Olympic Games Tournament IX/Group Phase

From Hattrick
previous current next
VIII IX X
Main Main Main
Group Phase Group Phase Group Phase
Knockout Phase Knockout Phase Knockout Phase



Olympic Games Tournament IX

The group phase was the first stage of the ninth edition of the Olympic Games Tournament, followed by the knockout phase. It began on 17.03.2009 and ended on 31.03.2009.

Group 1

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina Toco F.C. 3 3 0 0 9 14 4
Netherlands Rupsje nooitgenoeg 3 1 0 2 3 8 6
Denmark helt sikkert 3 1 0 2 3 8 11
Switzerland zenit zurich 3 1 0 2 3 3 12


Round 1 ~ 17.03.2009 Rupsje nooitgenoeg 1 - 2 zenit zurich
Toco F.C. 5 - 2 helt sikkert
Round 2 ~ 24.03.2009 zenit zurich 1 - 5 Toco F.C.
Rupsje nooitgenoeg 6 - 0 helt sikkert
Round 3 ~ 31.03.2009 helt sikkert 6 - 0 zenit zurich
Toco F.C. 4 - 1 Rupsje nooitgenoeg


Group 2

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Czech Republic Ulrik Underdogs 3 3 0 0 9 9 2
Serbia Ponte vechio 3 2 0 1 6 4 3
Bulgaria FC BVB DORTMUND GB. 3 1 0 2 3 3 4
Wales Royal Reds FC 3 0 0 3 0 1 8


Round 1 ~ 17.03.2009 Ulrik Underdogs 3 - 1 FC BVB DORTMUND GB.
Ponte vechio 3 - 0 Royal Reds FC
Round 2 ~ 24.03.2009 FC BVB DORTMUND GB. 0 - 1 Ponte vechio
Ulrik Underdogs 3 - 1 Royal Reds FC
Round 3 ~ 31.03.2009 Ulrik Underdogs 3 - 0 Ponte vechio
Royal Reds FC 0 - 2 FC BVB DORTMUND GB.


Group 3

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Republic of Ireland Donegal Hotspurs 3 2 1 0 7 4 2
Sweden Cnaetophs Clan 3 1 2 0 5 8 3
Russia Organum 3 1 1 1 4 4 3
Lithuania Iliuminati 3 0 0 3 0 1 9


Round 1 ~ 17.03.2009 Iliuminati 1 - 6 Cnaetophs Clan
Organum 1 - 2 Donegal Hotspurs
Round 2 ~ 24.03.2009 Donegal Hotspurs 1 - 1 Cnaetophs Clan
Organum 2 - 0 Iliuminati
Round 3 ~ 31.03.2009 Donegal Hotspurs 1 - 0 Iliuminati
Organum 1 - 1 Cnaetophs Clan


Group 4

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Romania Oamenii lui Satmar 2 2 0 0 6 11 3
Estonia JK Smurfid 2 1 0 1 3 10 4
Finland Finpool1 2 0 0 2 0 0 14


Round 1 ~ 17.03.2009 JK Smurfid 3 - 4 Oamenii lui Satmar
Finpool1 idle
Round 2 ~ 24.03.2009 JK Smurfid 7 - 0 Finpool1
Oamenii lui Satmar idle
Round 3 ~ 31.03.2009 Finpool1 0 - 7 Oamenii lui Satmar
JK Smurfid idle


Group 5

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Portugal Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3 3 0 0 9 19 6
Italy Southgate United 3 2 0 1 6 19 5
Costa Rica Ticos F.C 3 1 0 2 3 7 9
Romania infin 3 0 0 3 0 2 27


Round 1 ~ 17.03.2009 Ticos F.C 6 - 1 infin
Southgate United 4 - 5 Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport
Round 2 ~ 24.03.2009 Ticos F.C 0 - 3 Southgate United
infin 1 - 9 Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport
Round 3 ~ 31.03.2009 Southgate United 12 - 0 infin
Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 5 - 1 Ticos F.C


Group 6

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Romania Mens sana in corpore sana 3 2 1 0 7 15 3
Finland Fc Squee 3 2 0 1 6 5 7
Spain L.S.Canicas 3 1 1 1 4 6 9
Denmark greve 3 0 0 3 0 4 11


Round 1 ~ 17.03.2009 L.S.Canicas 2 - 2 Mens sana in corpore sana
Fc Squee 1 - 0 greve
Round 2 ~ 24.03.2009 greve 1 - 6 Mens sana in corpore sana
Fc Squee 4 - 0 L.S.Canicas
Round 3 ~ 31.03.2009 Mens sana in corpore sana 7 - 0 Fc Squee
greve 3 - 4 L.S.Canicas


Group 7

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany SV Groß Buchholz 3 3 0 0 9 12 1
Portugal Cilio´s Team 3 2 0 1 6 10 6
Finland F.C. Murhamysteeri 3 1 0 2 3 4 11
Romania Estrella Fc. 3 0 0 3 0 3 11


Round 1 ~ 17.03.2009 Estrella Fc. 0 - 5 SV Groß Buchholz
Cilio´s Team 6 - 1 F.C. Murhamysteeri
Round 2 ~ 24.03.2009 F.C. Murhamysteeri 1 - 4 SV Groß Buchholz
Estrella Fc. 2 - 4 Cilio´s Team
Round 3 ~ 31.03.2009 Estrella Fc. 1 - 2 F.C. Murhamysteeri
SV Groß Buchholz 3 - 0 Cilio´s Team


Group 8

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Partizan Anzbach 3 3 0 0 9 18 6
Romania FC SCOFALA 3 2 0 1 6 12 8
Argentina Caniche F.C. 3 1 0 2 3 4 12
Peru HSV Lima 3 0 0 3 0 6 14


Round 1 ~ 17.03.2009 Caniche F.C. 1 - 7 Partizan Anzbach
FC SCOFALA 6 - 2 HSV Lima
Round 2 ~ 24.03.2009 Caniche F.C. 3 - 0 HSV Lima
Partizan Anzbach 6 - 1 FC SCOFALA
Round 3 ~ 31.03.2009 FC SCOFALA 5 - 0 Caniche F.C.
HSV Lima 4 - 5 Partizan Anzbach


Group 9

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Austria Sturm Graz 3 3 0 0 9 10 2
Austria Lambrusco Leoben 3 1 1 1 4 7 4
Saudi Arabia Nomuasami 3 1 0 2 3 4 11
England Willenhall Town F.C 3 0 1 2 1 2 6


Round 1 ~ 17.03.2009 Nomuasami 2 - 1 Willenhall Town F.C
Sturm Graz 3 - 0 WO Lambrusco Leoben
Round 2 ~ 24.03.2009 Lambrusco Leoben 6 - 0 Nomuasami
Willenhall Town F.C 0 - 3 Sturm Graz
Round 3 ~ 31.03.2009 Sturm Graz 4 - 2 Nomuasami
Willenhall Town F.C 1 - 1 Lambrusco Leoben


Group 10

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lithuania FC Nuplysheliai 2 2 0 0 6 12 3
Argentina Cuneo LGC 2 1 0 1 3 6 8
Bulgaria FC WATER RATS 2 0 0 2 0 3 10


Round 1 ~ 17.03.2009 FC Nuplysheliai 6 - 1 FC WATER RATS
Cuneo LGC idle
Round 2 ~ 24.03.2009 Cuneo LGC 2 - 6 FC Nuplysheliai
FC WATER RATS idle
Round 3 ~ 31.03.2009 FC WATER RATS 2 - 4 Cuneo LGC
FC Nuplysheliai idle


Group 11

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
France RCS 79 3 2 0 1 6 11 4
Portugal Sporting OLÉ 3 2 0 1 6 6 8
USA Peabody F.C. 3 1 1 1 4 5 4
Spain Nova CF 3 0 1 2 1 2 8
  • RCS 79 missed the first round because they were still in the national cup.

Round 1 ~ 17.03.2009 RCS 79 0 - 3 WO Peabody F.C.
Nova CF 1 - 2 Sporting OLÉ
Round 2 ~ 24.03.2009 Peabody F.C. 0 - 0 WO Nova CF
Sporting OLÉ 0 - 5 RCS 79
Round 3 ~ 31.03.2009 Nova CF 1 - 6 RCS 79
Peabody F.C. 2 - 4 Sporting OLÉ


Group 12

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC Haskovo Utd 3 3 0 0 9 18 0
Belgium cruz azul cement 3 2 0 1 6 5 7
Germany S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 1 0 2 3 8 13
Spain ALCARRAS 3 0 0 3 0 2 13


Round 1 ~ 17.03.2009 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 0 - 7 FC Haskovo Utd
ALCARRAS 0 - 1 cruz azul cement
Round 2 ~ 24.03.2009 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 - 4 cruz azul cement
ALCARRAS 0 - 7 FC Haskovo Utd
Round 3 ~ 31.03.2009 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 5 - 2 ALCARRAS
cruz azul cement 0 - 4 FC Haskovo Utd


Group 13

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 3 2 1 0 7 6 4
Faroe Islands B-73 3 1 1 1 4 4 9
England Collostomy Bag Split 3 1 0 2 3 7 4
Netherlands SC Sanctus 3 1 0 2 3 4 4


Round 1 ~ 17.03.2009 Collostomy Bag Split 1 - 2 Stamford Hill Storm
B-73 2 - 1 SC Sanctus
Round 2 ~ 24.03.2009 Collostomy Bag Split 6 - 0 B-73
Stamford Hill Storm 2 - 1 SC Sanctus
Round 3 ~ 31.03.2009 SC Sanctus 2 - 0 Collostomy Bag Split
B-73 2 - 2 Stamford Hill Storm


Group 14

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany SuS Frisia Norddeich 3 3 0 0 9 12 1
Lithuania Fc Beach 3 2 0 1 6 8 8
France Paris Saint Germain 92320 3 1 0 2 3 7 8
Poland Legia URS Warszawa08 3 0 0 3 0 2 12


Round 1 ~ 17.03.2009 Paris Saint Germain 92320 1 - 2 SuS Frisia Norddeich
Fc Beach 3 - 1 Legia URS Warszawa08
Round 2 ~ 24.03.2009 Legia URS Warszawa08 1 - 4 Paris Saint Germain 92320
SuS Frisia Norddeich 5 - 0 Fc Beach
Round 3 ~ 31.03.2009 Fc Beach 5 - 2 Paris Saint Germain 92320
SuS Frisia Norddeich 5 - 0 WO Legia URS Warszawa08


Group 15

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Germany Dynamo Kamehameha 3 3 0 0 9 10 2
Mexico Matrix surfers 3 2 0 1 6 14 4
Slovenia zeleni zmaj 3 1 0 2 3 7 7
Turkey Tosbağalar 3 0 0 3 0 0 18


Round 1 ~ 17.03.2009 Dynamo Kamehameha 5 - 0 Tosbağalar
zeleni zmaj 2 - 4 Matrix surfers
Round 2 ~ 24.03.2009 Dynamo Kamehameha 2 - 1 Matrix surfers
Tosbağalar 0 - 4 zeleni zmaj
Round 3 ~ 31.03.2009 zeleni zmaj 1 - 3 Dynamo Kamehameha
Matrix surfers 9 - 0 Tosbağalar


Group 16

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Denmark Jitterbug Pancakes 2 1 1 0 4 5 4
Switzerland C.F. Union Uerzlikon 2 1 0 1 3 7 3
Portugal S.V. Utd 2 0 1 1 1 2 7


Round 1 ~ 17.03.2009 C.F. Union Uerzlikon 5 - 0 S.V. Utd
Jitterbug Pancakes idle
Round 2 ~ 24.03.2009 Jitterbug Pancakes 3 - 2 C.F. Union Uerzlikon
S.V. Utd idle
Round 3 ~ 31.03.2009 S.V. Utd 2 - 2 Jitterbug Pancakes
C.F. Union Uerzlikon idle




Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII