Zeeuwse Cup 10

From Hattrick
Zeeuwse Cup
Edition 10
Tournament details
Season(s) 30
Teams 85
Final positions
Champions F.C de COCK (2nd title)
Runner-up Breskens Dynamite
Semi-finalists Philten 1
SV Robur 
Tournament statistics
Matches played 87 (4 Elite Cup
and 5 walkovers
Zeeuwse Cup 9 Zeeuwse Cup 11
Elite Cup
Champions
F.C de COCK
Runner-up
SV Robur

The Zeeuwse Cup 10 was the 10th edition of the Zeeuwse Cup (ZC), a friendly cup organised by Zeeuwen in Hattrick and linked to the Dutch region of Zeeland. This edition was held in global season 30 (Dutch season 19). Because this was the 10th edition, former participants were actively invited and former Zeeuwse Cup winners were invited to enter the special Elite Cup.

5 teams entered the Elite Cup and subsequently the regular Zeeuwse Cup in the Second, Third or Fourth Round. The other 79 teams only entered the regular Zeeuwse Cup. 56 teams started in the First Round, the other 24 teams were given a bye to the Second Round.

The ZC commenced with the First Round of both the Elite Cup and the regular Zeeuwse Cup on 18 October 2006 (after competition round 9). The Elite Cup concluded on 1 November with F.C de COCK winning 7-1 in the final, played in the stadium of ZC organiser Voorruit Vooruit. The regular Zeeuwse Cup concluded on 8 November (after the qualifiers) with the final, traditionally played in the stadium of the previous winner, in this case F.C de COCK. F.C de COCK won 4-3 in the final on their home turf, taking their second consecutive Cup. With this victory F.C de COCK were the first team to succesfully defend their title.

Teams and seeding[edit]

Seeding for the tournament was based on participation and results in the previous four editions of the Cup. The top 4 cannot meet before the Semi-finals and the top 16 cannot meet before the 4th Round. The highest ranked teams receive a bye to the 2nd Round.

Teams that entered after the 1st Round: Teams that entered in the 1st Round:


Notes
  • The 5 teams with a * enter the Elite Cup and subsequently the regular Zeeuwse Cup in the Second, Third or Fourth Round. All other high ranked teams enter the regular Zeeuwse Cup in the Second Round.
  • ^1 comady replaced F.C Chesterfield who arranged a wrong match for the 2nd Round.


Elite Cup Results[edit]

Quarter-finals   Semi-finals   Final
18 October 2006   25 October
  6  SV Robur 2     1 November
  15  Bastardi SC 0        SV Robur 1
7  FC Domburg 1   1  F.C de COCK 3      F.C de COCK 7
16  eXtreme Darts 2      eXtreme Darts 2  
Notes
  • Elite Cup first round loser FC Domburg enters the regular Zeeuwse Cup in the Second round.
  • Elite Cup Semi-finals losers Bastardi SC and eXtreme Darts enter the regular Zeeuwse Cup in the Third round.
  • Elite Cup Finalists SV Robur and F.C de COCK enter the regular Zeeuwse Cup in the Fourth round.


Regular Zeeuwse Cup Results[edit]

Finals[edit]

Quarter-finals   Semi-finals   Final
15 November 2006
Section 1  De Nopjes 0     22 November
Section 2  Breskens Dynamite 6        Breskens Dynamite 4  
Section 3  Boord Groenenbroek 0      SV Robur 1     29 November
Section 4  SV Robur 1          Breskens Dynamite 3
Section 5  F.C de COCK 3          F.C de COCK (a.e.t.) 4
Section 6  Voorruit Vooruit 2        F.C de COCK 5
Section 7  Philten 1 2      Philten 1 0  
Section 8   JKT 1  

Top Half[edit]

Section 1[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006
79  Souburgse Boys 0   25 October
37  De Nopjes 1     13  beachy head 0     1 November
49  real bokko 0        De Nopjes 4        De Nopjes 3  
58  Bresko.boys 3        Bresko.boys 2      Bresko.boys 1     8 November
48  V.V. de Noormannen 2      De RCS'ers 1          De Nopjes 2
47  De RCS'ers 3          eXtreme Darts 0
61  Fc Wome 5      FC Wome 1      Goofy_OS2 0
53  F.C. Krukkietas WO *   23  Goofy_OS2 2   16  eXtreme Darts 4  

Section 2[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006   25 October
  4  karels elf 3     1 November
64  Vrije Jongens 7   20  FC Dulve 0        karels elf 6  
72  VV het Palet 0        Vrije Jongens 4      Vrije Jongens 1     8 November
75  SV Hoedekenskerke 6   81  klonoa 1          karels elf 1
59  vvZierikzee 4     11  Breskens Dynamite 5          Breskens Dynamite 6
36  fc de vrijbuiters 0        SV Hoedekenskerke 0        Breskens Dynamite 2
56  Zeeuwse Zagers 2        Zeeuwse Zagers 2      Zeeuwse Zagers 0  
83  Kwal United 4      Kwal United 0  
29  Rickoo 1  

Section 3[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006
80  Sporting Banditos f.c 0     25 October
41  Aerowhite 4        Aerowhite 1     1 November
39  Boord Groenenbroek 4      Boord Groenenbroek 5        Boord Groenenbroek 2  
34  FC Marnix 0     8  Sporting Violencia 2      Sporting Violencia 0     8 November
67  Fc Truweeltje 0        FC JayJay 1          Boord Groenenbroek 4
66  FC JayJay 3      brainboys 1          Oilcorner United 2
32  brainboys 3     2  Oilcorner United 4        Oilcorner United 8
28  Middelburg Stad 2      SircumScaldes 1      FC Krabbendijke 1  
74  Forza HDKK 1     17  FC Krabbendijke 3  
73  SircumScaldes 4  

Section 4[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006   25 October
57  FC Tisnix 5   21  Bogus Bandits 2     1 November   8 November
35  fc de flugels WO *      FC Tisnix 6        FC Tisnix 5   6  SV Robur 2
  14  FC Jean 3      FC Jean 6      FC Jean 1
  22  VC Vlissingen 1  

Bottom Half[edit]

Section 5[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006
76  The Lullo's 1   25 October   1 November   8 November
46  berkenbosjes1 3        berkenbosjes1 1      comady 2      Bastardi SC 0
33  Racrara 1   85  comady ^1 4   15  Bastardi SC 3   1  F.C de COCK 1
69  F.C chesterfield 3
Notes
  • ^1 comady replaced F.C Chesterfield who arranged a wrong match for the 2nd Round.

Section 6[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006
70  FC Cannondale 1   25 October
62  NOAD_67 0        FC Cannondale 1     1 November
38  V.V. Kloetinge 2   19  FC Sebastia 0        FC Cannondale 0  
40  Reynaertstad 3     16  FC Domburg 6      FC Domburg 3     8 November
51  Hoedekenskerke Hooligans 4        Reynaertstad 0          FC Domburg 0
55  Athletico Ooskappel 1        Hoedekenskerke Hooligans 5          Voorruit Vooruit 5
68  FC Phyrexia 1      De Diekers 4        Hoedekenskerke Hooligans 2
45  De Diekers 5     5  Voorruit Vooruit 4      Voorruit Vooruit 3  
  24  Miesje United 0  

Section 7[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006   25 October
  18  Suncity Rangers 6     1 November
52  GoesNoordTelevisieToren 0     12  Spui '04 3        Suncity Rangers 2  
77  FC Bostma 8        FC Bostma 7      FC Bostma 4     8 November
43  molenpark 0      Wemels 2          FC Bostma 3
65  Wemels 5     25  Futura du Futbol 5          Philten 1 4
  10  S.O.K WO *        Futura du Futbol 1
84  quality 2   27  Philten 1 2      Philten 1 2  
30  Fc Boerboel 0      quality 1  

Section 8[edit]

1st Round   2nd Round   3rd Round   4th Round
18 October 2006
60  Bloemfontein Celtic 5     25 October
50  F.C.Schore(M) WO *        Bloemfontein Celtic 3     1 November
82  SC Pikkestein 3      SC Pikkestein 2        Bloemfontein Celtic 2  
31  AJAX4LIFE 2        de powjah vogols 2      Bono United 4     8 November
63  de powjah vogols 6     3  Bono United 3          Bono United 2
78  ginbou stars 1   9  F.C. de Bourtjes 3          JKT 5
54  Stavenisse Rovers 1     26  F.C.Nova 1        F.C. de Bourtjes 0
44  bareman 7        bareman 0      JKT 3  
42  JKT 5      JKT 7  
71  Bijls Soccer Team WO *  
Zeeuwse Cup
Edition 1 · Edition 2 · Edition 3 · Edition 4 · Edition 5 · Edition 6 · Edition 7 · Edition 8 · Edition 9 · Edition 10 · Edition 11 · Edition 12 · Edition 13 · Edition 14 · Edition 15 · Edition 16 · Edition 17 · Edition 18 · Edition 19 · Edition 20 · Edition 21 · Edition 22 · Edition 23 · Edition 24 · Edition 25 · Edition 26 · Edition 27 · Edition 28 · Edition 29 · Edition 30 · Edition 31 · Edition 32 · Edition 33 · Edition 34
Team appearances