Olympic Games Tournament III

From Hattrick
Olympic Games Tournament
Edition III
Ogt.jpg
Tournament details
Season(s) 32
Teams 128
Final positions
Champions FC Pirovac
Runner-up eshgh united
Semi-finalists Alberig FC
Hellboys ZILINA 
Tournament statistics
Matches played 136 / 204 (67%) 
Goals scored Group phase: 444
Knockout phase: 282
II IV

Olympic Games Tournament III

The third edition of the Olympic Games Tournament was played with 128 teams. The first round was played on 18.04.2007 and the final was played on 20.06.2007. The winner of the cup was FC Pirovac from Croatia.

Round Date Stadium Team 1 Team 2 Result Match
Semifinal1 eshgh united Hellboys ZILINA not played
Semifinal2 13.06.2007 Pirovac Arena FC Pirovac Alberig FC 6 : 1 (126944810)
FINAL 20.06.2007 The Cute Mahnaz Afshar Arena FC Pirovac eshgh united 8 : 2 (127192031)



Group phase

   Find similar.png   Main article: Olympic_Games_Tournament_III/Group Phase

Group 1

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Latvia BenzaBloks 2 2 0 0 6 7 1
Spain Ibarakoa 2 1 0 1 3 4 3
Italy Colori 2 0 0 2 0 0 7
Panama Cruz F.C. - - - - - - -
  • Cruz F.C. didn't play any of their scheduled games.

Group 2

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Partizan Anzbach 2 1 0 1 3 5 5
Dominican Republic Santo Domingo Gators 1 1 0 0 3 4 1
Hungary FC Hidtib 1 0 0 1 0 1 4
Albania K.S. Teuta - - - - - - -
  • K.S. Teuta didn't play any of their scheduled games.
  • Santo Domingo Gators v FC Hidtib (scheduled for week 2) wasn't played.

Group 3

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Collostomy Bag Split 2 2 0 0 6 11 2
Guatemala Athletic Guatemala 2 1 0 1 3 7 5
Portugal billabong f.c 2 0 0 2 0 2 13
Malta Fockers United - - - - - - -
  • Fockers United didn't play any of their scheduled games.

Group 4

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Netherlands fc poker palace 2 2 0 0 6 9 1
Andorra NikeFootball U.D. 2 1 0 1 3 12 4
Switzerland Spartak Babaorum 2 0 0 2 0 0 16
Honduras MetalGear F.C. - - - - - - -
  • MetalGear F.C. didn't play any of their scheduled games.

Group 5

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bolivia Morales Moralitos f.c 3 3 0 0 9 16 3
Netherlands Best Achteruit 3 1 1 1 4 6 5
Switzerland speedskater f.c. 3 0 2 1 2 0 8
Jamaica Knights of Jordan 3 0 1 2 1 0 6


Group 6

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium de typhoons 3 2 1 0 7 11 2
Singapore BP Football Club 3 1 1 1 4 5 3
Andorra Nàstic C.F. 3 1 0 2 3 5 10
Spain Joga F.C. 3 1 0 2 3 3 9


Group 7

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal S.C.C. 2 1 0 1 3 5 4
Netherlands A.F.C. Wijkers 2 1 1 0 4 4 2
Latvia Big Shark 2 0 1 1 1 0 3
Italy pieve rock city - - - - - - -
  • pieve rock city didn't play any of their scheduled games, but A.F.C. Wijkers weren't awarded a regulatory win in their match.

Group 8

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Badgers R Us 2 1 0 1 3 3 7
Singapore Kampong Dreamer 1 1 0 0 3 7 0
Spain los de capelo 1 0 0 1 0 0 3
Romania AFC Zenit - - - - - - -
  • AFC Zenit didn't play any of their scheduled games.
  • Kampong Dreamer v los de capelo (scheduled for week 3) wasn't played.

Group 9

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Mexico Black Legion F.C. 3 3 0 0 9 9 1
Croatia FC Pirovac 3 2 0 1 6 13 3
USA GnartPham 3 1 0 2 3 8 10
Panama RCA Futbol 3 0 0 3 0 2 18


Group 10

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Switzerland Neubad Fussball Club 3 2 0 1 6 9 4
Netherlands bombo s 3 2 0 1 6 7 3
Chile Copper Knights 3 1 1 1 4 4 3
Turkey cumhuriyetspor 3 0 1 2 1 0 10


Group 11

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Poland Devils 2006 3 2 0 1 6 11 7
Romania Fc River Star 3 1 1 1 4 8 6
Germany Backbenchers United 3 1 1 1 4 7 10
Morocco SFC Oujda 3 0 2 1 2 3 6


Group 12

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Iran eshgh united 2 2 0 0 6 8 1
Liechtenstein SC Bern 4-ever 2 1 0 1 3 6 3
Netherlands Rupsje nooitgenoeg 2 0 0 2 0 1 11
Northern Ireland Diving FTW - - - - - - -
  • Diving FTW didn't play any of their scheduled games.

Group 13

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Latvia FC Kochs 3 3 0 0 9 8 2
Netherlands Bosbes 3 2 0 1 6 9 6
Ukraine FC Putivl' 3 1 0 2 3 6 5
Greece fostiras p.falirou 3 0 0 3 0 2 12


Group 14

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany FC Schlacke 06 3 3 0 0 9 10 3
Spain sporting Ibarakoa 3 2 0 1 6 17 5
Hungary FehérSólyom SE 3 0 1 2 1 1 8
Romania FC Targu Neamt 3 0 1 2 1 0 12


Group 15

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium Crystal Castle 2 2 0 0 6 9 1
Mexico Gecarden Club 2 1 0 1 3 3 5
Switzerland olympics de Lausanne 2 0 0 2 0 1 7
Singapore NJC - - - - - - -
  • NJC didn't play any of their scheduled games.

Group 16

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Russia Organum 2 1 1 0 4 9 2
Paraguay Orca F.C. 2 0 2 0 2 0 0
Netherlands De Pruimen 2 0 1 1 1 2 9
Venezuela Marea Roja F.C. - - - - - - -
  • Marea Roja F.C. didn't play any of their scheduled games.

Group 17

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA HoangSongPhuongOanh 2 2 0 0 6 7 1
Germany SC Baden-Power 2 1 0 1 3 6 5
Spain Team Evil Races 2 0 0 2 0 2 9
Serbia fc gay - - - - - - -
  • fc gay didn't play any of their scheduled games.

Group 18

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Philippines PSHS labuyo 3 3 0 0 9 7 2
Panama Santa Librada 3 1 1 1 4 5 3
Austria Fc. Red Devils 3 1 0 2 3 5 6
Bosnia & Herzegovina F.K. Fuzzy 3 0 1 2 1 0 6


Group 19

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Spain TMAC 3 2 0 1 6 5 2
Poland KS Opoczno 3 2 0 1 6 3 3
Ukraine Riboza 3 1 0 2 3 6 5
Iceland FC Snítenklúten 3 1 0 2 3 3 7


Group 20

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Croatia FC Soliterčani 3 3 0 0 9 10 0
Latvia FK Dimanti 3 1 1 1 4 4 4
USA Manchester Rules 3 0 2 1 2 0 3
Andorra Passion Atletica F.C. 3 0 1 2 1 0 7


Group 21

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina pbilos 2 2 0 0 6 5 0
Slovenia Hellboys ZILINA 2 1 0 1 3 6 4
Republic of Ireland Drogs united 2 0 0 2 0 1 8
Singapore richlyeng rangers - - - - - - -
  • richlyeng rangers didn't play any of their scheduled games.

Group 22

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany WSG Reform Magdeburg 2 1 1 0 4 3 0
Spain Vandalia 2 0 2 0 2 0 0
Brazil Predião 2 0 1 1 1 0 3
Moldova Juventus Cahul - - - - - - -
  • Juventus Cahul didn't play any of their scheduled games.

Group 23

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Romania F.C Manchester UTD 2 1 1 0 4 4 1
Netherlands Rikskesteam 2 0 2 0 2 1 1
Cyprus ikaros livathion 2 0 1 1 1 0 3
Slovakia Gup3's - - - - - - -
  • Gup3's didn't play any of their scheduled games.

Group 24

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Willenhall Town F.C 2 1 1 0 4 6 0
Sweden Oroblue Babes 2 0 2 0 2 0 0
Colombia Fuerza Santafe 2 0 1 1 1 0 6
Latvia FK Saturn - - - - - - -
  • FK Saturn didn't play any of their scheduled games.

Group 25

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Croatia sportfd 3 3 0 0 9 17 1
Belgium kommoarrup 3 1 1 1 4 2 6
North Macedonia BOREC 3 0 2 1 2 0 3
USA Pho Thong Nang Khieu FC 3 0 1 2 1 1 10


Group 26

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina Los pataduras 3 2 1 0 7 9 2
Switzerland Timbuktu Swallows 3 1 1 1 4 6 6
Colombia Ramiriqui Futbol Club 3 1 0 2 3 7 10
Netherlands sw0rdfish 3 1 0 2 3 6 10


Group 27

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Sporting de Loures 2 1 1 0 4 2 1
Latvia MangyDogs 2 1 0 1 3 4 2
Slovenia AC ZilinaSTAR 2 0 1 1 1 0 3
Uruguay "P.del.Plata.F.C" - - - - - - -
  • "P.del.Plata.F.C" didn't play any of their scheduled games.

Group 28

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Oceania SkitZ 3 2 1 0 7 10 1
USA Real Gainsborough 3 2 0 1 6 10 7
Mexico LiBr3s y l0k0s mF 3 0 2 1 2 0 3
Poland FC BLONIE 3 0 1 2 1 0 9


Group 29

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC Haskovo Utd 3 3 0 0 9 9 1
Brazil Savateam 3 1 0 2 3 5 4
Luxembourg Sport Lux et Benfica 3 1 0 2 3 4 7
Republic of Ireland The Town part two 3 1 0 2 3 6 12


Group 30

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Denmark VIP`s 1 1 0 0 3 2 1
Slovenia JASENI 2 0 1 1 1 1 2
Poland TOP DOGS 1 0 1 0 1 0 0
Peru LOS GAMER'S - - - - - - -
  • LOS GAMER'S didn't play any of their scheduled games.
  • TOP DOGS v VIP`s (scheduled for week 3) wasn't played.

Group 31

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Denmark Quilder Allstars 3 3 0 0 9 8 0
Vietnam snoopymanutd 3 2 0 1 6 8 3
USA The Brocialists 3 0 1 2 1 0 6
Denmark Giraffanodens 3 0 1 2 1 0 7


Group 32

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Costa Rica Alberig FC 2 1 1 0 4 5 0
Colombia TheCrazy 2 1 1 0 4 5 0
Iceland Myrmyrderne FK 2 0 0 2 0 0 10
Bulgaria MilanRossoneri - - - - - - -
  • MilanRossoneri didn't play any of their scheduled games.

Knock-Out Table

   Find similar.png   Main article: Olympic_Games_Tournament_III/Knockout Phase


Upper half

Round of 64

15.05.2007

  Round of 32

22.05.2007

  Round of 16

29.05.2007

  Quarter Finals

05.06.2007

  Semi-Finals

12.06.2007

Latvia  BenzaBloks 5  
Germany  SC Baden-Power 1      BenzaBloks 5  
Belgium  kommoarrup 1    Black Legion F.C. 0  
Mexico  Black Legion F.C. 4        BenzaBloks 4  
Latvia  FC Kochs 6        Hellboys ZILINA 6  
Brazil  Savateam 1      FC Kochs 2
Slovakia  Hellboys ZILINA 7    Hellboys ZILINA 4  
Bolivia  Morales Moralitos f.c 3        Hellboys ZILINA 5  
Portugal  S.C.C. 3        Crystal Castle 0  
Netherlands  Rikskesteam 0      S.C.C. 3  
Vietnam  snoopymanutd 3    Crystal Castle 5  
Belgium  Crystal Castle 6        Crystal Castle 1
Poland  Devils 2006 5        Devils 2006 0  
Latvia  MangyDogs 1      Devils 2006 2
Poland  KS Opoczno 2    Collostomy Bag Split 1  
England  Collostomy Bag Split 6        Hellboys ZILINA 0
Netherlands  fc poker palace 3        eshgh united 3
Latvia  FK Dimanti 1      fc poker palace 1  
USA  Real Gainsborough 0    eshgh united 8  
Iran  eshgh united 4        eshgh united 7  
Russia  Organum 4        TheCrazy 1  
Colombia  TheCrazy 5      TheCrazy 8
Sweden  Oroblue Babes 0    Badgers R Us 2  
England  Badgers R Us 4        eshgh united 6
Belgium  de typhoons 3        Neubad Fussball Club 0  
Spain  Vandalia 0      de typhoons 3  
Slovakia  JASENI 3    JASENI 0  
Germany  FC Schlacke 06 0        de typhoons 0
Switzerland  Neubad Fussball Club 5        Neubad Fussball Club 3  
Switzerland  Timbuktu Swallows 0      Neubad Fussball Club 5
Panama  Santa Librada 0    Partizan Anzbach 1  
Austria  Partizan Anzbach 7  

Lower Half

Round of 64

15.05.2007

  Round of 32

22.05.2007

  Round of 16

29.05.2007

  Quarter Finals

05.06.2007

  Semi-Finals

12.06.2007

Spain  Ibarakoa 4  
USA  HoangSongPhuongOanh 0      Ibarakoa 0  
Croatia  sportfd 1    FC Pirovac 4  
Croatia  FC Pirovac 8        FC Pirovac 3  
Netherlands  Bosbes 0        FC Haskovo Utd 0  
Bulgaria  FC Haskovo Utd 3      FC Haskovo Utd 6
Argentina  pbilos 2    Best Achteruit 0  
Netherlands  Best Achteruit 6        FC Pirovac 5  
Netherlands  A.F.C. Wijkers 0        TMAC 0  
Romania  F.C Manchester UTD 3      F.C Manchester UTD 2  
Denmark  Quilder Allstars 3    Quilder Allstars 3  
Mexico  Gecarden Club 0        Quilder Allstars 1
Romania  Fc River Star 1        TMAC 3  
Portugal  Sporting de Loures 1      Sporting de Loures 0
Spain  TMAC 2    TMAC 6  
Guatemala  Athletic Guatemala 0        FC Pirovac 6
Andorra  NikeFootball U.D. 0        Alberig FC 1
Croatia  FC Soliterčani 6      FC Soliterčani 1  
Oceania  SkitZ 4    SkitZ 0  
Liechtenstein  SC Bern 4-ever 1        FC Soliterčani 2  
Paraguay  Orca F.C. 0        Alberig FC 4  
Costa Rica  Alberig FC 3      Alberig FC 3
England  Willenhall Town F.C 3    Willenhall Town F.C 0  
Singapore  Kampong Dreamer 0        Alberig FC 10
Singapore  BP Football Club 3        BP Football Club 0  
Germany  WSG Reform Magdeburg 2      BP Football Club 4  
Denmark  VIP`s 0    sporting Ibarakoa 3  
Germany  sporting Ibarakoa 3        BP Football Club 3
Netherlands  bombo s 3        PSHS labuyo 1  
Argentina  Los pataduras 0      bombo s 0
Philippines  PSHS labuyo 4    PSHS labuyo 2  
Dominican Republic  Santo Domingo Gators 1  

Finals

  Semi-Finals

13.06.2007

Final

20.06.2007

                 


  Slovakia  Hellboys ZILINA 0  
  Iran  eshgh united 3  


     eshgh united 2
     FC Pirovac 8
  Croatia  FC Pirovac 6
  Costa Rica  Alberig FC 1  


Final

FINAL
20.06.2007
Weather1 new.gif
FC Pirovac Croatia 8 : 2 Iran eshgh united The Cute Mahnaz Afshar Arena
Attendance: 3676

Rasels Vaivadišs  Goal  15'15'
Jorge Horacio Yrigoyen  Goal  37'
Rodrigo Bel  Goal  39'
Vinko Jagodić  Goal  72'
Cristian Stan  Goal  76' (pen.)
Moreno Sciortino  Goal  86'
Eelke Duijvendans  Goal  87'
(127192031)
Dan Jonassen  Goal  35'54'



Croatia FC Pirovac
3-5-2
GK Pedro Camasobras
WB Vinko Jagodić
CD Cristian Stan Captain sports.png
CD Vladimir Lukačić
W Jorge Horacio Yrigoyen
IM René Köberl
IM Rasels Vaivadišs
IM Eelke Duijvendans
W Bo Frandsen
FW Moreno Sciortino
FW Rodrigo Bel
Substitutes:
GK Binho Albuquerque
CD Marko Luukkainen
IM Mariano Marsano
FW Ricardo Goycochea
W Brian Gouwerok
Iran eshgh united
3-5-2
GK Iselín Malbec
WB Dirk Barth
CD Zsoit van Driel Booked in the 85th minute 85'
WB Boris Grothansen
W Radomir Kubaty Booked in the 86th minute 86'
IM Sebastjan Šnofl
IM Kai Hanebrink
IM Richard Blanckers
W Gwenc'hlan Luis
FW Dan Jonassen
FW Gunnar Lewlind Captain sports.png
Substitutes:
GK Amirhossein Oskooyi
CD Bardia Omidzadeh
IM Mostafa Narimani
FW Aurelio Markic
W Kerim Meşale

Cup Statistics

Playing Percentage

Total Arranged Walkover Cup
Group phase 141 88 27 26
Knockout phase 63 48 15
Total 204 136 42 26
Total % 67% 21% 13%


External links



Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII