Olympic Games Tournament VII/Group Phase

From Hattrick
previous current next
VI VII VIII
Main Main Main
Group Phase Group Phase Group Phase
Knockout Phase Knockout Phase Knockout Phase



Olympic Games Tournament VII[edit]

The group phase was the first stage of the seventh edition of the Olympic Games Tournament, followed by the knockout phase. It began on 05.08.2008 and ended on 19.08.2008.

Group 1[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Schweiz Real Martino FC 3 2 1 0 7 5 2
Iran LORD HELL 3 2 0 1 6 10 3
Suomi Finpool1 3 1 1 1 4 2 5
Malaysia badboyzz united 3 0 0 3 0 0 7


Round 1 ~ 05.08.2008 badboyzz united 0 - 3 WO LORD HELL
Finpool1 0 - 0 Real Martino FC
Round 2 ~ 12.08.2008 Finpool1 2 - 0 badboyzz united
LORD HELL 2 - 3 Real Martino FC
Round 3 ~ 19.08.2008 badboyzz united 0 - 2 Real Martino FC
LORD HELL 5 - 0 Finpool1


Group 2[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Kyrgyzstan FC KARAKOL'Y 2 2 0 0 6 17 1
Nederland Rupsje nooitgenoeg 2 1 0 1 3 5 8
Schweiz Spartak Babaorum 2 0 0 2 0 1 14
Al Maghrib marrakesh soccer team - - - - - - -
  • marrakesh soccer team didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 05.08.2008 FC KARAKOL'Y 7 - 1 Rupsje nooitgenoeg
Spartak Babaorum idle
Round 2 ~ 12.08.2008 Spartak Babaorum 1 - 4 Rupsje nooitgenoeg
FC KARAKOL'Y idle
Round 3 ~ 19.08.2008 FC KARAKOL'Y 10 - 0 Spartak Babaorum
Rupsje nooitgenoeg idle


Group 3[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Österreich Lambrusco Leoben 2 2 0 0 6 5 1
Österreich Sturm Graz 2 1 0 1 3 8 4
Al Urdun techno warriors FC 2 0 0 2 0 2 10
Algérie killer boyz - - - - - - -
  • killer boyz didn't play any of their scheduled games.

Round 1 ~ 05.08.2008 techno warriors FC 2 - 7 Sturm Graz
Lambrusco Leoben idle
Round 2 ~ 12.08.2008 Lambrusco Leoben 2 - 1 Sturm Graz
techno warriors FC idle
Round 3 ~ 19.08.2008 techno warriors FC 0 - 3 Lambrusco Leoben
Sturm Graz idle


Group 4[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Hrvatska FC Pirovac 3 3 0 0 9 19 1
Bulgaria FC BVB DORTMUND GB. 3 2 0 1 6 6 6
Portugal Cilio´s Team 3 1 0 2 3 3 13
Argentina Granjeros Unidos F.C. 3 0 0 3 0 3 11


Round 1 ~ 05.08.2008 Cilio´s Team 0 - 8 FC Pirovac
Granjeros Unidos F.C. 1 - 2 FC BVB DORTMUND GB.
Round 2 ~ 12.08.2008 Granjeros Unidos F.C. 2 - 3 Cilio´s Team
FC BVB DORTMUND GB. 1 - 5 FC Pirovac
Round 3 ~ 19.08.2008 FC BVB DORTMUND GB. 3 - 0 Cilio´s Team
Granjeros Unidos F.C. 0 - 6 FC Pirovac


Group 5[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Suomi St. Laurentius FC 3 3 0 0 9 7 1
England Collostomy Bag Split 3 1 1 1 4 6 3
Österreich Grazer Laufhaus 3 1 1 1 4 8 9
Deutschland Betreutes Narrahaus 3 0 0 3 0 2 10


Round 1 ~ 05.08.2008 Grazer Laufhaus 2 - 2 Collostomy Bag Split
Betreutes Narrahaus 0 - 1 St. Laurentius FC
Round 2 ~ 12.08.2008 St. Laurentius FC 1 - 0 Collostomy Bag Split
Betreutes Narrahaus 2 - 5 Grazer Laufhaus
Round 3 ~ 19.08.2008 St. Laurentius FC 5 - 1 Grazer Laufhaus
Betreutes Narrahaus 0 - 4 Collostomy Bag Split


Group 6[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria Slava 3 3 0 0 9 16 1
México Atlante 3 2 0 1 6 14 7
France RCS 79 3 1 0 2 3 11 12
Suomi Fc Squee 3 0 0 3 0 0 21


Round 1 ~ 05.08.2008 Fc Squee 0 - 5 Slava
RCS 79 2 - 6 Atlante
Round 2 ~ 12.08.2008 Slava 5 - 0 Atlante
Fc Squee 0 - 8 RCS 79
Round 3 ~ 19.08.2008 Slava 6 - 1 RCS 79
Fc Squee 0 - 8 Atlante


Group 7[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC Haskovo Utd 3 3 0 0 9 11 2
Deutschland FC Voltaren 3 2 0 1 6 9 5
Deutschland Dynamo Kamehameha 3 1 0 2 3 4 8
Rossiya Organum 3 0 0 3 0 2 11


Round 1 ~ 05.08.2008 FC Haskovo Utd 3 - 1 FC Voltaren
Dynamo Kamehameha 2 - 1 Organum
Round 2 ~ 12.08.2008 Organum 0 - 4 FC Voltaren
Dynamo Kamehameha 0 - 3 FC Haskovo Utd
Round 3 ~ 19.08.2008 Organum 1 - 5 FC Haskovo Utd
Dynamo Kamehameha 2 - 4 FC Voltaren


Group 8[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
England Willenhall Town F.C 3 2 0 1 6 9 4
Perú SansuyFC 3 2 0 1 6 10 6
Venezuela Dark Funeral FC 3 2 0 1 6 7 5
Nippon Sakuragaoka DyJ 3 0 0 3 0 3 14


Round 1 ~ 05.08.2008 Sakuragaoka DyJ 2 - 6 Willenhall Town F.C
Dark Funeral FC 4 - 3 SansuyFC
Round 2 ~ 12.08.2008 Sakuragaoka DyJ 1 - 5 SansuyFC
Willenhall Town F.C 2 - 0 Dark Funeral FC
Round 3 ~ 19.08.2008 Sakuragaoka DyJ 0 - 3 WO Dark Funeral FC
Willenhall Town F.C 1 - 2 SansuyFC


Group 9[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Buiolo 3 3 0 0 9 11 3
Bulgaria MOBA 3 2 0 1 6 17 4
Makedonija FK Kapistec 3 1 0 2 3 2 13
Sverige Cnaetophs Clan 3 0 0 3 0 1 11


Round 1 ~ 05.08.2008 Cnaetophs Clan 0 - 1 FK Kapistec
Buiolo 3 - 2 MOBA
Round 2 ~ 12.08.2008 MOBA 8 - 0 FK Kapistec
Buiolo 3 - 0 Cnaetophs Clan
Round 3 ~ 19.08.2008 Buiolo 5 - 1 FK Kapistec
MOBA 7 - 1 Cnaetophs Clan


Group 10[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Danmark FC Boldsved 3 3 0 0 9 13 0
Nederland SEH 4 3 2 0 1 6 5 3
Venezuela Union AM 3 1 0 2 3 6 8
Slovenija Besnica Utd. 3 0 0 3 0 0 13


Round 1 ~ 05.08.2008 Besnica Utd. 0 - 5 WO FC Boldsved
SEH 4 3 - 0 Union AM
Round 2 ~ 12.08.2008 Besnica Utd. 0 - 2 SEH 4
FC Boldsved 5 - 0 Union AM
Round 3 ~ 19.08.2008 Besnica Utd. 0 - 6 Union AM
FC Boldsved 3 - 0 WO SEH 4


Group 11[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Polska MKP Wieprz Lubartów 3 2 0 1 6 8 5
Deutschland Fluppmaster Kickers 3 2 0 1 6 7 4
Lietuva FC energija 3 2 0 1 6 8 6
Italia Olympic Busalla 3 0 0 3 0 2 10


Round 1 ~ 05.08.2008 FC energija 3 - 2 Fluppmaster Kickers
MKP Wieprz Lubartów 4 - 1 Olympic Busalla
Round 2 ~ 12.08.2008 Fluppmaster Kickers 2 - 0 MKP Wieprz Lubartów
FC energija 3 - 0 WO Olympic Busalla
Round 3 ~ 19.08.2008 FC energija 2 - 4 MKP Wieprz Lubartów
Fluppmaster Kickers 3 - 1 Olympic Busalla


Group 12[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Lietuva FC Nuplysheliai 3 2 1 0 7 10 5
Österreich Partizan Anzbach 3 1 1 1 4 6 8
Portugal "Os Tugas FC" 3 1 0 2 3 6 6
Slovenija zeleni zmaj 3 1 0 2 3 6 9


Round 1 ~ 05.08.2008 Os Tugas FC 3 - 0 WO zeleni zmaj
FC Nuplysheliai 2 - 2 Partizan Anzbach
Round 2 ~ 12.08.2008 Os Tugas FC 1 - 3 FC Nuplysheliai
Partizan Anzbach 1 - 4 zeleni zmaj
Round 3 ~ 19.08.2008 Os Tugas FC 2 - 3 Partizan Anzbach
zeleni zmaj 2 - 5 FC Nuplysheliai


Group 13[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Srbija ofk blok 3 3 0 0 9 15 2
Nederland SC Sanctus 3 2 0 1 6 10 5
Slovenija NK Usnjar Olimpija 3 1 0 2 3 4 10
Cymru The Unit F.C 3 0 0 3 0 0 12


Round 1 ~ 05.08.2008 NK Usnjar Olimpija 0 - 4 ofk blok
The Unit F.C 0 - 2 SC Sanctus
Round 2 ~ 12.08.2008 SC Sanctus 2 - 4 ofk blok
NK Usnjar Olimpija 3 - 0 WO The Unit F.C
Round 3 ~ 19.08.2008 ofk blok 7 - 0 The Unit F.C
SC Sanctus 6 - 1 NK Usnjar Olimpija


Group 14[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Bulgaria FC WATER RATS 3 2 1 0 7 6 2
Portugal S.V. Utd 3 2 0 1 6 13 2
España C.D. Erri-Berri 3 1 1 1 4 6 9
Schweiz Sparta Huttwil-Sumiswald 3 0 0 3 0 2 14


Round 1 ~ 05.08.2008 C.D. Erri-Berri 0 - 6 S.V. Utd
FC WATER RATS 3 - 0 Sparta Huttwil-Sumiswald
Round 2 ~ 12.08.2008 Sparta Huttwil-Sumiswald 1 - 7 S.V. Utd
C.D. Erri-Berri 2 - 2 FC WATER RATS
Round 3 ~ 19.08.2008 FC WATER RATS 1 - 0 S.V. Utd
C.D. Erri-Berri 4 - 1 Sparta Huttwil-Sumiswald


Group 15[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
Italia Dinamo Munnizza F.C. 3 3 0 0 9 17 0
Österreich SV Höllenhunde 3 2 0 1 6 10 7
Nederland Bahoti FC 3 1 0 2 3 8 12
España Dole C.F. 3 0 0 3 0 2 18


Round 1 ~ 05.08.2008 SV Höllenhunde 7 - 2 Bahoti FC
Dole C.F. 0 - 9 Dinamo Munnizza F.C.
Round 2 ~ 12.08.2008 Dinamo Munnizza F.C. 5 - 0 SV Höllenhunde
Dole C.F. 2 - 6 Bahoti FC
Round 3 ~ 19.08.2008 Dole C.F. 0 - 3 WO SV Höllenhunde
Dinamo Munnizza F.C. 3 - 0 WO Bahoti FC


Group 16[edit]

Team Pld Won Draw Lost Pts GF GA
South Africa Stamford Hill Storm 3 3 0 0 9 19 0
Portugal *Bad Stars* 3 2 0 1 6 7 5
Deutschland S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 3 1 0 2 3 8 11
USA Sky is Falling FC 3 0 0 3 0 2 20


Round 1 ~ 05.08.2008 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor 0 - 8 Stamford Hill Storm
*Bad Stars* 4 - 2 Sky is Falling FC
Round 2 ~ 12.08.2008 Sky is Falling FC 0 - 8 Stamford Hill Storm
*Bad Stars* 3 - 0 WO S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor
Round 3 ~ 19.08.2008 Sky is Falling FC 0 - 8 S.V.Spezi Schmeckt in Hackemmor
*Bad Stars* 0 - 3 Stamford Hill Storm




Olympic Games Tournament
OGT I | OGT II | OGT III | OGT IV | OGT V | OGT VI | OGT VII | OGT VIII | OGT IX | OGT X | OGT XI | OGT XII | OGT XIII

OGT XIV | OGT XV | OGT XVI | OGT XVII | OGT XVIII | OGT XIX | OGT XX | OGT XXI | OGT XXII | OGT XXIII | OGT XXIV | OGT XXV

Mini OGT I | Mini OGT II | Mini OGT III | Minor OGT IV | Minor OGT V | Minor OGT VI | Minor OGT VII | Minor OGT VIII | Minor OGT IX
Minor OGT X | Minor OGT XI | Minor OGT XII | Minor OGT XIII | Minor OGT XIV | Minor OGT XV | Minor OGT XVI | Minor OGT XVII | Minor OGT XVIII