Olympic Games Tournament IV/Group Phase

From Hattrick
previous current next
III IV V
Main Main Main
Group Phase Group Phase Group Phase
Knockout Phase Knockout Phase Knockout Phase



Olympic Games Tournament IV

The group phase was the first stage of the fourth edition of the Olympic Games Tournament, followed by the knockout phase. It began on 14.08.2007 and ended on 11.09.2007.

Group 1

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC WATER RATS 5 4 1 0 13 15 3
Bosnia & Herzegovina FC Handžar 5 4 0 1 12 17 5
Finland Fc LuuZerS 5 3 1 1 10 19 4
Lithuania FK Eriukai 5 1 1 3 4 5 15
Switzerland fc elsi 5 0 2 3 2 0 14
Turkey FC 67 5 0 1 4 1 1 16
  • FC Handžar missed the first round because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 14.08.2007 FC 67 0 - 3 WO FK Eriukai
FC WATER RATS 3 - 0 WO FC Handžar
Fc LuuZerS 3 - 0 WO fc elsi
Round 2 ~ 21.08.2007 FC 67 0 - 6 Fc LuuZerS
FK Eriukai 1 - 4 FC WATER RATS
FC Handžar 8 - 0 fc elsi
Round 3 ~ 28.08.2007 FC 67 0 - 0 WO fc elsi
FK Eriukai 1 - 3 FC Handžar
FC WATER RATS 1 - 1 Fc LuuZerS
Round 4 ~ 04.09.2007 FK Eriukai 0 - 8 Fc LuuZerS
FC WATER RATS 3 - 0 fc elsi
FC 67 0 - 3 WO FC Handžar
Round 5 ~ 11.09.2007 fc elsi 0 - 0 WO FK Eriukai
Fc LuuZerS 1 - 3 FC Handžar
FC WATER RATS 4 - 1 FC 67


Group 2

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Switzerland Sparta Huttwil-Sumiswald 1 1 0 0 3 7 0
Spain Vitx1 team 2 0 1 1 1 3 10
Denmark Team Vest... 1 0 1 0 1 3 3
  • Sparta Huttwil-Sumiswald v Team Vest... (scheduled for week 1) wasn't played.

Round 1 ~ 14.08.2007 Sparta Huttwil-Sumiswald - Team Vest...
Vitx1 team idle
Round 4 ~ 04.09.2007 Vitx1 team 3 - 3 Team Vest...
Sparta Huttwil-Sumiswald idle
Round 5 ~ 11.09.2007 Sparta Huttwil-Sumiswald 7 - 0 Vitx1 team
Team Vest... idle


Group 3

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belarus Mroja 4 3 1 0 10 11 2
Czech Republic FC Ivancice 4 3 0 1 9 13 5
Spain Vaskokakola F.C. 4 2 0 2 6 8 8
Iceland Hapoel America 4 1 1 2 4 5 10
Slovakia FK SH Senica 4 0 0 4 0 2 14


Round 1 ~ 14.08.2007 Mroja 3 - 0 FK SH Senica
Hapoel America 0 - 3 WO FC Ivancice
Vaskokakola F.C. idle
Round 2 ~ 21.08.2007 FC Ivancice 5 - 2 FK SH Senica
Vaskokakola F.C. 5 - 0 Hapoel America
Mroja idle
Round 3 ~ 28.08.2007 Hapoel America 2 - 2 Mroja
Vaskokakola F.C. 0 - 5 FC Ivancice
FK SH Senica idle
Round 4 ~ 04.09.2007 Vaskokakola F.C. 0 - 3 Mroja
Hapoel America 3 - 0 WO FK SH Senica
FC Ivancice idle
Round 5 ~ 11.09.2007 FK SH Senica 0 - 3 WO Vaskokakola F.C.
Mroja 3 - 0 FC Ivancice
Hapoel America idle


Group 4

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Belgium la academia santa cruz BLOOMING 4 4 0 0 12 17 2
Netherlands Rupsje nooitgenoeg 4 2 0 2 6 10 4
Hong Kong LMFC 4 2 0 2 6 7 9
Latvia Sausiņi 4 1 1 2 4 5 11
Spain Sporting Cazurros 4 0 1 3 1 1 14
Algeria Juventus de Mascara - - - - - - -
  • Juventus de Mascara didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 14.08.2007 Sporting Cazurros 1 - 1 Sausiņi
la academia santa cruz BLOOMING 2 - 1 Rupsje nooitgenoeg
LMFC idle
Round 2 ~ 21.08.2007 Rupsje nooitgenoeg 5 - 0 Sausiņi
LMFC 1 - 4 la academia santa cruz BLOOMING
Sporting Cazurros idle
Round 3 ~ 28.08.2007 la academia santa cruz BLOOMING 7 - 0 Sporting Cazurros
LMFC 2 - 1 Rupsje nooitgenoeg
Sausiņi idle
Round 4 ~ 04.09.2007 LMFC 3 - 0 Sporting Cazurros
la academia santa cruz BLOOMING 4 - 0 Sausiņi
Rupsje nooitgenoeg idle
Round 5 ~ 11.09.2007 Sausiņi 4 - 1 LMFC
Rupsje nooitgenoeg 3 - 0 WO Sporting Cazurros
la academia santa cruz BLOOMING idle


Group 5

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Croatia dIN2mo 5 5 0 0 15 29 4
Mexico Temos U.H.T 5 4 0 1 12 27 9
England Deadly Dynamo 5 3 0 2 9 9 19
Italy Dinamo Munnizza FC 5 2 0 3 6 9 15
Chile TrEwHeLaaazUl 5 0 1 4 1 6 19
Finland FC Rampati 5 0 1 4 1 3 17


Round 1 ~ 14.08.2007 dIN2mo 8 - 0 Deadly Dynamo
Dinamo Munnizza FC 3 - 2 FC Rampati
TrEwHeLaaazUl 2 - 8 Temos U.H.T
Round 2 ~ 21.08.2007 dIN2mo 4 - 2 TrEwHeLaaazUl
Deadly Dynamo 2 - 1 Dinamo Munnizza FC
FC Rampati 0 - 3 WO Temos U.H.T
Round 3 ~ 28.08.2007 dIN2mo 4 - 2 Temos U.H.T
Deadly Dynamo 2 - 1 FC Rampati
Dinamo Munnizza FC 3 - 0 TrEwHeLaaazUl
Round 4 ~ 04.09.2007 Deadly Dynamo 4 - 2 TrEwHeLaaazUl
Dinamo Munnizza FC 2 - 7 Temos U.H.T
dIN2mo 9 - 0 FC Rampati
Round 5 ~ 11.09.2007 Temos U.H.T 7 - 1 Deadly Dynamo
TrEwHeLaaazUl 0 - 0 WO FC Rampati
Dinamo Munnizza FC 0 - 4 dIN2mo


Group 6

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
United Arab Emirates Dubai Heroes 5 5 0 0 15 37 1
England Collostomy Bag Split 5 3 1 1 10 15 13
Kazakhstan Irtisch 5 2 0 3 6 13 16
Austria Partizan Anzbach 5 1 1 3 4 5 16
Norway Bad Boy Bill's Team 5 1 1 3 4 5 16
Switzerland Spartak Babaorum 5 1 1 3 4 6 19


Round 1 ~ 14.08.2007 Dubai Heroes 7 - 0 Bad Boy Bill's Team
Irtisch 1 - 3 Spartak Babaorum
Partizan Anzbach 0 - 5 Collostomy Bag Split
Round 2 ~ 21.08.2007 Dubai Heroes 6 - 0 Partizan Anzbach
Bad Boy Bill's Team 4 - 1 Spartak Babaorum
Irtisch 2 - 4 Collostomy Bag Split
Round 3 ~ 28.08.2007 Dubai Heroes 9 - 0 Collostomy Bag Split
Irtisch 5 - 0 Bad Boy Bill's Team
Spartak Babaorum 0 - 0 Partizan Anzbach
Round 4 ~ 04.09.2007 Bad Boy Bill's Team 1 - 3 Partizan Anzbach
Spartak Babaorum 2 - 6 Collostomy Bag Split
Dubai Heroes 7 - 1 Irtisch
Round 5 ~ 11.09.2007 Collostomy Bag Split 0 - 0 Bad Boy Bill's Team
Partizan Anzbach 2 - 4 Irtisch
Dubai Heroes 8 - 0 Spartak Babaorum


Group 7

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Denmark Quilder Allstars 4 3 1 0 10 12 4
England dudley eagles 4 3 0 1 9 10 6
Bulgaria SAINT_ETIENNE 4 1 1 2 4 3 9
Republic of Ireland The Town part two 4 1 0 3 3 7 9
Turkey Tokmak FC 4 1 0 3 3 8 12


Round 1 ~ 14.08.2007 dudley eagles 3 - 0 WO Tokmak FC
SAINT_ETIENNE 1 - 1 Quilder Allstars
The Town part two idle
Round 2 ~ 21.08.2007 Quilder Allstars 4 - 0 The Town part two
Tokmak FC 5 - 1 SAINT_ETIENNE
dudley eagles idle
Round 3 ~ 28.08.2007 dudley eagles 3 - 2 The Town part two
Tokmak FC 2 - 3 Quilder Allstars
SAINT_ETIENNE idle
Round 4 ~ 04.09.2007 dudley eagles 1 - 4 Quilder Allstars
SAINT_ETIENNE 1 - 0 The Town part two
Tokmak FC idle
Round 5 ~ 11.09.2007 The Town part two 5 - 1 Tokmak FC
SAINT_ETIENNE 0 - 3 WO dudley eagles
Quilder Allstars idle


Group 8

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC BVB DORTMUND GB. 5 4 1 0 13 14 2
England Willenhall Town F.C 5 3 0 2 9 13 9
India Dush the champ india 5 2 1 2 7 6 5
Sweden Oroblue Babes 5 2 0 3 6 9 12
Finland Finpool1 5 2 0 3 6 9 14
Moldova SC Zenit 5 1 0 4 3 4 13
  • Willenhall Town F.C missed the first round because they were still in the national cup.
  • Oroblue Babes missed the first two rounds because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 14.08.2007 Dush the champ india 1 - 3 Finpool1
SC Zenit 3 - 0 WO Willenhall Town F.C
Oroblue Babes 0 - 3 WO FC BVB DORTMUND GB.
Round 2 ~ 21.08.2007 Dush the champ india 3 - 0 WO Oroblue Babes
SC Zenit 0 - 3 WO Finpool1
Willenhall Town F.C 0 - 1 FC BVB DORTMUND GB.
Round 3 ~ 28.08.2007 Dush the champ india 0 - 0 FC BVB DORTMUND GB.
Finpool1 1 - 6 Willenhall Town F.C
SC Zenit 0 - 3 WO Oroblue Babes
Round 4 ~ 04.09.2007 Finpool1 1 - 2 Oroblue Babes
SC Zenit 1 - 5 FC BVB DORTMUND GB.
Dush the champ india 0 - 2 Willenhall Town F.C
Round 5 ~ 11.09.2007 FC BVB DORTMUND GB. 5 - 1 Finpool1
Oroblue Babes 4 - 5 Willenhall Town F.C
SC Zenit 0 - 2 Dush the champ india


Group 9

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Costa Rica Alberig FC 5 4 0 1 12 17 16
Romania Fc River Star 5 3 1 1 10 15 6
Croatia FC Pirovac 5 2 1 2 7 13 6
Turkey LaMuCi 5 2 0 3 6 10 11
Spain ceskayu 5 2 0 3 6 10 16
Belgium SK Kemmel 5 1 0 4 3 5 15
  • FC Pirovac missed the first three rounds because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 14.08.2007 Alberig FC 7 - 2 ceskayu
LaMuCi 3 - 0 WO FC Pirovac
SK Kemmel 1 - 4 Fc River Star
Round 2 ~ 21.08.2007 Alberig FC 3 - 1 SK Kemmel
ceskayu 0 - 4 LaMuCi
FC Pirovac 0 - 0 WO Fc River Star
Round 3 ~ 28.08.2007 Alberig FC 3 - 2 Fc River Star
ceskayu 3 - 0 WO FC Pirovac
LaMuCi 2 - 3 SK Kemmel
Round 4 ~ 04.09.2007 ceskayu 3 - 0 WO SK Kemmel
LaMuCi 0 - 4 Fc River Star
Alberig FC 0 - 10 FC Pirovac
Round 5 ~ 11.09.2007 Fc River Star 5 - 2 ceskayu
SK Kemmel 0 - 3 WO FC Pirovac
LaMuCi 1 - 4 Alberig FC


Group 10

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Sturm Graz 4 3 1 0 10 18 5
Croatia FC Soliterčani 4 2 1 1 7 10 5
Germany coffee cup 4 2 1 1 7 8 6
Netherlands SC Sanctus 4 1 1 2 4 6 13
Israel Angry Koalas 4 0 0 4 0 3 16
  • FC Soliterčani missed the first round because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 14.08.2007 coffee cup 3 - 0 WO FC Soliterčani
SC Sanctus 4 - 2 Angry Koalas
Sturm Graz idle
Round 2 ~ 21.08.2007 coffee cup 1 - 5 Sturm Graz
FC Soliterčani 5 - 0 Angry Koalas
SC Sanctus idle
Round 3 ~ 28.08.2007 Angry Koalas 1 - 4 Sturm Graz
FC Soliterčani 3 - 0 SC Sanctus
coffee cup idle
Round 4 ~ 04.09.2007 FC Soliterčani 2 - 2 Sturm Graz
SC Sanctus 1 - 1 coffee cup
Angry Koalas idle
Round 5 ~ 11.09.2007 Angry Koalas 0 - 3 WO coffee cup
Sturm Graz 7 - 1 SC Sanctus
FC Soliterčani idle


Group 11

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Mexico Zapopan 4 3 1 0 10 16 3
Slovakia FC Dragon Sered 4 3 1 0 10 12 3
Iceland cacimo 4 1 1 2 4 5 9
Turkey DaRKFaCe 4 1 0 3 3 5 12
Switzerland FC Inoshishi 4 0 1 3 1 3 14


Round 1 ~ 14.08.2007 Zapopan 2 - 2 FC Dragon Sered
cacimo 1 - 1 FC Inoshishi
DaRKFaCe idle
Round 2 ~ 21.08.2007 FC Dragon Sered 4 - 0 FC Inoshishi
DaRKFaCe 0 - 3 WO cacimo
Zapopan idle
Round 3 ~ 28.08.2007 cacimo 0 - 5 Zapopan
DaRKFaCe 5 - 1 FC Inoshishi
FC Dragon Sered idle
Round 4 ~ 04.09.2007 DaRKFaCe 0 - 5 Zapopan
cacimo 1 - 3 FC Dragon Sered
FC Inoshishi idle
Round 5 ~ 11.09.2007 DaRKFaCe 0 - 3 FC Dragon Sered
Zapopan 4 - 1 FC Inoshishi
cacimo idle


Group 12

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hungary Boca Seniors TK 3 2 0 1 6 8 2
Spain KileR_TeaM 3 2 0 1 6 8 5
Bulgaria Storgozia 3 2 0 1 6 10 4
Italy blu panters 3 0 0 3 0 1 16
Wales The Spaniards - - - - - - -
  • KileR_TeaM v Storgozia (scheduled for week 2) wasn't played.
  • The Spaniards didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 14.08.2007 Boca Seniors TK 5 - 0 KileR_TeaM
blu panters idle
Storgozia idle
Round 2 ~ 21.08.2007 KileR_TeaM 3 - 0 WO Storgozia
Boca Seniors TK idle
blu panters idle
Round 3 ~ 28.08.2007 blu panters 1 - 8 Storgozia
KileR_TeaM idle
Boca Seniors TK idle
Round 4 ~ 04.09.2007 Boca Seniors TK 0 - 2 Storgozia
blu panters 0 - 5 WO KileR_TeaM
Round 5 ~ 11.09.2007 Boca Seniors TK 3 - 0 WO blu panters
KileR_TeaM idle
Storgozia idle


Group 13

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal ceramistas futebol clube 4 4 0 0 12 17 4
Belgium SK Silver Hawks 4 3 0 1 9 10 7
Croatia Nk Olimpija (O) 3 1 0 2 3 7 10
Uruguay foggia 3 1 0 2 3 4 6
Romania FC Targu Neamt 4 0 0 4 0 1 12
  • Due to scheduling conflicts, the match foggia v Nk Olimpija (O) wasn't played.

Round 1 ~ 14.08.2007 ceramistas futebol clube 5 - 3 Nk Olimpija (O)
SK Silver Hawks 2 - 0 FC Targu Neamt
foggia idle
Round 2 ~ 21.08.2007 ceramistas futebol clube 5 - 1 SK Silver Hawks
foggia 3 - 1 FC Targu Neamt
Nk Olimpija (O) idle
Round 3 ~ 28.08.2007 ceramistas futebol clube 4 - 0 FC Targu Neamt
Nk Olimpija (O) 1 - 5 SK Silver Hawks
foggia idle
Round 4 ~ 04.09.2007 foggia 0 - 3 ceramistas futebol clube
Nk Olimpija (O) idle
SK Silver Hawks idle
FC Targu Neamt idle
Round 5 ~ 11.09.2007 FC Targu Neamt 0 - 3 WO Nk Olimpija (O)
SK Silver Hawks 2 - 1 foggia
ceramistas futebol clube idle
not played Nk Olimpija (O) - foggia


Group 14

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Switzerland Rollis Rollchopftruppe 5 5 0 0 15 21 3
Lithuania Fr0zeN.GoaL 5 4 0 1 12 14 11
Croatia sportfd 5 2 1 2 7 13 11
Spain Nastic_Pucela 5 2 0 3 6 7 15
Colombia Los Diablillos F.C. 5 0 2 3 2 4 10
USA The Brocialists 5 0 1 4 1 3 12


Round 1 ~ 14.08.2007 Nastic_Pucela 1 - 7 sportfd
Fr0zeN.GoaL 0 - 6 Rollis Rollchopftruppe
The Brocialists 0 - 0 WO Los Diablillos F.C.
Round 2 ~ 21.08.2007 Nastic_Pucela 4 - 0 The Brocialists
sportfd 1 - 4 Fr0zeN.GoaL
Rollis Rollchopftruppe 3 - 0 WO Los Diablillos F.C.
Round 3 ~ 28.08.2007 Nastic_Pucela 2 - 0 Los Diablillos F.C.
sportfd 2 - 4 Rollis Rollchopftruppe
Fr0zeN.GoaL 4 - 1 The Brocialists
Round 4 ~ 04.09.2007 sportfd 2 - 1 The Brocialists
Fr0zeN.GoaL 4 - 3 Los Diablillos F.C.
Nastic_Pucela 0 - 6 Rollis Rollchopftruppe
Round 5 ~ 11.09.2007 Los Diablillos F.C. 1 - 1 sportfd
The Brocialists 1 - 2 Rollis Rollchopftruppe
Fr0zeN.GoaL 2 - 0 Nastic_Pucela


Group 15

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Netherlands Sporting Amdam 4 3 0 1 9 12 6
Poland SKS Marstar 4 1 3 0 6 4 0
Portugal FC Magnificent United 4 1 2 1 5 7 5
Canada River City FC 4 1 1 2 4 4 8
Spain PRO 6 4 0 2 2 2 1 9
Malaysia InTrouble - - - - - - -
  • InTrouble didn't play any of their scheduled games.
  • SKS Marstar missed the first two rounds because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 14.08.2007 PRO 6 1 - 1 FC Magnificent United
SKS Marstar 0 - 0 WO River City FC
Sporting Amdam idle
Round 2 ~ 21.08.2007 PRO 6 0 - 0 WO SKS Marstar
Sporting Amdam 3 - 1 River City FC
FC Magnificent United idle
Round 3 ~ 28.08.2007 PRO 6 0 - 3 WO River City FC
FC Magnificent United 1 - 4 Sporting Amdam
SKS Marstar idle
Round 4 ~ 04.09.2007 FC Magnificent United 0 - 0 SKS Marstar
PRO 6 0 - 5 Sporting Amdam
River City FC idle
Round 5 ~ 11.09.2007 River City FC 0 - 5 WO FC Magnificent United
SKS Marstar 4 - 0 Sporting Amdam
PRO 6 idle


Group 16

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lithuania Internacionalee 4 3 1 0 10 11 2
Austria Lambrusco Leoben 4 3 1 0 10 11 3
Czech Republic TJ Jiskra Červená Voda 4 1 0 3 3 9 11
England Stourbridge Albion H.F.C. 4 1 0 3 3 5 12
Belgium Royal Sporting Club Milan 4 1 0 3 3 3 11


Round 1 ~ 14.08.2007 Internacionalee 3 - 0 Royal Sporting Club Milan
Stourbridge Albion H.F.C. 1 - 5 TJ Jiskra Červená Voda
Lambrusco Leoben idle
Round 2 ~ 21.08.2007 TJ Jiskra Červená Voda 2 - 4 Lambrusco Leoben
Royal Sporting Club Milan 0 - 3 WO Stourbridge Albion H.F.C.
Internacionalee idle
Round 3 ~ 28.08.2007 Internacionalee 1 - 1 Lambrusco Leoben
Royal Sporting Club Milan 3 - 2 TJ Jiskra Červená Voda
Stourbridge Albion H.F.C. idle
Round 4 ~ 04.09.2007 Internacionalee 3 - 0 TJ Jiskra Červená Voda
Lambrusco Leoben 3 - 0 Stourbridge Albion H.F.C.
Royal Sporting Club Milan idle
Round 5 ~ 11.09.2007 Lambrusco Leoben 3 - 0 WO Royal Sporting Club Milan
Stourbridge Albion H.F.C. 1 - 4 Internacionalee
TJ Jiskra Červená Voda idle




Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII