Olympic Games Tournament V

From Hattrick
Olympic Games Tournament
Edition V
Ogt.jpg
Tournament details
Season(s) 34
Teams 128
Final positions
Champions Besnica Utd.
Runner-up FC Voltaren
Semi-finalists Matrix surfers
Stamford Hill Storm 
Tournament statistics
Matches played 213 / 246 (87%) 
Goals scored Group phase: 802
Knockout phase: 275
IV VI


Olympic Games Tournament V[edit]

The fifth edition of the Olympic Games Tournament was played with 128 teams. The first round was played on 25.12.2007 and the final was played on 19.02.2008. The winner of the cup was Besnica Utd. from Slovenia.

Round Date Stadium Team 1 Team 2 Result Match
Semifinal1 13.02.2008 Champion Road FC Voltaren Stamford Hill Storm 3 : 1 (158595458)
Semifinal2 13.02.2008 Territorium Sanctum Besnica Utd. Matrix surfers 3 : 1 (158598725)
FINAL 19.02.2008 Desperate Black&White Besnica Utd. FC Voltaren 4 : 2 (158959127)



Group phase[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_V/Group Phase

Group 1[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Oceania mutley 3 3 0 0 9 18 1
Österreich Lambrusco Leoben 3 2 0 1 6 7 7
USA Phantom Lords * 2 1 0 1 3 1 3
Suomi Finpool1 3 0 0 3 0 1 13
  • Phantom Lords entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 2[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
United Arab Emirates Dubai Heroes 3 2 0 1 6 13 3
Belgium FC Mouscron * 2 2 0 0 6 6 1
Latvija FC energija 3 2 0 1 6 6 9
Sweden Oroblue Babes 3 0 0 3 0 0 9
  • FC Mouscron entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 3[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Sturm Graz 3 3 0 0 9 13 3
Italia Voltri 2 FC 3 2 0 1 6 11 8
Česká republika FC Davex * 2 1 0 1 3 8 6
Kazakhstan Second Village Connections 3 0 0 3 0 7 19
  • FC Davex entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 4[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Israel Nimi9 3 3 0 0 9 8 1
Malta The Dead Pirates 3 2 0 1 6 8 5
Ísland Fc Eddi73 3 1 0 2 3 2 6
Schweiz Spartak Babaorum 3 0 0 3 0 0 6


Group 5[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 3 2 1 0 7 11 1
México Matrix surfers 3 2 0 1 6 10 3
Eesti FC Koperdajad 3 1 1 1 4 6 8
USA GnartPham 3 0 0 3 0 0 15


Group 6[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium SK Silver Hawks 3 2 1 0 7 7 1
England Willenhall Town F.C 3 1 2 0 5 4 2
Al Maghrib K.A.C.M. 3 1 1 1 4 5 6
Ísland Breiðholt FC 3 0 0 3 0 2 9


Group 7[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA LA Lazers * 1 1 0 0 3 2 0
Norge Bad Boy Bill's Team 2 1 0 1 3 3 2
Guatemala Chuguita's Team 2 1 0 1 3 2 2
  • LA Lazers entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 8[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Polska Sokół 3 2 1 0 7 10 2
Slovenija Besnica Utd. 3 2 0 1 6 12 4
Deutschland Fluppmaster Kickers 3 1 1 1 4 5 4
Srbija Metamorfozis 3 0 0 3 0 0 17


Group 9[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lëtzebuerg PIPS UNITED 2 2 0 0 6 8 3
Österreich Partizan Anzbach 2 1 0 1 3 8 5
Nederland Rupsje nooitgenoeg 2 0 0 2 0 2 10
Brunei hitmanFC - - - - - - -
  • hitmanFC didn't play any of their scheduled games.

Group 10[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Desta Vez é Que é F.C. 3 2 0 1 6 11 3
Hrvatska Horda KC 3 2 0 1 6 8 8
Singapore richlyeng rangers 3 1 1 1 4 8 6
Slovensko Darbuka 3 0 1 2 1 4 14


Group 11[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland Juventus Oberharz 3 2 1 0 7 10 5
Argentina Hijo de Cucky F.C. 3 2 0 1 6 5 3
Nederland SC Sanctus 3 1 0 2 3 4 9
España onubensis f.c. 3 0 1 2 1 6 8


Group 12[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia lokomotiv biribo 3 2 1 0 7 11 1
Chile Wanzas United 3 2 1 0 7 6 2
Canada ipsos_na 3 1 0 2 3 5 10
Schweiz Real Martino FC 3 0 0 3 0 3 12


Group 13[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA Andalucía FC 3 3 0 0 9 16 3
Deutschland Las Vegas Dragons 3 2 0 1 6 8 8
Argentina Estilo FC 1986 3 1 0 2 3 7 10
Suomi RareFlags 3 0 0 3 0 1 11


Group 14[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland FC Voltaren 3 2 1 0 7 16 6
Suomi Midaksen palloilijat 3 1 2 0 5 12 8
Srbija Bunker cafe 3 1 1 1 4 12 8
Rossiya Brooklyn Zoo 3 0 0 3 0 2 20


Group 15[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England HFK S¢nderjylland 3 3 0 0 9 19 4
Deutschland S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 2 0 1 6 13 7
Colombia Atl. Bucaramanga 3 1 0 2 3 4 17
Ukraina FC Traffic 3 0 0 3 0 6 14


Group 16[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz Sparta Huttwil-Sumiswald 3 3 0 0 9 13 5
Oceania Newstead Rovers FC 3 2 0 1 6 8 5
France Bei Jing De Hei Mao 3 1 0 2 3 2 7
Brasil Caipirinha Overdose 3 0 0 3 0 5 11


Group 17[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Slovensko LCS76 3 3 0 0 9 16 6
Brasil Seletime 3 2 0 1 6 13 6
Italia Taranto Sport s.r.l. 1906 3 1 0 2 3 8 12
Slovenija NK Olimp 3 0 0 3 0 7 20


Group 18[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland Joris United 3 2 1 0 7 7 1
USA The Brocialists 3 2 0 1 6 10 6
Hrvatska KSO Inkvizicija 3 1 0 2 3 4 9
Magyarország Husiteam 3 0 1 2 1 2 7


Group 19[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland FC Local 3 2 1 0 7 6 3
Latvija FC Alita 3 2 0 1 6 15 4
España Ira Roja 3 1 0 2 3 5 9
Italia Salerno Sud 3 0 1 2 1 1 11


Group 20[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland FC Oudhuis 3 3 0 0 9 14 4
England Collostomy Bag Split 3 2 0 1 6 10 4
France Yéyé United 3 1 0 2 3 6 9
Belgium FC Unseen 3 0 0 3 0 2 15


Group 21[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Buiolo 3 2 0 1 6 12 3
Česká republika Godfather boys 3 2 0 1 6 6 2
Nederland Lombok Vooruit 3 1 0 2 3 5 9
Slovenija les kurbas 3 1 0 2 3 1 10


Group 22[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria Blue_Hell 3 3 0 0 9 16 0
Italia KWhale 3 1 1 1 4 7 5
Sweden Cnaetophs Clan 3 1 1 1 4 5 7
Hellas PAMVAGIAKOS 3 0 0 3 0 0 16


Group 23[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska FC Pirovac 3 2 0 1 6 10 3
Latvija FC LastHit 3 2 0 1 6 6 7
España Nastic_Pucela 3 1 0 2 3 7 7
Türkiye Kermesgucu 3 1 0 2 3 4 10


Group 24[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Latvija Klierikai 3 3 0 0 9 22 1
Oceania Jimmy`s XI 3 1 0 2 3 6 6
Canada Phantom Zone 3 1 0 2 3 1 11
Uruguay Progreso Futbol Club 3 1 0 2 3 3 14


Group 25[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Srbija Ludaci&co. 3 3 0 0 9 12 3
Danmark E.N.D. 3 2 0 1 6 10 7
Hrvatska Herešin KC 3 1 0 2 3 9 10
Belgium Fc Olen * 2 0 0 2 0 1 9
  • Fc Olen entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 26[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
România Green Monsters 3 3 0 0 9 13 1
México Zapopan 3 2 0 1 6 10 3
Suomi Pyhät Pallonpyörittäjät 3 0 1 2 1 2 10
Belgium vc Houwse 3 0 1 2 1 2 13


Group 27[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland SEH 4 3 3 0 0 9 11 4
Argentina rafeboma2 3 2 0 1 6 15 5
Deutschland Sendling 70 3 1 0 2 3 6 12
USA Florida Frenzy 3 0 0 3 0 5 16


Group 28[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA HoangSongPhuongOanh 2 1 0 1 3 7 5
Česká republika FC Olymp Ostrava 2 1 0 1 3 5 3
España INKT F.C. 2 1 0 1 3 5 9


Group 29[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Latvija FC Nuplysheliai 3 2 0 1 6 7 3
México Atlante 3 2 0 1 6 9 6
Slovensko Hughost 3 2 0 1 6 6 5
Italia sporting vermilion sands * 2 0 0 2 0 3 8
  • sporting vermilion sands entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 30[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Cappionara 3 1 2 0 5 3 2
USA Chicago Rocks 3 1 1 1 4 6 8
España U.D.San Pedro y San Pablo 3 1 1 1 4 7 10
Indonesia RedMersey FC 3 1 0 2 3 10 6


Group 31[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Sacramento Kings F.C. 3 3 0 0 9 9 2
España San Roque de Lepe 3 2 0 1 6 9 3
Portugal Red Team Utd 3 1 0 2 3 2 9
Nederland C.V.V. Willemstad * 2 0 0 2 0 0 3
  • C.V.V. Willemstad entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 32[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA Real Gainsborough 3 2 1 0 7 11 2
Oceania Digi F.C 3 1 1 1 4 6 4
Deutschland Borussia Goslar 3 1 1 1 4 7 12
Danmark Quilder Allstars 3 0 1 2 1 3 9


Knock-Out Table[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_V/Knockout Phase


Upper half[edit]

Round of 64

15.01.2008

  Round of 32

22.01.2008

  Round of 16

29.01.2008

  Quarter Finals

05.02.2008

  Semi-Finals

13.02.2008

Oceania  mutley 4  
Brasil  Seletime 1      mutley 0  
Danmark  E.N.D. 3    PIPS UNITED 3  
Lëtzebuerg  PIPS UNITED 7        PIPS UNITED 2  
USA  Andalucía FC 5        Stamford Hill Storm 3  
México  Atlante 2      Andalucía FC 2
Česká republika  Godfather boys 0    Stamford Hill Storm 4  
South Africa  Stamford Hill Storm 2        Stamford Hill Storm 3  
USA  LA Lazers 2        rafeboma2 0  
Lietuva  FC LastHit 0      LA Lazers 4  
España  San Roque de Lepe 0    HFK S¢nderjylland 1  
England  HFK S¢nderjylland 8        LA Lazers 0
Deutschland  Juventus Oberharz 1        rafeboma2 1  
Argentina  rafeboma2 7      rafeboma2 3
Lietuva  FC Alita 4    FC Alita 1  
Österreich  Sturm Graz 3        Stamford Hill Storm 1
Israel  Nimi9 3        FC Voltaren 3
England  Collostomy Bag Split 5      Collostomy Bag Split 3  
Česká republika  FC Olymp Ostrava 3    FC Olymp Ostrava 0  
Italia  lokomotiv biribo 0        Collostomy Bag Split 1  
Schweiz  Sparta Huttwil-Sumiswald 3        Sparta Huttwil-Sumiswald 5  
Oceania  Digi F.C 0      Sparta Huttwil-Sumiswald 3
Oceania  Jimmy`s XI 1    Sokół 1  
Polska  Sokół 4        Sparta Huttwil-Sumiswald 0
Belgium  SK Silver Hawks 1        FC Voltaren 4  
Italia  KWhale 0      SK Silver Hawks 1  
USA  Chicago Rocks 3    FC Voltaren 5  
Deutschland  FC Voltaren 5        FC Voltaren 5
Portugal  Desta Vez é Que é F.C. 1        Zapopan 1  
México  Zapopan 3      Zapopan 4
USA  The Brocialists 0    Dubai Heroes 0  
United Arab Emirates  Dubai Heroes 6  

Lower half[edit]

Round of 64

15.01.2008

  Round of 32

22.01.2008

  Round of 16

29.01.2008

  Quarter Finals

05.02.2008

  Semi-Finals

13.02.2008

Österreich  Lambrusco Leoben 3  
Slovensko  LCS76 1      Lambrusco Leoben 3  
Srbija  Mikijevi puleni 4    Mikijevi puleni 0  
Österreich  Partizan Anzbach 0        Lambrusco Leoben 0  
Deutschland  Las Vegas Dragons 2        Matrix surfers 6  
Lietuva  FC Nuplysheliai 1      Las Vegas Dragons 1
Italia  Buiolo 3    Matrix surfers 4  
México  Matrix surfers 3        Matrix surfers 1  
Norge  Bad Boy Bill's Team 0        SEH 4 0  
Hrvatska  FC Pirovac 3      FC Pirovac 3  
Italia  Sacramento Kings F.C. 1    S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 1  
Deutschland  S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 5        FC Pirovac 1
Argentina  Hijo de Cucky F.C. 0        SEH 4 4  
Nederland  SEH 4 3      SEH 4 6
Nederland  FC Local 1    Voltri 2 FC 1  
Italia  Voltri 2 FC 5        Matrix surfers 1
Malta  The Dead Pirates 0        Besnica Utd. 3
Nederland  FC Oudhuis 3      FC Oudhuis 3  
USA  HoangSongPhuongOanh 2    HoangSongPhuongOanh 0  
Chile  Wanzas United 1        Besnica Utd. 5  
Oceania  Newstead Rovers FC 5        FC Oudhuis 0  
USA  Real Gainsborough 0      Newstead Rovers FC 2
Lietuva  Klierikai 4    Besnica Utd. 4  
Slovenija  Besnica Utd. 5        Besnica Utd. 5
England  Willenhall Town F.C 0        Green Monsters 4  
Bulgaria  Blue_Hell 1      Blue_Hell 2  
Italia  Cappionara 5    Cappionara 1  
Suomi  Midaksen palloilijat 3        Blue_Hell 0
Hrvatska  Horda KC 2        Green Monsters 2  
România  Green Monsters 3      Green Monsters 1
Nederland  Joris United 3    Joris United 0  
Belgium  FC Mouscron 0  

Finals[edit]

  Semi-Finals

13.02.2008

Final

19.02.2008

                 


  South Africa  Stamford Hill Storm 1  
  Deutschland  FC Voltaren 3  


     FC Voltaren 2
     Besnica Utd. 4
  México  Matrix surfers 1
  Slovenija  Besnica Utd. 3  


Final[edit]

FINAL
19.02.2008
Weather1 new.gif
Besnica Utd. Slovenija 4 : 2 Deutschland FC Voltaren Desperate Black&White
Attendance: 3623

Morten Aaen  Goal  18'78'
Diego Teofilo  Goal  49'
Andrei Constantin  Goal  55'
(158959127)
Nae Moldoveanu  Goal  3'
Edmond Heininger  Goal  27'



Slovenija Besnica Utd.
3-5-2
GK Jerko Mrdeža
WB Palle Borgholm Captain sports.png
CD Ismael Casasola
WB Morten Aaen
W Diego Teofilo Booked in the 17th minute 17'
IM Gojmir Jakše
IM Predrag Adamović
IM Thomas Pettersson
W Damjan Tomšek
FW Bogomir Mavrovič
FW Andrei Constantin
Substitutes:
GK Adrian Ursu
CD Tariq Luhayah
IM Uroš Meglič
FW Oliver Moerwald
W Viktar Ksianevich
Deutschland FC Voltaren
3-5-2
GK Ralf Fieren
WB Rãzvan Filip Booked in the 19th minute 19'
CD Claude Plantier-Royon
WB Henri Lurich
W Edmond Heininger Captain sports.png
IM Timo Büch
IM Viktor Hampe
IM Liu Chor-Heok
W Ulf Strandström Bruised in the 85th minute 85'
FW Alexander Grimsø
FW Nae Moldoveanu Yellow cardRed card 15', 50'
Substitutes:
GK Hans-Walter Selg
CD Patrick Ledoux
IM Dionysus Batchelor
FW Willy Blochberberger
W Jared Vigil

Cup Statistics[edit]

Playing Percentage[edit]

Total Arranged Walkover Cup Replaced
Group phase 183 156 15 5 7
Knockout phase 63 57 6
Total 246 213 21 5 7
Total % 87% 9% 2% 4%


External links[edit]



Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII