Sealand Cup XIX

From Hattrick
Sealand Cup XIX
Tournament details
Season(s) 37 (28th Sealand)
Teams 20
Final positions
Champions Flag of Utrecht.png SC RedHead (3rd title)
Runner-up Flag of Gelderland.png HetBeste
Third place Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 
Fourth place Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit
Tournament statistics
Matches played 41 
Goals scored 195 (4.76 per match)
Top scorer Danmark Karsten Hoboldt Jensen
(9 goals)
XVIII XX

Sealand Cup XIX was the nineteenth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 37. The final was held at Arnold Swelsen Stadion on 30 May 2012, where SC RedHead defeated HetBeste 3–0. The victory secured the third Sealand Cup win for SC RedHead, becoming the first team to do so. Defending champions Limburgia FC did not compete in the tournament.

Participating teams[edit]

20 teams participated in Sealand Cup XIX, including three previous champions. For the first time ever, there were no debuting teams.

Team Manager Participation Best Result
Nederland AC Luna Spirit (Note 1) Quoque 4th Quarterfinals (XV)
Belgium De Peizegemnaars Corniche 5th Quarterfinals (XVI, XVII)
Nederland De Nielses Heijmanses Lief Klein Aapje 5th Quarterfinals (XV)
Nederland F.C. Memorice Memorice 6th Semi-Finals (XIII)
Nederland FC Atse Atse 3rd Second Round (XVIII)
Nederland FC Biegstraaten Q9446 4th Fourth Place (XVIII)
Belgium FC De Sterren Kapoentje 2nd Group Stage (XVIII)
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 5th Quarterfinals (XVI, XVII, XVIII)
Nederland FC Keistad City 192 Quickdutch 9th Champion (XII)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 12th Champion (XVII)
Nederland HetBeste Lightsun 11th Runner-Up (IX)
Nederland Not That Good (Note 2) BC-Eddie 4th Runner-Up (VII, XIII)
Nederland Peloton Peloton 4th Second Stage (XV, XVI, XVIII)
Nederland Pilsner Pirates Buul 3rd Quarterfinals (XVIII)
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 6th Quarterfinals (XIV)
Nederland SC RedHead Steeps 5th Champion (XIV, XV)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 6th Runner-Up (XIV, XVI, XVIII)
Nederland The Di Angelo Wldeam 5th Third Place (XVII)
Nederland TSV Oosterhout MarkoTardelli 4th Second Round (XVIII)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 10th Runner-Up (X)

Note 1: AC Luna Spirit participated for the first time under that name. Their previous appeareances were as de Poi de Poi.

Note 2: Not That Good participated for the first time under that name. Their previous appeareances were as Iron Maiden's Troopers and Sealandisch Nationaal Elftal.

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 10 April 2012
(Heeze, The Netherlands)
17–18 April 2012 (Week 9)
Matchday 2 24–25 April 2012 (Week 10)
Matchday 3 2 May 2012 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 9 May 2012 (Week 12)
Quarterfinals 16 May 2012 (Week 13)
Semi-Finals 23 May 2012 (Week 14)
Final 30 May 2012 (Week 15)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 10 April 2012.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league results, highest four Hatstats in league matches and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other and groups could not contain more than one non-Dutch team.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 487.54
2. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 482.06
3. Flag of Utrecht.png SC RedHead 473.75
4. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 473.56
5. Flag of Gelderland.png HetBeste 367.21

Pot II

Rank Team Coeff.
6. Flag of Bayern.png FC Jaapo 344.31
7. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 327.34
8. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 310.29
9. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 307.25
11. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 300.55

Pot III

Rank Team Coeff.
10. Flag of Gelderland.png Peloton 300.79
12. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 280.04
13. Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 277.82
14. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 273.93
15. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 247.73

Pot IV

Rank Team Coeff.
16. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 220.36
17. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 191.54
18. Flag of West-Vlaanderen.png FC De Sterren 185.75
19. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 172.11
20. Flag of Gelderland.png Not That Good 134.43
  • Due to an organisatorial error, R.C. Vozzko was placed in Pot II.

Fixtures[edit]

The order of the fixtures was drawn after the draw for the group stage. There were six possible combinations in which the group matches could be played, the rounds being:

  • Group Round A: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round B: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round C: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Non-Dutch teams could not play at home during the final group round. As a result, for groups with a non-Dutch team, the draw for the order of group rounds did exclude such combinations from the draw. Non-Dutch teams in Pot I could only play Round B as final round; non-Dutch teams in Pot II could only play Round C as final round; non-Dutch teams in Pot III could only play Rounds A and B as final round; and non-Dutch teams in Pot IV could only play Rounds A and C as final round.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the nineteenth Sealand Cup ran from 17 April to 2 May 2012.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The group winners of each group advanced to the quarterfinals, while the runners-up of each group and the best third-placed team advanced to the second round (intermediate round). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Group Lion[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 3 3 0 0 0 17 0 + 17 9
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 1 1 0 1 5 5 ± 0 5
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 1 0 2 3 10 – 7 2
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 0 0 2 1 2 12 – 10 2
  • Utrechtseboys finished ahead of R.C. Vozzko on head-to-head result: R.C. Vozzko 1–2 (a.s.d.e.t.) Utrechtseboys


18 April 2012 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 8 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 't Vossenhol
(378380224)
18 April 2012 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 1 - 3 Flag of Gelderland.png HetBeste De Boterkuip
(378361222)


25 April 2012 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 't Vossenhol
(378664100)
25 April 2012 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 3 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse La Via Nostra
(378574108)


2 May 2012 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 6 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Ronald Meulenbroek Stadion
(378810874)
2 May 2012 (17:25)
HetBeste Flag of Gelderland.png 1 - 1 a.e.t. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko La Via Nostra
(378825356)
  Penalties  
3 – 2

Group Rhinoceros[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 2 0 0 1 12 6 + 6 6
Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 2 0 0 1 10 6 + 4 6
Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3 2 0 0 1 11 8 + 3 6
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 0 0 0 3 1 14 – 13 0
  • FC Jaapo finished ahead of Pilsner Pirates and AC Luna Spirit on head-to-head goal difference: FC Jaapo, 3 points (7–5); Pilsner Pirates, 3 points (6–6); AC Luna Spirit, 3 points (6–8).


17 April 2012 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 2 - 3 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates SeaWeasel Arena
(378349210)
18 April 2012 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 5 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Azure Bowl
(378374264)


24 April 2012 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 5 - 2 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit SeaWeasel Arena
(378576187)
25 April 2012 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 0 - 4 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Sherlock's Estate
(378604282)


2 May 2012 (17:10)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 3 - 4 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Pirate Bay
(378776395)
2 May 2012 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 1 - 5 Flag of Bayern.png FC Jaapo Sherlock's Estate
(378766747)

Group Elephant[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 3 0 0 0 14 1 + 13 9
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 18 5 + 13 6
Flag of Gelderland.png Peloton 3 1 0 0 2 3 11 – 8 3
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 0 0 0 3 0 18 – 18 0
18 April 2012 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 de Tudorel Udreskoe Arena
(378372157)
18 April 2012 (17:10)
Peloton Flag of Gelderland.png 2 - 0 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Roubaix Velodrome
(378344498)


25 April 2012 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png Peloton Keistad Road
(378580604)
25 April 2012 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 0 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia GMV Memorial Stadium
(378682791)


2 May 2012 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 4 - 1 Flag of Gelderland.png Peloton de Tudorel Udreskoe Arena
(378739985)
2 May 2012 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 11 - 0 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Keistad Road
(378741515)

Group Buffalo[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 3 0 0 0 14 1 + 13 9
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 2 0 0 1 11 5 + 6 6
Flag of West-Vlaanderen.png FC De Sterren 3 1 0 0 2 2 15 – 12 3
Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses 3 0 0 0 3 1 7 – 6 0
18 April 2012 (13:00)
FC De Sterren Flag of West-Vlaanderen.png 0 - 7 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo Sterrenstadion
(378392610)
18 April 2012 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Bieg Stadium
(378398766)


25 April 2012 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 3 - 0 Flag of Overijssel.png De Nielses Heijmanses Theatre of Angelo
(378602006)
25 April 2012 (17:25)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 7 - 0 Flag of West-Vlaanderen.png FC De Sterren Bieg Stadium
(378577561)


2 May 2012 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 1 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Theatre of Angelo
(378742698)
2 May 2012 (17:25)
De Nielses Heijmanses Flag of Overijssel.png 1 - 2 Flag of West-Vlaanderen.png FC De Sterren Niels Arena
(378878650)

Group Leopard[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 3 0 0 0 5 1 + 4 9
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 2 0 0 1 9 4 + 5 6
Flag of Gelderland.png Not That Good 3 1 0 0 2 1 5 – 4 3
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 0 0 0 3 0 5 – 5 0
  • Limburgia FC played as an out-of-competition replacement for De Peizegemnaars in the match against SC RedHead, with SC RedHead being awarded the win. Any goals and cards for SC RedHead counted for the classifications; goals and cards by Limburgia FC did not count for De Peizegemnaars.


18 April 2012 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 0 - 4
Victory awarded to SC RedHead
Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC RedHeaded Mania Dome
(378378857)
18 April 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 4 - 0 Flag of Gelderland.png Not That Good Waaier
(378428899)


25 April 2012 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 0 - 1 Flag of Gelderland.png Not That Good Den Akker van Peizegem
(378583966)
25 April 2012 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 4 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice RedHeaded Mania Dome
(378566255)


2 May 2012 (17:10)
Not That Good Flag of Gelderland.png 0 - 1 Flag of Utrecht.png SC RedHead Ugliest Place
(378765384)
2 May 2012 (17:25)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 4 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Waaier
(378786765)

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Eleven teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by best third-placed team). Teams tied on points would be ranked by the results between the top-three teams only.

Draw[edit]

The teams were seeded first to eleventh, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account when teams were tied on points). Group winners received a bye to the quarterfinals; the other six teams qualified for the second round (intermediate round). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were not re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the highest-seeds would only face the lowest-seeded teams if all higher-seeded teams would win. In case the higher-seeded team would win each match, the first seed would receive a bye in the second round; face the eighth seed in the quarterfinals; the fourth seed in the semi-finals; and the second seed in the final. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other before the semi-finals.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. Arnold Swelsen Stadion, the home stadium of Limburgia FC (winner of the previous edition), was selected as host of the final.

Group Winners
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 9 2 2 0 0 0 12 1 + 11 9
2. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 9 2 2 0 0 0 9 0 + 9 6
3. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 9 2 2 0 0 0 9 1 + 8 6
4. Flag of Utrecht.png SC RedHead 9 2 2 0 0 0 5 1 + 4 6
5. Flag of Bayern.png FC Jaapo 6 2 1 0 0 1 7 5 + 2 3
Group Runners-Up
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
6. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 6 2 1 0 0 1 8 5 + 3 3
7. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 6 2 1 0 0 1 7 5 + 2 3
8. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 6 2 1 0 0 1 5 4 + 1 3
9. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 6 2 1 0 0 1 6 6 ± 0 3
10. Flag of Gelderland.png HetBeste 5 2 1 0 0 1 3 4 – 1 3
Group Numbers Three
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
11. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 6 2 1 0 0 1 6 8 – 2 3
12. Flag of Gelderland.png Not That Good 3 2 0 0 0 2 0 5 – 5 0
13. Flag of Gelderland.png Peloton 3 2 0 0 0 2 1 11 – 10 0
14. Flag of West-Vlaanderen.png FC De Sterren 3 2 0 0 0 2 0 14 – 14 0
15. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 2 2 0 0 0 2 1 9 – 8 0

Bracket[edit]

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
4 Flag of Utrecht.png SC RedHead  
Bye  
  4 Flag of Utrecht.png SC RedHead 4  
 
  5 Flag of Bayern.png FC Jaapo 2  
5 Flag of Bayern.png FC Jaapo
Bye  
  4 Flag of Utrecht.png SC RedHead 5  
  8 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 1  
1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten  
Bye  
  1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 1
 
  8 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 9  
8 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice (a.s.d.e.t.) 4
9 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3  
  4 Flag of Utrecht.png SC RedHead 3
  10 Flag of Gelderland.png HetBeste 0
3 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia  
Bye  
  3 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 1
 
  10 Flag of Gelderland.png HetBeste (a.s.d.e.t.) 2  
7 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 2
10 Flag of Gelderland.png HetBeste 4  
  10 Flag of Gelderland.png HetBeste 3
  11 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 0  
2 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse  
Bye   Small Final
  2 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 02
 
  11 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit (p.s.o.) 04  
6 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 1 8 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 5
11 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 2     11 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 1

Second Round[edit]

9 May 2012 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 1 - 2 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Theatre of Angelo
(378946927)
9 May 2012 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 2 - 4 Flag of Gelderland.png HetBeste Keistad Road
(379028087)
9 May 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 4 - 3 a.s.d.e.t. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Waaier
(379071296)

Quarterfinals[edit]

16 May 2012 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 1 - 9 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice La Via Nostra (HetBeste)
(379140407)
16 May 2012 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(379137881)
  Penalties  
2 – 4


16 May 2012 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Gelderland.png HetBeste Colosseum Älgsafarium (Malus Alces)
(379289419)
16 May 2012 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 4 - 2 Flag of Bayern.png FC Jaapo Arnold Swelsen Stadion (Limburgia FC)
(379172898)

Semi-Finals[edit]

23 May 2012 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 5 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Stadion der Kampioenen (De Snelle Jelles)
(379337662)
23 May 2012 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 3 - 0 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(379340161)

Small Final[edit]

30 May 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 5 - 1 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Sherlock's Estate (Sherlock's Boys)
(379530612)

Final[edit]

30 May 2012 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 3 - 0 Flag of Gelderland.png HetBeste Arnold Swelsen Stadion (Limburgia FC)
(379531578)
Sealand Cup XIX Champion
Flag of Utrecht.png
SC RedHead
Third title

Top Goalscorers[edit]

Karsten Hoboldt Jensen (FC Keistad City 192) became top scorer of the tournament with nine goals. In total, 195 goals were scored by 122 different players, including the goals scored by Limburgia FC. Only 191 official Sealand Cup goals were scored during the tournament.

Rank Name Team Goals
1 Danmark Karsten Hoboldt Jensen Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 9
2 Nederland Falco Wichers Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 6
3 Nederland Hendrick Burmanje Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 5
4 Nederland Ronny Althuisius Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 5
5 Nederland Samuel Tuitert Flag of Utrecht.png SC RedHead 5
6 Nederland Fredje Wiering Flag of Utrecht.png SC RedHead 5
7 Nederland Bob Polman Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 5

  • Hendrick Burmanje won the Bronze Boot by virtue of having played fewer minutes (270) than Ronny Althuisius (360), Samuel Tuitert (386) and Fredje Wiering (511) and each of them having scored more field goals (five) than Bob Polman (four).


Six hat-tricks were scored during the tournament.

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Nederland Falco Wichers Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 0–1, 0–6, 0–7 0–8 R.C. Vozzko Group Stage (Lion)
Danmark Karsten Hoboldt Jensen Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3–0, 5–0, 6–0 7–0 Peloton Group Stage (Elephant)
Danmark Karsten Hoboldt Jensen (5) Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 1–0, 2–0, 3–0, 5–0, 10–0 11–0 TSV Oosterhout Group Stage (Elephant)
Nederland Aard Appel Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 0–1, 1–2, 1–5 1–5 The Di Angelo Group Stage (Buffalo)
Nederland Ronny Althuisius Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 0–5, 0–6, 0–8 1–9 FC Biegstraaten Quarterfinals
Nederland Fredje Wiering Flag of Utrecht.png SC RedHead 3–0, 4–1, 5–1 5–1 F.C. Memorice Semi-Finals

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 0
Red card (second yellow) 2
Yellow card 56

The Fair Play Award was won by SC RedHead (three yellow cards in six matches) with 18 points. See Sealand Cup XIX/Fair Play Award for the full classification. The disciplinary record given includes cards received by Limburgia FC. Only 55 yellow cards were given to teams in contention for the Fair Play Award.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 72,210 - an average of 1,761 per match.
  • The match with the highest attendance was the Group Lion match between HetBeste and R.C. Vozzko (3,941).
  • The match with the lowest attendance was the Group Lion match between Utrechtseboys and HetBeste (735).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 1.1 million visitors (during the final).
  • Hessel Drummen (FC Biegstraaten) scored the 3000th Sealand Cup goal in the Group Buffalo match against FC De Sterren.
  • Eleazar Medrano (AC Luna Spirit) scored the 3100th Sealand Cup goal in the small final against F.C. Memorice.
  • Bob Polman (FC Sammie de Cavia) became tied overall top scorer of the Sealand Cup with nineteen goals (together with Naarden's Christian Villa).
  • The highest ratings were achieved by SC RedHead (342 Hatstats) in a semi-final against F.C. Memorice.
  • The highest-rated match was a semi-final (604 Hatstats) between SC RedHead (342) and F.C. Memorice (262).