Olympic Games Tournament XII

From Hattrick
Olympic Games Tournament
Edition XII
Ogt.jpg
Tournament details
Season(s) 41
Teams 128
Final positions
Champions LA Lazers
Runner-up Ebro River
Semi-finalists RealCasalta
Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 
Tournament statistics
Matches played 233 / 255 (91%) 
Goals scored Group phase: 816
Knockout phase: 260
XI XIII


Olympic Games Tournament XII[edit]

The twelfth edition of the Olympic Games Tournament was played with 128 teams. The first round was played on 16.02.2010 and the final was played on 13.04.2010. The winner of the cup was LA Lazers from USA.
For the teams that did not reach the knock out round, a Minor Olympic Games Tournament was held.

Round Date Stadium Team 1 Team 2 Result Match
Semifinal1 07.04.2010 Expo Zaragoza 2008 LA Lazers RealCasalta 4 : 0 (269727304)
Semifinal2 07.04.2010 Territorium Sanctum Ebro River Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 2 : 0 (269663873)
FINAL 13.04.2010 Floating Log Stadium LA Lazers Ebro River 2 : 1 (270001478)



Group Phase[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_XII/Group Phase

Group 1[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA BLAZIN STARS 3 2 0 1 6 9 4
England Howen 3 2 0 1 6 8 3
Deutschland 1.FC Goggelrober 3 1 0 2 3 5 9
Danmark ABCK 3 1 0 2 3 3 9


Group 2[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Lambrusco Leoben 3 2 1 0 7 12 3
Azərbaycan PFC Ganja city 3 2 0 1 6 6 6
Portugal Cilio´s Team 3 1 1 1 4 4 5
Việt Nam Zeric FC 3 0 0 3 0 3 11


Group 3[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland SuS Frisia Norddeich 3 3 0 0 9 7 2
Italia Imperial Zaragozza 3 1 1 1 4 8 5
Chile Turbo Lonquén 3 1 0 2 3 6 8
Polska Lisia Drużyna 3 0 1 2 1 1 7


Group 4[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
France Paris Saint Germain 92320 3 3 0 0 9 21 1
Schweiz Real Kappel 3 2 0 1 6 6 2
România LEII2008 3 1 0 2 3 5 14
Deutschland Randale Brüder 3 0 0 3 0 3 18


Group 5[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland Blues Nord 3 3 0 0 9 10 5
Polska Vecchia Signora NSH 3 1 0 2 3 8 7
Chile Real del Multi 3 1 0 2 3 8 10
Schweiz C.F. Union Uerzlikon 3 1 0 2 3 3 7


Group 6[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland FuldaCoast Thunder IFC 3 3 0 0 9 9 2
England Hendon FC 3 2 0 1 6 7 7
España Vixians 3 0 1 2 1 8 10
Österreich FC Sonnenfelsgasse 3 0 1 2 1 4 9


Group 7[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Suomi Mison Pallo 3 3 0 0 9 10 2
Portugal Ninho de Cucos 3 2 0 1 6 10 4
Deutschland ArsenalOneTouch 3 1 0 2 3 8 11
Israel beitar~jerusalem FC 3 0 0 3 0 1 12


Group 8[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Magyarország Óbudai Hiénák 3 2 0 1 6 5 1
Belgium cruz azul cement 3 2 0 1 6 6 3
South Africa Stamford Hill Storm 3 2 0 1 6 6 5
Canada Saint Mary's Huskies 3 0 0 3 0 0 8


Group 9[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Liechtenstein SC Bern 4-ever * 2 2 0 0 6 10 4
England Willenhall Town F.C 3 2 0 1 6 9 3
Moldova A.C. T.Mobile 3 1 1 1 4 4 7
Suomi Finpool1 3 0 1 2 1 7 13
  • SC Bern 4-ever entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 10[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA LA Lazers 3 3 0 0 9 14 1
Nederland Rupsje nooitgenoeg 3 1 0 2 3 6 6
Việt Nam Ikariam-LTD 3 1 0 2 3 6 10
India The Bengal Brigade 3 1 0 2 3 6 15


Group 11[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium The Sums 3 2 1 0 7 17 6
España Alcabre for ever 3 2 0 1 6 12 5
Portugal Tungas FC 3 1 1 1 4 12 9
Deutschland Rudis Elf 3 0 0 3 0 1 22


Group 12[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland Allstars Buxtehude 3 2 1 0 7 7 1
Nederland Grayburn 3 2 0 1 6 8 4
Belgium Toert 3 1 1 1 4 10 6
Österreich FC Rein 3 0 0 3 0 0 14


Group 13[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Venezuela RealCasalta 3 2 1 0 7 9 4
Panamá Markis Team 3 1 1 1 4 11 9
Nederland SC Sanctus 3 1 0 2 3 4 8
Việt Nam HPFC 3 0 2 1 2 5 8


Group 14[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland Wielders of the Witchblade 3 3 0 0 9 11 2
Italia Buiolo 3 2 0 1 6 7 3
Schweiz 1. FC Bärenwil City 3 0 1 2 1 1 7
España Vitx1 team 3 0 1 2 1 2 9


Group 15[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland BSG Vorwärts Metzels 3 3 0 0 9 11 1
Suomi Fc Squee 3 2 0 1 6 5 4
USA New Holland Gryphons 3 0 1 2 1 1 6
Israel Hapoel Em A Moshavot 3 0 1 2 1 1 7


Group 16[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal H. Raky 3 3 0 0 9 15 0
Israel Maccabi wwe 3 2 0 1 6 10 7
Deutschland SV RUGIA Bergen 3 1 0 2 3 6 8
Italia Greppioli United 3 0 0 3 0 3 19


Group 17[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
España Ebro River 3 2 0 1 6 10 4
Deutschland Ricolakickers 3 2 0 1 6 8 5
England Collostomy Bag Split 3 2 0 1 6 4 2
Argentina Toco Fútbol Club 3 0 0 3 0 2 13


Group 18[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal "Os Tugas FC" 3 3 0 0 9 7 2
Danmark greve 3 1 0 2 3 8 6
Suomi Onni_ * 2 1 0 1 3 4 4
Deutschland FC Knipserle 07 3 1 0 2 3 4 8
  • Onni_ entered the cup as a replacement team and missed the first round

Group 19[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Srbija Radosevici 3 2 1 0 7 7 0
Deutschland Lionwarriors 3 2 0 1 6 10 2
Portugal Sport Vilanova e Benfica 3 1 0 2 3 3 14
Brasil Jr Moretti F C 3 0 1 2 1 2 6


Group 20[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
México FC Cracks 3 3 0 0 9 11 2
Deutschland FC Niedersachsen Winsen 3 1 1 1 4 5 5
Hong Kong WongTaiSin F.C. 3 1 0 2 3 7 8
Belarus FC_Minsk-1994 3 0 1 2 1 2 10


Group 21[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Grazer Laufhaus 3 2 1 0 7 8 4
Italia Pro Pavana 3 1 1 1 4 7 7
Deutschland Nürnberg Rangers 3 1 0 2 3 6 7
Schweiz zenit zurich 3 1 0 2 3 5 8


Group 22[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland Niendorf Boys 3 2 0 1 6 11 5
Lietuva Fc Beach 3 2 0 1 6 6 4
France AucklandEnVert 3 2 0 1 6 6 7
România Oamenii lui Satmar 3 0 0 3 0 1 8


Group 23[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Deutschland SV Groß Buchholz 3 2 1 0 7 10 1
England New Eastland Wolverines 3 2 0 1 6 4 4
Belgium The Giantzzz 3 1 0 2 3 5 12
Polska Victoria C.F. 3 0 1 2 1 3 5


Group 24[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
España ceskayu 3 2 0 1 6 12 5
England Virtual Hotspurs 3 2 0 1 6 10 6
Nederland twenteah 3 1 0 2 3 7 9
Deutschland Paladine 3 1 0 2 3 4 13


Group 25[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
France AS villeurbanne 3 2 1 0 7 11 7
Lietuva ShlangBauBas 3 1 1 1 4 4 6
Deutschland FC Rostocker Buben 3 1 0 2 3 8 8
Nederland FC DIEDE'06 3 1 0 2 3 6 8


Group 26[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
México Atletico Chavinda 3 3 0 0 9 8 4
Costa Rica Ticos F.C 3 1 0 2 3 5 2
Österreich Eggenberger SC 3 1 0 2 3 5 8
Latvija FK Poļubom 3 1 0 2 3 5 9


Group 27[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Česká republika FC Real Brno 3 3 0 0 9 15 1
Österreich Sturm Graz 3 2 0 1 6 9 7
Rossiya Organum 3 1 0 2 3 3 10
Iran farsat 3 0 0 3 0 0 9


Group 28[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bahrain Manamah Sarcah 3 3 0 0 9 10 2
Sweden Cnaetophs Clan 3 2 0 1 6 11 5
Hellas Kalliste F.C. 3 1 0 2 3 2 5
Liechtenstein Kickers Oberdorf 3 0 0 3 0 1 12


Group 29[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Türkiye NAYO H.C. 3 3 0 0 9 10 0
Deutschland S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 2 0 1 6 12 3
Slovensko FC TREBIŠOV 3 1 0 2 3 7 6
Österreich Grashüpfer Trofaiach 3 0 0 3 0 0 20


Group 30[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Canada Mile End Marauders 3 3 0 0 9 15 1
Perú HSV Lima 3 2 0 1 6 7 3
Lietuva BevaRdziai 3 1 0 2 3 4 6
Österreich JDs Rowdy 3 0 0 3 0 1 17


Group 31[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Česká republika Cardiff FC Písek 3 3 0 0 9 18 1
Colombia jaguares de america 3 2 0 1 6 13 7
Slovensko Bush FC 2008 3 1 0 2 3 4 10
Österreich Partizan Anzbach 3 0 0 3 0 2 19


Group 32[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3 2 0 1 6 9 6
Deutschland Detmolder Crew 3 2 0 1 6 9 7
España mamonettis 3 1 0 2 3 9 9
France Les Parapluies 3 1 0 2 3 6 11


Knock-Out Table[edit]

Main article: Olympic_Games_Tournament_XII/Knockout Phase


Upper half[edit]

Round of 64

09.03.2011

  Round of 32

16.03.2011

  Round of 16

23.03.2011

  Quarter Finals

30.03.2011

  Semi-Finals

07.04.2011

USA  BLAZIN STARS 1  
Deutschland  Ricolakickers 0      BLAZIN STARS 2  
Lietuva  ShlangBauBas 0    SC Bern 4-ever 1  
Liechtenstein  SC Bern 4-ever 3        BLAZIN STARS 0  
Venezuela  RealCasalta 3        RealCasalta 1  
Deutschland  S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 1      RealCasalta 6
Italia  Pro Pavana 2    Blues Nord 0  
Deutschland  Blues Nord 3        RealCasalta 1  
Suomi  Mison Pallo 1        Mison Pallo 0  
England  New Eastland Wolverines 0      Mison Pallo 3  
Colombia  jaguares de america 0    BSG Vorwärts Metzels 1  
Deutschland  BSG Vorwärts Metzels 3        Mison Pallo 3
Belgium  The Sums 7        The Sums 2  
Österreich  Sturm Graz 0      The Sums 3
Deutschland  Lionwarriors 3    Lionwarriors 0  
Deutschland  SuS Frisia Norddeich 0        RealCasalta 0
France  Paris Saint Germain 92320 6        LA Lazers 4
Deutschland  FC Niedersachsen Winsen 1      Paris Saint Germain 92320 4  
Sweden  Cnaetophs Clan 3    Cnaetophs Clan 0  
Deutschland  Allstars Buxtehude 2        Paris Saint Germain 92320 3  
Portugal  H. Raky 9        H. Raky 0  
Deutschland  Detmolder Crew 2      H. Raky 3
England  Virtual Hotspurs 3    Virtual Hotspurs 2  
Magyarország  Óbudai Hiénák 0        Paris Saint Germain 92320 1
Deutschland  FuldaCoast Thunder IFC 0        LA Lazers 3  
Lietuva  Fc Beach 1      Fc Beach 3  
Perú  HSV Lima 3    HSV Lima 0  
Deutschland  Wielders of the Witchblade 2        Fc Beach 3
USA  LA Lazers 6        LA Lazers 3  
Costa Rica  Ticos F.C 2      LA Lazers 2
Danmark  greve 0    Lambrusco Leoben 1  
Österreich  Lambrusco Leoben 3  

Lower half[edit]

Round of 64

09.03.2011

  Round of 32

16.03.2011

  Round of 16

23.03.2011

  Quarter Finals

30.03.2011

  Semi-Finals

07.04.2011

England  Howen 0  
España  Ebro River 3      Ebro River 3  
France  AS villeurbanne 6    AS villeurbanne 1  
England  Willenhall Town F.C 0        Ebro River 6  
Panamá  Markis Team 3        Vecchia Signora NSH 0  
Türkiye  NAYO H.C. 2      Markis Team 1
Österreich  Grazer Laufhaus 2    Vecchia Signora NSH 2  
Polska  Vecchia Signora NSH 3        Ebro River 2  
Portugal  Ninho de Cucos 1        Radosevici 1  
Deutschland  SV Groß Buchholz 0      Ninho de Cucos 3  
Česká republika  Cardiff FC Písek 0    Fc Squee 2  
Suomi  Fc Squee 7        Ninho de Cucos 1
España  Alcabre for ever 1        Radosevici 3  
Česká republika  FC Real Brno 5      FC Real Brno 0
Srbija  Radosevici 4    Radosevici 2  
Italia  Imperial Zaragozza 2        Ebro River 2
Schweiz  Real Kappel 9        Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 0
México  FC Cracks 10      FC Cracks 2  
Bahrain  Manamah Sarcah 3    Manamah Sarcah 1  
Nederland  Grayburn 1        FC Cracks 2  
Israel  Maccabi wwe 2        Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 4  
Portugal  Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3      Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3
España  ceskayu 1    cruz azul cement 1  
Deutschland  cruz azul cement 2        Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3
England  Hendon FC 3        Mile End Marauders 0  
Deutschland  Niendorf Boys 0      Hendon FC 0  
Canada  Mile End Marauders 4    Mile End Marauders 6  
Italia  Buiolo 0        Mile End Marauders 1
Nederland  Rupsje nooitgenoeg 3        Os Tugas FC 0  
México  Atletico Chavinda 2      Rupsje nooitgenoeg 1
Portugal  Os Tugas FC 6    Os Tugas FC 3  
Azərbaycan  PFC Ganja city 0  

Finals[edit]

  Semi-Finals

07.04.2011

Final

13.04.2011

                 


  Venezuela  RealCasalta 0  
  USA  LA Lazers 4  


     LA Lazers 2
     Ebro River 1
  España  Ebro River 2
  Portugal  Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 0  


Final[edit]

FINAL
13.04.2010
Weather2 new.gif
LA Lazers USA 2 : 1 España Ebro River Floating Log Stadium
Attendance: 3994

José Numbers  Goal  8'
Al Hedrick  Goal  64'
(270001478)
Stoyan Daskalov  Goal  39'



USA LA Lazers
3-4-3
GK Willie King
CD Keimo Rantakangas Captain sports.png
CD Clive Clune
WB Gerónimo Pumayauli Bruised in the 42nd minute 42'
W Torbjörn Frostengren
IM Lazãr Alexandrescu
IM Jaime Jayo
IM Miika Ovaskainen
FW Al Hedrick
Error creating thumbnail: /var/www/w/includes/shell/limit.sh: line 101: 5199 Aborted /usr/bin/timeout $MW_WALL_CLOCK_LIMIT /bin/bash -c "$1" 3>&- Error code: 134
87'
Substituted off in the 87th minute 87'
FW Dusty Jaramillo
FW José Numbers
Substitutes:
GK Adrian Sargent
CD Amihai Arad
IM Renato Quesada
FW Randall Roche Substituted on in the 87th minute 87'
W Cheah Kwang Pin
España Ebro River
4-5-1
GK Toni Mellin
WB Matthieu Kooiker Bruised in the 73rd minute 73'
CD Wolff Bieberstein-Orzechowski
CD Daniel Washbrook Booked in the 27th minute 27'Bruised in the 38th minute 38'
WB Ubadah Bin-Yaseen Substituted off in the 60th minute 60'
W Rossano Curto
IM Javier Morales
IM Roberto Safón
IM Roelf Hulsmans
W Stoyan Daskalov Captain sports.png Booked in the 41st minute 41'
FW Francesco Bodale
Error creating thumbnail: /var/www/w/includes/shell/limit.sh: line 101: 5203 Aborted /usr/bin/timeout $MW_WALL_CLOCK_LIMIT /bin/bash -c "$1" 3>&- Error code: 134
85'
Substituted off in the 85th minute 85'
Substitutes:
GK Radivoj Kostić
CD Roelof Hartsuiker
IM Xuan Celis
FW Miquel Martínez Substituted on in the 60th minute 60'
FW Dietmar Siegen Substituted on in the 85th minute 85'

Cup Statistics[edit]

Playing Percentage[edit]

Total Arranged Walkover Cup Replaced
Group phase 192 174 14 2 2
Knockout phase 63 59 4
Total 255 233 18 2 2
Total % 91% 7% 1% 1%


Team Strength[edit]

The matches are presented in hatstats.

Rank Result Team Group R 4 R 5 R 6 QF SF F Average
1 WON LA Lazers 169.3 167 241 234 245 235 241 218.9
2 RUP Ebro River 172.7 227 266 241 261 277 246 241.5
3 SF Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 172.5 171 212 290 302 264 235.3
4 SF RealCasalta 136.3 229 225 204 217 174 197.6
5 QF Paris Saint Germain 92320 252.3 248 235 245 252 246.5
6 QF Radosevici 220.0 178 221 259 259 227.4
7 QF Mile End Marauders 237.0 239 223 204 233 227.2
8 QF Mison Pallo 134.5 170 231 274 224 206.7
9 R 6 The Sums 181.0 262 263 235.3
10 R 6 BLAZIN STARS 191.0 228 210 244 218.3
11 R 6 FC Cracks 189.7 206 234 233 215.7
12 R 6 Fc Beach 211.5 209 206 208.8
13 R 6 Ninho de Cucos 176.0 160 240 206 195.5
14 R 6 H. Raky 235.0 163 155 193 186.5
15 R 6 Os Tugas FC 158.7 182 172 179 172.9
16 R 6 Vecchia Signora NSH 143.0 170 134 148 148.8
17 R 5 AS villeurbanne 163.0 260 232 218.3
18 R 5 Manamah Sarcah 206.3 233 211 216.8
19 R 5 HSV Lima 214.0 202 208.0
20 R 5 SC Bern 4-ever 199.5 202 200.8
21 R 5 Fc Squee 174.3 208 219 200.4
22 R 5 BSG Vorwärts Metzels 194.0 194 194.0
23 R 5 cruz azul cement 149.5 196 197 180.8
24 R 5 Lionwarriors 174.0 174.0
25 R 5 FC Real Brno 168.0 168 173 169.7
26 R 5 Lambrusco Leoben 166.7 159 144 156.6
27 R 5 Cnaetophs Clan 175.0 142 142 153.0
28 R 5 Hendon FC 141.0 194 105 146.7
29 R 5 Virtual Hotspurs 141.3 137 153 143.8
30 R 5 Markis Team 140.7 147 136 141.2
31 R 5 Rupsje nooitgenoeg 124.0 175 123 140.7
32 R 5 Blues Nord 134.0 132 124 130.0

External links[edit]



Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII