Olympic Games Tournament XXIII

From Hattrick
Olympic Games Tournament
Edition XXIII
Ogt.jpg
Tournament details
Season(s) 52
Teams 64
Final positions
Champions Sturm Graz
Runner-up Jers champions
Semi-finalists A.I.
R@qu3L 
Tournament statistics
Matches played 114 / 127 (90%) 
Goals scored Group phase: 439
Knockout phase: 140
XXII XXIV

Olympic Games Tournament XXIII

The twenty-third edition of the Olympic Games Tournament was played with 64 teams. The first round was played on 09.07.2013 and the final was played on 27.08.2013. Sturm Graz from Austria won the cup for the third time.
For the teams that did not reach the knock out round, a Minor Olympic Games Tournament was held.

Round Date Stadium Team 1 Team 2 Result Match
Semifinal1 21.08.2013 Colosseum Sturm Graz A.I. 2 : 1 (440052311)
Semifinal2 20.08.2013 Stadium of Pride Jers champions R@qu3L 4 : 0 (440087282)
FINAL 28.08.2013 Territorium Sanctum Sturm Graz Jers champions 1 : 0 (440287439)



Group phase

   Find similar.png   Main article: Olympic_Games_Tournament_XXIII/Group Phase

Group 1

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Slovakia FC TREBIŠOV 3 2 1 0 7 4 2
Albania KS Vllaznia 3 2 0 1 6 10 2
Canada Mile End Marauders 3 1 0 2 3 4 11
Colombia united colombia 3 0 1 2 1 1 4


Group 2

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Romania STRUMFII VESELI 3 3 0 0 9 13 0
Netherlands SC Sanctus 3 2 0 1 6 9 8
Germany Tiqui-taca Zickenstall 3 1 0 2 3 3 8
Lithuania ShlangBauBas 3 0 0 3 0 0 9


Group 3

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Ninho de Cucos 3 3 0 0 9 20 6
Germany ULTRAS Bavaria Paderborn 3 2 0 1 6 9 8
Italy Buiolo 3 1 0 2 3 9 6
Denmark Curam Lykeions - Y 3 0 0 3 0 4 22
  • The match ULTRAS Bavaria Paderborn - Ninho de Cucos was the first match to be arranged in this edition of the cup: (439108973)

Group 4

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Oceania Brighton And Hove Juggernauts 3 2 0 1 6 9 3
Belgium The Sums 3 1 1 1 4 3 4
Italy fantateam 3 1 1 1 4 3 7
Germany S.V.Spezi Schmeckt in Hackemoor 3 1 0 2 3 2 3


Group 5

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Grashüpfer Trofaiach 3 3 0 0 9 14 5
Netherlands A.I. 3 2 0 1 6 10 12
Indonesia Tyneside FC 3 1 0 2 3 8 8
Argentina Jyōyo-Akanegaoka 3 0 0 3 0 4 11


Group 6

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Jers champions 3 2 1 0 7 8 2
Spain Los inadaptados 3 2 0 1 6 9 3
France FC Paris Saint Germain 92 3 1 1 1 4 9 4
USA GT Yellow Jackets 3 0 0 3 0 1 18


Group 7

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Pure Pwnage FC 3 3 0 0 9 15 3
Finland Fc Squee 3 2 0 1 6 10 11
Argentina DADADA FC 3 1 0 2 3 10 13
Slovenia tomaz9 3 0 0 3 0 3 11


Group 8

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Indonesia Balmalikaz FC 3 3 0 0 9 14 3
Austria Lambrusco Leoben 3 1 0 2 3 4 5
Poland The Golden Fighters 3 1 0 2 3 6 9
Germany Wielders of the Witchblade 3 1 0 2 3 4 11


Group 9

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italy rivolplate 3 2 1 0 7 10 7
Portugal Vitória Bracarense 3 2 0 1 6 14 7
Chile Makruklin FC 3 1 0 2 3 6 10
Slovakia Bush FC 2008 3 0 1 2 1 1 7


Group 10

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Sturm Graz 3 3 0 0 9 18 4
Israel Maccabi wwe 3 2 0 1 6 16 9
Uruguay Montevideo Reunited 3 1 0 2 3 3 17
Finland FC VPA 3 0 0 3 0 6 13


Group 11

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Mexico Orinegros Madero FC 3 3 0 0 9 12 1
Hungary Halásztelek Trabants 3 2 0 1 6 8 5
Austria Grazer Laufhaus 3 1 0 2 3 6 14
Chile THEXMALAYAS_LG 3 0 0 3 0 6 12


Group 12

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Canada Sporting Scarborough FC 3 3 0 0 9 7 3
Finland Mison Pallo 3 2 0 1 6 10 5
Portugal Feijoneses 3 1 0 2 3 6 5
France FC.LAUTREC 3 0 0 3 0 0 10


Group 13

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Indonesia Arseinter FC 3 2 0 1 6 10 4
Italy eporedia ss 3 2 0 1 6 8 3
Mexico Atletico Chavinda 3 2 0 1 6 9 5
Switzerland 1. FC Bärenwil City 3 0 0 3 0 3 18


Group 14

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Mexico Industriales de Queretaro 3 2 0 1 6 9 3
South Africa Stamford Hill Storm 3 1 2 0 5 4 2
Austria FC Rein 3 1 1 1 4 6 8
Netherlands FC-Hotrod 3 0 1 2 1 3 9


Group 15

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany FC Niedersachsen Winsen 3 2 1 0 7 9 3
Mexico R@qu3L * 2 2 0 0 6 7 3
Slovenia Grumsiland 3 1 1 1 4 11 8
Italy Nighter's eleven 3 0 0 3 0 1 11
  • R@qu3L entered the cup as a replacement team and missed the first round.

Group 16

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina Toco Fútbol Club 3 3 0 0 9 11 2
Germany Betreutes Narrahaus 3 1 1 1 4 8 5
Italy White Pegaso 3 1 1 1 4 8 9
Switzerland Agra CC * 2 0 0 2 0 4 12
  • Agra CC entered the cup as a replacement team and missed the first round.

Knock-Out Table

   Find similar.png   Main article: Olympic_Games_Tournament_XXIII/Knockout Phase


Round of 32

30.07.2013

  Round of 16

06.08.2013

  Quarter Finals

13.08.2013

  Semi-Finals

20.08.2013

  Final

27.08.2013

Slovakia  FC TREBIŠOV 1  
Portugal  Vitória Bracarense 2      Vitória Bracarense 4  
Austria  Grashüpfer Trofaiach 0    eporedia ss 0  
Italy  eporedia ss 3        Vitória Bracarense 3  
England  Pure Pwnage FC 3        R@qu3L 4  
Mexico  R@qu3L 5      R@qu3L 4
Portugal  Ninho de Cucos 4    Ninho de Cucos 2  
Hungary  Halásztelek Trabants 2        R@qu3L 0  
Oceania  Brighton And Hove Juggernauts 3        Jers champions 4  
Finland  Mison Pallo 4      Mison Pallo 5  
Indonesia  Balmalikaz FC 6    Balmalikaz FC 0  
Germany  Betreutes Narrahaus 0        Mison Pallo 2
England  Jers champions 2        Jers champions 3  
South Africa  Stamford Hill Storm 0      Jers champions 3
Israel  Maccabi wwe 3    Maccabi wwe 0  
Romania  STRUMFII VESELI 2        Jers champions 0
Italy  rivolplate 1        Sturm Graz 1
Albania  KS Vllaznia 3      KS Vllaznia 0  
Indonesia  Arseinter FC 1    A.I. 4  
Netherlands  A.I. 2        A.I. 4  
Germany  FC Niedersachsen Winsen 4        FC Niedersachsen Winsen 1  
Finland  Fc Squee 0      FC Niedersachsen Winsen 4
Mexico  Orinegros Madero FC 4    Orinegros Madero FC 0  
Germany  ULTRAS Bavaria Paderborn 0        A.I. 1
Canada  Sporting Scarborough FC 1        Sturm Graz 2  
Belgium  The Sums 2      The Sums 1  
Argentina  Toco Fútbol Club 0    Lambrusco Leoben 2  
Austria  Lambrusco Leoben 5        Lambrusco Leoben 2
Mexico  Industriales de Queretaro 2        Sturm Graz 6  
Spain  Los inadaptados 3      Los inadaptados 3
Austria  Sturm Graz 4    Sturm Graz 4  
Netherlands  SC Sanctus 2  


Final

FINAL
28-8-2013
Weather3 new.gif
Sturm Graz Austria 1 - 0 England Jers champions Territorium Sanctum
Attendance: 5922

José Manuel Estelrich  Goal  77'
(440287439)


Austria Sturm Graz
3-5-2
GK Felix Harrer
WB Martin Bogner
CD Hayri Özkutay
WB Herman Meunier Injured in the 13th minute 13' Substituted off in the 13th minute 13'
W Manuel Hirschmann Booked in the 83rd minute 83'
IM Peter Fritz
IM Erich Eiter Captain sports.png
IM Sebastian Mayerhofer
W Michael Sterrer
FW Carlo Camelo
FW José Manuel Estelrich
Substitutes:
GK Erhard Obauer
CD David Haupt Substituted on in the 13th minute 13'
IM Matteo Franceschetti
FW Lukas Strasser
England Jers champions
3-5-2
GK Horst-Anton Kilian
WB Alan Plumb
CD Nick Hohf Captain sports.png
WB Milan Ďalák
W Dragoş Moldovan
IM Patrick Chamayou
IM Eusebiu Stoica
IM Vilém Rosenbaum
W Konstantin Schuchardt
FW Oswaldo Padierna
FW Mustafa Ali Çupin
Substitutes:
GK Kevin Butler
IM Thomas Marshall
W Mickaël Rimbaud

Cup Statistics

Playing Percentage

Total Arranged Walkover Cup Replaced
Group phase 96 84 7 3 2
Knockout phase 31 30 1
Total 127 114 8 3 2
Total % 90% 6% 2% 2%


Team Strength

The matches are presented in hatstats.

Rank Result Team Group R 4 R 5 QF SF F Average
1 WON Sturm Graz 267,0 257 276 310 434 407 325,2
2 RUP Jers champions 292,0 332 288 322 303 307,4
3 SF A.I. 155,3 261 336 311 378 288,3
4 SF R@qu3L 287,0 255 237 265 258 260,4
5 QF Vitória Bracarense 249,7 263 317 305 283,7
6 QF Lambrusco Leoben 288,0 269 212 292 265,3
7 QF FC Niedersachsen Winsen 230,0 255 248 287 255,0
8 QF Mison Pallo 200,7 265 278 265 252,2
9 R 5 Balmalikaz FC 283,0 252 239 258,0
10 R 5 Orinegros Madero FC 282,0 244 232 252,7
11 R 5 The Sums 214,3 221 298 244,4
12 R 5 Los inadaptados 219,5 242 230 230,5
13 R 5 KS Vllaznia 225,0 244 219 229,3
14 R 5 Maccabi wwe 215,0 236 225,5
15 R 5 Ninho de Cucos 218,0 210 214 214,0
16 R 5 eporedia ss 213,0 205 207 208,3
17 R 4 FC TREBIŠOV 243,0 284 263,5
18 R 4 Brighton And Hove Juggernauts 244,7 257 250,8
19 R 4 Pure Pwnage FC 250,3 245 247,7
20 R 4 Industriales de Queretaro 242,0 245 243,5
21 R 4 Arseinter FC 248,3 220 234,2
22 R 4 Stamford Hill Storm 240,0 227 233,5
23 R 4 Sporting Scarborough FC 200,0 237 218,5
24 R 4 rivolplate 198,0 213 205,5
25 R 4 STRUMFII VESELI 184,0 222 203,0
26 R 4 Toco Fútbol Club 189,5 193 191,3
27 R 4 Halásztelek Trabants 195,0 178 186,5
28 R 4 SC Sanctus 130,5 242 186,3
29 R 4 Grashüpfer Trofaiach 164,0 184 174,0
30 R 4 Fc Squee 157,0 167 162,0
31 R 4 Betreutes Narrahaus 154,7 162 158,3
32 R 4 ULTRAS Bavaria Paderborn 172,7 141 156,8


External links



Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII