Sealand Cup XX

From Hattrick
Sealand Cup XX
Tournament details
Season(s) 38 (29th Sealand)
Teams 22
Final positions
Champions Flag of Fryslân.png F.C. Memorice (1st title)
Runner-up Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten
Third place Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 
Fourth place Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit
Tournament statistics
Matches played 48 
Goals scored 237 (4.94 per match)
Top scorer Nederland Aard Appel
(11 goals)
XIX XXI

Sealand Cup XX was the twentieth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 38. The final was held at RedHeaded Mania Dome on 19 September 2012, where F.C. Memorice defeated FC Biegstraaten 4–1. Defending champions SC RedHead did not compete in the tournament.

Participating teams[edit]

22 teams participated in Sealand Cup XX, including three previous champions. Four teams made their début.

Team Manager Participation Best Result
Nederland AC Luna Spirit Quoque 5th Fourth Place (XIX)
Nederland Archimedes 83 Eurekaa 1st Début
Belgium Cercle Santa Croch Divdw 1st Début
Belgium De Peizegemnaars Corniche 6th Quarterfinals (XVI, XVII)
Nederland F.C. Memorice Memorice 7th Third Place (XIX)
Nederland FC Atse Atse 4th Quarterfinals (XIX)
Nederland FC Biegstraaten Q9446 5th Fourth Place (XVIII)
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 6th Quarterfinals (XVI, XVII, XVIII, XIX)
Nederland FC Keistad City 192 Quickdutch 10th Champion (XII)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 13th Champion (XVII)
Nederland HetBeste Lightsun 12th Runner-Up (IX, XIX)
Nederland Malus Alces DrMoose 2nd Group Stage (XV)
Belgium Nieuwe Koerswijk Negers (Note) ArtBlakey 6th Champion (XI)
Nederland Not That Good BC-Eddie 5th Runner-Up (VII, XIII)
Nederland Pilsner Pirates Buul 4th Quarterfinals (XVIII)
Belgium Ploeg Van 'T Stad Fr33k 2nd Group Stage (XVIII)
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 7th Quarterfinals (XIV)
Belgium Redbull Football Team Pamfluit 1st Début
Nederland Sherlock's Boys Seabert 7th Runner-Up (XIV, XVI, XVIII)
Nederland TSV Oosterhout MarkoTardelli 5th Second Round (XVIII)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 11th Runner-Up (X)
Nederland vv De Schutters Monique 1st Début

Note: Nieuwe Koerswijk Negers participated for the first time under that name. Their previous appeareances were as The Jazz Messengers.

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 1 August 2012
(Heeze, The Netherlands)
7–8 August 2012 (Week 9)
Matchday 2 14–15 August 2012 (Week 10)
Matchday 3 22 August 2012 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 28–29 August 2012 (Week 12)
Quarterfinals 5 September 2012 (Week 13)
Semi-Finals 12–13 September 2012 (Week 14)
Final 19 September 2012 (Week 15)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 1 August 2012.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league results, highest four Hatstats in league matches and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other and groups could not contain more than one Belgian team.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Gelderland.png HetBeste 490.53
2. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 467.44
3. Flag of Bayern.png FC Jaapo 408.58
4. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 387.39
5. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 386.51
6. Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 371.40

Pot II

Rank Team Coeff.
7. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 364.13
8. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 352.64
9. Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 352.09
10. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 347.15
11. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 337.95
12. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 335.58

Pot III

Rank Team Coeff.
13. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 290.69
14. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 278.26
15. Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers 249.42
16. Flag of Groningen.png vv De Schutters 243.97
17. Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team 237.40
18. Flag of Gelderland.png Not That Good 236.86

Pot IV

Rank Team Coeff.
19. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 187.80
20. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 179.09
21. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 159.86
22. Flag of Noord-Holland.png Archimedes 83 126.12

Fixtures[edit]

The order of the fixtures was drawn after the draw for the group stage. There were six possible combinations in which the group matches could be played, the rounds being:

  • Group Round A: Pot I Team vs. Pot III Team / Pot II Team vs. Pot IV Team
  • Group Round B: Pot II Team vs. Pot III Team / Pot IV Team vs. Pot I Team
  • Group Round C: Pot I Team vs. Pot II Team / Pot III Team vs. Pot IV Team

Non-Dutch teams could not play at home during the final group round in groups with only one non-Dutch team. As a result, for those groups, the draw for the order of group rounds did exclude such combinations from the draw. Non-Dutch teams in Pot I could only play Round B as final round; non-Dutch teams in Pot II could only play Round C as final round; non-Dutch teams in Pot III could only play Rounds A and B as final round; and non-Dutch teams in Pot IV could only play Rounds A and C as final round. In the group with two non-Dutch teams, all combinations for orders of the fixtures were possible, as it was impossible to have both Dutch teams in that group play at home during the last group round. In groups with only three teams, the Pot III Team played at home against the Pot I Team.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the twentieth Sealand Cup ran from 17 April to 2 May 2012.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

Group N and D had three teams each that played each other in a single round-robin format. The two remaining teams played each other. The results of that match were not included to determine qualification, but did count for goalscoring and fair play purposes.

The top-two teams of each group and the four best third-placed teams advanced to the second round (round of sixteen). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Group S[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 3 0 0 0 14 8 + 6 9
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 2 0 0 1 11 6 + 5 6
Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 1 0 0 2 10 11 – 1 3
Flag of Noord-Holland.png Archimedes 83 3 0 0 0 3 5 15 – 10 0
7 August 2012 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 5 - 3 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko SeaWeasel Arena
(393820864)
8 August 2012 (17:10)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 7 - 2 Flag of Noord-Holland.png Archimedes 83 Pirate Bay
(393856872)


14 August 2012 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 5 - 3 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates SeaWeasel Arena
(394084820)
15 August 2012 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png Archimedes 83 't Vossenhol
(394036906)


22 August 2012 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 4 - 0 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 't Vossenhol
(394212678)
22 August 2012 (17:25)
Archimedes 83 Flag of Noord-Holland.png 2 - 4 Flag of Bayern.png FC Jaapo De Badkuip
(394187862)

Group E[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 2 0 1 0 8 3 + 5 7
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 2 0 0 1 5 5 ± 0 6
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 1 0 0 2 3 5 – 2 3
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 1 0 2 4 7 – 3 2
8 August 2012 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 1 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Den Akker van Peizegem
(393813410)
8 August 2012 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 4 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia La Via Nostra
(393787797)


15 August 2012 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 1 - 1 a.e.t. Flag of Gelderland.png HetBeste De Boterkuip
(393994764)
  Penalties  
3 – 2


15 August 2012 (17:25)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 1 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars de Tudorel Udreskoe Arena
(394070406)


22 August 2012 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 4 - 1 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys de Tudorel Udreskoe Arena
(394311704)
22 August 2012 (17:25)
HetBeste Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars La Via Nostra
(394274001)

Group A[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 3 3 0 0 0 15 0 + 15 9
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 2 0 0 1 10 5 + 5 6
Flag of Groningen.png vv De Schutters 3 1 0 0 2 8 8 ± 0 3
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 0 0 0 3 1 21 – 20 0
8 August 2012 (13:00)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 4 - 0 Flag of Groningen.png vv De Schutters Santa Croch Park
(393807342)
8 August 2012 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 6 - 1 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys GMV Memorial Stadium
(393788765)


15 August 2012 (13:00)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 0 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Santa Croch Park
(394012122)
15 August 2012 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 0 - 7 Flag of Groningen.png vv De Schutters Sherlock's Estate
(393985200)


22 August 2012 (17:10)
vv De Schutters Flag of Groningen.png 1 - 4 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Old Trafford
(394191285)
22 August 2012 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 0 - 8 Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch Sherlock's Estate
(394173604)

Group L[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3 3 0 0 0 13 3 + 10 9
Flag of Gelderland.png Not That Good 3 2 0 0 1 7 3 + 4 6
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 1 0 0 2 7 14 – 7 3
Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3 0 0 0 3 5 12 – 7 0
8 August 2012 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 8 - 1 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Colosseum Älgsafarium
(393862869)
8 August 2012 (17:25)
Not That Good Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Ugliest Place
(393841494)


15 August 2012 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 2 - 3 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(393984637)
15 August 2012 (17:10)
FC Keistad City Flag of Utrecht.png 0 - 4 Flag of Gelderland.png Not That Good Keistad Road
(394125067)


22 August 2012 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Gelderland.png Not That Good Colosseum Älgsafarium
(394165774)
22 August 2012 (17:25)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 6 - 2 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Keistad Road
(394186369)

Group N[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 2 2 0 0 0 6 0 + 6 6
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 2 1 0 0 1 2 4 – 2 3
Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team 2 0 0 0 2 1 5 – 4 0
  • The unplayed match between Redbull Football Team and F.C. Memorice was, for seeding purposes, recorded as 0–3; the same score as F.C. Memorice achieved in their inter-group match.


8 August 2012 (17:25)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 2 - 1 Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team Eurosong 22 Sealand
(393948443)



Redbull Football Team Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 3
Awarded
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice
(N/A)


22 August 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Waaier
(394186168)

Group D[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Neg. 2 1 1 0 0 7 1 + 6 5
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 2 1 0 0 1 5 5 ± 0 3
Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 2 0 0 1 1 1 7 – 6 1
8 August 2012 (13:00)
Nieuwe Koerswijk Negers Flag of West-Vlaanderen.png 5 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Village Vanguard
(393808341)


15 August 2012 (17:25)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 1 - 2 a.s.d.e.t. Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers Azure Bowl
(393994332)


22 August 2012 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Bieg Stadium
(394148818)

Inter-Group Matches[edit]

8 August 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Waaier
(393790110)


15 August 2012 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Bieg Stadium
(394013461)


22 August 2012 (13:00)
Redbull Football Team Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 9 Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers Ledebergplein
(394283470)

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by the four best third-placed teams). The results against the fourth-placed team were not counted to determine qualification and seeding, but teams from four-team groups could not earn advantage because of this rule.

Draw[edit]

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were not re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the highest-seeds would only face the lowest-seeded teams if all higher-seeded teams would win. In case the higher-seeded team would win each match, the first seed would face the sixteenth seed in the second round; the eighth seed in the quarterfinals; the fourth seed in the semi-finals; and the second seed in the final. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other in the second round.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. RedHeaded Mania Dome, the home stadium of SC RedHead (winner of the previous edition), was selected as host of the final.

Group Winners
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Noord-Holland.png Malus Alces (L) 2 2 0 0 0 10 1 + 9 6
2. Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch (A) 2 2 0 0 0 7 0 + 7 6
3. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice (N) 2 2 0 0 0 6 0 + 6 6
4. Flag of Bayern.png FC Jaapo (S) 2 2 0 0 0 10 6 + 4 6
5. Flag of Gelderland.png HetBeste (E) 2 2 0 0 0 7 1 + 6 6
6. Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk N. (D) 2 1 1 0 0 7 1 + 6 5
Group Runners-Up
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
7. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko (S) 2 1 0 0 1 7 5 + 2 3
8. Flag of Gelderland.png Not That Good (L) 2 1 0 0 1 4 2 + 2 3
9. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten (D) 2 1 0 0 1 5 5 ± 0 3
10. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout (A) 2 1 0 0 1 4 4 ± 0 3
11. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse (N) 2 1 0 0 1 2 4 – 2 3
12. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (E) 2 1 0 0 1 1 4 – 3 3
Group Numbers Three
Seed Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
13. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit (D) 2 0 0 1 1 1 7 – 6 1
14. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars (E) 2 0 0 0 2 1 4 – 3 0
15. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates (S) 2 0 0 0 2 3 9 – 6 0
16. Flag of Groningen.png vv De Schutters (A) 2 0 0 0 2 1 8 – 7 0
17. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 (L) 2 0 0 0 2 1 12 – 11 0
18. Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Tm. (N) 2 0 0 0 2 1 5 – 4 0
  • HetBeste received fifth seed, because they gained 7 points in their group and could not earn advantage compared to the other winners from four-team groups; Malus Alces, Cercle Santa Croch and FC Jaapo (9 points).
  • Redbull Football Team received eighteenth seed, because they forfeited a match.

Bracket[edit]

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
2 Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 4  
15 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 0  
  2 Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 3  
 
  10 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 2  
7 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 1
10 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 4  
  2 Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 0  
  3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 1  
3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 8  
14 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 0  
  3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 2
 
  6 Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers 1  
6 Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers 8
12 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 1  
  3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 4
  9 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 1
1 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 6  
16 Flag of Groningen.png vv De Schutters 0  
  1 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3
 
  9 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 5  
8 Flag of Gelderland.png Not That Good 0
9 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 5  
  9 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 5
  13 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 0  
5 Flag of Gelderland.png HetBeste 1  
11 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 4   Small Final
  11 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 0
 
  13 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3  
4 Flag of Bayern.png FC Jaapo 02 2 Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 2
13 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit (p.s.o.) 03     13 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 1

Second Round[edit]

28 August 2012 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit SeaWeasel Arena
(394364957)
  Penalties  
2 – 3


29 August 2012 (13:00)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 4 - 0 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Santa Croch Park
(394373416)
29 August 2012 (13:00)
Nieuwe Koerswijk Negers Flag of West-Vlaanderen.png 8 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Village Vanguard
(394385661)
29 August 2012 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 4 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 't Vossenhol
(394354125)
29 August 2012 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 6 - 0 Flag of Groningen.png vv De Schutters Colosseum Älgsafarium
(394327385)
29 August 2012 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 1 - 4 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse La Via Nostra
(394381140)
29 August 2012 (17:10)
Not That Good Flag of Gelderland.png 0 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Ugliest Place
(394445218)
29 August 2012 (17:25)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 8 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Waaier
(394349512)

Quarterfinals[edit]

5 September 2012 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 3 - 5 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Arnold Swelsen Stadion (Limburgia FC)
(394512236)
5 September 2012 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 0 - 3 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(394544574)
5 September 2012 (17:25)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 2 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(394549749)
5 September 2012 (17:25)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 2 - 1 Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers Stadion der Kampioenen (De Snelle Jelles)
(394528117)

Semi-Finals[edit]

12 September 2012 (14:00)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 0 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Hop Arena (Hop III), Czechia
(394743706)
13 September 2012 (3:00)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Sealand Arena (Selección de Sealand), Argentina
(394723399)

Small Final[edit]

19 September 2012 (17:25)
Cercle Santa Croch Flag of West-Vlaanderen.png 2 - 1 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Kings Castle (Kings Squad)
(394902498)

Final[edit]

19 September 2012 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(394907060)
Sealand Cup XX Champion
Flag of Fryslân.png
F.C. Memorice
First title

Top Goalscorers[edit]

Aard Appel (FC Biegstraaten) became top scorer of the tournament with eleven goals. In total, 237 goals were scored by 134 different players.

Rank Name Team Goals
1 Nederland Aard Appel Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 11
2 Kampuchea Bona Ouch Flag of Bayern.png FC Jaapo 7
3 España Juan Basoa Rivas Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers 7
4 Suomi Pekka Turpiainen Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 7
5 Nederland José Feith Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 5
6 England James Fletcher Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 4
España Paco Iranzo Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers
Lutz Schaab Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch
Nederland Jerôme van den Top Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten
Deutschland Rolf Zschernitz Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout

  • Bona Ouch won the Silver Boot by virtue of having played fewer minutes (270) than Juan Basoa Rivas (340) and each of them having scored more field goals (seven) than Pekka Turpiainen (four).
  • Juan Basoa Rivas won the Bronze Boot by virtue of having having scored more field goals (seven) than Pekka Turpiainen (four).


Nine hat-tricks were scored during the tournament.

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Kampuchea Bona Ouch Flag of Bayern.png FC Jaapo 1–0, 2–0, 5–2 5–3 R.C. Vozzko Group Stage (S)
Suomi Pekka Turpiainen (4) Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3–1, 4–1, 7–1, 8–1 8–1 FC Keistad City 192 Group Stage (L)
Nederland Aard Appel Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 1–0, 2–0, 5–0 5–0 FC Atse Inter-Group Matches
España Paco Iranzo Flag of West-Vlaanderen.png Nieuwe Koerswijk Negers 0–1, 0–2, 1–8 1–9 Redbull Football Team Inter-Group Matches
Denis Pailloux Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 0–1, 0–4, 0–5 0–8 Sherlock's Boys Group Stage (A)
Belgium Leendert Dupriez Flag of West-Vlaanderen.png Cercle Santa Croch 0–2, 0–7, 0–8 0–8 Sherlock's Boys Group Stage (A)
Kampuchea Bona Ouch Flag of Bayern.png FC Jaapo 2–2, 2–3, 2–4 2–4 Archimedes 83 Group Stage (S)
Nederland José Feith Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3–0, 4–0, 5–0 8–0 De Peizegemnaars Second Round
Nederland Aard Appel Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 0–3, 1–4, 2–5 3–5 Malus Alces Quarterfinals

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 0
Red card (second yellow) 3
Yellow card 64

The Fair Play Award was won by AC Luna Spirit (three yellow cards in seven matches) with 20 points. See Sealand Cup XX/Fair Play Award for the full classification.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 89,550 - an average of 1,866 per match.
  • The match with the highest attendance was the Group A match between Cercle Santa Croch and vv De Schutters (4,018).
  • The match with the lowest attendance was the Group E match between FC Sammie de Cavia and Utrechtseboys (687).
  • Tome Kivač (Not That Good) scored the 3200th Sealand Cup goal in the Group L match against FC Keistad City 192.
  • Etién Lume (Malus Alces) scored the 3300th Sealand Cup goal in the Second Round match against vv De Schutters.
  • Top scorer Aard Appel became overall top scorer of the Sealand Cup with twenty-three goals.
  • Abbas Rasibi (R.C. Vozzko) became the third player to score in five different Sealand Cups.
  • The highest ratings were achieved by F.C. Memorice (328 Hatstats) in a Group N match against FC Atse.
  • The highest-rated match was a quarterfinal (610 Hatstats) between F.C. Memorice (306) and Nieuwe Koerswijk Negers (304).