Sealand Cup XXV

From Hattrick
Jump to navigationJump to search
Sealand Cup XXV
Tournament details
Season(s) 43 (34th Sealand)
Teams 44
Final positions
Champions Flag of Groningen.png Real Lutjegast (1st title)
Runner-up Flag of Utrecht.png SC RedHead
Third place Flag of Utrecht.png 1Utreg1 
Fourth place Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad
Tournament statistics
Matches played 97 
Goals scored 410 (4.23 per match)
Top scorer Germany Malte Neissl
(8 goals)
XXIV XXVI

Sealand Cup XXV was the twenty-fifth edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 43. The final was held at Kings Castle on 9 April 2014, where Real Lutjegast defeated SC RedHead 7–4 after extra time. Defending champions Kings Squad were eliminated in the third round (round of sixteen) by Ploeg Van 'T Stad.

Participating teams

44 teams participated in Sealand Cup XXV, including eight previous champions. This number was a new record-high number of participants. Six teams made their début. Three extra clubs participated (including one debutant) to make up the field.

Team Manager Participation Best Result
Netherlands 1Utreg1 DeDen 1st Début
Netherlands AC Luna Spirit Quoque 9th Runner-Up (XXI)
Netherlands Angels United ATF-Jolien99 3rd Second Round (XXII, XXIII)
Belgium Athletico Wachtebeke Potgrond 1st Début
Netherlands Bal op 't Dak 10 Ajax17hooijdonk 4th Second Round (XXIV)
USA Bull City FC Jaapo- 2nd Group Stage (XXIII)
Belgium Cede Maiori Payback007 1st Début
Netherlands D.W.I.W. Japboppe 2nd Third Place (XXIV)
Belgium De Peizegemnaars Corniche 11th Champion (XXII)
Netherlands De Snelle Jelles Coolharry 3rd Champion (XVI)
Netherlands Dispar Vulgo FC ElGuero 4th Quarterfinals (XXIV)
Netherlands F.C. Memorice Memorice 10th Champion (XX)
Netherlands FC Atse Atse 9th Quarterfinals (XIX, XX, XXII, XXIII)
Netherlands FC Biegstraaten Q9446 9th Runner-Up (XX)
Germany FC Jaapo Jaapo- 8th Quarterfinals (XVI, XVII, XVIII, XIX)
Netherlands FC Keistad City 192 Quickdutch 15th Champion (XII, XXI)
Netherlands FC Sammie de Cavia Spammie 18th Champion (XVII)
Netherlands HetBeste Lightsun 17th Runner-Up (IX, XIX)
Netherlands Kings Squad Marrc 15th Champion (VII, VIII, XXIII, XXIV)
Sweden Krypskyttarna IF Mardandoo 1st Début
Netherlands Limburgia FC Janco 5th Champion (XVIII)
Netherlands Malus Alces DrMoose 3rd Quarterfinals (XX)
Netherlands Mardy Bums Egamer 1st Début
Netherlands National Soccer Boys Smiley365 4th Runner-Up (XXIII, XXIV)
Netherlands Not That Good BC-Eddie 7th Runner-Up (VII, XIII)
Netherlands Peloton Peloton 5th Second Stage (XV, XVI, XVIII)
Netherlands Physios United Malarkan 5th Second Round (XXIII)
Netherlands Pilsner Pirates Buul 9th Quarterfinals (XVIII)
Belgium Ploeg Van 'T Stad Fr33k 6th Quarterfinals (XXIII, XXIV)
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 11th Quarterfinals (XIV)
Netherlands Real Lutjegast Roanus 1st Début
Belgium Redbull Football Team Pamfluit 3rd Second Round (XXIII)
Netherlands RKTVV Luniz1 2nd Quarterfinals (XXIII)
Netherlands Rode Ster Dordrecht RedStarDordt 4th Quarterfinals (XXIV)
Netherlands Rohda Raalte (Note) Sirr_Robin 2nd Group Stage (XIII)
Netherlands SC RedHead Steeps 8th Champion (XIV, XV, XIX)
Netherlands The Dark Lords Heins 4th Fourth Place (XXIII)
Netherlands The Di Angelo Wldeam 7th Runner-Up (XXII)
England The Soccer Boys WvW-Jelte 2nd Group Stage (XXIV)
Netherlands TSV Oosterhout MarkoTardelli 10th Fourth Place (XXI)
Netherlands Utrechtseboys Whielckert 16th Runner-Up (X)
Netherlands vv De Schutters Monique 2nd Second Round (XX)
Netherlands Winmau Masters Winmau 4th Runner-Up (V)
Netherlands Zwitsal Boys Coopah 2nd Group Stage (XXIV)

Note: Rohda Raalte participated for the first time under that name. Their previous appeareance was as Rohda Raalte 88.

Round and Draw Dates

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 12 February 2014
(Heeze, The Netherlands)
19–20 February 2014 (Week 9)
Matchday 2 25–26 February 2014 (Week 10)
Matchday 3 5 March 2014 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 12 March 2014 (Week 12)
Third Round 19 March 2014 (Week 13)
Quarterfinals 26 March 2014 (Week 14)
Semi-Finals 2 April 2014 (Week 15)
Final 9 April 2014 (Week 16)

Seeding

The draw for the group stage was held in Heeze on 12 February 2014.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level, league results, Hatstats and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other. Title holder Kings Squad was automatically drawn into the Silver Group.

Pot I

Rank Team Coeff.
1. Flag of Gelderland.png Kings Squad TH 418.00
2. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 335.87
3. Flag of Fryslân.png National Soccer Boys 309.18
4. Flag of Fryslân.png The Dark Lords 296.07
5. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 293.72
6. Flag of Groningen.png Real Lutjegast 274.88
7. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 261.47
8. Flag of Gelderland.png HetBeste 251.90
9. Flag of Utrecht.png 1Utreg1 244.74
10. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 243.08
11. Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 240.33

Pot II

Rank Team Coeff.
12. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 236.30
13. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 224.51
14. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 224.18
15. Flag of Overijssel.png Angels United 220.09
16. Flag of Utrecht.png SC RedHead 219.98
17. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 207.97
18. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 207.47
19. Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 202.48
20. Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team 197.66
21. Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 194.32
22. Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 193.80

Pot III

Rank Team Coeff.
23. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 184.55
24. Flag of Groningen.png vv De Schutters 183.35
25. Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC 182.64
26. Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 181.87
27. Flag of Bayern.png FC Jaapo 174.85
28. Flag of Groningen.png Physios United 170.53
29. Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys 169.47
30. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 165.80
31. Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 164.10
32. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 160.06
33. Flag of Drenthe.png Winmau Masters 152.96

Pot IV

Rank Team Coeff.
34. Flag of Gelderland.png Peloton 144.49
35. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 132.82
36. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 125.09
37. Flag of Gelderland.png Not That Good 123.03
38. Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 122.17
39. Flag of Oost-Vlaanderen.png Athletico Wachtebeke 87.95
40. Flag of Limburg (BE).png Cede Maiori 80.20
41. Flag of Overijssel.png Mardy Bums 59.25
–. Flag of North Carolina.png Bull City No score
–. Flag of Lappland.png Krypskyttarna IF No score
–. Flag of Greater London.png The Soccer Boys No score
  • Extra teams did not receive a score and were automatically seeded alphabetically in the last positions, albeit without official seeding number.
  • A ranking error in Sealand Cup XXII resulted in wrong coefficients for R.C. Vozzko (should have been 235.30) and FC Sammie de Cavia (133.82 points). This did, however, not affect the seeding and - as a result - did not effect the draw either.

Group Stage

The Group Stage of the twenty-fifth Sealand Cup ran from 19 February to 5 March 2014.

Format

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after extra time or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after extra time or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, matches decided after extra time or after a penalty shoot-out were treated as if the match had been decided after a golden goal (regardless of the actual number of goals scored). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches. The order of play in each group was decided by draw.

The top-two teams of each group and the ten best third-placed teams advanced to the second round (round of thirty-two). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Silver Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 2 1 0 0 6 0 + 6 8
Flag of Overijssel.png Angels United 3 2 0 0 1 4 4 ± 0 6
Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 3 1 0 0 2 3 6 – 3 3
Flag of Greater London.png The Soccer Boys 3 0 0 1 2 3 6 – 3 1


19 February 2014 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 3 - 0 Flag of Overijssel.png Angels United Kings Castle
(468446846)
19 February 2014 (17:25)
Bal op 't Dak '10 Flag of Noord-Holland.png 3 - 2 Flag of Greater London.png The Soccer Boys Olexiy Butenko Stadion
(468520388)


25 February 2014 (21:00)
The Soccer Boys Flag of Greater London.png 0 - 2 a.e.t. Flag of Gelderland.png Kings Squad Soccer Arena
(468677016)
26 February 2014 (17:10)
Angels United Flag of Overijssel.png 2 - 0 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 Angels United Arena
(468616984)


5 March 2014 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 2 - 0 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 Kings Castle
(468777945)
5 March 2014 (17:25)
Angels United Flag of Overijssel.png 2 - 1 Flag of Greater London.png The Soccer Boys Angels United Arena
(468780998)

Blue Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3 2 0 0 1 7 6 + 1 6
Flag of Drenthe.png Winmau Masters 3 1 0 0 2 10 6 + 4 3
Flag of Gelderland.png Not That Good 3 0 0 0 3 3 15 – 12 0


19 February 2014 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces D.W.I.W. Arena
(468484790)
19 February 2014 (17:10)
Winmau Masters Flag of Drenthe.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png Not That Good De Winmau Kuip
(468530066)


26 February 2014 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 3 - 1 Flag of Drenthe.png Winmau Masters D.W.I.W. Arena
(468619873)
26 February 2014 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 4 - 1 Flag of Gelderland.png Not That Good Colosseum Älgsafarium
(468596590)


5 March 2014 (17:10)
Malus Alces Flag of Noord-Holland.png 3 - 2 Flag of Drenthe.png Winmau Masters Colosseum Älgsafarium
(468785442)
5 March 2014 (17:10)
Not That Good Flag of Gelderland.png 2 - 4 Flag of Fryslân.png D.W.I.W. Hideous Ruin
(468796109)

Yellow Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png 1Utreg1 3 2 1 0 0 9 2 + 7 8
Flag of Gelderland.png Peloton 3 1 0 1 1 2 8 – 6 4
Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC 3 1 0 0 2 1 6 – 5 3
Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team 3 1 0 0 2 9 5 + 4 3
  • Limburgia FC finished ahead of Redbull Football Team because they did not forfeit any match.
  • SV Wipptal Sterzing played as an out-of-competition replacement for Redbull Football Team in the match against Limburgia FC, with Limburgia FC being awarded the win. Any goals and cards for Limburgia FC counted for the classifications; goals and cards by SV Wipptal Sterzing did not count for Redbull Football Team.


19 February 2014 (17:10)
Peloton Flag of Gelderland.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Utrecht.png 1Utreg1 Roubaix Velodrome
(468446197)
  Penalties  
0 – 2


19 February 2014 (17:25)
Limburgia FC Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t.
Awarded 1 – 0
Flag of Südtirol.png SV Wipptal Sterzing Arnold Swelsen Stadion
Note: match was originally scheduled at Redbull Football Team
(468563467)
  Penalties  
3 – 1


26 February 2014 (13:00)
Redbull Football Team Flag of Oost-Vlaanderen.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png Peloton Redbull Arena
(468700825)
26 February 2014 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 4 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC Galg & Waard
(468641099)


5 March 2014 (17:10)
Limburgia FC Flag of Noord-Brabant.png 0 - 2 Flag of Gelderland.png Peloton Arnold Swelsen Stadion
(468825720)
5 March 2014 (17:25)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 4 - 2 Flag of Oost-Vlaanderen.png Redbull Football Team Galg & Waard
(468801023)

Green Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 2 0 0 1 8 5 + 3 6
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 2 0 0 1 5 5 ± 0 6
Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 1 1 0 1 10 8 + 2 5
Flag of Limburg (BE).png Cede Maiori 3 0 0 1 2 4 9 – 5 1
  • FC Biegstraaten finished ahead of F.C. Memorice on head-to-head result: FC Biegstraaten 4–1 F.C. Memorice


19 February 2014 (13:00)
Cede Maiori Flag of Limburg (BE).png 0 - 2 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten De hel van Staaien
(468504427)
19 February 2014 (17:10)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 1 - 2 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Pirate Bay
(468451048)


26 February 2014 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 2 - 4 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Bieg Stadium
(468675228)
26 February 2014 (17:25)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 2 - 0 Flag of Limburg (BE).png Cede Maiori Waaier
(468699760)


5 March 2014 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 4 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Bieg Stadium
(468740952)
5 March 2014 (17:25)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 6 - 5 a.e.t.
4 - 4 after regular time
Flag of Limburg (BE).png Cede Maiori Pirate Bay
(468764659)

Maroon Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 3 1 2 0 0 4 0 + 4 7
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 1 1 1 0 3 1 + 2 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 2 0 1 2 – 1 5
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 0 0 0 3 0 5 – 5 0


19 February 2014 (13:00)
R.C. VozzkoFlag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 2 Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 't Vossenhol
(468480964)
19 February 2014 (17:10)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 0 - 1 a.e.t. Flag of Gelderland.png HetBeste de Tudorel Udreskoe Arena
(468484231)


26 February 2014 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 0 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 't Vossenhol
(468640257)
26 February 2014 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 2 a.e.t. Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC La Via Nostra
(468624076)


5 March 2014 (17:10)
Dispar Vulgo FC Flag of Overijssel.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Blue Mountain
(468798571)
  Penalties  
3 – 2


5 March 2014 (17:25)
HetBeste Flag of Gelderland.png 2 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko La Via Nostra
(468807289)

Orange Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 3 3 0 0 0 8 4 + 4 9
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 16 5 + 11 6
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 0 1 0 2 3 8 – 5 2
Flag of Oost-Vlaanderen.png Athletico Wachtebeke 3 0 0 1 2 1 11 – 10 1


19 February 2014 (13:00)
Athletico Wachtebeke Flag of Oost-Vlaanderen.png 1 - 2 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht Daknam
(468529239)
19 February 2014 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 6 - 1 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Keistad Road
(468533929)


26 February 2014 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 2 - 1 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Markettenweg
(468639152)
26 February 2014 (17:25)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 8 - 0 Flag of Oost-Vlaanderen.png Athletico Wachtebeke Keistad Road
(468664542)


5 March 2014 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 4 - 2 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Markettenweg
(468765422)
5 March 2014 (17:25)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Oost-Vlaanderen.png Athletico Wachtebeke GMV Memorial Stadium
(468833361)
  Penalties  
3 – 1

Purple Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 3 3 0 0 0 7 0 + 7 9
Flag of Fryslân.png The Dark Lords 3 2 0 0 1 6 3 + 3 6
Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys 3 1 0 0 2 4 2 + 2 3
Flag of North Carolina.png Bull City FC 3 0 0 0 3 0 12 – 12 0


19 February 2014 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys Camp Rohda
(468472270)
20 February 2014 (1:00)
Bull City FC Flag of North Carolina.png 0 - 5 Flag of Fryslân.png The Dark Lords Bull City FC Arena
(468553704)


26 February 2014 (17:10)
The Dark Lords Flag of Fryslân.png 0 - 3 Flag of Overijssel.png Rohda Raalte Hell
(468638032)
26 February 2014 (17:25)
Zwitsal Boys Flag of Noord-Holland.png 4 - 0 Flag of North Carolina.png Bull City FC Zachte Zwitsalbilletjes Dome
(468617517)


5 March 2014 (17:10)
The Dark Lords Flag of Fryslân.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys Hell
(468843060)
5 March 2014 (17:25)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 3 - 0 Flag of North Carolina.png Bull City FC Camp Rohda
(468766737)

Red Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 3 3 0 0 0 17 2 + 15 9
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 2 0 0 1 13 6 + 7 6
Flag of Groningen.png vv De Schutters 3 0 1 0 2 3 11 – 8 2
Flag of Lappland.png Krypskyttarna IF 3 0 0 1 2 2 16 – 14 1


19 February 2014 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 5 - 0 Flag of Groningen.png vv De Schutters RedHeaded Mania Dome
(468471893)
19 February 2014 (20:00)
Krypskyttarna IF Flag of Lappland.png 0 - 7 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse För En Magisk och Kärleksfull Erfarenhet
(468470979)


26 February 2014 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 5 - 1 Flag of Utrecht.png SC RedHead Ronald Meulenbroek Stadion
(468619631)
26 February 2014 (17:25)
vv De Schutters Flag of Groningen.png 3 - 1 a.e.t. Flag of Lappland.png Krypskyttarna IF Old Trafford
(468622679)


5 March 2014 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 5 - 1 Flag of Groningen.png vv De Schutters Ronald Meulenbroek Stadion
(468741147)
5 March 2014 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 7 - 1 Flag of Lappland.png Krypskyttarna IF RedHeaded Mania Dome
(468769411)

Pink Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 2 0 0 1 9 3 + 6 6
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 2 0 0 1 10 7 + 3 6
Flag of Groningen.png Real Lutjegast 3 2 0 0 1 10 5 + 5 6
Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles 3 0 0 0 3 3 17 – 14 0
  • The Di Angelo finished ahead of FC Jaapo and Real Lutjegast on head-to-head goal difference: The Di Angelo, 3 points (4–2); FC Jaapo, 3 points (4–5); Real Lutjegast, 3 points (4–5). FC Jaapo finished ahead of Real Lutjegast on head-to-head result: Real Lutjegast 2–4 FC Jaapo


19 February 2014 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 5 - 1 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles Theatre of Angelo
(468476819)
19 February 2014 (17:25)
Real Lutjegast Flag of Groningen.png 2 - 4 Flag of Bayern.png FC Jaapo Lutjegast ArenA
(468484570)


25 February 2014 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 6 - 2 Flag of Noord-Brabant.png De Snelle Jelles SeaWeasel Arena
(468626286)
26 February 2014 (17:10)
Real Lutjegast Flag of Groningen.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo Lutjegast ArenA
(468593708)


5 March 2014 (17:10)
De Snelle Jelles Flag of Noord-Brabant.png 0 - 6 Flag of Groningen.png Real Lutjegast Stadion der Kampioenen
(468767930)
5 March 2014 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 3 - 0 Flag of Bayern.png FC Jaapo Theatre of Angelo
(468768588)

Turquoise Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 3 2 1 0 0 11 3 + 8 8
Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3 2 0 0 1 9 6 + 3 6
Flag of Groningen.png Physios United 3 1 0 1 1 2 4 – 5 4
Flag of Overijssel.png Mardy Bums 3 0 0 0 3 1 10 – 9 0
  • Utrechtseboys (White Group) played as a cross-group replacement for Mardy Bums in the match against Physios United, with Physios United being awarded the win. Any goals and cards for Physios United counted for the classifications; goals and cards by Utrechtseboys did not count for Mardy Bums.


19 February 2014 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 2 - 5 Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(468483715)
19 February 2014 (17:10)
Physios United Flag of Groningen.png 1 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys KNGF Homeground
(468478968)


26 February 2014 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 1 Flag of Groningen.png Physios United 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(468622981)
26 February 2014 (17:10)
RKTVV Flag of Noord-Brabant.png 5 - 1 Flag of Overijssel.png Mardy Bums De Thuisfluiters Arena
(468694901)


5 March 2014 (17:10)
RKTVV Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Groningen.png Physios United De Thuisfluiters Arena
(468772467)
  Penalties  
3 – 1


5 March 2014 (17:25)
Mardy Bums Flag of Overijssel.png 0 - 4 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Arctic Arena
(468846261)

White Group

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png National Soccer Boys 3 3 0 0 0 13 0 + 13 9
Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3 2 0 0 1 12 4 + 8 6
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 1 0 0 2 1 11 – 10 3
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 0 0 0 3 0 11 – 11 0
  • Physios United (Turquoise Group) played as a cross-group replacement for De Peizegemnaars in the match against Utrechtseboys, with Utrechtseboys being awarded the win. Any goals and cards for Utrechtseboys counted for the classifications; goals and cards by Physios United did not count for De Peizegemnaars.


19 February 2014 (17:10)
National Soccer Boys Flag of Fryslân.png 4 - 0 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Roelof is fkking awesome
(468483908)
19 February 2014 (17:10)
Physios United Flag of Groningen.png 1 - 0
Awarded 0 – 1
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys KNGF Homeground
Note: match was originally scheduled at De Peizegemnaars
(468478968)


26 February 2014 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 0 - 7 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit Den Akker van Peizegem
(468624532)
26 February 2014 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 0 - 6 Flag of Fryslân.png National Soccer Boys De Boterkuip
(468704062)


5 March 2014 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 5 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Azure Bowl
(468773086)
5 March 2014 (17:25)
National Soccer Boys Flag of Fryslân.png 3 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Roelof is fkking awesome
(468842955)

Knock-Out Stage

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Thirty-two teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all eleven groups, accompanied by the ten best third-placed teams). Teams tied on points would be ranked by the results between the top-three teams only.

Draw

The teams were seeded first to thirty-second, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account when teams were tied on points). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the bracket was not fixed and the highest-seeds would face the remaining lowest-seeded teams in the third round, quarter-finals and semi-finals. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other in the second round.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. The selected venues for these rounds were the home stadiums of the eight most recent Sealand Cup champions. Kings Castle, the home stadium of title holder (and record champion) Kings Squad, was selected as host of the final.

Group Winners
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Fryslân.png National Soccer Boys (Dot White.png) 9 2 2 0 0 0 10 0 + 10 6
2. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse (Dot Red.png) 9 2 2 0 0 0 10 2 + 8 6
3. Flag of Fryslân.png D.W.I.W. (Dot Blue.png) 9 2 2 0 0 0 6 1 + 5 6
4. Flag of Overijssel.png Rohda Raalte (Dot Violet.png) 9 2 2 0 0 0 4 0 + 4 6
5. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht (Dot Orange.png) 9 2 2 0 0 0 6 3 + 3 6
6. Flag of Gelderland.png Kings Squad (Dot Silver.png) 8 2 2 0 0 0 5 0 + 5 6
7. Flag of Utrecht.png 1Utreg1 (Dot Yellow.png) 8 2 1 1 0 0 5 0 + 5 5
8. Flag of Noord-Brabant.png RKTVV (Dot Turquoise.png) 8 2 1 1 0 0 6 2 + 4 5
9. Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC (Dot Maroon.png) 7 2 0 2 0 0 2 0 + 2 4
10. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo (Dot Pink.png) 6 2 1 0 0 1 4 2 + 2 3
11. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten (Dot Green.png) 6 2 1 0 0 1 6 5 + 1 3
Group Runners-Up
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
12. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 (Dot Orange.png) 6 2 1 0 0 1 8 5 + 3 3
13. Flag of Utrecht.png SC RedHead (Dot Red.png) 6 2 1 0 0 1 6 5 + 1 3
14. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit (Dot White.png) 6 2 1 0 0 1 5 4 + 1 3
15. Flag of Gelderland.png HetBeste (Dot Maroon.png) 6 2 0 1 1 0 1 1 ± 0 3
16. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad (Dot Turquoise.png) 6 2 1 0 0 1 5 6 – 1 3
17. Flag of Bayern.png FC Jaapo (Dot Pink.png) 6 2 1 0 0 1 4 5 – 1 3
18. Flag of Overijssel.png Angels United (Dot Silver.png) 6 2 1 0 0 1 2 3 – 1 3
19. Flag of Noord-Holland.png Malus Alces (Dot Blue.png) 6 2 1 0 0 1 3 5 – 2 3
20. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice (Dot Green.png) 6 2 1 0 0 1 3 5 – 2 3
21. Flag of Fryslân.png The Dark Lords (Dot Violet.png) 6 2 1 0 0 1 1 3 – 2 3
22. Flag of Gelderland.png Peloton (Dot Yellow.png) 4 2 1 0 1 0 2 1 + 1 4
  • Malus Alces (+1) was ranked ahead of F.C. Memorice (±0) on overall goal difference
Group Numbers Three
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
23. Flag of Groningen.png Real Lutjegast (Dot Pink.png) 6 2 1 0 0 1 4 5 – 1 3
24. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates (Dot Green.png) 5 2 1 0 0 1 5 4 + 1 3
25. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (Dot Maroon.png) 5 2 0 0 2 0 0 2 – 2 2
26. Flag of Groningen.png Physios United (Dot Turquoise.png) 4 2 0 0 1 1 1 4 – 3 1
27. Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys (Dot Violet.png) 3 2 0 0 0 2 0 2 – 2 0
28. Flag of Drenthe.png Winmau Masters (Dot Blue.png) 3 2 0 0 0 2 3 6 – 3 0
29. Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 (Dot Silver.png) 3 2 0 0 0 2 0 4 – 4 0
30. Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC (Dot Yellow.png) 3 2 0 0 0 2 0 6 – 6 0
31. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys (Dot White.png) 3 2 0 0 0 2 0 11 – 11 0
32. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout (Dot Orange.png) 2 2 0 0 0 2 2 8 – 6 0
33. Flag of Groningen.png vv De Schutters (Dot Red.png) 2 2 0 0 0 2 1 10 – 9 0


  • An additional draw was held at March 5 to determine the opponent of The Di Angelo. According to the fixtures, they had to play Real Lutjegast, but they could not meet again (as both teams qualified from the Pink Group). The draw between Pilsner Pirates and Peloton determined that The Di Angelo had to play Pilsner Pirates and thus Real Lutjegast would play Dispar Vulgo FC.

Bracket

Second Round   Third Round   Quarterfinals   Semi-Finals   Final
4  Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 5  
29  Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 1     4  Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 2  
14  Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 1   19  Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 0  
19  Flag of Noord-Holland.png Malus Alces 3       4  Flag of Overijssel.png Rohda Raalte 0  
10  Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 7       13  Flag of Utrecht.png SC RedHead 6  
24  Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 0     10  Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 2
13  Flag of Utrecht.png SC RedHead 6   13  Flag of Utrecht.png SC RedHead 4  
20  Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 0       13  Flag of Utrecht.png SC RedHead 3  
2  Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 6       16  Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 0  
31  Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 0     2  Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 5  
8  Flag of Noord-Brabant.png RKTVV 02   25  Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 0  
25  Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia (p.s.o.) 03       2  Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 12
6  Flag of Gelderland.png Kings Squad 4       16  Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 14  
27  Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys 0     6  Flag of Gelderland.png Kings Squad 0
16  Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3   16  Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 2  
17  Flag of Bayern.png FC Jaapo 1       13  Flag of Utrecht.png SC RedHead 4
7  Flag of Utrecht.png 1Utreg1 5       23  Flag of Groningen.png Real Lutjegast (a.e.t.) 7
26  Flag of Groningen.png Physios United 1     7  Flag of Utrecht.png 1Utreg1 5  
15  Flag of Gelderland.png HetBeste 7   15  Flag of Gelderland.png HetBeste 0  
18  Flag of Overijssel.png Angels United 1       7  Flag of Utrecht.png 1Utreg1 4  
11  Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 5       11  Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3  
22  Flag of Gelderland.png Peloton 1     11  Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten (a.e.t.) 4
12  Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 2   12  Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3  
21  Flag of Fryslân.png The Dark Lords 1       7  Flag of Utrecht.png 1Utreg1 1
1  Flag of Fryslân.png National Soccer Boys 2       23  Flag of Groningen.png Real Lutjegast 3  
32  Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 1     1  Flag of Fryslân.png National Soccer Boys 4  
5  Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 1   28  Flag of Drenthe.png Winmau Masters 0  
28  Flag of Drenthe.png Winmau Masters 3       1  Flag of Fryslân.png National Soccer Boys 1
3  Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 2       23  Flag of Groningen.png Real Lutjegast 2  
30  Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC 0     3  Flag of Fryslân.png D.W.I.W. 0   Small Final
9  Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 0   23  Flag of Groningen.png Real Lutjegast 4       7  Flag of Utrecht.png 1Utreg1 (a.e.t.) 4
23  Flag of Groningen.png Real Lutjegast 1       16  Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3

Second Round

12 March 2014 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 1 Flag of Bayern.png FC Jaapo 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(468910450)
12 March 2014 (17:10)
National Soccer Boys Flag of Fryslân.png 2 - 1 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Roelof is fkking awesome
(468910527)
12 March 2014 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 6 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Ronald Meulenbroek Stadion
(468889763)
12 March 2014 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 2 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Limburgia FC D.W.I.W. Arena
(468940213)
12 March 2014 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 5 - 1 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak '10 Camp Rohda
(468887308)
12 March 2014 (17:10)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 1 - 3 Flag of Drenthe.png Winmau Masters Markettenweg
(468924902)
12 March 2014 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 4 - 0 Flag of Noord-Holland.png Zwitsal Boys Kings Castle
(468892217)
12 March 2014 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 5 - 1 Flag of Groningen.png Physios United Galg & Waard
(468912736)
12 March 2014 (17:10)
RKTVV Flag of Noord-Brabant.png 0 - 0 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia De Thuisfluiters Arena
(468887627)
  Penalties  
2 – 3


12 March 2014 (17:10)
Dispar Vulgo FC Flag of Overijssel.png 0 - 1 Flag of Groningen.png Real Lutjegast Blue Mountain
(468887361)
12 March 2014 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 7 - 0 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Theatre of Angelo
(468919613)
12 March 2014 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 5 - 1 Flag of Gelderland.png Peloton Bieg Stadium
(468922678)
12 March 2014 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 2 - 1 Flag of Fryslân.png The Dark Lords Keistad Road
(468979556)
12 March 2014 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 6 - 0 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice RedHeaded Mania Dome
(468888219)
12 March 2014 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 1 - 3 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces Azure Bowl
(468887606)
12 March 2014 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 7 - 1 Flag of Overijssel.png Angels United La Via Nostra
(468887544)

Third Round

19 March 2014 (17:10)
National Soccer Boys Flag of Fryslân.png 4 - 0 Flag of Drenthe.png Winmau Masters Roelof is fkking awesome
(469059271)
19 March 2014 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Ronald Meulenbroek Stadion
(469071381)
19 March 2014 (17:10)
D.W.I.W. Flag of Fryslân.png 0 - 4 Flag of Groningen.png Real Lutjegast D.W.I.W. Arena
(469033730)
19 March 2014 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 2 - 0 Flag of Noord-Holland.png Malus Alces Camp Rohda
(469032171)
19 March 2014 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 5 - 0 Flag of Gelderland.png HetBeste Galg & Waard
(469032080)
19 March 2014 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 2 - 4 Flag of Utrecht.png SC RedHead Theatre of Angelo
(469033256)
19 March 2014 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 4 - 3 a.e.t. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Bieg Stadium
(469114506)
19 March 2014 (17:25)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 0 - 2 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Kings Castle
(469062126)

Quarterfinals

26 March 2014 (17:10)
National Soccer Boys Flag of Fryslân.png 1 - 2 Flag of Groningen.png Real Lutjegast RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(469194589)
26 March 2014 (17:10)
Rohda Raalte Flag of Overijssel.png 0 - 6 Flag of Utrecht.png SC RedHead de Tudorel Udreskoe Arena (FC Sammie de Cavia)
(469177242)
26 March 2014 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 4 - 3 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Waaier (F.C. Memorice)
(469200013)
26 March 2014 (17:25)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 1 - 1 a.e.t. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Keistad Road (FC Keistad City 192)
(469208649)
  Penalties  
2 – 4

Semi-Finals

2 April 2014 (13:00)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 3 - 0 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Den Akker van Peizegem (De Peizegemnaars)
(469339317)
2 April 2014 (17:10)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 1 - 3 Flag of Groningen.png Real Lutjegast Arnold Swelsen Stadion (Limburgia FC)
(469316835)

Small Final

9 April 2014 (17:25)
1Utreg1 Flag of Utrecht.png 4 - 3 a.e.t. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Stadion der Kampioenen (De Snelle Jelles)
(469517573)

Final

9 April 2014 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 4 - 7 a.e.t. Flag of Groningen.png Ploeg Van 'T Stad Kings Castle (Kings Squad)
(469525705)
Sealand Cup XXV Champion
Flag of Groningen.png
Real Lutjegast
First title

Top Goalscorers

Malte Neissl (FC Atse) became top scorer of the tournament with eight goals. In total, 410 goals were scored by 251 different players.

Rank Name Team Goals
1 Germany Malte Neissl Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 8
2 Netherlands Milan Volders Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 6
3 Netherlands Thijn van der Laak Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 6
4 Netherlands Severijn van Galen Flag of Utrecht.png SC RedHead 6
5 Spain Sergio Villa Fernández Flag of Utrecht.png SC RedHead
6 Netherlands Ignaz Busstra Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo
7 Romania Ion Tomşa Flag of Utrecht.png 1Utreg1 5
8 Finland Mikko Loikala Flag of Utrecht.png SC RedHead

  • Milan Volders won the Silver Boot by virtue of scoring more winning goals (two) than Thijn van der Laak, Severijn van Galen, Sergio Villa Fernández (one) and Ignaz Busstra (none). Van der Laak won the Bronze Boot by virtue of playing fewer minutes (480) than Van Galen (579) and Villa Fernández (620).


Seven hat-tricks were scored during the tournament.

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Netherlands Thijn van der Laak Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 0–2, 0–5, 0–7 0–7 Krypskyttarna IF Group Stage (Red)
Romania Bogdan Vişan Flag of Fryslân.png The Dark Lords 0–1, 0–2, 0–5 0–5 Bull City FC Group Stage (Purple)
Netherlands Milan Volders (4) Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 0–1, 0–3, 0–4, 0–5 0–7 De Peizegemnaars Group Stage (White)
Netherlands Ignaz Busstra Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 2–0, 3–0, 5–0 7–0 Pilsner Pirates Second Round
Luxembourg Gérard Staudt Flag of Drenthe.png Winmau Masters 1–1, 1–2, 1–3 1–3 Rode Ster Dordrecht Second Round
Romania Ion Tomşa Flag of Utrecht.png 1Utreg1 3–1, 4–1, 5–1 5–1 Physios United Second Round
Netherlands Severijn van Galen Flag of Utrecht.png SC RedHead 0–1, 0–2, 0–6 0–6 Rohda Raalte Quarterfinals

Disciplinary

Card Number
Red card (direct) 6
Red card (second yellow) 7
Yellow card 138

The Fair Play Award was won by National Soccer Boys (two yellow cards in six matches) with 18 points. See Sealand Cup XXV/Fair Play Award for the full classification.

Trivia

  • The total attendance was 167,900 (a Sealand record at that time) - an average of 1,824 per match.
  • The match with the highest attendance was the Turquoise Group match between Ploeg Van 'T Stad and RKTVV (4,176).
  • The match with the lowest attendance was the Turquoise Group match between RKTVV and Mardy Bums (541).
  • The third round match between Rohda Raalte and Malus Alces had an attendance of exactly 1,111.
  • John Golverdingen (HetBeste) scored the 4500th Sealand Cup goal in the Maroon Group match against R.C. Vozzko.
  • Aard Appel (FC Biegstraaten) and Rostislav Grishmanovskiy (FC Atse) became the first and second player to score in eight different Sealand Cups.
  • All-time top scorer Aard Appel (FC Biegstraaten) improved of his own record to 40 goals.
  • The highest ratings were achieved by Real Lutjegast (392 Hatstats) in their semi-final against 1Utreg1. This was a new Sealand record for the highest-rated team.
  • The highest-rated match was a semi-final (755 Hatstats) between Real Lutjegast (392) and 1Utreg1 (363). This was a new Sealand record for the highest-rated match.