Sealand Cup XXII

From Hattrick
Sealand Cup XXII
Tournament details
Season(s) 40 (31st Sealand)
Teams 28
Final positions
Champions Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars (1st title)
Runner-up Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo
Third place Flag of Gelderland.png Kings Squad 
Fourth place Flag of Fryslân.png F.C. Memorice
Tournament statistics
Matches played 58 
Goals scored 300 (5.17 per match)
Top scorer Nederland Ronny Althuisius
(10 goals)
XXI XXIII

Sealand Cup XXII was the twenty-second edition of the Sealand Cup, the friendly competition of the Sealand federation and was held in (Dutch) season 40. The final was held at Keistad Road on 1 May 2013, where De Peizegemnaars defeated The Di Angelo 2–1. Defending champions FC Keistad City 192 were eliminated in the quarterfinals by De Peizegemnaars.

Participating teams[edit]

28 teams participated in Sealand Cup XXII, including five previous champions. Seven teams made their début. For the first time since the fifteenth edition and for the second time in Sealand Cup history, all four semifinalists from the previous edition took part.

Team Manager Participation Best Result
Nederland AC Luna Spirit Quoque 7th Runner-Up (XXI)
Nederland Angels United ATF-Jolien99 1st Début
Nederland Bal op 't Dak 10 Ajax17hooijdonk 2nd Group Stage (XXI)
Belgium De Peizegemnaars Corniche 8th Third Place (XXI)
Nederland Dispar Vulgo FC ElGuero 1st Début
Nederland F.C. Memorice Memorice 8th Champion (XX)
Nederland FC Atse Atse 6th Quarterfinals (XIX, XX)
Nederland FC Biegstraaten Q9446 6th Runner-Up (XX)
Belgium Fc Bubble Gum Crazy_Felientje 1st Début
Nederland FC Enschede 053 Stokkie 1st Début
Deutschland FC Jaapo Jaapo- 7th Quarterfinals (XVI, XVII, XVIII, XIX)
Nederland FC Keistad City 192 Quickdutch 12th Champion (XII, XXI)
Nederland FC Sammie de Cavia Spammie 15th Champion (XVII)
Nederland HetBeste Lightsun 14th Runner-Up (IX, XIX)
Nederland Kings Squad Marrc 12th Champion (VII, VIII)
Nederland NIHE (Note) Lief Klein Aapje 6th Quarterfinals (XV)
Nederland Physios United Malarkan 2nd Group Stage (XXI)
Nederland Pilsner Pirates Buul 6th Quarterfinals (XVIII)
Belgium Ploeg Van 'T Stad Fr33k 3nd Group Stage (XVIII, XX)
Belgium R.C. Vozzko WuRTeL 8th Quarterfinals (XIV)
Nederland Rode Ster Dordrecht RedStarDordt 1st Début
Nederland SC RedHead Steeps 7th Champion (XIV, XV, XIX)
Nederland Sherlock's Boys Seabert 9th Runner-Up (XIV, XVI, XVIII)
Nederland The Dark Lords Heins 1st Début
Nederland The Di Angelo Wldeam 6th Third Place (XVII)
Nederland TSV Oosterhout MarkoTardelli 7th Third Place (XXI)
Nederland Utrechtseboys Whielckert 13th Runner-Up (X)
Nederland Viktor United City Viktor86 1st Début

Note: NIHE participated for the first time under that name. Their previous appeareances were as De Nielses Heijmanses.

Round and Draw Dates[edit]

Phase Round Draw date Match dates
Group Stage Matchday 1 14 March 2013
(Heeze, The Netherlands)
20 March 2013 (Week 9)
Matchday 2 26–27 March 2013 (Week 10)
Matchday 3 2–3 April 2013 (Week 11)
Knockout Stage Second Round None 10 April 2013 (Week 12)
Quarterfinals 17 April 2013 (Week 13)
Semi-Finals 23–24 April 2013 (Week 14)
Final 1 May 2013 (Week 15)

Seeding[edit]

The draw for the group stage was held in Heeze on 14 March 2013.

Teams were seeded into four pots based on their Sealand-Coefficient. The Sealand-Coefficient was determined by league level and results in the previous three Sealand Cups. Teams from the same region could not be drawn against each other.

First Pot

Rank Team Coeff.
1. Flag of Utrecht.png SC RedHead 158
2. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 145
3. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 132
4. Flag of Gelderland.png HetBeste 117
5. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 TH 115
6. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 108
7. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 104

Second Pot

Rank Team Coeff.
8. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 101
9. Flag of Gelderland.png Kings Squad 100
10. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 98
11. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 95
12. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 90
13. Flag of Bayern.png FC Jaapo 86
14. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 81

Third Pot

Rank Team Coeff.
15. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 74
16. Flag of Overijssel.png Angels United 70
17. Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 57
18. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 54
19. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 51
20. Flag of Overijssel.png NIHE 49
21. Flag of Fryslân.png The Dark Lords 45

Fourth Pot

Rank Team Coeff.
22. Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City 45
23. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 45
24. Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 25
25. Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak 10 22
26. Flag of Groningen.png Physios United 16
27. Flag of Overijssel.png FC Enschede 053 10
28. Flag of Vlaams-Brabant.png Fc Bubble Gum 10
  • Tied teams (rank 21–23 and 27–28) were seeded by league results in the first seven matches.

Group Stage[edit]

The Group Stage of the twenty-second Sealand Cup ran from 20 March to 3 April 2013.

Format[edit]

The teams in each group played each other in a single round-robin format, playing the other teams in the group once (at home or away). Each team earned 3 points for a win in regular time, 2 points for a win after golden goal or after a penalty shoot-out, 1 point for a loss after golden goal or after a penalty shoot-out and 0 points for a loss in regular time. For goal difference purposes, winning a penalty shoot-out was rewarded with one extra goal (equal to scoring a golden goal). This point system is similar to the system used by the (real-life) IIHF for international ice hockey matches.

The top-two teams of each group and the two best third-placed teams advanced to the second round (round of sixteen). If two or more teams were level on points, the head-to-head result was the main tie-breaking criterium.

Golden Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Overijssel.png Angels United 3 3 0 0 0 10 3 + 7 9
Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3 2 0 0 1 20 4 + 16 6
Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 1 0 0 2 6 12 – 6 3
Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak 10 3 0 0 0 3 2 19 – 17 0
20 March 2013 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 2 - 3 Flag of Overijssel.png Angels United Keistad Road
(424124620)
20 March 2013 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 5 - 1 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak 10 GMV Memorial Stadium
(424058973)


27 March 2013 (17:10)
TSV Oosterhout Flag of Noord-Brabant.png 0 - 2 Flag of Overijssel.png Angels United GMV Memorial Stadium
(424227973)
27 March 2013 (17:10)
Bal op 't Dak 10 Flag of Noord-Holland.png 0 - 9 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Olexiy Butenko Stadion
(424226016)


3 April 2013 (17:10)
FC Keistad City 192 Flag of Utrecht.png 9 - 1 Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout Keistad Road
(424395094)
3 April 2013 (17:10)
Angels United Flag of Overijssel.png 5 - 1 Flag of Noord-Holland.png Bal op 't Dak 10 Angels United Arena
(424394821)

Red Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Gelderland.png Kings Squad 3 2 1 0 0 18 3 + 15 8
Flag of Fryslân.png The Dark Lords 3 2 0 1 0 12 4 + 8 7
Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3 1 0 0 2 9 10 – 1 3
Flag of Groningen.png Physios United 3 0 0 0 3 2 24 – 22 0
20 March 2013 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 1 - 4 Flag of Gelderland.png Kings Squad Azure Bowl
(424089210)
20 March 2013 (17:10)
The Dark Lords Flag of Fryslân.png 6 - 0 Flag of Groningen.png Physios United Hell
(424120462)


27 March 2013 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 3 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Fryslân.png The Dark Lords Kings Castle
(424227770)
27 March 2013 (17:10)
Physios United Flag of Groningen.png 2 - 7 Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit KNGF Homeground
(424223964)


3 April 2013 (17:10)
AC Luna Spirit Flag of Noord-Brabant.png 1 - 4 Flag of Fryslân.png The Dark Lords Azure Bowl
(424397323)
3 April 2013 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 11 - 0 Flag of Groningen.png Physios United Kings Castle
(424498143)

Orange Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3 3 0 0 0 18 1 + 17 9
Flag of Gelderland.png HetBeste 3 2 0 0 1 8 7 + 1 6
Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 1 0 0 2 3 8 – 5 3
Flag of Vlaams-Brabant.png Fc Bubble Gum 3 0 0 0 3 3 16 – 13 0
20 March 2013 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 0 - 4 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo La Via Nostra
(424085196)
20 March 2013 (17:25)
FC Sammie de Cavia Flag of Noord-Holland.png 2 - 0 Flag of Vlaams-Brabant.png Fc Bubble Gum de Tudorel Udreskoe Arena
(424086164)


27 March 2013 (17:10)
HetBeste Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia La Via Nostra
(424225635)
27 March 2013 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 9 - 1 Flag of Vlaams-Brabant.png Fc Bubble Gum Theatre of Angelo
(424268776)


3 April 2013 (13:00)
Fc Bubble Gum Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 5 Flag of Gelderland.png HetBeste Bubble Gum Park
(424427730)
3 April 2013 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 5 - 0 Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia Theatre of Angelo
(424437854)

Yellow Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Utrecht.png SC RedHead 3 2 0 0 1 2 1 + 1 6
Flag of Bayern.png FC Jaapo 3 2 0 0 1 6 1 + 5 6
Flag of Overijssel.png NIHE 3 1 0 0 2 3 3 ± 0 3
Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City 3 1 0 0 2 1 7 – 6 3
  • SC RedHead finished ahead of FC Jaapo on head-to-head result: SC RedHead 1–0 FC Jaapo
  • NIHE finished ahead of Viktor United City on head-to-head result: NIHE 3–0 Viktor United City


20 March 2013 (17:10)
NIHE Flag of Overijssel.png 3 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City Niels Arena
(424089180)
20 March 2013 (17:25)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 1 - 0 Flag of Bayern.png FC Jaapo RedHeaded Mania Dome
(424074955)


26 March 2013 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 4 - 0 Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City SeaWeasel Arena
(424256944)
27 March 2013 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 1 - 0 Flag of Overijssel.png NIHE RedHeaded Mania Dome
(424277490)


2 April 2013 (18:25)
FC Jaapo Flag of Bayern.png 2 - 0 Flag of Overijssel.png NIHE SeaWeasel Arena
(424431999)
3 April 2013 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 0 - 1 Flag of Noord-Brabant.png Viktor United City RedHeaded Mania Dome
Note: match was originally scheduled at Viktor United City
(424430908)

Green Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3 3 0 0 0 14 2 + 12 9
Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3 2 0 0 1 13 6 + 7 6
Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 1 0 0 2 9 11 – 2 3
Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 3 0 0 0 3 0 17 – 17 0
20 March 2013 (17:10)
Dispar Vulgo FC Flag of Overijssel.png 0 - 4 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice Blue Mountain
(424103574)
20 March 2013 (17:25)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 6 - 1 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Bieg Stadium
(424089158)


27 March 2013 (17:10)
FC Biegstraaten Flag of Noord-Holland.png 6 - 0 Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC Bieg Stadium
(424271747)
27 March 2013 (17:25)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 5 - 1 Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko Waaier
(424325273)


3 April 2013 (13:00)
R.C. Vozzko Flag of Oost-Vlaanderen.png 7 - 0 Flag of Overijssel.png Dispar Vulgo FC 't Vossenhol
(424465626)
3 April 2013 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 5 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten Waaier
(424431741)

Blue Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3 3 0 0 0 14 3 + 11 9
Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 3 2 0 0 1 15 5 + 10 6
Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 1 0 0 2 4 16 – 12 3
Flag of Utrecht.png Utrechtseboys 3 0 0 0 3 1 10 – 9 0
20 March 2013 (17:10)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 3 - 1 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Pirate Bay
(424091220)
20 March 2013 (17:25)
Rode Ster Dordrecht Flag of Zuid-Holland.png 3 - 4 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars Markettenweg
(424087539)


27 March 2013 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 8 - 0 Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates Den Akker van Peizegem
(424266817)
27 March 2013 (17:10)
Utrechtseboys Flag of Utrecht.png 0 - 5 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht De Boterkuip
(424236398)


3 April 2013 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 0 Flag of Utrecht.png Utrechtseboys Den Akker van Peizegem
(424504271)
3 April 2013 (17:10)
Pilsner Pirates Flag of Gelderland.png 1 - 7 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht Pirate Bay
(424432766)

Violet Group[edit]

Team MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 3 2 0 0 1 15 3 + 12 6
Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 3 2 0 0 1 10 6 + 7 6
Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 3 2 0 0 1 6 10 – 4 6
Flag of Overijssel.png FC Enschede 053 3 0 0 0 3 0 14 – 14 0
  • Sherlock's Boys finished ahead of FC Atse and Ploeg Van 'T Stad on head-to-head goal difference: Sherlock's Boys, 3 points (11–3); FC Atse, 3 points (3–4); Ploeg Van 'T Stad, 3 points (3–10).


20 March 2013 (13:00)
Ploeg Van 'T Stad Flag of West-Vlaanderen.png 3 - 0 Flag of Overijssel.png FC Enschede 053 'Vooruit, d'r uit!'-Arena
(424084904)
20 March 2013 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 1 - 3 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Sherlock's Estate
(424108630)


27 March 2013 (17:10)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 7 - 0 Flag of Overijssel.png FC Enschede 053 Ronald Meulenbroek Stadion
(424286607)
27 March 2013 (17:25)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 10 - 0 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Sherlock's Estate
(424261640)


3 April 2013 (17:10)
FC Enschede 053 Flag of Overijssel.png 0 - 4 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys FCE Arena
(424483132)
3 April 2013 (17:25)
FC Atse Flag of Zuid-Holland.png 0 - 3 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Ronald Meulenbroek Stadion
(424442438)

Knockout Stage[edit]

The next stage of the tournament was the Knockout Stage. Sixteen teams qualified for this stage (the group winners and runners-up from all four groups, accompanied by the two best third-placed teams). Teams tied on points would be ranked by the results between the top-three teams only.

Draw[edit]

The teams were seeded first to sixteenth, based on their result in the group stage (only results between the top-three teams were taken into account when teams were tied on points). In the second round, the highest-seeded teams would face the lowest-seeded teams at home. The teams were not re-seeded for the subsequent rounds, meaning that the highest-seeds would only face the lowest-seeded teams if all higher-seeded teams would win. In case the higher-seeded team would win each match, the first seed would face the sixteenth seed in the second round; the eighth seed in the quarterfinals; the fourth seed in the semi-finals; and the second seed in the final. One exception was made for teams that qualified from the same group: these teams could not meet each other in the second round.

The quarterfinals, semi-finals and finals were played at a neutral venue. Keistad Road, the home stadium of FC Keistad City 192 (winner of the previous edition), was selected as host of the final.

Group Winners
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
1. Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 9 2 2 0 0 0 12 3 + 9 6
2. Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 9 2 2 0 0 0 9 0 + 9 6
3. Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 9 2 2 0 0 0 10 2 + 8 6
4. Flag of Overijssel.png Angels United 9 2 2 0 0 0 5 2 + 3 6
5. Flag of Gelderland.png Kings Squad 8 2 1 1 0 0 7 3 + 4 5
6. Flag of Utrecht.png SC RedHead 6 2 2 0 0 0 2 0 + 2 6
7. Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 6 2 1 0 0 1 9 3 + 6 3
Group Runners-Up
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
8. Flag of Fryslân.png The Dark Lords 7 2 1 0 1 0 6 4 + 2 4
9. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 6 2 1 0 0 1 11 4 + 7 3
10. Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 6 2 1 0 0 1 10 5 + 5 3
11. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 6 2 1 0 0 1 7 6 + 1 3
12. Flag of Bayern.png FC Jaapo 6 2 1 0 0 1 2 1 + 1 3
13. Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 6 2 1 0 0 1 3 4 – 1 3
14. Flag of Gelderland.png HetBeste 6 2 1 0 0 1 3 5 – 2 3
Group Numbers Three
Seed Team Pts MP W W+ L+ L GF GA GD Pts
15. Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 6 2 1 0 0 1 3 10 – 7 3
16. Flag of Overijssel.png NIHE 3 2 0 0 0 2 0 3 – 3 0
17. Flag of Noord-Brabant.png AC Luna Spirit 3 2 0 0 0 2 2 8 – 6 0
18. Flag of Noord-Holland.png FC Sammie de Cavia 3 2 0 0 0 2 1 8 – 7 0
19. Flag of Oost-Vlaanderen.png R.C. Vozzko 3 2 0 0 0 2 2 11 – 9 0
20. Flag of Noord-Brabant.png TSV Oosterhout 3 2 0 0 0 2 1 11 – 10 0
21. Flag of Gelderland.png Pilsner Pirates 3 2 0 0 0 2 1 15 – 4 0
  • Note: R.C. Vozzko was originally ranked above FC Sammie de Cavia by mistake. Although this did not influence the qualifying teams, it made a slight difference for the Sealand Coefficient in the next three Sealand Cups.

Bracket[edit]

  Second Round Quarterfinals Semi-Finals Final
                                     
1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 2  
16 Flag of Overijssel.png NIHE 1  
  1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars (a.s.d.e.t.) 3  
 
  9 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 2  
8 Flag of Fryslân.png The Dark Lords 1
9 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 3  
  1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars (p.s.o.) 13  
  5 Flag of Gelderland.png Kings Squad 12  
3 Flag of Overijssel.png Angels United 1  
13 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 2  
  5 Flag of Gelderland.png Kings Squad 4
 
  13 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse 2  
5 Flag of Gelderland.png Kings Squad 5
12 Flag of Bayern.png FC Jaapo 0  
  1 Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 2
  2 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 1
2 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 6  
15 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad 1  
  2 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 1
 
  7 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 0  
7 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 4
10 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 3  
  2 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 3
  3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 1  
3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 8  
14 Flag of Gelderland.png HetBeste 0   Small Final
  3 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 4
 
  11 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 1  
6 Flag of Utrecht.png SC RedHead 22 2 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 3
11 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten (p.s.o.) 24     5 Flag of Gelderland.png Kings Squad 6

Second Round[edit]

10 April 2013 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 1 Flag of Overijssel.png NIHE Den Akker van Peizegem
(424595424)
10 April 2013 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 8 - 0 Flag of Gelderland.png HetBeste Waaier
(424665973)
10 April 2013 (17:10)
Angels United Flag of Overijssel.png 1 - 2 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Angels United Arena
(424599674)
10 April 2013 (17:10)
SC RedHead Flag of Utrecht.png 2 - 2 a.e.t. Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten RedHeaded Mania Dome
(424583905)
  Penalties  
2 – 4


10 April 2013 (17:10)
Sherlock's Boys Flag of Noord-Holland.png 4 - 3 Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht Sherlock's Estate
(424587562)
10 April 2013 (17:10)
The Dark Lords Flag of Fryslân.png 1 - 3 Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 Hell
(424634850)
10 April 2013 (17:25)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 6 - 1 Flag of West-Vlaanderen.png Ploeg Van 'T Stad Theatre of Angelo
(424589041)
10 April 2013 (17:25)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 5 - 0 Flag of Bayern.png FC Jaapo Kings Castle
(424582275)

Quarterfinals[edit]

17 April 2013 (13:00)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 3 - 2 a.s.d.e.t. Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 't Vossenhol (R.C. Vozzko)
(424815486)
17 April 2013 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 1 - 0 Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys de Vijverberg ('t is geen Graafschap)
(424756183)
17 April 2013 (17:10)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 4 - 1 Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten La Via Nostra (HetBeste)
(424731575)
17 April 2013 (17:10)
Kings Squad Flag of Gelderland.png 4 - 2 Flag of Zuid-Holland.png FC Atse Azure Bowl (AC Luna Spirit)
(424728267)

Semi-Finals[edit]

23 April 2013 (18:25)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 1 - 1 a.e.t. Flag of Gelderland.png Kings Squad SeaWeasel Arena (FC Jaapo)
(424929173)
  Penalties  
3 – 2


24 April 2013 (17:10)
The Di Angelo Flag of Zuid-Holland.png 3 - 1 Flag of Fryslân.png F.C. Memorice RedHeaded Mania Dome (SC RedHead)
(424991176)

Small Final[edit]

1 May 2013 (13:00)
F.C. Memorice Flag of Fryslân.png 3 - 6 Flag of Gelderland.png Kings Squad Den Akker van Peizegem (De Peizegemnaars)
(425159655)

Final[edit]

1 May 2013 (17:25)
De Peizegemnaars Flag of Vlaams-Brabant.png 2 - 1 Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo Keistad Road (FC Keistad City 192)
(425152599)
Sealand Cup XXII Champion
Flag of Vlaams-Brabant.png
De Peizegemnaars
First title

Top Goalscorers[edit]

Ronny Althuisius (F.C. Memorice) became top scorer of the tournament with ten goals. In total, 300 goals were scored by 158 different players.

Rank Name Team Goals
1 Nederland Ronny Althuisius Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 10
2 Deutschland Achim Westerhausen Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 9
3 Danmark Karsten Hoboldt Jensen Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 8
4 Nederland Harm Wertheim Flag of Gelderland.png Kings Squad 8
5 England James Fletcher Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 7
6 Nederland İbrahim Sargan Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 6

  • Karsten Hoboldt Jensen won the Bronze Boot by virtue of having played fewer minutes (270) than Harm Wertheim (674).


Seventeen hat-tricks were scored during the tournament.

Player (goals) Team Goals scored Result Opponent Round
Nederland Ronny Althuisius Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 0–1, 0–3, 0–4 0–4 Dispar Vulgo FC Group Stage (Green)
Deutschland Achim Westerhausen Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 3–0, 4–0, 5–0 8–0 Pilsner Pirates Group Stage (Blue)
Suomi Vesa Murta Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 0–1, 0–2, 0–3 0–5 Utrechtseboys Group Stage (Blue)
Danmark Karsten Hoboldt Jensen (5) Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 0–1, 0–4, 0–5, 0–6, 0–8 0–9 Bal op 't Dak 10 Group Stage (Gold)
Nederland Arthur Heerschop Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 1–0, 3–0, 5–0 9–1 Fc Bubble Gum Group Stage (Orange)
Nederland Quasim Al-Ommaar Flag of Noord-Holland.png FC Biegstraaten 3–0, 4–0, 5–0 6–0 Dispar Vulgo FC Group Stage (Green)
Nederland Ralph Rats Flag of Zuid-Holland.png The Di Angelo 2–0, 4–0, 8–0 9–1 Fc Bubble Gum Group Stage (Orange)
Nederland Yahya Chakour (4) Flag of Noord-Holland.png Sherlock's Boys 2–0, 4–0, 9–0, 10–0 10–0 Ploeg Van 'T Stad Group Stage (Violet)
Nederland Herbert van Harten Flag of Gelderland.png Kings Squad 1–0, 2–0, 4–0 11–0 Physios United Group Stage (Red)
Nederland Ryan Hofstra Flag of Zuid-Holland.png Rode Ster Dordrecht 0–2, 0–3, 0–4 1–7 Pilsner Pirates Group Stage (Blue)
Danmark Karsten Hoboldt Jensen Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 1–0, 3–0, 6–0 9–1 TSV Oosterhout Group Stage (Gold)
Nederland Harm Wertheim Flag of Gelderland.png Kings Squad 5–0, 7–0, 8–0 11–0 Physios United Group Stage (Red)
Nederland Herrik van Heumen Flag of Utrecht.png FC Keistad City 192 2–0, 4–0, 9–1 9–1 TSV Oosterhout Group Stage (Gold)
Nederland Harm Wertheim Flag of Gelderland.png Kings Squad 1–0, 4–0, 5–0 5–0 FC Jaapo Second Round
Davor Mišulić Flag of Fryslân.png F.C. Memorice 4–0, 5–0, 8–0 8–0 HetBeste Second Round
Deutschland Achim Westerhausen Flag of Vlaams-Brabant.png De Peizegemnaars 1–1, 2–2, 3–2 (g.g.) 3–2 a.s.d.e.t. FC Keistad City 192 Quarterfinals
Nederland Joran Counotte Flag of Gelderland.png Kings Squad 3–2, 3–4, 3–5 3–6 F.C. Memorice Small Final

Disciplinary[edit]

Card Number
Red card (direct) 5
Red card (second yellow) 8
Yellow card 86

The Fair Play Award was won by F.C. Memorice (four yellow cards in seven matches) with 19 points and FC Jaapo (no cards in four matches) with 17 points. FC Jaapo was the original winner of the award, but after recalculation, it turned out that F.C. Memorice should have won this classification. Both teams were then declared co-winners. See Sealand Cup XXII/Fair Play Award for the full classification.

Trivia[edit]

  • The total attendance was 101,589 - an average of 1,752 per match.
  • The match with the highest attendance was the final between De Peizegemnaars and The Di Angelo (3,462).
  • The match with the lowest attendance was the Red Group match between Physios United and AC Luna Spirit (637).
  • The overall Sealand Cup attendance surpassed 1.3 million visitors (during the third group round).
  • Vesa Murta (Rode Ster Dordrecht) scored the 3600th Sealand Cup goal in the Blue Group match against Utrechtseboys.
  • Milan Volders (AC Luna Spirit) scored the 3700th Sealand Cup goal in the Red Group match against The Dark Lords.
  • Cédric Roch (De Peizegemnaars) scored the 3800th Sealand Cup goal in the semi-final against Kings Squad.
  • Walter Kuśnierek (FC Keistad City 192) became the second player to score in six different Sealand Cups.
  • All-time top scorer Aard Appel (FC Biegstraaten) improved of his own record to 28 goals (scored in five different editions).
  • The highest ratings were achieved by The Di Angelo (322 Hatstats) in the final against De Peizegemnaars.
  • The highest-rated match was the final (589 Hatstats) between The Di Angelo (322) and De Peizegemnaars (267).