Sealand Cup XXIX

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Sealand Cup XXIX
Tournament details
Season(s) 47 (38th Sealand)
Teams 24
Final positions
Champions Flag of Overijssel.png Rohda Raalte (1st title)
Runner-up Flag of Gelderland.png HetBeste
Third place Flag of Utrecht.png 1Utreg1 
Fourth place Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam
Tournament statistics
Matches played 52 
Goals scored 216 (4.15 per match)
Top scorer Netherlands Roeland Kuperus
(8 goals)
XXVIII XXX

Sealand Cup XXIX was the twenty-ninth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 47. The final was held at Galg & Waard on 24 June 2015, where Rohda Raalte defeated HetBeste 5–0. Title holder 1Utreg1 was eliminated by HetBeste in the semi-finals.

Participating teams

24 teams participated in Sealand Cup XXIX, including three previous champions. Four teams made their début.

Team Manager Participation Best Result
Netherlands 1Utreg1 DeDen 4th Champion (XXVI, XXVIII)
Netherlands AC Luna Spirit Quoque 13th Runner-Up (XXI)
Netherlands Ad Maiorem Mei Gloriam (Note) Kasperge 2nd Group Stage (I)
Netherlands Appy United Appiy 2nd Group Stage (XXVIII)
Netherlands Bal op 't Dak 10 Ajax17hooijdonk 8th Round of Sixteen (XXIV)
Netherlands D.W.I.W. Japboppe 6th Third Place (XXIV, XXVIII)
Netherlands De Barracuda Vosacre 1st Début
Netherlands F.C. Memorice Memorice 12th Champion (XX)
Netherlands FC Atse Atse 13th Quarterfinals (XIX, XX, XXII, XXIII, XXV, XXVI)
Netherlands FC Kwapl Ernst_Kwapl 1st Début
Netherlands FC Sammie de Cavia Spammie 22nd Champion (XVII)
Netherlands Gelderse Voetballers WvW-Jelte 2nd Group Stage (XXVII)
Netherlands HetBeste Lightsun 21st Runner-Up (IX, XIX)
Netherlands Juventa '12 en FC Twente Combinatie -Edit- 1st Début
Netherlands Physios United Malarkan 9th Quarterfinals (XXVII)
Belgium Ploeg Van 'T Stad Fr33k 8th Fourth Place (XXV)
Netherlands RKTVV Luniz1 6th Quarterfinals (XXIII, XXVIII)
Netherlands Rode Ster Dordrecht RedStarDordt 8th Quarterfinals (XXIV, XXVI, XXVII)
Netherlands Rohda Raalte Sirr_Robin 6th Third Place (XXVII)
Netherlands Sherlock's Boys Seabert 12th Runner-Up (XIV, XVI, XVIII)
Netherlands Utrechtseboys Whielckert 20th Runner-Up (X)
Netherlands Viktor United City JoaquimViktrodriguez 5th Round of Sixteen (XXIII)
Netherlands Zatarra Football Club Mardandoo 1st Début
Netherlands Zwitsal Boys Coopah 6th Round of Sixteen (XXVII)

Note: Ad Maiorem Mei Gloriam participated for the first time under that name. Their previous appeareance was as Gaan met die Sjaan.

Round and Draw Dates

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 6 May 2015
(Heeze, The Netherlands)
13 May 2015 (Week 9)
Matchday 2 20 May 2015 (Week 10)
Matchday 3 27 May 2015 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 3 June 2015 (Week 12)
Quarterfinals 10 June 2015 (Week 13)
Semi-Finals 17 June 2015 (Week 14)
Final 23 June 2015 (Week 15)

Seeding

The draw for the group stage was held in Heeze on 6 May 2015.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league results, Hatstats and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other. Title holder 1Utreg1 was seeded into first position (regardless of their coefficient) and automatically drawn into the Dogwood Group.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Utrecht.png 1Utreg1 TH 415.13
2. Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 377.06
3. Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 306.66
4. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 303.24
5. Flag of Gelderland.png HetBeste 295.93
6. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 291.22

Pot II

Rank Team Coeff.
7. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 254.26
8. Flag of Groningen.png Physios United 252.50
9. Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 245.91
10. Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club 233.24
11. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 221.78
12. Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 213.51

Pot III

Rank Team Coeff.
13. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 206.73
14. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 194.91
15. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 193.22
16. Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 166.47
17. Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys 157.60
18. Flag of Fryslân.png De Barracuda 154.08

Pot IV

Rank Team Coeff.
19. Flag of Gelderland.png Gelderse Voetballers 151.31
20. Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City 140.30
21. Flag of Zuid-Holland.png Appy United 130.83
22. Flag of Gelderland.png FC Kwapl 99.88
23. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 86.94
24. Flag of Overijssel.png Juventa '12 en FC Twente Com. 77.79

Group Stage

The Group Stage of the twenty-ninth Sealand Cup ran from 13 to 27 May 2015. Because of the 2015 FIFA Women's World Cup, the groups were named after the official provincial flowers of the six cities that hosted matches in the World Cup: the pacific dogwood (for Vancouver, British Columbia), the wild rose (for Edmonton, Alberta), the blue flag iris (for Montréal, Québec), the white trillium (for Ottawa, Ontario), the prairie crocus (for Winnipeg, Manitoba) and the purple violet (for Moncton, New Brunswick).

Format

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after extra time or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after extra time or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, matches decided after extra time or after a penalty shoot-out were treated as if the match had been decided after a golden goal (regardless of the actual number of goals scored). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches. The order of play in each group was decided by draw.

The top-two teams of each group and the four best third-placed teams advanced to the second round (round of sixteen). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Dogwood Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png 1Utreg1 3 2 1 0 0 7 1 + 6 8
Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club 3 2 0 1 0 9 1 + 8 7
Flag of Gelderland.png Gelderse Voetballers 3 1 0 0 2 5 8 – 3 3
Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys 3 0 0 0 3 2 13 – 11 0


13 May 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 2 - 0 a.e.t. Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club Galg & Waard
(526657538)
13 May 2015 (17:10)
Zwitsal Boys Flag of Noord-Holland.png 1 - 5 Flag of Gelderland.png Gelderse Voetballers Zachte Zwitsalbilletjes Dome
(526666878)


20 May 2015 (17:10)
Zatarra Football Club Flag of Drenthe.png 4 - 0 Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys Zatarrian Base
(526771490)
20 May 2015 (17:10)
Gelderse Voetballers Flag of Gelderland.png 0 - 2 Flag of Utrecht.png 1Utreg1 Gelder Arena
(526772361)


27 May 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys Galg & Waard
(526881092)
27 May 2015 (17:10)
Zatarra Football Club Flag of Drenthe.png 5 - 0 Flag of Gelderland.png Gelderse Voetballers Zatarrian Base
(526898396)

Rose Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 3 1 2 0 0 7 0 + 7 7
Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 3 0 2 1 0 2 1 + 1 5
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 2 0 2 2 ± 0 5
Flag of Overijssel.png Juventa '12 en FCTC 3 0 0 1 2 0 8 – 8 1
  • RKTVV finished ahead of FC Sammie de Cavia on head-to-head result: RKTVV 0–0 (2–0 p.s.o.) FC Sammie de Cavia


13 May 2015 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Markettenweg
(526659760)
  Penalties  
3 – 0


13 May 2015 (17:10)
RKTVV Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Overijssel.png Juventa '12 en FC Twente Combinatie De Thuisfluiters Arena
(526663461)
  Penalties  
3 – 2


20 May 2015 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 1 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Brabant.png RKTVV Markettenweg
(526805383)
20 May 2015 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Overijssel.png Juventa '12 en FC Twente Combinatie de Tudorel Udreskoe Arena
(526774726)


27 May 2015 (17:10)
RKTVV Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia De Thuisfluiters Arena
(526884612)
  Penalties  
2 – 0


27 May 2015 (17:10)
Juventa '12 en FC Twente Combinatie Flag of Overijssel.png 0 - 5 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht Clubbacimplexa
(526880335)

Iris Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 3 3 0 0 0 12 0 + 12 9
Flag of Groningen.png Physios United 3 2 0 0 1 9 5 + 4 6
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 1 0 0 2 5 9 – 4 3
Flag of Gelderland.png FC Kwapl 3 0 0 0 3 1 13 – 12 0


13 May 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 3 - 0 Flag of Groningen.png Physios United Camp Rohda
(526666221)
13 May 2015 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 3 - 1 Flag of Gelderland.png FC Kwapl De Boterkuip
(526678843)


20 May 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 4 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Camp Rohda
(526753798)
20 May 2015 (17:10)
Physios United Flag of Groningen.png 5 - 0 Flag of Gelderland.png FC Kwapl KNGF Homeground
(526794974)


27 May 2015 (17:10)
Physios United Flag of Groningen.png 4 - 2 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys KNGF Homeground
(526863233)
27 May 2015 (17:10)
FC Kwapl Flag of Gelderland.png 0 - 5 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte Ernst Kwapl Stadion
(526883323)

Trillium Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3 3 0 0 0 14 4 + 10 9
Flag of Fryslân.png De Barracuda 3 2 0 0 1 7 5 + 2 6
Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3 1 0 0 2 5 9 – 4 3
Flag of Zuid-Holland.png Appy United 3 0 0 0 3 0 8 – 8 0


13 May 2015 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 0 - 4 Flag of Fryslân.png De Barracuda 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(526665730)
13 May 2015 (17:10)
Appy United Flag of Zuid-Holland.png 0 - 4 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Het IJskonijnenhol
(526668300)


20 May 2015 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Appy United 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(526765888)
20 May 2015 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 5 - 2 Flag of Fryslân.png De Barracuda Azure Bowl
(526839700)


27 May 2015 (17:10)
De Barracuda Flag of Fryslân.png 1 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Appy United Open Zee Arena
(526900770)
27 May 2015 (17:25)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 5 - 2 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Azure Bowl
(526886689)

Crocus Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 3 3 0 0 0 13 2 + 11 9
Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Glor. 3 2 0 0 1 8 3 + 5 6
Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 3 1 0 0 2 4 6 – 2 3
Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City 3 0 0 0 3 0 14 – 14 0


13 May 2015 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam D.W.I.W. Arena
(526673950)
13 May 2015 (17:10)
Bal op 't Dak '10 Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City Olexiy Butenko Stadion
(526685027)


20 May 2015 (17:10)
Bal op 't Dak '10 Flag of Noord-Holland.png 1 - 2 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam Olexiy Butenko Stadion
(526778451)
20 May 2015 (17:10)
Viktor United City Flag of Noord-Brabant.png 0 - 7 Flag of Fryslân.png D.W.I.W. VUC Stadion
(526781032)


27 May 2015 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 D.W.I.W. Arena
(526863434)
27 May 2015 (17:10)
Ad Maiorem Mei Gloriam Flag of Zuid-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City Blaise Remin Memorial Stadium
(526889864)

Violet Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 2 0 1 0 14 4 + 10 7
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 13 8 + 5 6
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 3 1 1 0 1 7 5 + 2 5
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 0 0 0 3 2 19 – 17 0


13 May 2015 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 0 - 3 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Ronald Meulenbroek Stadion
(526685753)
13 May 2015 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 0 - 6 Flag of Gelderland.png HetBeste Waaier
(526732014)


20 May 2015 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 7 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys La Via Nostra
(526817213)
20 May 2015 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 5 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Ronald Meulenbroek Stadion
(526766737)


27 May 2015 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 1 - 2 a.e.t. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse La Via Nostra
(526863515)
27 May 2015 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 8 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Sherlock's Estate
(526878486)

Knockout Stage

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all six groups, accompanied by the four best third-placed teams). Teams tied on points would be ranked by the results between the top-three teams only.

Draw

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account when teams were tied on points). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams received a new seeding after each round, which included the results of the previous match. This means that the bracket was not fixed and all teams could face each other in subsequent rounds, depending on how they performed. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other in the second round.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. Galg & Waard, the home stadium of 1Utreg1 (winner of the previous edition), was selected as host of the final. If 1Utreg1 had won their semi-final, another venue would have been selected instead.

Group Winners
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 9 2 2 0 0 0 7 0 + 7 6
2. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 9 2 2 0 0 0 10 4 + 6 6
3. Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 9 2 2 0 0 0 6 2 + 4 6
4. Flag of Utrecht.png 1Utreg1 8 2 1 1 0 0 3 0 + 3 5
5. Flag of Gelderland.png HetBeste 7 2 1 0 1 0 8 4 + 4 4
6. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 7 2 0 2 0 0 2 0 + 2 4
Group Runners-Up
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
7. Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club 7 2 1 0 1 0 5 1 + 4 4
8. Flag of Fryslân.png De Barracuda 6 2 1 0 0 1 9 4 + 5 3
9. Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 6 2 1 0 0 1 3 3 ± 0 3
10. Flag of Groningen.png Physios United 6 2 1 0 0 1 4 5 – 1 3
11. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 6 2 1 0 0 1 5 7 – 2 3
12. Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 5 2 0 1 1 0 1 1 ± 0 3
Group Numbers Three
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
13. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 5 2 0 1 0 1 2 4 – 2 2
14. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 5 2 0 1 0 1 0 2 – 2 2
15. Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 3 2 0 0 0 2 2 6 – 4 0
16. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 2 0 0 0 2 2 8 – 6 0
17. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3 2 0 0 0 2 2 9 – 7 0
18. Flag of Gelderland.png Gelderse Voetballers 3 2 0 0 0 2 0 7 – 7 0


  • According to the fixtures, Rohda Raalte had to play Utrechtseboys, but they could not meet again (as both teams qualified from the Iris Group). As they were the highest- and lowest-ranked qualifiers, no draw had to take place to determine each team's opponent: Rohda Raalte would play Bal op 't Dak '10 and Utrechtseboys would play AC Luna Spirit.

Bracket

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
1 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 3  
15 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 1  
  2 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte (a.e.t.) 3  
 
  7 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 2  
6 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 3
11 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 2  
  1 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 2  
  4 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 1  
2 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 5  
16 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 0  
  1 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 2
 
  8 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 4  
8 Flag of Fryslân.png De Barracuda 0
9 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 9  
  1 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 5
  2 Flag of Gelderland.png HetBeste 0
4 Flag of Utrecht.png 1Utreg1 2  
13 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 1  
  4 Flag of Utrecht.png 1Utreg1 2
 
  5 Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club 0  
7 Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club 5
10 Flag of Groningen.png Physios United 0  
  2 Flag of Utrecht.png 1Utreg1 1
  3 Flag of Gelderland.png HetBeste 2  
3 Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 2  
14 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 0   Small Final
  3 Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 0
 
  6 Flag of Gelderland.png HetBeste 4  
5 Flag of Gelderland.png HetBeste 5 3 Flag of Utrecht.png 1Utreg1 3
12 Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 1     4 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 0

Second Round

3 June 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 3 - 1 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 Camp Rohda
(526973503)
3 June 2015 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 5 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Azure Bowl
(526974020)
3 June 2015 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 2 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia D.W.I.W. Arena
(527009688)
3 June 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Galg & Waard
(526987328)
3 June 2015 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 5 - 1 Flag of Noord-Brabant.png RKTVV La Via Nostra
(527039878)
3 June 2015 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 3 - 2 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys Markettenweg
(526993069)
3 June 2015 (17:10)
Zatarra Football Club Flag of Drenthe.png 5 - 0 Flag of Groningen.png Physios United Zatarrian Base
(526992298)
3 June 2015 (17:10)
De Barracuda Flag of Fryslân.png 0 - 9 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam Open Zee Arena
(526976216)

Quarterfinals

10 June 2015 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 2 - 4 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam La Via Nostra (HetBeste)
(527106961)
10 June 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 3 - 2 a.e.t. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht Galg & Waard (1Utreg1)
(527085216)
10 June 2015 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 0 - 4 Flag of Gelderland.png HetBeste De Boterkuip (Utrechtseboys)
(527082836)
10 June 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 2 - 0 Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(527096311)

Semi-Finals

17 June 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam Canada Arena (FR Canada)
(527217278)
17 June 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 1 - 2 Flag of Gelderland.png HetBeste Maple Leaf Gardens (Amsterdam Maple Leafs)
(527213101)

Small Final

24 June 2015 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 3 - 0 Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam Kirsten Arena (Fc De Snelle Vogels)
(527300097)

Final

24 June 2015 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 5 - 0 Flag of Gelderland.png HetBeste Galg & Waard (1Utreg1)
(527300013)
Sealand Cup XXIX Champion
Flag of Overijssel.png
Rohda Raalte
First title

Top Goalscorers

Roeland Kuperus (HetBeste) became top scorer of the tournament with eight goals. In total, 216 goals were scored by 132 different players.

Rank Name Team Goals
1 Netherlands Roeland Kuperus Flag of Gelderland.png HetBeste 8
2 Netherlands Yaqoub Moutaqui Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 6
3 Oceania Royce Kenny Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 5
4 Switzerland Geri Landauer Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 5
5 Netherlands Perry Beuken Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 4
6 Italy Flavio Fassio Flag of Fryslân.png D.W.I.W.
7 Romania Bogdan Cucută Flag of Overijssel.png Rohda Raalte
8 Netherlands Appie Schwarz Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit
9 Hungary Levente Kepe Flag of Overijssel.png Rohda Raalte
10 Italy Paolo Andenna Flag of Drenthe.png Zatarra Football Club

  • Royce Kenny won the Bronze Boot by virtue of playing fewer minutes (270) than Geri Landauer (360).


Five hat-tricks were scored during the tournament.

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
England Clem Midson Flag of Groningen.png Physios United 2–0, 4–0, 5–0 5–0 FC Kwapl Group Stage (Iris)
Netherlands Roeland Kuperus Flag of Gelderland.png HetBeste 1–1, 4–1, 7–1 7–2 Sherlock's Boys Group Stage (Violet)
Netherlands Appie Schwarz Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 1–0, 2–0, 4–0 5–0 Utrechtseboys Second Round
Switzerland Geri Landauer (4) Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 0–3, 0–4, 0–6, 0–9 0–9 De Barracuda Second Round
Netherlands Yaqoub Moutaqui Flag of Zuid-Holland.png Ad Maiorem Mei Gloriam 0–1, 0–7, 0–8 0–9 De Barracuda Second Round

Trivia

  • The total attendance was 79,293 - an average of 1,525 per match.
  • The match with the highest attendance was the Trillium Group match between AC Luna Spirit and Ploeg Van 'T Stad (3,148).
  • The match with the lowest attendance was the Violet Group match between F.C. Memorice and HetBeste (618).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed two million visitors (during the first group round).
  • Zsolt Puska (FC Atse) scored the 5500th Sealand Cup goal in the Violet Group match against HetBeste.
  • Rostislav Grishmanovskiy (FC Atse) became the first player to score in ten different Sealand Cups.
  • The highest ratings were achieved by 1Utreg1 (420 Hatstats) in their quarterfinal against Zatarra Football Club.
  • The highest-rated match was a quarterfinal (797 Hatstats) between 1Utreg1 (420) and Zatarra Football Club (377). This was a new Sealand record for the highest-rated match.