Italia in Hattrick Masters

From Hattrick

Results of Italian teams in Hattrick Masters.

HT Masters.PNG
Hattrick Masters

Finals

Finals Marathon Table
Team HT Masters.PNG Champion Runner-up Total finals
Orda Balorda Urbino season 42 season 48 2
Oppostafazione season 51 - 1
Taj Mahal - season 31 1
Olympique Maraviglia - season 40 1
A.S. Kursaal - season 47 1


Finals
Season 31: Hapoel Nahariya Israel 4 - 2  Italy Taj Mahal
Season 40: Craiova Champions Romania 1 - 0  Italy Olympique Maraviglia
Season 42: Orda Balorda Urbino Italy 3-2 a.e.t. Spain Dandy de Tazmania HT Masters.PNG
Season 47: bellamy_bff Hong Kong 2 - 1  Italy A.S. Kursaal
Season 48: DEOPS Greece  3 - 2  Italy Orda Balorda Urbino
Season 51: Oppostafazione Italy 4 - 2  Montenegro Donja Gorica HT Masters.PNG


Matches

All Time Marathon Table
Team Owner Times Games W L GF GA ±
Orda Balorda Urbino zagortenay 8 42 35 7 149 52 +97
I Vermotti scricciolo 8 20 11 9 57 45 +12
SQUARTA PRAGA MARCOGAVI 5 10 5 5 25 18 +7
excoto tunei 4 12 8 4 37 22 +15
Arezzo Galasocaray Marrundo 3 15 12 3 63 20 +43
A.S. Kursaal 13Giacomo13 3 13 10 3 36 13 +23
Real Palaron Marteam2004 3 10 7 3 34 26 +8
Taj Mahal Giutrader 3 9 6 3 25 23 +2
Oppostafazione Vecchioleone 2 13 12 1[1] 52 22 +30
Telesia manciale 2 12 10 2 40 24 +16
DETON F.C. maresca84-volaFarao 2 9 7 2 31 17 +14
Express Road ciuffo-fisc 2 7 5 2 16 9 +5
Nuceria -Tiska- 2 6 4 2 12 7 +5
L' Araba fenice Don_Fabio_il_Mongolo 2 4 2 2 12 9 +3
Saints Regia regia5 2 4 2 2 6 7 -1
F.C. Montebuono -GiAcoMo- 2 3 1 2 5 9 -4
Montefreddo City -rebus- 2 2 0 2 3 6 -3
Mar Mousa _Peo_ 2 2 0 2 0 5 -5
Rancho de la Luna PinkMoon 2 2 0 2 1 9 -8
Complete table (teams with only 1 partecipation)
Team Owner Times Games W L GF GA ±
Olympique Maraviglia Aldo70 1 7 6 1 15 4 +11
Dragon's Eye Alerish 1 7 6 1 16 5 +11
Non-fur Frunno 1 6 5 1 28 3 +25
Arezzo Stefano 1 6 5 1 23 9 +14
milui team MauRandom 1 6 5 1 24 15 +9
TrInAcRia 1974 PiC74 1 5 4 1 23 9 +14
Tridentina Troseidone 1 5 4 1 17 5 +11
Dunf United Dunfermine 1 4 3 1 9 9 ±0
Marecchiese Mulziades 1 3 2 1 9 3 +6
Monza F.C. Zanna00 1 3 2 1 7 5 +2
CSKA SPAM Samu80 1 3 2 1 6 4 +2
Bucal Juniors enricobig83 1 2 1 1 8 3 +5
Pscruofl mitre81 1 2 1 1 6 3 +3
Dolasiana AndR80ea 1 2 1 1 5 2 +3
Bononia Warriors Dalgor 1 2 1 1 5 3 +2
K-Team groton 1 2 1 1 4 4 ±0
Real 88 trend88 1 2 1 1 3 4 -1
0rion _DoC-eNeRGy_ 1 1 0 1 2 2 ±0
Poker Soccer Club Dieghito82 1 1 0 1 1 2 -1
Gatto Ciccione F.C. MastroTJ-7 1 1 0 1 1 2 -1
Sparta Bramante Vanagor 1 1 0 1 1 2 -1
Martiri Oscuri FC tuareg1944 1 1 0 1 0 2 -2
Real Castellaneta trezzone 1 1 0 1 3 6 -3
MAGICO EMPOLI! Corsi_85 1 1 0 1 2 5 -3
Les Merengues LesMerengues 1 1 0 1 1 7 -6
Sgainator F.C. Cratoremassa 1 1 0 1 0 7 -7
Mantova 1994 Mauro80 1 1 0 1 0 8 -8


List of Matches

HM 1 (Season 28)

  Round 1:  K - Team  4 - 3  Nigeria Za twigs         
  Round 2:  Glasgow Athletic Scotland  1 - 0  K - Team     parrots Scotland  2 - 3  Dunf United  
  Round 3:         Dunf United  3 - 2  England Durham City FC  
  Round 4:         Dunf United  2 - 1  Russia Eagle's wingers  
  Round 5:         Fehervar FC Hungary  4 - 1  Dunf United  

HM 2 (Season 29)

  Round 1:  FC Obolone Frogs Ukraine  1 - 2  Arezzo Galasocaray         
  Round 2:  Arezzo Galasocaray  4 - 0  Canada Heart of the Annex         
  Round 3:  Arezzo Galasocaray  4 - 1  Slovenia NK Proletarec         
  Round 4:  devil advocates Malaysia  2 - 5  Arezzo Galasocaray         
  Round 5:  Ekvilibristerne Denmark  2 - 1  Arezzo Galasocaray         

HM 3 (Season 30)

  Round 1:   Adegas Marines Nigeria  1 - 6  Arezzo Galasocaray         
  Round 2:   Arezzo Galasocaray  11 - 0  Kenya wanafunzi         
  Round 3:   Arezzo Galasocaray  6 - 1  Oceania Scyb's Dream Team         
  Round 4:   cowabunga kickers India  0 - 5  Arezzo Galasocaray         
  Round 5:   AC Güçlükadro Türkiye  2 - 4  Arezzo Galasocaray         
  Round 6:   Nekro Argentina  1 - 4  Arezzo Galasocaray         
  Round 7:   Arezzo Galasocaray  2 - 3  Estonia Fc Pärtna         

HM 4 (Season 31)

  Round 2:   Face Off Utd Wales  1 - 4  Arezzo Galasocaray     Taj Mahal  3 - 0  USA Dynamo Moscow  
  Round 3:   Arezzo Galasocaray  3 - 2  Norway rigid royalists    Taj Mahal  5 - 0  Japan Nagayama  
  Round 4:   Arezzo Galasocaray  2 - 3  Norway Beefeater FC    Ruckers Utd. Netherlands  3 - 4  Taj Mahal  
  Round 5:          Taj Mahal  3 - 2  Bolivia C Blooming  
  Round 6:          Sofia_2003 Bulgaria  2 - 3  Taj Mahal  
  Round 7:          Styrian Killer Austria  0 - 3  Taj Mahal  
  Round 8:          Hapoel Nahariya Israel  4 - 2  Taj Mahal  

HM 5 (Season 32)

  Round 1:   Arezzo  5 - 0  Belgium homers         
  Round 2:   Arezzo  6 - 0  France Tetef Team     14 Albiazul Colombia  7 - 0  Sgainator F.C.  
  Round 3:   Sport Latita Paraguay  1 - 2  Arezzo         
  Round 4:   14 Albiazul Colombia  3 - 4  Arezzo         
  Round 5:   Arezzo  4 - 2  Estonia Metsmüttajad         
  Round 6:   FC Livurhøgg Faroe Islands  3 - 2  Arezzo         

HM 6 (Season 33)

  Round 1:   Saints Regia  2 - 1  Kyrgyzstan Nookat     Late Kick Off England  4 - 2  Taj Mahal  
  Round 2:   Lightning Strikers Bulgaria  4 - 0  Saints Regia         

HM 7 (Season 34)

  Round 1:   Ago Iwoye Nigeria  1 - 4  Saints Regia     KenveloGlamour Denmark  8 - 0  Mantova 1994  
  Round 2:   Saints Regia  0 - 1  Lithuania Straikeris         

HM 8 (Season 35)

  Round 1:   SQUARTA PRAGA  7 - 0  Mozambique Zimbabwe Fc         
  Round 2:   SQUARTA PRAGA  4 - 0  Venezuela beltxis     FK "Ateitis" Lithuania  8 - 0  Taj Mahal  
  Round 3:   SQUARTA PRAGA  0 - 2  Czech Republic AC Ziky team        

HM 9 (Season 36)

  Round 1:   Non - fur  5 - 0  Chile Harbin Stars    SQUARTA PRAGA  1 - 2  Belgium spiroezie 
  Round 2:   Non - fur  9 - 0  Benin Lokomotive Cotonou        
  Round 3:   pirxy Japan  0 - 2  Non - fur         
  Round 4:   Non - fur  4 - 0  Israel lion heart        
  Round 5:   NK Đerzelez Bosnia & Herzegovina  1 - 6  Non - fur         
  Round 6:   FC Michelndorf Austria  4 - 2  Non - fur         

HM 10 (Season 37)

  Round 1:          Monza F.C.  3 - 1  Liechtenstein YW N!ghtmare 
  Round 2:   DreamTeam Esch Luxembourg  3 - 2  SQUARTA PRAGA    Ago Iwoye Nigeria  1 - 3  Monza F.C.  
  Round 3:          Monza F.C.  1 - 3  Poland A.C. MILAN 1899 

HM 11 (Season 38)

  Round 1:   SQUARTA PRAGA  0 - 7  Montenegro Bisevo    d00m3rs Malta  1 - 3  TrInAcRia 1974  
  Round 2:          TrInAcRia 1974  12 - 0  Bolivia Wilstermann 
  Round 3:          TrInAcRia 1974  4 - 2  Canada Alderwood Chiefs 
  Round 4:          TrInAcRia 1974  3 - 2  Iran Persepolis IFC 
  Round 5:          Boca JBA Germany  4 - 1  TrInAcRia 1974  

HM 12 (Season 39)

  Round 1:   Krash Bolivia  0 - 4  Dolasiana     Marecchiese  6 - 0  Pakistan Saads Football Club 
  Round 2:   Dolasiana  1 - 2  Israel TOTAL_SOCCER    Alphaville South Korea  1 - 2  Marecchiese  
  Round 3:          Zeta Sweden  2 - 1  Marecchiese  

HM 13 (Season 40)

  Round 1:          Bononia Warriors  5 - 0  Lebanon S C K 
  Round 2:  Olympique Maraviglia  3 - 0  Morocco C.D.Arunda    Palomas Turbo Mexico  3 - 0  Bononia Warriors  
  Round 3:   Tarabeesh Sawa Lebanon  2 - 3  Olympique Maraviglia         
  Round 4:  Olympique Maraviglia  2 - 0  Uruguay montevideo wanderers        
  Round 5:  Olympique Maraviglia  2 - 0  France Real Pnar        
  Round 6:  Olympique Maraviglia  3 - 0  Kenya eastleigh        
  Round 7:  Olympique Maraviglia  2 - 1  Sweden Innant FC        
  Round 8:   Craiova Champions Romania  1 - 0  Olympique Maraviglia         

HM 14 (Season 41)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  3 - 0  Malaysia future Creation   Future Zabrze Poland  2 - 1  Poker Soccer Club  
  Round 2:   Orda Balorda Urbino  3 - 2  Faroe Islands Bainræakjin        
  Round 3:   Kampong Dreamer Singapore  1 - 4  Orda Balorda Urbino         
  Round 4:   Orda Balorda Urbino  1 - 3  Ukraine FC DeRibas        

HM 15 (Season 42)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  5 - 1  Kazakhstan FC Tobol    Tridentina  4 - 0  Pakistan Skyscream  
  Round 2:   Orda Balorda Urbino  7 - 0  Tunisia RRA    Tridentina  2 - 0  Greece f.c n.filothei 
  Round 3:   Orda Balorda Urbino  4 - 2  Luxembourg FightClub Football Club    Tridentina  2 - 1  Latvia Laughing Devils 
  Round 4:  Orda Balorda Urbino  5 - 0  Kenya eastleigh    Looney Toons Utd. Croatia  0 - 5  Tridentina  
  Round 5:   Orda Balorda Urbino  3 - 0  Russia BlackMonsters    The Darker Side South Africa  3 - 2  Tridentina  
  Round 6:   Orda Balorda Urbino  4 - 1  Hungary Erdo        
  Round 7:   Bosna Celtics Croatia  1 - 3  Orda Balorda Urbino         
  Round 8:   Dandy de Tazmania Spain  2 - 3  Orda Balorda Urbino         

HM 16 (Season 43)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  3 - 0  Armenia FC Artagers Eagles    Dragon's Eye  4 - 0  Brunei Hattrick Royalty 
  Round 2:   United Kazakhstan Kazakhstan  0 - 5  Orda Balorda Urbino     Dragon's Eye  3 - 2  Ukraine Vesel4aki_U 
  Round 3:   Orda Balorda Urbino  4 - 0  Czech Republic Borgs Utd    Dragon's Eye  1 - 0  USA FCGoblins 
  Round 4:   eastleigh Kenya  0 - 5  Orda Balorda Urbino     Dragon's Eye  1 - 0  Sweden Empoli 
  Round 5:   Romasz Poland  1 - 2  Orda Balorda Urbino     Dragon's Eye  2 - 1  Cyprus Thyella Kokkinotrimithias F.C. 
  Round 6:   Oravakütid Estonia  1 - 0  Orda Balorda Urbino     RH Crew USA  0 - 4  Dragon's Eye  
  Round 7:          Dragon's Eye  1 - 2  Estonia Oravakütid 

HM 17 (Season 44)

  Round 1:   fumpencitos Colombia  1 - 0  Mar Mousa     CSKA SPAM  4 - 0  Saudi Arabia Zu Zhai Zu 
  Round 2:          CSKA SPAM  2 - 0  North Makedonija Sun Sity 
  Round 3:          VC de kampioenen Belgium  4 - 0  CSKA SPAM  

HM 18 (Season 45)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  4 - 2  Amats     Alisontia Steesel  4 - 0  Mar Mousa  
  Round 2:   Orda Balorda Urbino  5 - 0  Juventus HKJ         
  Round 3:   Orda Balorda Urbino  2 - 1  Greek Legends         
  Round 4:   Astreros Patea - Cabezas  2 - 1  Orda Balorda Urbino         

HM 19 (Season 46)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  6 - 1  Memento Mori FC         
  Round 2:   Orda Balorda Urbino  4 - 0  AJAX CARREIROS     A.S. Kursaal  5 - 2  Goon_Squad  
  Round 3:   Orda Balorda Urbino  7 - 0  KuwaiT CometS     A.S. Kursaal  3 - 2  Heroes & Villains  
  Round 4:   Orda Balorda Urbino  7 - 3  Atlético Sardiña     Beaming Balls  3 - 1  A.S. Kursaal  
  Round 5:   Ulaanbaatar Paper Tigers  4 - 2  Orda Balorda Urbino         

HM 20 (Season 47)

  Round 1:   A.S. Kursaal  4 - 0  ChEnNiE Fc     0rion  6 - 7  steauajaxjuve  
  Round 2:   Junwei  0 - 1  A.S. Kursaal         
  Round 3:   Cegga FC  1 - 4  A.S. Kursaal         
  Round 4:   A.S. Kursaal  3 - 1  Fc Gutisterne         
  Round 5:   A.S. Kursaal  3 - 0  BSC Young Boys 05         
  Round 6:   All goris f.c  0 - 4  A.S. Kursaal         
  Round 7:   FC Red Dwarf  0 - 2  A.S. Kursaal         
  Round 8:   bellamy_bff  2 - 1  A.S. Kursaal         

HM 21 (Season 48)

  Round 1:   Gatto Ciccione F.C.  1 - 2 - 2  Orda Balorda Urbino         
  Round 2:  Tsuen Wan Football Club  1 - 3  Orda Balorda Urbino         
  Round 3:   PrienuSM  1 - 5  Orda Balorda Urbino         
  Round 4:   Les plagistes  2 - 6  Orda Balorda Urbino         
  Round 5:   Camiseta Blanquirroja  1 - 3  Orda Balorda Urbino         
  Round 6:   ADONAI  0 - 2  Orda Balorda Urbino         
  Round 7:   I did Svenne  0 - 1  Orda Balorda Urbino         
  Round 8:  Orda Balorda Urbino  2 - 3  DEOPS         

HM 22 (Season 49)

  Round 1:          Paraguay Rc02  2 - 1  Sparta Bramante  
  Round 2:   excoto  4 - 0  Benin Togomi Lions         
  Round 3:   excoto  3 - 1  Canada Burlington Burninators         
  Round 4:   excoto  5 - 0  Denmark FC Iversen         
  Round 5:   excoto  4 - 2  Estonia pritsumehed         
  Round 6:   Belgium Real Gentbrugge  3 - 2  excoto         

HM 23 (Season 50)

  Round 1:   Republic of Ireland Trotters Traders  1 - 4  excoto     Thailand Tommi Thunder XI  1 - 3  SQUARTA PRAGA  
  Round 2:   Bosnia & Herzegovina C.F. Real Lukavac  2 - 4  excoto     SQUARTA PRAGA  4 - 0  Liechtenstein Fortuna Benedurum 08  
  Round 3:   Nicaragua Dipilto FC  3 - 1  excoto     SQUARTA PRAGA  4 - 0  Cyprus Antonis Utd  
  Round 4:          Romania T_H_E BeAst  3 - 0  SQUARTA PRAGA  

HM 24 (Season 51)

  Round 1:   Mongolia squid  1 - 4  excoto         
  Round 2:   Scotland goudi city  5-4 a.e.t.  excoto     Paraguay Rc02  2 - 3  Oppostafazione  
  Round 3:         Oppostafazione  8 - 1  Norway Mishima Zaibatsu  
  Round 4:          Kuwait Every Given Sunday  3-4 a.e.t.  Oppostafazione  
  Round 5:          Canada F.C. Rostock CA  1 - 4  Oppostafazione  
  Round 6:         Oppostafazione  3 - 1  Russia Antananarivu Lemurs 
  Round 7:         Oppostafazione  3 - 1  Peru Franko Canadiense  
  Round 8:         Oppostafazione  4 - 2  Montenegro Donja Gorica  

HM 25 (Season 52)

  Round 1:   excoto  2 - 1  Romania katabaza oalasut     Oppostafazione  4 - 0  Estonia FC NFG  
  Round 2:   Scotland goudi city  3 - 0  excoto     Isle of Flames  1 - 6  Singapore Oppostafazione  
  Round 3:          Republic of Ireland Satanisci  1-2 a.e.t.  Oppostafazione  
  Round 4:         Oppostafazione  5 - 3  Estonia pritsumehed  
  Round 5:         Oppostafazione  2 - 1  England FC GPA  
  Round 6:          pashosh Israel  5-4 pen. (1)-(1)  Oppostafazione  

HM 26 (Season 53)

  Round 1:   Singing detectives Palestine  0 - 7  A.S. Kursaal    Real Castellaneta  3 - 6  Constantine F.C. Jordan 
  Round 2:   WANDER´S F.C. Colombia  2 - 1  A.S. Kursaal         

HM 27 (Season 54)

  Round 1:   F.C. Montebuono  3 - 2  Tunisia L Inter de Milan     Express Road  4 - 1  Bolivia 1982 Niupi  
  Round 2:   F.C. Black Ranchu Indonesia  3 - 1  F.C. Montebuono     Express Road  3 - 2  Azerbaijan Toprak_Rizespor  
  Round 3:          FC Portucale Portugal  0 - 3  Express Road  
  Round 4:          AS Uijeongbu 07 South Korea  4 - 2  Express Road  

HM 28 (Season 55)

  Round 1:   I Vermotti  5 - 1  Latvia KD Nerātnie Bebri     48heures Algeria  2 - 1  Rancho de la Luna  
  Round 2:   I Vermotti  1 - 2  Slovenia Nerātnie         

HM 29 (Season 56)

  Round 1:   F.C. Montebuono  1 - 4  Taiwan BOttawa     Montefreddo City  2 - 3  Belgium Toppie!!!  

HM 30 (Season 57)

  Round 1:  Rancho de la Luna  0 - 7  Uzbekistan CF Chilanzar Lions         
  Round 2:         Real Palaron  4 - 1  Ecuador Fuler  
  Round 3:         Chiang Mai All Stars Thailand  7-8 pen. (4)-(4)  Real Palaron  
  Round 4:         Real Palaron  5 - 2  Bolivia 1982 Niupi  
  Round 5:         Vyborg's Lions Russia  2 - 5  Real Palaron  
  Round 6:         Metsmüttajad Estonia  2 - 3  Real Palaron  
  Round 7:         Real Palaron  1 : 3  Hungary Hermesz  

HM 31 (Season 58)

  Round 1:  Real Palaron  7-6 pen. (3)-(3)  Faroe Islands Bainræakjin   PG CITY Montenegro  0 - 4  Pscruofl  
  Round 2:  JY FC Malaysia  4 - 3  Real Palaron    Real Palaron  2 - 3  Hong Kong Love Mimi Football Club 

HM 32 (Season 59)

  Round 1:  milui team  3 - 0  Georgia FT GEORGIA         
  Round 2:  milui team  4 - 2  Austria Thule Sportklub         
  Round 3:  Curice Croatia  8-10 pen. (6)-(6)  milui team        
  Round 4:  Elephantinhos FC Nigeria  1 - 3  milui team         
  Round 5:  milui team  5 - 3  Faroe Islands Bainræakjin         
  Round 6:  milui team  4-6 pen. (3)-(3)  Belarus Splendzer's Violet Hogs        

HM 33 (Season 60)

  Round 1:  I Vermotti  3 - 4  Uruguay Atlético Mirasol         

HM 34 (Season 61)

  Round 1:   Orda Balorda Urbino  2 - 6  Austria FC Interadi     EL Gabrielinio Cyprus  0 - 2  DETON F.C.  
  Round 2:          Avatars of Wilderness Japan  0 - 6  DETON F.C.  
  Round 3:          RSC Ana Ivanovic Belgium  3 - 5  DETON F.C.  
  Round 4:          Dandy de Tazmania 2 Spain  4 - 3  DETON F.C.  

HM 35 (Season 62)

  Round 1:   I Vermotti  3 - 2  Georgia Georgian club 1991     Orda Balorda Urbino  3 - 0  Kyrgyzstan 7 Bulls  
  Round 2:   I Vermotti  3 - 0  Liechtenstein F95 goes Liechtenstein     Orda Balorda Urbino  6 - 4  Dungeon Keeper Lithuania  
  Round 3:   TJ Tatran Sučany Slovakia  4 - 5  I Vermotti     ŠND Zapotoški Novinarji Slovenia  0 - 2  Orda Balorda Urbino  
  Round 4:   Morocco Younes FC  4 - 3  I Vermotti     Løkka FK Norway  1 - 4  Orda Balorda Urbino  
  Round 5:          Morocco Younes FC  0 - 2  Orda Balorda Urbino  
  Round 6:          Orda Balorda Urbino  11-12 pen. 4(3)-(3)4  USA Oaklandish FC  

HM 36 (Season 63)

  Round 1:   Dale U campeon Peru  4 - 2  I Vermotti     Maaspoort United Azerbaijan  1 - 4  Telesia  
  Round 2:          Telesia  4 - 2  Oceania Cotchin FC 
  Round 3:          Paraguay Pilsen Atletic Club  2 - 3  Telesia 
  Round 4:          Telesia  4 - 3  Bulgaria office drowse  
  Round 5:          Telesia  5 - 3  Bulgaria Heroes of Might & Magic  
  Round 6:          Telesia  2 - 1  Switzerland Traktor Caissa  
  Round 7:          Netherlands Charging Bulls  3 - 2  Telesia 

HM 37 (Season 64)

  Round 1:   Illu_WaRRioRS Netherlands  1 - 3  I Vermotti     Pauldo Bay United Oceania  1 - 5  DETON F.C.  
  Round 2:   I Vermotti  1 - 4  Canada Rush to Win     Moldy Figs Uzbekistan  1 - 3  DETON F.C.  
  Round 3:          DETON F.C.  5 - 2  South Korea FC Jinzerg  
  Round 4:          Vyčvachtaný Kombinačky Palestine  1 - 2  DETON F.C.  
  Round 5:          Howles Bowles Benin  5 - 0  DETON F.C.  


HM 38 (Season 65)

  Round 1:   Pyrathe Belge Kampuchea  0 - 3  I Vermotti     Real Palaron  3 - 0  Maldives Stoma F.C.  
  Round 2:   I Vermotti  6 - 1  Faroe Islands Wild Card City     Riga Gunners Latvia  5 - 3  Real Palaron  
  Round 3:   FC Chemlon Humenné Slovakia  2 - 3  I Vermotti         
  Round 4:   Rush to Win Canada  4(3)-(3)3 a.e.t.  I Vermotti         


HM 39 (Season 66)

  Round 1:   FC Beercelona Czech Republic  2 - 5  Telesia     MAGICO EMPOLI!  1 - 3  Oman Al Wusta Knokkerss  
  Round 2:   Olfert Fischer Kuwait  1 - 3  Telesia         
  Round 3:   Telesia  4 - 2  Jordan Deportiva Rioja         
  Round 4:   Younes FC Morocco  7-8 pen. (3)-(3)  Telesia         
  Round 5:   ACN Fiorentina China  4 - 1  Telesia         

HM 40 (Season 67)

  Round 1:   L' Araba fenice  2 - 1  Ecuador Tumbaco FC     Tanzanian Delusions Tanzania  2 - 0  Martiri Oscuri FC  
  Round 2:          St Dyson Scotland  1 - 5  L' Araba fenice  
  Round 3:          Xanthi United Greece  4 - 2  L' Araba fenice  


HM 41 (Season 68)

  Round 1:   FC Red Dwarf Wales  1 - 3  Real 88     The Captain Taiwan  0 - 6  Bucal Juniors  
  Round 2:   Real 88  0 - 3  Uganda Aloha Hoobsen F.ootball C.ranes     PZB Caribbean Barbados  3 - 2  Bucal Juniors  


HM 42 (Season 69)

  Round 1:   Kuwait Sky Hoppers  3 - 1  Montefreddo City         


HM 43 (Season 70)

  Round 1:   I Vermotti  3 - 1  El Salvador The Suburb of La Libertad    Palestine The Golden Vision  1 - 2  Nuceria  
  Round 2:   I Vermotti  2 - 4  Algeria The little babblers     Nuceria  3 - 4  Lebanon Maccabi Beirut  


HM 44 (Season 71)

  Round 1:   Koren's Kanoos Nigeria  0 - 3  I Vermotti     L' Araba fenice  6-7 pen. (3)-(3)  Netherlands De Rodenburcht 
  Round 2:   PAG LL Cuba  4 - 2  I Vermotti         


HM 45 (Season 72)

  Round 1:   segrià Bolivia  0 - 2  Nuceria    Les Merengues  1 - 7  Guayaquil City F.C. Ecuador  
  Round 2:   Nuceria  1 - 0  Liechtenstein Da Supa Babes         
  Round 3:   The Suburb of La Libertad El Salvador  0 - 3  Nuceria         
  Round 4:   Nuceria  1 - 2  Hong Kong Engine Son Football Club         

HM 46 (Season 73)

  Round 1:   I Vermotti  1 - 0  Russia brise     Los Guerreros Super Fc Mexico  0 - 5  Express Road  
  Round 2:   Suriname Paramaribo's Ouwe United  3 - 2  I Vermotti     Nowhere Man Mexico  1 - 2  Express Road  
  Round 3:          De Rodenburcht Netherlands  2 - 1  Express Road  


Golden Boots

Italian top scorers in Hattrick Masters.

Goldenboot-new.PNG
Hattrick Masters
Golden Boot

Italian winners by team

  • Season 42 (HM 15): Italy David Paris  with Orda Balorda Urbino - 7 goals.
  • Season 43 (HM 16): Kazakhstan Konstantin Piskunov  with Dragon's Eye - 9 goals.
  • Season 51 (HM 24): Republic of Ireland Sol Swan  with Oppostafazione - 7 goals.
  • Season 63 (HM 36): Italy Pietro Tomad  with Telesia - 10 goals.


Italian winners by players

  • Season 30 (HM 3): Italy Luca Omini[2] with Italy Arezzo Galasocaray - 9 goals.


Footnotes


  1. ^  Oppostafazione is still unbeaten in HM as it was eliminated by penalty shoot-out after 12 victories.
  2. ^  First Hattrick Masters "local derby" of two Italian teams.
  3. ^  Can be seen in the player's Memorable moments due to a Bug: he was awarded the Golden Boot even if he was only secondafter Joshua Duilach on the scoring table.