Olympic Games Tournament VIII

From Hattrick
Olympic Games Tournament
Edition VIII
Ogt.jpg
Tournament details
Season(s) 37
Teams 128
Final positions
Champions ShlangBauBas
Runner-up KSO Inkvizicija
Semi-finalists Stamford Hill Storm
Podgrmec 
Tournament statistics
Matches played 209 / 240 (87%) 
Goals scored Group phase: 775
Knockout phase: 306
VII IX

Olympic Games Tournament VIII[edit]

The eighth edition of the Olympic Games Tournament was played with 128 teams. The first round was played on 11.11.2008 and the final was played on 07.01.2009. The winner of the cup was ShlangBauBas from Lithuania.
For the teams that did not reach the knock out round, a Mini Olympic Games Tournament was held.

Round Date Stadium Team 1 Team 2 Result Match
Semifinal1 31.12.2008 O Siaube! ShlangBauBas Stamford Hill Storm 2 : 0 (205350014)
Semifinal2 31.12.2008 Thomas de Torquemada KSO Inkvizicija Podgrmec 5 : 2 (205425967)
FINAL 07.01.2009 THE COCOON ShlangBauBas KSO Inkvizicija 4 : 2 (205704077)



Group Phase[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_VIII/Group Phase

Group 1[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Polska MKP Wieprz Lubartów 3 3 0 0 9 15 1
England Dynamo Dalston 3 1 1 1 4 8 6
Schweiz Sparta Huttwil-Sumiswald 3 1 0 2 3 6 14
Slovenija Kočevski Tigri 3 0 1 2 1 1 9


Group 2[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Sturm Graz 3 2 1 0 7 9 2
Sénégal lazioDK 3 2 0 1 6 13 7
Österreich Lambrusco Leoben 3 1 1 1 4 10 7
Algérie Ihasnaouen 3 0 0 3 0 2 18


Group 3[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz C.F. Union Uerzlikon 3 3 0 0 9 6 2
Deutschland MERC_ADLER 3 2 0 1 6 10 4
Türkiye Kermesgucu 3 1 0 2 3 4 7
Portugal Texcoco F.C. 3 0 0 3 0 5 12


Group 4[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Ísland Hlæðni Furavík 3 3 0 0 9 9 4
Ireland Celtic CCAA 3 2 0 1 6 7 1
Suomi Finpool1 3 0 1 2 1 3 7
Cyprus panco fc 3 0 1 2 1 3 10


Group 5[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva ShlangBauBas 3 3 0 0 9 9 1
Deutschland LFC Dynamo 3 1 1 1 4 7 5
Türkiye Tosbağalar 3 1 1 1 4 6 7
România octavia 3 0 0 3 0 0 9


Group 6[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA Peabody F.C. 3 2 1 0 7 6 1
Nederland SC Sanctus 3 1 1 1 4 7 4
Latvija _egolav_ 3 1 1 1 4 5 4
Venezuela Union AM 3 0 1 2 1 2 11


Group 7[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva snaiperiuojantys_garniai 3 3 0 0 9 19 3
Italia U.S. Dinamo 3 2 0 1 6 10 13
Nederland FC DIEDE'06 3 1 0 2 3 4 10
Norge Ajer BK 3 0 0 3 0 4 11


Group 8[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland SEH 4 3 2 0 1 6 17 4
Schweiz Real Martino FC 3 2 0 1 6 6 8
Pakistan pakitanlegends 3 1 0 2 3 4 8
Deutschland Konstanz Pirates 3 1 0 2 3 3 10


Group 9[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz Goldene Äpfel 3 2 1 0 7 11 4
Nederland C.V.V. Willemstad 3 2 0 1 6 8 6
Portugal Ninho de Cucos 3 1 0 2 3 6 10
Colombia Whiskeria Show 3 0 1 2 1 7 12


Group 10[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Scotland Nae Hopers City 2 2 0 0 6 7 0
Canada teamholland98 2 1 0 1 3 3 4
Deutschland FC Voltaren 2 0 0 2 0 0 6
Ukraina Customs07 - - - - - - -
  • Customs07 didn't play any of their scheduled games.

Group 11[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Chile Mundial CF 3 2 0 1 6 9 3
Norge Mortensrud Killers 3 2 0 1 6 8 5
Österreich KartRacing 3 1 0 2 3 5 6
Italia Olympic Busalla 3 1 0 2 3 2 10


Group 12[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
România Mens sana in corpore sana 3 3 0 0 9 16 1
Sverige Cnaetophs Clan 3 2 0 1 6 6 3
Shqipëria NIKE HAGOS 3 0 1 2 1 6 14
Lëtzebuerg Vodoomasters 3 0 1 2 1 4 14


Group 13[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Arminia Bielefeld 1971 3 3 0 0 9 15 3
Perú Paititi FC 3 2 0 1 6 8 7
Slovensko FC Arsenal Bratislava 3 1 0 2 3 3 9
Bulgaria Blue_Hell 3 0 0 3 0 1 8


Group 14[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 3 3 0 0 9 14 2
Deutschland SuS Frisia Norddeich 3 2 0 1 6 8 5
Österreich Partizan Anzbach 3 1 0 2 3 3 9
México Atlante 3 0 0 3 0 0 9


Group 15[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 2 1 0 7 8 3
Österreich Grazer Laufhaus 3 1 2 0 5 12 7
Latvija FK Poļubom 3 1 1 1 4 7 8
Hrvatska PTŠ 3 0 0 3 0 2 11


Group 16[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Sporting clube do Crato 3 3 0 0 9 14 1
Oceania Diamond Valley United 3 2 0 1 6 7 5
España Dole C.F. 3 1 0 2 3 8 12
Slovenija NK Usnjar Olimpija 3 0 0 3 0 2 13


Group 17[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Perú HSV Lima 3 3 0 0 9 10 2
Portugal S.V. Utd 3 2 0 1 6 8 5
Ísland Toppur 3 1 0 2 3 6 7
Scotland Lead Balloons 3 0 0 3 0 1 11


Group 18[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Slovensko FC Dragon Sered 3 3 0 0 9 11 4
France RCS 79 3 2 0 1 6 14 4
Srbija ofk blok 3 1 0 2 3 1 13
Italia Buiolo 3 0 0 3 0 3 8


Group 19[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Collostomy Bag Split 3 2 0 1 6 9 8
Bahrain Manamah Sarcah 3 2 0 1 6 6 8
Nederland Rupsje nooitgenoeg 3 1 0 2 3 9 8
Polska Świetliki Kosztowy 3 1 0 2 3 8 8


Group 20[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bosna i Hercegovina Podgrmec 3 2 0 1 6 11 4
France Paris Saint Germain 92320 3 2 0 1 6 6 5
Danmark Aabenraa HSV 3 1 0 2 3 4 7
Suomi Fc Squee 3 1 0 2 3 5 10


Group 21[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Venezuela Dark Funeral FC 2 2 0 0 6 6 0
Lietuva FK Nufas 2 0 0 2 0 0 5
England Willenhall Town F.C 2 1 0 1 3 1 2
Sakartvelo fc barcelona tbilisi - - - - - - -
  • fc barcelona tbilisi didn't play any of their scheduled games, but because Willenhall Town F.C was still in the national cup in the first round, they weren't awarded a regulatory win in their match.

Group 22[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska FC Pirovac 3 3 0 0 9 17 1
Deutschland Juventus Oberharz 3 2 0 1 6 9 7
Hellas Titanes A.E. 3 1 0 2 3 10 7
Česká republika FC MeSeNechce 3 0 0 3 0 0 21


Group 23[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium skullandbones 2 2 0 0 6 6 3
Rossiya Organum 2 0 1 1 1 5 6
Portugal Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 2 0 1 1 1 2 4


Group 24[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska Horda KC 2 2 0 0 6 9 0
Moldova FC Cetatea Soroca 2 1 0 1 3 4 5
Schweiz Spartak Babaorum 2 0 0 2 0 2 10


Group 25[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska KSO Inkvizicija 3 3 0 0 9 15 3
México ARGEL 3 2 0 1 6 7 5
Venezuela RealCasalta 3 1 0 2 3 6 8
Belgium Aldi FC 3 0 0 3 0 3 15


Group 26[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Scotland Toon Team 3 2 1 0 7 17 6
Česká republika Ulrik Underdogs 3 2 1 0 7 14 8
Venezuela As Silva 3 1 0 2 3 10 14
Bolivia BLOOMING CAMPEÓN 3 0 0 3 0 4 17


Group 27[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Sacramento Kings F.C. 3 3 0 0 9 13 6
México Club Guadalajara 3 2 0 1 6 13 9
México Aguilas Azules F.C. 3 1 0 2 3 7 12
España L.S.Canicas 3 0 0 3 0 7 13


Group 28[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Brasil Leão de Prata Esporte Clube 2 2 0 0 6 10 3
Slovensko Malý Kiar FC 2 1 0 1 3 5 6
Česká republika FC ZC 42 2 0 0 2 0 2 8


Group 29[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina Sportivo La Banda 3 2 0 1 6 8 2
Slovenija zeleni zmaj 3 2 0 1 6 6 4
Italia muletti 3 1 0 2 3 4 7
Eesti tallinna lambad 3 1 0 2 3 2 7


Group 30[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Canada Aston Midhurst 3 2 0 1 6 7 3
Danmark Midtfyns stjerner 3 2 0 1 6 8 7
Slovensko 1. FC Bodo 3 1 0 2 3 8 9
Suomi TupsuVeitikat FC 3 1 0 2 3 3 7


Group 31[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva FC Nuplysheliai 3 3 0 0 9 13 3
Brasil Nachos F.C 3 2 0 1 6 5 5
Danmark helt sikkert 3 1 0 2 3 10 11
France BF Albens 3 0 0 3 0 4 13


Group 32[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
România FC SCOFALA 3 3 0 0 9 15 2
England AFC Outlaws 3 2 0 1 6 9 5
Danmark Fc Hobro 3 1 0 2 3 5 10
Portugal foxtrotteam 3 0 0 3 0 3 15


Knock-Out Table[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_VIII/Knockout Phase


Upper half[edit]

Round of 64

02.12.2008

  Round of 32

09.12.2008

  Round of 16

16.12.2008

  Quarter Finals

23.12.2008

  Semi-Finals

30.12.2008

Polska  MKP Wieprz Lubartów 1  
Portugal  S.V. Utd 0      MKP Wieprz Lubartów 4  
México  ARGEL 3    Goldene Äpfel 0  
Schweiz  Goldene Äpfel 4        MKP Wieprz Lubartów 3  
Portugal  Arminia Bielefeld 1971 0        ShlangBauBas 4  
Slovenija  zeleni zmaj 4      zeleni zmaj 1
Lietuva  FK Nufas 0    ShlangBauBas 2  
Lietuva  ShlangBauBas 3        ShlangBauBas 2  
Lietuva  snaiperiuojantys_garniai 3        snaiperiuojantys_garniai 0  
Rossiya  Organum 2      snaiperiuojantys_garniai 4  
Brasil  Nachos F.C 0    S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 0  
Deutschland  S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3        snaiperiuojantys_garniai 3
Chile  Mundial CF 5        Manamah Sarcah 2  
México  Club Guadalajara 2      Mundial CF 0
Bahrain  Manamah Sarcah 3    Manamah Sarcah 5  
Schweiz  C.F. Union Uerzlikon 0        ShlangBauBas 2
Ísland  Hlæðni Furavík 0        Stamford Hill Storm 0
France  Paris Saint Germain 92320 3      Paris Saint Germain 92320 6  
Slovensko  Malý Kiar FC 1    Malý Kiar FC 4  
România  Mens sana in corpore sana 0        Paris Saint Germain 92320 1  
Portugal  Sporting clube do Crato 5        Sporting clube do Crato 2  
England  AFC Outlaws 2      Sporting clube do Crato 6
Moldova  FC Cetatea Soroca 0    SEH 4 5  
Nederland  SEH 4 3        Sporting clube do Crato 1
USA  Peabody F.C. 2        Stamford Hill Storm 3  
Deutschland  Juventus Oberharz 1      Peabody F.C. 0  
Danmark  Midtfyns stjerner 3    Stamford Hill Storm 2  
South Africa  Stamford Hill Storm 5        Stamford Hill Storm 3
Scotland  Nae Hopers City 0        RCS 79 1  
Česká republika  Ulrik Underdogs 6      Ulrik Underdogs 4
France  RCS 79 5    RCS 79 5  
Österreich  Sturm Graz 1  

Lower half[edit]

Round of 64

02.12.2008

  Round of 32

09.12.2008

  Round of 16

16.12.2008

  Quarter Finals

23.12.2008

  Semi-Finals

30.12.2008

England  Dynamo Dalston 3  
Perú  HSV Lima 2      Dynamo Dalston 2  
Hrvatska  KSO Inkvizicija 1    KSO Inkvizicija 3  
Nederland  C.V.V. Willemstad 0        KSO Inkvizicija 7  
Perú  Paititi FC 8        Paititi FC 2  
Argentina  Sportivo La Banda 2      Paititi FC 2
Venezuela  Dark Funeral FC 3    Dark Funeral FC 1  
Deutschland  LFC Dynamo 1        KSO Inkvizicija 5  
Italia  U.S. Dinamo 5        U.S. Dinamo 1  
Belgium  skullandbones 4      U.S. Dinamo 3  
Lietuva  FC Nuplysheliai 4    FC Nuplysheliai 2  
Österreich  Grazer Laufhaus 2        U.S. Dinamo 5
Norge  Mortensrud Killers 4        MERC_ADLER 0  
Italia  Sacramento Kings F.C. 3      Mortensrud Killers 1
England  Collostomy Bag Split 0    MERC_ADLER 2  
Deutschland  MERC_ADLER 2        KSO Inkvizicija 5
Ireland  Celtic CCAA 1        Podgrmec 2
Bosna i Hercegovina  Podgrmec 6      Podgrmec 4  
Brasil  Leão de Prata Esporte Clube 2    Leão de Prata Esporte Clube 1  
Sverige  Cnaetophs Clan 1        Podgrmec 4  
Oceania  Diamond Valley United 0        FC SCOFALA 1  
România  FC SCOFALA 2      FC SCOFALA 6
Hrvatska  Horda KC 3    Horda KC 0  
Schweiz  Real Martino FC 0        Podgrmec *
Nederland  SC Sanctus 1        FC Pirovac *  
Hrvatska  FC Pirovac 4      FC Pirovac 10  
Canada  Aston Midhurst 3    Aston Midhurst 0  
Deutschland  SuS Frisia Norddeich 0        FC Pirovac 4
Canada  teamholland98 0        Toon Team 0  
Scotland  Toon Team 8      Toon Team 3
Slovensko  FC Dragon Sered 8    FC Dragon Sered 2  
Sénégal  lazioDK 0  
  • FC Pirovac withdrew from the cup. Podgrmec proceeded to the semi-final via walk-over.

Finals[edit]

  Semi-Finals

31.12.2008

Final

07.01.2009

                 


  Lietuva  ShlangBauBas 2  
  South Africa  Stamford Hill Storm 0  


     ShlangBauBas 4
     KSO Inkvizicija 2
  Hrvatska  KSO Inkvizicija 5
  Bosna i Hercegovina  Podgrmec 2  


Final[edit]

FINAL
07.01.2009
Weather2 new.gif
ShlangBauBas Lietuva 4 : 2 Hrvatska KSO Inkvizicija THE COCOON
Attendance: 3177

Aleksi Virtalehto  Goal  17'
Onni Posio  Goal  43'
Jari Fulke  Goal  58'
Rodolfo Marchal  Goal  78'
(205704077)
Dubravko Goić  Goal  41' (pen.), 80' (pen.)



Lietuva ShlangBauBas
5-4-1
GK Erick Hermans
WB Aleksi Virtalehto
CD Jari Fulke Bruised in the 40th minute 40'
CD Irmo Rossel
CD Onni Posio
WB Ctibor Porezaný
IM Tapio Junninen
IM Pol Wijzenbeek
IM Rodolfo Marchal
W Julio Pradel
FW Lois Lozana Captain sports.png
Substitutes:
GK Džiugimantas Rancanas
CD Miroslav Kutálek
IM Jurijus Danis
FW Sigve Hermansen
W Valery Novichkov
Hrvatska KSO Inkvizicija
3-5-2
GK Igor Devčić
WB Előd Stumpf Captain sports.png Bruised in the 38th minute 38'
CD Davor Jakupec
WB Stjepan Virt
W Kristijan Perinić
IM Nikša Stražina
IM Steffen Guldberg
IM Éric Andrieux
W Pavao Laura
FW Dubravko Goić
FW Joso Vučko
Substitutes:
GK Pavao Pusić
CD Anđelko Brnardić
IM Ante Bjelopetrović
FW Fabio Luongo
W Šime Tabar

Cup Statistics[edit]

Playing Percentage[edit]

Total Arranged Walkover Cup
Group phase 177 149 15 13
Knockout phase 63 60 3
Total 240 209 18 13
Total % 87% 8% 5%


External links[edit]



Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII