Olympic Games Tournament VI/Group Phase

From Hattrick
previous current next
V VI VII
Main Main Main
Group Phase Group Phase Group Phase
Knockout Phase Knockout Phase Knockout Phase



Olympic Games Tournament VI[edit]

The group phase was the first stage of the sixth edition of the Olympic Games Tournament, followed by the knockout phase. It began on 15.04.2008 and ended on 13.05.2008.

Group 1[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 5 5 0 0 15 30 0
Bolivia Authority 5 3 0 2 9 11 6
Schweiz Real Martino FC 5 2 2 1 8 8 11
England Willenhall Town F.C 5 1 1 3 4 5 12
Sverige Cnaetophs Clan 5 1 1 3 4 5 17
Portugal "Os Tugas FC" 5 1 0 4 3 3 16


Round 1 ~ 15.04.2008 Cnaetophs Clan 0 - 6 Stamford Hill Storm
Authority 4 - 0 Willenhall Town F.C
Os Tugas FC 0 - 2 Real Martino FC
Round 2 ~ 22.04.2008 Real Martino FC 0 - 8 Stamford Hill Storm
Authority 5 - 0 Cnaetophs Clan
Os Tugas FC 2 - 1 Willenhall Town F.C
Round 3 ~ 29.04.2008 Os Tugas FC 0 - 8 Stamford Hill Storm
Willenhall Town F.C 3 - 0 Cnaetophs Clan
Real Martino FC 3 - 0 WO Authority
Round 4 ~ 06.05.2008 Cnaetophs Clan 2 - 2 Real Martino FC
Authority 2 - 0 Os Tugas FC
Stamford Hill Storm 5 - 0 Willenhall Town F.C
Round 5 ~ 13.05.2008 Os Tugas FC 1 - 3 Cnaetophs Clan
Real Martino FC 1 - 1 Willenhall Town F.C
Authority 0 - 3 Stamford Hill Storm


Group 2[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz Revolucionarios Davos 4 3 0 1 9 13 6
Lietuva ShlangBauBas 4 2 1 1 7 12 6
Belgium SK Silver Hawks 4 2 0 2 6 10 9
Malta utddbest 4 2 0 2 6 6 7
Colombia Whiskeria Show 4 0 1 3 1 5 18


Round 1 ~ 15.04.2008 utddbest 0 - 2 Revolucionarios Davos
Whiskeria Show 3 - 3 ShlangBauBas
SK Silver Hawks idle
Round 2 ~ 22.04.2008 SK Silver Hawks 4 - 1 Revolucionarios Davos
ShlangBauBas 3 - 0 utddbest
Whiskeria Show idle
Round 3 ~ 29.04.2008 SK Silver Hawks 1 - 5 ShlangBauBas
Whiskeria Show 1 - 3 utddbest
Revolucionarios Davos idle
Round 4 ~ 06.05.2008 utddbest 3 - 1 SK Silver Hawks
Revolucionarios Davos 8 - 1 Whiskeria Show
ShlangBauBas idle
Round 5 ~ 13.05.2008 Revolucionarios Davos 2 - 1 ShlangBauBas
SK Silver Hawks 4 - 0 Whiskeria Show
utddbest idle


Group 3[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
México Atlante 5 4 1 0 13 14 3
Belgium Kon. Groen Rood Katelijne 5 3 1 1 10 23 9
Österreich Lambrusco Leoben 5 3 1 1 10 18 8
Hong Kong BAA 5 1 1 3 4 11 18
El Salvador history maker 5 1 1 3 4 3 15
Venezuela Union AM 5 0 1 4 1 2 18


Round 1 ~ 15.04.2008 BAA 1 - 4 Atlante
history maker 0 - 4 Kon. Groen Rood Katelijne
Union AM 0 - 5 Lambrusco Leoben
Round 2 ~ 22.04.2008 Lambrusco Leoben 0 - 2 Atlante
history maker 1 - 1 BAA
Union AM 1 - 5 Kon. Groen Rood Katelijne
Round 3 ~ 29.04.2008 Union AM 0 - 0 Atlante
Kon. Groen Rood Katelijne 9 - 0 BAA
Lambrusco Leoben 6 - 0 history maker
Round 4 ~ 06.05.2008 BAA 3 - 4 Lambrusco Leoben
history maker 2 - 1 Union AM
Atlante 5 - 2 Kon. Groen Rood Katelijne
Round 5 ~ 13.05.2008 Union AM 0 - 6 BAA
Lambrusco Leoben 3 - 3 Kon. Groen Rood Katelijne
history maker 0 - 3 WO Atlante


Group 4[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Slovenija Besnica Utd. 3 3 0 0 9 16 2
Deutschland FC Voltaren 3 1 1 1 4 7 8
Oceania Digi F.C 3 1 0 2 3 4 6
Slovensko 1.FC Pakostane 3 0 1 2 1 4 15


Round 1 ~ 15.04.2008 1.FC Pakostane 0 - 9 Besnica Utd.
FC Voltaren idle
Digi F.C idle
Round 2 ~ 22.04.2008 Digi F.C 1 - 2 FC Voltaren
1.FC Pakostane idle
Besnica Utd. idle
Round 3 ~ 29.04.2008 Digi F.C 0 - 3 WO Besnica Utd.
FC Voltaren 3 - 3 1.FC Pakostane
Round 4 ~ 06.05.2008 Besnica Utd. 4 - 2 FC Voltaren
Digi F.C idle
1.FC Pakostane idle
Round 5 ~ 13.05.2008 Digi F.C 3 - 1 1.FC Pakostane
Besnica Utd. idle
FC Voltaren idle


Group 5[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
USA LA Lazers 5 4 0 1 12 15 5
Nederland SC Sanctus 5 4 0 1 12 16 12
Indonesia Nebula35221 5 3 0 2 9 24 8
Ireland Celtic CCAA 5 2 0 3 6 14 11
Österreich Partizan Anzbach 5 1 0 4 3 9 19
Malta Inter37 5 1 0 4 3 6 29


Round 1 ~ 15.04.2008 Inter37 0 - 3 LA Lazers
Partizan Anzbach 0 - 7 Nebula35221
SC Sanctus 3 - 1 Celtic CCAA
Round 2 ~ 22.04.2008 Celtic CCAA 1 - 2 LA Lazers
Partizan Anzbach 3 - 4 Inter37
SC Sanctus 4 - 3 Nebula35221
Round 3 ~ 29.04.2008 SC Sanctus 0 - 6 LA Lazers
Nebula35221 10 - 0 Inter37
Celtic CCAA 3 - 0 Partizan Anzbach
Round 4 ~ 06.05.2008 Inter37 2 - 8 Celtic CCAA
Partizan Anzbach 2 - 4 SC Sanctus
LA Lazers 3 - 0 Nebula35221
Round 5 ~ 13.05.2008 SC Sanctus 5 - 0 Inter37
Celtic CCAA 1 - 4 Nebula35221
Partizan Anzbach 4 - 1 LA Lazers


Group 6[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
México Matrix surfers 5 4 0 1 12 16 7
Venezuela Estudiantes de Valera 5 3 0 2 9 13 8
Italia Sacramento Kings F.C. 5 3 0 2 9 10 8
Österreich Grazer Laufhaus 5 3 0 2 9 10 10
Malta Kirkop d best 5 1 1 3 4 5 7
Colombia guram10 5 0 1 4 1 1 15


Round 1 ~ 15.04.2008 Matrix surfers 0 - 3 Kirkop d best
Sacramento Kings F.C. 3 - 1 Grazer Laufhaus
Estudiantes de Valera 5 - 0 guram10
Round 2 ~ 22.04.2008 guram10 0 - 3 WO Matrix surfers
Grazer Laufhaus 2 - 0 Kirkop d best
Estudiantes de Valera 2 - 1 Sacramento Kings F.C.
Round 3 ~ 29.04.2008 Estudiantes de Valera 3 - 4 Matrix surfers
Sacramento Kings F.C. 3 - 1 Kirkop d best
guram10 0 - 3 WO Grazer Laufhaus
Round 4 ~ 06.05.2008 Kirkop d best 1 - 1 guram10
Grazer Laufhaus 3 - 2 Estudiantes de Valera
Matrix surfers 4 - 0 Sacramento Kings F.C.
Round 5 ~ 13.05.2008 Estudiantes de Valera 1 - 0 Kirkop d best
guram10 0 - 3 WO Sacramento Kings F.C.
Grazer Laufhaus 1 - 5 Matrix surfers


Group 7[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
United Arab Emirates Dubai Heroes 5 4 0 1 12 33 3
Portugal Ninho de Cucos 5 2 3 0 9 10 6
Nederland SEH 4 5 2 2 1 8 11 10
Österreich Sturm Graz 5 2 1 2 7 14 19
Italia Buiolo 5 1 2 2 5 17 18
El Salvador Juda 5 0 0 5 0 3 32


Round 1 ~ 15.04.2008 Dubai Heroes 8 - 1 Sturm Graz
Ninho de Cucos 0 - 0 SEH 4
Buiolo 9 - 1 Juda
Round 2 ~ 22.04.2008 Juda 1 - 9 Dubai Heroes
SEH 4 4 - 0 Sturm Graz
Buiolo 3 - 3 Ninho de Cucos
Round 3 ~ 29.04.2008 Buiolo 0 - 8 Dubai Heroes
Sturm Graz 3 - 3 Ninho de Cucos
Juda 0 - 5 SEH 4
Round 4 ~ 06.05.2008 Sturm Graz 6 - 1 Juda
SEH 4 2 - 2 Buiolo
Ninho de Cucos 1 - 0 Dubai Heroes
Round 5 ~ 13.05.2008 Buiolo 3 - 4 Sturm Graz
Ninho de Cucos 3 - 0 WO Juda
Dubai Heroes 8 - 0 SEH 4


Group 8[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Makedonija FK Kapistec 5 4 0 1 12 18 6
England Collostomy Bag Split 5 3 2 0 11 16 3
Italia Dinamo Macondo FC 5 2 2 1 8 11 5
Al Maghrib K.A.C.M. 5 1 2 2 5 8 11
Schweiz Sparta Huttwil-Sumiswald 5 1 2 2 5 6 9
Schweiz Spartak Babaorum 5 0 0 5 0 1 26


Round 1 ~ 15.04.2008 Spartak Babaorum 0 - 2 Sparta Huttwil-Sumiswald
Dinamo Macondo FC 0 - 2 FK Kapistec
Collostomy Bag Split 2 - 2 K.A.C.M.
Round 2 ~ 22.04.2008 Collostomy Bag Split 1 - 0 Sparta Huttwil-Sumiswald
FK Kapistec 7 - 0 Spartak Babaorum
K.A.C.M. 0 - 3 WO Dinamo Macondo FC
Round 3 ~ 29.04.2008 K.A.C.M. 2 - 2 Sparta Huttwil-Sumiswald
Dinamo Macondo FC 6 - 1 Spartak Babaorum
Collostomy Bag Split 6 - 1 FK Kapistec
Round 4 ~ 06.05.2008 Spartak Babaorum 0 - 7 Collostomy Bag Split
FK Kapistec 4 - 0 K.A.C.M.
Sparta Huttwil-Sumiswald 2 - 2 Dinamo Macondo FC
Round 5 ~ 13.05.2008 K.A.C.M. 4 - 0 Spartak Babaorum
Collostomy Bag Split 0 - 0 Dinamo Macondo FC
FK Kapistec 4 - 0 Sparta Huttwil-Sumiswald


Group 9[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Slovenija Iluzija 5 4 0 1 12 19 6
Schweiz C.F. Union Uerzlikon 5 4 0 1 12 17 6
Rossiya u-port 5 3 0 2 9 17 7
Portugal S.V. Utd 5 3 0 2 9 15 13
Italia U.S. Dinamo 5 1 0 4 3 6 14
Malta The Dead Pirates 5 0 0 5 0 2 30


Round 1 ~ 15.04.2008 The Dead Pirates 0 - 6 C.F. Union Uerzlikon
Iluzija 3 - 0 u-port
S.V. Utd 2 - 1 U.S. Dinamo
Round 2 ~ 22.04.2008 U.S. Dinamo 1 - 2 C.F. Union Uerzlikon
u-port 7 - 0 The Dead Pirates
S.V. Utd 0 - 5 Iluzija
Round 3 ~ 29.04.2008 S.V. Utd 3 - 2 C.F. Union Uerzlikon
Iluzija 6 - 0 The Dead Pirates
U.S. Dinamo 0 - 5 u-port
Round 4 ~ 06.05.2008 The Dead Pirates 1 - 3 U.S. Dinamo
u-port 4 - 2 S.V. Utd
C.F. Union Uerzlikon 5 - 1 Iluzija
Round 5 ~ 13.05.2008 S.V. Utd 8 - 1 The Dead Pirates
U.S. Dinamo 1 - 4 Iluzija
u-port 1 - 2 C.F. Union Uerzlikon


Group 10[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska FC Pirovac 5 4 0 1 12 19 4
Slovenija les kurbas 5 3 0 2 9 16 6
Malta Sacha The Kinga 5 2 1 2 7 15 12
Italia Bulls Calcio 5 2 1 2 7 10 13
Venezuela Old Brewer's 5 2 0 3 6 14 21
Belgium Passendaele 5 1 0 4 3 3 21


Round 1 ~ 15.04.2008 Sacha The Kinga 3 - 0 WO FC Pirovac
Bulls Calcio 3 - 0 WO Passendaele
les kurbas 6 - 1 Old Brewer's
Round 2 ~ 22.04.2008 Old Brewer's 0 - 4 FC Pirovac
Passendaele 3 - 0 WO Sacha The Kinga
les kurbas 1 - 2 Bulls Calcio
Round 3 ~ 29.04.2008 les kurbas 0 - 2 FC Pirovac
Bulls Calcio 2 - 2 Sacha The Kinga
Old Brewer's 7 - 0 Passendaele
Round 4 ~ 06.05.2008 Sacha The Kinga 9 - 1 Old Brewer's
Passendaele 0 - 3 les kurbas
FC Pirovac 5 - 1 Bulls Calcio
Round 5 ~ 13.05.2008 les kurbas 6 - 1 Sacha The Kinga
Old Brewer's 5 - 2 Bulls Calcio
Passendaele 0 - 8 FC Pirovac


Group 11[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska Horda KC 5 4 0 1 12 17 9
Italia Peaches & Cream 5 3 0 2 9 20 16
Oceania Pogels Soccer Club 5 3 0 2 9 9 5
Schweiz zenit zurich 5 3 0 2 9 13 11
España INKT F.C. 5 2 0 3 6 13 19
Danmark Quilder Allstars 5 0 0 5 0 7 19


Round 1 ~ 15.04.2008 Peaches & Cream 3 - 4 zenit zurich
Pogels Soccer Club 2 - 0 Quilder Allstars
Horda KC 6 - 2 INKT F.C.
Round 2 ~ 22.04.2008 INKT F.C. 1 - 4 zenit zurich
Quilder Allstars 3 - 6 Peaches & Cream
Horda KC 2 - 1 Pogels Soccer Club
Round 3 ~ 29.04.2008 Horda KC 3 - 0 WO zenit zurich
Pogels Soccer Club 0 - 2 Peaches & Cream
INKT F.C. 4 - 1 Quilder Allstars
Round 4 ~ 06.05.2008 Peaches & Cream 4 - 5 INKT F.C.
Quilder Allstars 1 - 2 Horda KC
zenit zurich 0 - 2 Pogels Soccer Club
Round 5 ~ 13.05.2008 Horda KC 4 - 5 Peaches & Cream
INKT F.C. 1 - 4 Pogels Soccer Club
Quilder Allstars 2 - 5 zenit zurich


Group 12[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Česká republika Godfather boys 4 3 0 1 9 16 4
Portugal Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 4 2 0 2 6 8 7
Lietuva FC Nuplysheliai 4 2 0 2 6 7 8
Suomi Fc LuuZerS 4 2 0 2 6 4 10
USA Elephants 4 1 0 3 3 4 10


Round 1 ~ 15.04.2008 Godfather boys 6 - 1 Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport
Elephants 1 - 2 Fc LuuZerS
FC Nuplysheliai idle
Round 2 ~ 22.04.2008 Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 3 - 0 Fc LuuZerS
FC Nuplysheliai 1 - 5 Godfather boys
Elephants idle
Round 3 ~ 29.04.2008 Elephants 0 - 4 Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport
Fc LuuZerS 2 - 1 FC Nuplysheliai
Godfather boys idle
Round 4 ~ 06.05.2008 Godfather boys 5 - 0 Fc LuuZerS
FC Nuplysheliai 4 - 1 Elephants
Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport idle
Round 5 ~ 13.05.2008 Elephants 2 - 0 Godfather boys
Real D._PEDRO_VI * Inter Imperial Flatulent Sport 0 - 1 FC Nuplysheliai
Fc LuuZerS idle


Group 13[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Argentina Caipira F.C. 3 2 0 1 6 11 4
Belgium staden 3 2 0 1 6 7 5
England Aldershot & Farnham Albion 3 1 0 2 3 7 12
Venezuela Dark Funeral FC 3 1 0 2 3 4 8


Round 1 ~ 15.04.2008 Aldershot & Farnham Albion 5 - 2 staden
Caipira F.C. idle
Dark Funeral FC idle
Round 2 ~ 22.04.2008 Caipira F.C. 7 - 0 Aldershot & Farnham Albion
staden idle
Dark Funeral FC idle
Round 3 ~ 29.04.2008 Dark Funeral FC 0 - 2 staden
Aldershot & Farnham Albion idle
Caipira F.C. idle
Round 4 ~ 06.05.2008 Caipira F.C. 4 - 1 Dark Funeral FC
Aldershot & Farnham Albion idle
staden idle
Round 5 ~ 13.05.2008 Dark Funeral FC 3 - 2 Aldershot & Farnham Albion
Caipira F.C. 0 - 3 WO staden


Group 14[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Nederland Rupsje nooitgenoeg 4 3 1 0 10 18 4
Schweiz Goldene Äpfel 4 3 1 0 10 15 5
Suomi Finpool1 4 2 0 2 6 6 11
China Team of Dragon 4 1 0 3 3 4 11
Nigeria rangersfc 4 0 0 4 0 0 12


Round 1 ~ 15.04.2008 Goldene Äpfel 3 - 0 Finpool1
rangersfc 0 - 3 WO Rupsje nooitgenoeg
Team of Dragon idle
Round 2 ~ 22.04.2008 Rupsje nooitgenoeg 3 - 0 WO Team of Dragon
rangersfc 0 - 3 Finpool1
Goldene Äpfel idle
Round 3 ~ 29.04.2008 Team of Dragon 1 - 5 Goldene Äpfel
Finpool1 0 - 8 Rupsje nooitgenoeg
rangersfc idle
Round 4 ~ 06.05.2008 Goldene Äpfel 4 - 4 Rupsje nooitgenoeg
rangersfc 0 - 3 WO Team of Dragon
Finpool1 idle
Round 5 ~ 13.05.2008 Team of Dragon 0 - 3 WO Finpool1
rangersfc 0 - 3 WO Goldene Äpfel
Rupsje nooitgenoeg idle


Group 15[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Česká republika FC Davex 5 5 0 0 15 19 3
Bulgaria Blue_Hell 5 3 1 1 10 13 2
Lietuva FC energija 5 3 1 1 10 11 4
Schweiz ES Malley 5 2 0 3 6 7 9
España Die Escafandren 5 0 1 4 1 6 20
Belgium Bloc Party 5 0 1 4 1 6 24


Round 1 ~ 15.04.2008 Bloc Party 0 - 7 FC Davex
Blue_Hell 6 - 0 Die Escafandren
FC energija 3 - 1 ES Malley
Round 2 ~ 22.04.2008 ES Malley 0 - 3 FC Davex
Die Escafandren 4 - 4 Bloc Party
FC energija 0 - 0 Blue_Hell
Round 3 ~ 29.04.2008 FC energija 1 - 2 FC Davex
Blue_Hell 5 - 0 Bloc Party
ES Malley 3 - 0 Die Escafandren
Round 4 ~ 06.05.2008 Bloc Party 2 - 3 ES Malley
Die Escafandren 1 - 2 FC energija
FC Davex 2 - 1 Blue_Hell
Round 5 ~ 13.05.2008 FC energija 5 - 0 Bloc Party
ES Malley 0 - 1 Blue_Hell
Die Escafandren 1 - 5 FC Davex


Group 16[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva snaiperiuojantys_garniai 5 4 1 0 13 19 4
Slovenija zeleni zmaj 5 4 0 1 12 25 6
Česká republika FC MeSeNechce 5 3 0 2 9 20 11
Slovensko Internazionalle Trnava 5 1 2 2 5 11 23
Deutschland FC Cabernet 5 1 1 3 4 10 22
Nederland Kroegtijgers United 5 0 0 5 0 3 22


Round 1 ~ 15.04.2008 FC Cabernet 1 - 8 FC MeSeNechce
zeleni zmaj 7 - 0 Internazionalle Trnava
snaiperiuojantys_garniai 5 - 0 WO Kroegtijgers United
Round 2 ~ 22.04.2008 Kroegtijgers United 0 - 3 WO FC MeSeNechce
Internazionalle Trnava 5 - 5 FC Cabernet
snaiperiuojantys_garniai 4 - 0 zeleni zmaj
Round 3 ~ 29.04.2008 snaiperiuojantys_garniai 5 - 1 FC MeSeNechce
zeleni zmaj 6 - 0 FC Cabernet
Kroegtijgers United 1 - 4 Internazionalle Trnava
Round 4 ~ 06.05.2008 FC Cabernet 3 - 0 WO Kroegtijgers United
Internazionalle Trnava 2 - 2 snaiperiuojantys_garniai
FC MeSeNechce 0 - 5 zeleni zmaj
Round 5 ~ 13.05.2008 snaiperiuojantys_garniai 3 - 1 FC Cabernet
Kroegtijgers United 2 - 7 zeleni zmaj
Internazionalle Trnava 0 - 8 FC MeSeNechce




Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII