histórie. V tejto časti nájdeš aj informácie o Hattrick Masters a majstrovstvách sveta. Tie sa organizujú raz za dve sezóny (obe majstrovstvá - dospelých aj U20 - sa hrajú striedavo, takže každá sezóna je ukončená majstrovstvami sveta).

Hlavné menu - Pomoc[edit]

Toto sú informačné stránky, ktoré by si mal prečítať každý začínajúci hráč. Je to taký pohľad do zákulisia Hattricku. Môžeš sa tu dočítať o ľuďoch stojacich za Hattrickom i plánoch do budúcnosti.

"Pravidlá hry" a "Pomoc" sú vytvorené tak, aby ti pomohli vyriešiť problém vlastnými silami skôr, ako sa obrátiš na už aj tak prepracovaných Gamemasterov. Základné pravidlo znie: Gamemasteri sú tu aby pomáhali s administráciou, hľadali podvodníkov, či obnovovali zabudnuté heslá a nie preto, aby ti radili ako hrať lepšie. Tieto informáce si musíš nájsť sám, alebo sa pýtať iných hráčov, napríklad na konferenciách.Toto sú informačné stránky, ktoré by si mal prečítať každý začínajúci hráč. Je to taký pohľad do zákulisia Hattricku. Môžeš sa tu dočítať o ľuďoch stojacich za Hattrickom i plánoch do budúcnosti.

Kontakty[edit]

Z času na čas môžeš mať dôvod kontaktovať pracovníkov Hattricku. Môžeš tak urobiť kliknutím na položku "Pomoc" v hlavnom menu a potom kliknutím na odkaz "Kontakt".

Hráčska komunita[edit]

Stránka hráčskej komunity obsahuje zbierku odkazov na iné internetové stránky, týkajúce sa Hattricku. Množstvo klubov má svoje vlastné webové stránky, čo je aktivita, ktorú podporujeme. Iné kluby vyvíjajú programy na pomoc so správou klubu, či vytvárajú internetové noviny a časopisy o hre. Toto nás nekonečne teší!

Pre podporu komunikácie medzi hráčmi bolo vytvorených niekoľko funkcií, či už na stránkach Hattricku alebo mimo nich.

Pošta[edit]

   Vďaka HT-Pošte nemusíš odchádzať zo stránok Hattricku, aby si si mohol s ostatnými hráčmi preberať taktiku na ďalší zápas, hecovanie so súperom, či informovať kamaráta o výhodnej ponuke hráča na niektorom z trhov. Kedykoľvek môžeš odosielať správy iným hráčom na ich hlavnej stránke klubu. Pokiaľ ti niekto pošle poštu, nájdeš ju samozrejme tu. 

Konferencie[edit]

Hattrick má vlastný konferenčný systém pre každú ligu i krajinu, rovnako ako pre všetky federácie. Dostaneš sa tam pomocou odkazu "Konferencia" v ponuke Hattricku. Tieto konferencie navštevuje veľké množstvo hráčov, čo je veľká šanca pre nováčikov, ktorí si tu môžu nechať poradiť od skúsenejších. Mimo Hattrick existujú takisto veľmi aktívne konferencie. V slovenskom jazyku je najaktívnejšia diskusia na stránkach irc.hattrick-sk.com. V českom jazyku funguje diskusné fórum na [www.hofyland.cz Hofylande].

Blesk Hattricku[edit]

Blesk Hattricku je informačná služba Hattricku. Pokiaľ si Hattrick Supporter, máš túto službu prístupnú. Informačné okno tejto služby sa pravidelne aktualizuje a informuje ťa napríklad o tom, že ti prišla HT-Pošta alebo chce niekto preplatiť tvoju ponuku za hráča.

Horný panel[edit]

V hornom paneli sa nachádzajú odkazy na tvoj klub, tvoju súťaž a tvoju krajinu. Užitočná vec, pokiaľ často navštevuješ iné krajiny alebo súťaže. V tomto paneli ďalej nájdeš počet užívateľov online, lokálny HT-čas a dátum.


Dorast[edit]

Získavať hráčov do svojho seniorského tímu môžeš preradením dorastenca. Toto môžeš urobiť dvoma spôsobmi: Získať hráča priamo z externého prostredia do svojho seniorského tímu využitím služieb seniorského skauta Založiť si vlastný dorastenecký tím, naverbovať mladých hráčov a trénovať ich. Môžeš hrávať dorastenecké zápasy s inými dorasteneckými tímami v privátnych či verejných dorasteneckých ligách a následne najväčšie talenty preradiť do svojho seniorského tímu.

Naverbovanie náhodného hráča do seniorského tímu z externého prostredia je jednoduchý a efektívny spôsob získania hráča. Prevádzkovanie vlastného dorasteneckého tímu je však oveľa väčšia výzva a určite ti prinesie viac zábavy.

Platiť si môžeš oba systémy, aby si mal otvorené viaceré možnosti, ale v jednom týždni môžeš do svojho tímu naverbovať len jedného hráča. Takže buď to urobíš externým náborom alebo si nájdeš vhodného hráča vo svojom dorasteneckom tíme.

Skauting[edit]

Každý týždeň môžeš získať nového hráča povolaním hráča z dorastu k dospelým. Čím vyššia je kvalita dorastu, tým vyššia je i šanca, že dorastenec prerazí. Nemáš možnosť si vybrať, na ktorú pozíciu by mal mať tento hráč vlastnosti, môžeš si vybrať jedine medzi tým, či to má byť brankár alebo hráč do poľa. Nepočítaj s tým, že každý týždeň si povoláš skvelého hráča. Väčšina hráčov sa v tíme dlho neohreje. Pokiaľ za sezónu povoláš jedného či dvoch hráčov, ktorí sa uchytia v Tvojom tíme, budeš rád (podobne to predsa chodí aj v skutočnosti)!


Väčšina klubov dáva prednosť vysokým investíciám do dorastu, ale nájdu sa aj také, ktoré do nej investujú veľmi málo alebo vôbec a klub posilňujú zásadne nákupmi nových posíl. Pokiaľ sa rozhodneš investovať do dorastu, buď pripravený na to, že chvíľu potrvá, než sa začnú tieto investície vyplácať a budeš povolávať lepších hráčov. Nemá zmysel povolávať hráčov, pokiaľ sú tvoje investície do dorastu malé a kvalita dorastu je napr. "slabá".


Každý týždeň sa rozhoduješ aké investície vložíš do dorastu: vysoké (1 000 000 Sk), stredné (500 000 Sk), alebo nízke (250 000 Sk). Pravidelné menšie investície majú vyššiu efektivitu než niekoľko väčších a nárazových. Inak povedané, je rozumné mať dlhodobý plán - pokiaľ chceš zvýšiť kvalitu dorastu v čo najkratšom čase, musíš byť pripravený dlhodobo obetovať časť peňazí na vysoké investície. Pokiaľ nechceš alebo nemôžeš pravidelne investovať vysoké čiastky, tak pre postupný rozvoj dorastu stačia aj čiastky nižšie. Údržba dorastu ako takého nestojí nič, pokiaľ ale nebudeš schopný udržať nastavenú latku investícií, jeho kvalita sa veľmi rýchlo zníží a zvýšenie kvality na pôvodný stupeň bude trvať oveľa dlhšie.

Za týždeň môžeš povolať z dorastu jedného hráča. Pokiaľ nezmeníš investíciu do dorastu, investuješ toľko ako posledný týždeň.

Za povolanie hráča z dorastu je poplatok 100 000 Sk.

Informácie o tvojom doraste sa nachádzajú v ponuke "Tvoj klub", pod položkou "Klub". Na tomto mieste taktiež nastavuješ výšku investícií a každý týždeň môžeš povolať dorastenca.

Dorastenecký tím[edit]

Prevádzkovanie dorasteneckého tímu znamená aktívne manažovanie ďalšieho tímu. Najímanie skautov, tréning a rozhodovanie sa o taktike a zostave na zápasy. Tvoj dorastenecký tím bude súťažiť v dorasteneckej lige tvojho výberu. Môžeš tak napríklad hrať v lige spolu so svojimi priateľmi alebo kolegami. Z času na čas si tvoj dorastenecký tím môže zmerať sily s iným dorasteneckým tímom z ktorejkoľvek časti sveta v priateľskom zápase.

Založenie dorasteneckého tímu[edit]

Aktivovanie dorasteneckého tímu sa robí v menu s názvom tvojho klubu v sekcii "Klub". K tímu dostaneš na začiatok jedného trénera a jedného skauta. Taktiež dostaneš niekoľko mladých dorastencov, aby si mohol ihneď hrať zápasy. Títo hráči však budú náhodne vybraní chlapci z ulice a ich talent bude dosť pochybný.

Dorastenecká liga[edit]

Tvoj dorastenecký tím sa môže prihlásiť do dorasteneckej ligy alebo si môže vytvoriť vlastnú. Dorastenecká liga sa môže skladať z 4, 6, 8, 12 alebo 16 tímov a môže byť privátna (jej zakladateľ pozýva jednotlivých účastníkov) alebo verejná (prihlásiť sa môže ktokoľvek). Na vytváranie privátnych líg a 12/16 členných líg musí byť zakladateľ Supporterom. Zakladateľ ligy môže takisto zvoliť čas ligových zápasov. Akonáhle sa liga zaplní, automaticky sa odštartuje.

Skauti[edit]

Po aktivácii svojho dorasteneckého tímu dostaneš na začiatok jedného skauta. Vyberieš si v ktorom regióne má hľadať talenty a tiež mu môžeš prikázať hľadať len určité typy hráčov. Ak mu však prikážeš hľadať len špecifické typy hráčov (napr. krajných záložníkov), tak ti bude vždy ponúkať len dané typy hráčov ale ich kvalita bude vo všeobecnosti horšia. Na druhej strane, ak bude hľadať špecifického hráča, existuje aj väčšia šanca, že nájde fantastický talent.

Ak chceš, môžeš si najať aj ďalších skautov, ale nemôžeš ich mať viac ako troch (a samozrejme menej ako jedného tiež nie). Raz týždenne môžeš telefonicky požiadať skauta aby ti ponúkol mladého hráča - ak si však bol pri špecifikácii hráča príliš konkrétny, môže sa stať, že ti nebude mať čo ponúknuť.

Ak máš viac ako jedného skauta, môžeš samozrejme požiadať aj druhého skauta o ponuku hráča (a aj tretieho, ak ho máš), ak si tú predošlú zamietol. Zapamätaj si však, že ak prvú ponuku zamietneš, už svoje rozhodnutie nebudeš vedieť zmeniť. Keď si raz odpovedal nie, je to definitívne rozhodnutie.

Hráči[edit]

Tvoj dorastenecký tím môže mať naraz maximálne 16 hráčov. Dorastenci, ktorí do tvojho tímu prídu budú mať 15-17 rokov. Na rozdiel od hráčov seniorského tímu, bude treba schopnosti dorastencov skúmať a objavovať, takže nebudeš poznať ani hodnoty ich schopností či povahu.  Aby si zistil ich schopnosti, budeš ich musieť v zápasoch stavať na rôzne pozície a z ich výkonu posúdiť, kde sú ich silné stránky. Hodnotení budú taktiež hviezdičkami a ako pomoc dostaneš hodnotenie skauta a po zápase aj komentár od svojho trénera. V zápise zo stretnutia tiež nájdeš zopár tipov.

Zápasy[edit]

Raz za týždeň odohrá dorastenecký tím ligový zápas a každý tretí týždeň budeš mať možnosť odohrať aj priateľský zápas. Vopred budeš vydávať pokyny na zápas vrátane taktiky, presne tak ako to robíš pre svoj seniorský tím.

Tréning[edit]

Dorastenci sa vo všeobecnosti veľmi rýchlo učia, ale záleží to aj od ich povahových vlastností. naraz sa môžu venovať dvom typom tréningu - primárnemu a sekundárnemu. Primárny tréning má na hráčov väčší efekt ako sekundárny. Takisto môžeš trénovať tie isté typy tréningu v primárnom aj sekundárnom (napr. bránenie), ale efektivita tréningu bude vyššia, ak si vyberieš dva rôzne typy tréningu.

Pozícia dorastenca na ihrisku v zápase je takisto dôležitá pre tréningový efekt ako tomu je pri senioroch. Dorastenci dostávajú tréning aj z ligového aj z priateľského zápasu, takže sa môže stať, že do týždňa budú trénovať dva krát. Tréningový efekt z priateľského zápasu je však menší ako z ligového zápasu. Deň po každom zápase ti tvoj tréner ponúkne komentár k tomu, čo sa v tíme udialo a dá ti kopec užitočných informácií o vývoji hráčov.

Preradenie do seniorského tímu[edit]

Preradenie dorastenca do seniorského tímu je ťažký pre akýkoľvek mladý talent, pretože cítia, že musia svojimi schopnosťami urobiť dojem na trénera, spoluhráčov aj fanúšikov. Niektorí mladíci majú problém vyrovnať sa s tlakom, hlavne ak sú do seniorského tímu preradení priskoro alebo majú zlé povahové charakteristiky, a preto nikdy nedosiahnu svoj plný potenciál.

Dorastenec musí mať minimálne 17 rokov a musí byť v tvojom tíme aspoň jednu sezónu, aby mohol byť preradený do seniorského tímu. Takisto musíš dorastenca preradiť do seniorského tímu predtým ako dovŕši 19 rokov, pretože ináč si sám nájde inú prácu na zvyšok svojho života.

Náklady[edit]

Prevádzka dorasteneckého tímu s jedným skautom ťa bude týždenne stáť 500 000 Sk a za každého ďalšieho zaplatíš 250 000 Sk. Pri dorasteneckom tíme nie sú žiadni špecialisti. Dorastenci sa ohľadom dopravy, zranení, poranení atď. spoliehajú skôr na svojich rodičov - a tí robia bez ďalších nákladov. Pri dorasteneckom tíme neexistuje ani žiadny príjem. Jedinými divákmi na zápase sú väčšinou len rodičia a priatelia dorastencov.

Preradenie dorastenca do seniorského tímu stojí 100 000 Sk. Dodatočné náklady sú pri dorasteneckom tíme len v prípade, že prikážeš skautovi vyhľadávať mladé nádeje v inom regióne. V tom prípade musíš zaplatiť náklady spojené s jeho presťahovaním (napr. letenka).


Špecialisti[edit]

Každý klub má možnosť najať si širokú paletu špecialistov. Tí ovplyvňujú rad vecí, ale tiež každému samozrejme platíš týždenný plat 75 000 Sk.

Maximálný počet špecialistov jedného zamerania nieje obmedzený, ale výkonnosť každého nasledujúceho špecialistu je nižšia, než predošlého. Dvaja asistenti trenéra sú lepší ako jeden, ale ich výkonosť nieje dvojnásobná. Štyria špecialisti sú lepší ako dvaja špecialisti, ale taktiež tu nieje ich výkonnosť dvakrát väčšia. V hre sú dostupní nasledujúci špecialisti:

  • Tréner brankárov: Zlepšuje formu brankárov a tiež efekt tréningu chytania, ako keby si mal kvalitnejšieho trénera.
  • Asistent trénera: Tak ako tréneri brankárov, majú asistenti ten istý efekt, ako by si mal kvalitnejšieho trénera, čo znamená, že zlepšujú formu hráčov v poli a efekt tréningu. Trénerove vodcovstvo však neovplyvňujú.
  • Psychológ: Zvyšuje sebavedomie a sprostredkovane aj náladu v klube.
  • Tlačový hovorca : Zlepšuje postoj fanúšikov a sponzorov ku klubu.
  • Ekonóm: Pokiaľ máš vysoké dlhy alebo naopak veľa peňazí, môžeš si najať ekonómov, ktorí znižujú úroky u pôžičiek alebo zvyšujú príjmy z investícií.
  • Fyzioterapeut: Znižuje pravdepodobnosť zranenia.
  • Doktor: Urýchľuje vyliečenie zranených hráčov.

Prepustenie jedného špecialistu Ťa stojí 75 000 Sk. Pokiaľ zamestnávaš viac ako 10 špecialistov jedného zamerania (tréneri brankárov a asistenti trénera sa v tomto prípade počítajú ako jedna skupina) môže nastať problém v komunikácii medzi nimi, čo môže pôsobiť negatívne na náladu v klube, ekonomické straty a podobne - vrátane straty tréningu. Pre každého ďalšieho špecialistu, zamestnaného do skupiny prevyšujúci počet desiatich špecialistov, sa toto riziko zvyšuje.

Počet najatých špecialistov si môžeš overiť pod odkazom "Klub" v ponuke "Tvoj klub". Zároveň ich tu môžeš najímať alebo prepúšťať.

Fanúšikovia & sponzori[edit]

Dobrí hráči a fungujúca infraštruktúra sú samozrejmosťou pre dobrý klub. Ale bez tribún plných verných fanúšikov nemá Tvoj klub budúcnosť! Počet fanúšikov priamo ovplyvňuje ekonomiku tímu. Príjem zo vstupného, členské príspevky i príjmy od sponzorov, to všetko závisí na tom, ako fanúšikovia zmýšľajú o Tvojom klube.

O svojich fanúšikoch by si mal vedieť dve veci. Ich nálada sa lepší pokiaľ klub vyhráva (obzvlášť v dôležitých zápasoch) a dáva veľa gólov. Prehra nula tri pred domácim publikom fanúšikov veľmi nenadchne! Fanúšikovia majú tiež krátku pamäť. Jeden týždeň si pre nich hrdina a druhý týždeň chcú Tvoju hlavu!Veľkost fanklubu je druhý dôležitý faktor. Fanklub združuje skalných fanúšikov Tvojho klubu. Títo fanúšikovia neopúšťajú klub po pár zaváhaniach. Ale aj ich počet sa mení v závislosti na výsledkoch klubu, avšak menej než nálada všetkých fanúšikov. Veľký fanklub plný skalných fanúšikov sa formuje mnoho sezón. Najlepšie kluby držiace sa v najvyšších sútažiach majú väčšinou tiež najväčšie fankluby.


Dôležitým zdrojom príjmov sú tvoji sponzori. Sponzori uprednostňujú kluby s dobrou povesťou. Preto od nich dostávaš viac peňazí, čím väčší má Tvoj klub fanklub a lepšie výsledky. Tlačoví hovorcovia zlepšujú aj povesť klubu.

Na začiatku každej sezóny fanúšikovia "zabudnú" na výsledky z minulej sezóny a vkladajú veľké nádeje do nadcházajúcej sezóny.

Náladu fanúšikov a sponzorov môžeš sledovať v sekcii "Ekonomika" v ponuke "Tvoj klub".